Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 57

Θέμα: Αγορα CB 400

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/06/2019
    Μηνύματα
    9

    Αγορα CB 400

    Γεια σε ολους

    Αποφασισα να κανω νημα μιας και εχω βαλει στο ματι να αγορασω ενα cb 400 (ημουν αναμεσα σε αυτο και το er-5). Επειδη ειναι παλιο το μηχανακι και δεν βρισκω προσφατα ποστς στο φορουμ περι αυτου ηθελα να ρωτησω κατα ποσο αξιζει? Ποια θα ηταν μια καλη τιμη για ενα προσεγμενο μοντελο και πως μπορω να ξερω ποια εκδοση παιρνω? για παραδειγμα εχω βρει μια αγγελια online οπου αναγραφεται στην μηχανη το F II S, με το S να ειναι κυκλομενο αλλα δεν μπορω να βρω αλλες πληροφοριες online. Περα του οτι το εχω ερωτευτει εμφανισιακα νομιζω πως ειναι και καταλληλο για την χρηση που το θελω (Σπιτι - Δουλεια και περιστασιακα κανενα ταξιδακι κοντινο). Οποιαδηποτε συμβουλη ευπροσδεκτη.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Λογικη τιμη, ειναι ενα χιλιαρικακι MAX... και εν μερει ειναι κατι το υποκειμενικο, γιατι μερικοι ρετρολαγνοι, τα βλεπουν σαν αυγα φαμπερζε...
    pew pew pew pew pew pew !!!

  3. #3
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.041
    Φιλε μου λιγες συμβουλες απο μενα που εχω er-5.
    1)παρε οτι σου αρεσει
    2)κοιτα διαθεσιμοτητα ανταλλακτικων στα διαφορα sites ανταλλακτικων,οπως cnsl,oem motoparts,honda genuine parts,και οτι αλλο βρεις.
    Η Αποψη μου ειναι επειδη το εχω ψαξει ειναι οτι με το χοντα θα ταλαιπωρηθεις διοτι η διαθεσιμοτητα ανταλλακτικων του ειναι σχεδον μηδενικη ,ενω του ερ-5 ειναι στο 95%
    Αυτο γιατι το 400αρι ειχε εισαχθει σαν μεταχειρισμενο την δεκαετια του 90 απο ιαπωνια,και οτι βρεις θα ειναι κατα κανονα ταλαιπωρημενο εως αρκουδιασμενο.
    Η διαφορα τους εινα 2 κυλινδροι ,10 αλογα και 20 χιλιομετρα τελικη,1 δισκοφρενο ακομα μπροστα,και δισκοφρενο πισω αντι ταμπουρο.Η εμφανιση ειναι υποκειμενικη,εμενα π.χ. μ αρεσει πιο πολυ το ερ-5.
    Ελπιζω να βοηθησα,οτι αλλο θελεις για το ερ-5 ρωτα με ευχαριστως.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  4. #4
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Δεν ξέρω πολλές λεπτομέρειες αλλά έχει ο κολλητός μου ένα του 93 μοντέλο πολλά χρόνια.
    Καψούρης μαζί του και δεν ξέρω γιατί,σοβαρό πρόβλημα πάντως δεν του έβγαλε όλο αυτό το καιρό ,κάνει και Αθήνα-Πάτρα που και που.
    Κάτω από το θέμα σου στα ''Παρόμοια Θέματα'' έχει και πιο παλιές συζητήσεις για το συγκεκριμένο.
    porca miseria.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/06/2019
    Μηνύματα
    9
    Δεν φενεται να υπαρχει αγγελια στο car κοντα στην τιμη που αναφερεις @pew που να μην ειναι πιθανoν κακοσυντηρημενο η υποπτο (ελειψη φωτογραφιων η πληροφοριων γενικοτερα). Οσο αναφορα το er-5 ενω ηταν η αρχικη επιλογη μου κολλαω στο οτι εχει ταμπουρο(δεν εχει τυχει να οδηγησω με) αλλα και στην ελλειψη αγγελιων συγγριτικα με το cb. Παρακατω σας στελνω link με αυτες που μου τραβηξαν την προσοχη για να μου δωσετε μια γνωμη αν θελετε.

    https://www.car.gr/22931723-honda-cb-400sf-fi-s#modal
    https://www.car.gr/22860247-honda-cb-400sf

    https://www.car.gr/9399087-kawasaki-er-5

  6. #6
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.041
    ποσα χρηματα θελεις να δωσεις??
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/06/2019
    Μηνύματα
    9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    ποσα χρηματα θελεις να δωσεις??
    δεν θελω να ξεπερασω τα 1700.

  8. #8
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.041
    Σ αυτα τα λεφτα εχεις πιθανοτητα να βρεις καλυτερο ερ-5 απο χοντα 400 γιατι και πιο νεο μηχανακι ειναι,αλλα και ο χαρακτηρας των ιδιοκτητων του, αλλα και της ιδιας της μοτο, ειναι πιο συντηρητικος και χαλαρος.Το ταμπουρο να μην σε προβληματιζει τοσο γιατι στο συγκεκριμενο μηχανακι ειναι αρκετα καλο.Ειχα CB 500 χοντα που ειχε δισκοφρενο πισω,χειροτερο απ το ταμπουρο του ερ-5.Επισης λαβε υπ οψιν οτι το 400 καιει 30-50% παραπανω απ το ερ-5.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2018
    Μηνύματα
    298
    Er5 ανταλλακτικά θα βρεις παντού κ φτηνά, μοτερικα είναι Kle500. Το κάβα πιο φτηνή συντήρηση κ καίει λιγότερο με μοτέρ που δεν παθαίνει τπτ. Από φρένα δεν πιστεύω να είναι καλό σε σχέση με το cb

  10. #10
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Με τόσα παίρνεις και CB500 που είναι καλύτερη μοτο και απ τα δύο.
    Ξέχνα το CB400 εκτός αν βρείς σπάνια περίπτωση που να είναι σε πραγματικά καλή κατάσταση.
    Το ER5 καλό αλλά υπολείπεται σε ποιότητα κατασκευής του CB400.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2005
    Μηνύματα
    337
    Με τόσα ίσως παίρνεις και cbf 500.

  12. #12
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.041
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Με τόσα παίρνεις και CB500 που είναι καλύτερη μοτο και απ τα δύο.
    Ξέχνα το CB400 εκτός αν βρείς σπάνια περίπτωση που να είναι σε πραγματικά καλή κατάσταση.
    Το ER5 καλό αλλά υπολείπεται σε ποιότητα κατασκευής του CB400.
    δεν ξερω για το cb 400 διοτι εισηγετω απο ιαπωνια αλλα απο το cb 500 που φτιαχνοταν Ιταλια και επειδη το ειχα ,το ερ-5 που φτιαχνεται ιαπωνια εχει καλυτερη ποιοτητα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    545
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    δεν ξερω για το cb 400 διοτι εισηγετω απο ιαπωνια αλλα απο το cb 500 που φτιαχνοταν Ιταλια και επειδη το ειχα ,το ερ-5 που φτιαχνεται ιαπωνια εχει καλυτερη ποιοτητα.
    Ειχα τo er 5 και ο αδερφός μου ειχε το cb 400. Καμια σχεση σε ποιότητα κατασκευής και περιφερειακα εξαρτηματα το ενα με το αλλο (αμωτερο το cb). Γενικότερα Panavour το er ειχε βγει οταν ειχε σκασει η φουσκα των dot.com το 1999 και η kawa περιμενε μια μεγαλη παγκοσμια υφεση.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    582
    Αν το cb ειναι οντως σε καλη κατάσταση δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα για αρκετά χλμ.
    Το θέμα είναι ότι είναι παλίο τα περισσότερα έχουν περάσει απο πολλά χέρια που τα άλλαζαν για να μην ξοδευτούν και απλά τα συμμάζευαν.Α
    Το μεγαλύτερο πρόβλημα τους είναι τα καρμπυρατέρ που λόγω χρήσης αν έχουν πρόβλημα θα σε ταλαιπωρήσουν αρκετά.
    Δές αν δουλεύει σωστά χωρίς κομπιάσματα σε όλο το φάσμα στροφών και φορτίου. Αν κομπιάζει ή εμφανίζει θέματα και σου λένε ενα καθαρισμό καρμπυρατέρ χρειάζεται μείνε μακριά.
    Γενικά αν δεν πιάνουν τα χέρια σου και δέν προλαβαίνεις να ψάχνεις ανταλλακτικά απο ίντερνετ και εγώ θα σου πρότεινα να πάς σε κάτι πιο καινούργιο.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  15. #15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από leftos Προβολή μηνύματος
    Αν το cb ειναι οντως σε καλη κατάσταση δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα για αρκετά χλμ.
    Το θέμα είναι ότι είναι παλίο τα περισσότερα έχουν περάσει απο πολλά χέρια που τα άλλαζαν για να μην ξοδευτούν και απλά τα συμμάζευαν.Α
    Το μεγαλύτερο πρόβλημα τους είναι τα καρμπυρατέρ που λόγω χρήσης αν έχουν πρόβλημα θα σε ταλαιπωρήσουν αρκετά.
    Δές αν δουλεύει σωστά χωρίς κομπιάσματα σε όλο το φάσμα στροφών και φορτίου. Αν κομπιάζει ή εμφανίζει θέματα και σου λένε ενα καθαρισμό καρμπυρατέρ χρειάζεται μείνε μακριά.
    Γενικά αν δεν πιάνουν τα χέρια σου και δέν προλαβαίνεις να ψάχνεις ανταλλακτικά απο ίντερνετ και εγώ θα σου πρότεινα να πάς σε κάτι πιο καινούργιο.
    Έχω και εγώ CB 400. Η σωστότερη άποψη. Αν μπορείς να το συντηρείς μόνος σου και σου αρέσει να λερώνεις τα χέρια σου, προχωρά το. Αλλιώς μακριά...

    Ενώ είναι υπεραξιοπιστο, είναι πολύ παλιό πλέον και δεν αξίζει να το συντηρείς. Η γνώμη μου είναι να προσπαθήσεις να ανεβάσεις λίγο το budget και να πας σε κάτι πιο σύγχρονο και εννοώ πιο σύγχρονο και από το Kawasaki.

    Από κατανάλωση, επειδή κάτι ειπώθηκε, εμένα -με σκισιμο- παίζει στα 5.5 l/100km

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. αγορα cb 400!!! Help!!!
    από mars696 στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2008, 23:24
  2. HONDA CB 400 Super Four Version S
    από Da.Vintage στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2005, 22:32
  3. Ψυγειο Απο Honda Cb 400 Super Four
    από sevax στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 11/07/2005, 11:43
  4. CB 400 Super Four
    από panoskaragounis στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 20/06/2005, 13:58
  5. εξάτμιση για cb 400 super four
    από ruyjin στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 30/04/2004, 12:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF