Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 19

Θέμα: Πελαγομένος

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2019
    Μηνύματα
    1

    Πελαγομένος

    Γειά σας, παρακολουθώ αρκετά θέματα του σαιτ και θα ήθελα να σας δώσω συγχαρητήρια για την καλή δουλειά που γίνεται εδώ μέσα.
    Αφού σας κολάκεψα πάμε τώρα στο παρασύνθημα. Θέλω να μπω στο χώρο της μηχανής. Είμαι 26 και μέχρι τώρα οδηγούσα μια βέσπα 50αρα και άλλη μια βέσπα 150. Είμαι κάτοχος διπλώματος Α2 και δεν σκοπεύω να ξοδευψω χρήματα για να βγάλω ανεξάρτητων.
    Σκέφτομαι να αγοράσω μηχανή κατηγορίας adv επειδή πιστεύω θα με βολεύει στην περιοχή γεμάτη λακούβες που μένω. Μετά από αρκετή αναζήτηση κατέληξα ότι vfm είναι η νέα zontes t310. Βέβαια διάβασα για τους ενδοιασμούς που έχουν πολλοί εδώ μέσα αλλά νομίζω αυτά που παρέχει και στην τιμή που τα παρέχει...αξίζει. Εδώ να προσθέσω ότι μιλάμε για 2-3χμ την μέρα χειμώνα και καλοκαίρι γύρω στα 10, οπότε νομίζω για πρώτη μηχανή θα με καλύψει στα κυβικά που βγαίνει.
    Επειδή πολλοί θα μου προτείνετε να πάρω κάτι άλλο σε μεταχειρισμένο, θέλω να αναφέρω ότι μενώ σε νησί και αφενός είναι περιορισμένη η αγορά μεταχειρισμένων, αφετέρου θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο για 2 χρόνια λόγω εγγύησης. Οπότε καλοδεχούμενη κάθε άλλη πρόταση σε καινούρια μηχανή σε αυτά τα χρήματα που κοστίζει το Τ310.

    Υ.Γ.: Αν ήμουνα πιο εξοικειωμένος με τις μηχανές θα κατέληγα σε CB500X, αλλά νομίζω για αρχάριο δεν θα με βολεψει.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλωσόρισες στο forum, φίλε μου!Κανείς δεν μπορεί με σιγουριά να σου πει πώς θα είναι ένα μηχάνημα σαν τα 310 της Zontes μετά από λίγα χρόνια και μάλιστα σε νησί με τα γνωστά προβλήματα οξειδώσεων και υγρασίας.Προσωπικά δε θα σε απέτρεπα ούτε θα σε παραινούσα να πας προς το Τ310.
    Το cb500x μια χαρά θα σε βολέψει, μην το απορρίπτεις!
    Ωστόσο να έχεις κατά νου ότι τα χλμ που διανύεις είναι λίγα...εγώ τα 2-3 χλμ τα κάνω με ποδήλατο!
    Όποιο δίτροχο και αν πάρεις, θα σε εξυπηρετήσει για τόσο μικρές αποστάσεις.Άρα δώσε έμφαση στην απόσβεση κραδασμών(αφού μιλάμε για τραχύ οδόστρωμα) και στην αξιοπιστία/αντοχή σε βάθος χρόνου

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Έφυγες για crf, klx, versysX!
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    400
    Κινέζικο τύπου zontes και νησί , ΔΕΝ πάνε μαζί.

    Αν θέλεις μοτοσικλέτα για τα λίγα χλμ που σκοπεύεις να κάνεις καθημερινά, πάρε το benelli trk 251.

    Ανώτερο ποιοτικά και χωρις τις περιττές ηλεκτρονικές λακαμιες του zontes που στανταρ θα σκορπίσουν σε νησί μέσα σε 1,αντε 2 χρόνια...

    Βάσικα, δεν βλέπω καν τον λόγο να περάσεις τα 4 χιλιάρικα για μηχανή.
    Δες την προσφορά που παίζει για το benelli bn251 στα 3 χιλιάρικα. Δεν είναι ον οφ, όμως ούτε τα άλλα είναι ον οφ με την κλασική έννοια.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Φίλε αν ήμουν στην θέση σου θα αγόραζα μια μοτοσικλέτα φθηνή γύρω στα 1000€ π.χ xt125.
    Μετά από τρεις μήνες αφού θα έπαιρνες τον αέρα του συμπλέκτη και της κίνησης με άλλα οχήματα στο δρόμο το πουλάς.
    Αγοράζεις το honda 500x και το κρατάς για χρόνια χωρίς να σε φοβίζει η οδήγηση του ή κάποια πτώση.
    Αυτά από εμένα, καλή τύχη.

  6. #6
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Στο νησι εχει εξουσιοδοτημενο ζοντες ή θα πηγαινοερχεσαι με πλοιο οταν χαλαει?Κατα την ταπεινη μου γνωμη και επειδη στο νησι ευδοκιμει η σκουρια μην το παρεις.Δωσε κανα 1500αρι και παρε κανενα ΚΛΕ 500 καβασακι και καθαρισες.4000 χιλιαρικα για κινεζιά ΕΓΩ δεν θα εδινα για να κανω 5-10 χιλιομετρα την ημερα. Καλη αποφαση να παρεις.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  7. #7
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    αν το Α2 δεν σου φτανει για ΚΛΕ παρε κανα ψευτοεντουρακι 250
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...to=%3C300&rg=3
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2018
    Μηνύματα
    298
    Kle 250 και θα είσαι βασιλιάς

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Βάλε ακομα 1300 ευρώ κ πάρε καινούργιο του 18 το versys x 300 που είναι πολύ ανώτερο και είναι κ πραγματικό adv..

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Και νησι και κινεζος;

    Δυσκολη εξισωση φιλος...εδω στο ζοντες υπαρχουν αναφορές οτι καποιες βίδες ειναι σκουριασμενες απο τη...βιτρίνα...σκέψου λιγο τι θα γινει εκει που εισαι...καταλαβαίνω σου κανει κλικ και η τιμη ειναι πρόκληση...αλλα δεν ξερω ρε φιλαρακι...ειναι κινηση με ρισκο...

    Δες και το στρομ το 250....το βλεπω στη δουλειά εκει που παρκαρω καποιος το χει και παρκάρει κοντα μου...σε κιτρινομαυρο...ειναι μουρλια...και το χει το παρουσιαστικό που ζητας και ειναι και σουζουκι...οχι οτι να ναι..

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    666
    Ρε παιδιά μαζί σας με τα Κινέζικα αλλά....
    η εγγύηση τι ρόλο βαράει?

    Αν σκουριάζει (όπως και το ΜΤ-07) αλλαγή.

    1-2-3-4 φορές μέχρι να λήξει η εγγύηση
    (αν και τα υπο αλλαγή εξαρτήματα έχουν νέα εγγύηση αν τα γνωρίζω καλά)

    Αν βγεί στον εισαγωγέα ασύμφορο ας μή το ξαναφέρει.

    Ο καταναλωτής έχει αγοράσει ένα προϊόν το οποίο για όσο υπάρχει η εγγύηση τουλάχιστον δεν πρέπει να έχει κανένα πρόβλημα.

    Προσωπικά δε θα αγόραζα Κινέζικο γιατί είναι όλο το πακέτο που δε μου αρέσει.

    Πάντως και το KLE που το είχε ο αδερφός μου δίπλα στο κύμα όλο σκουριές ήταν. Όχι τραγικά πράγματα να κόψει αλλά ήθελε συχνά τα καθαρίσματα του.

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2018
    Μηνύματα
    298
    Μόνο που το κλε έχει ποιότητα κατασκευής, για τον Κινέζο δεν ξέρουμε ακούμε, αλλά ντιζα συμπλέκτη και τακάκια που άλλαξα, ο μάστορας δεν μου βάλε κινεζιες που ήταν παμφτηνα αχαχαχ

  13. #13
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.655
    το benelli κοιτα που ειπε το παιδι ποιο πανω
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2018
    Μηνύματα
    298
    Και τα beneli Κινέζος είναι.

  15. #15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Alexinhogr Προβολή μηνύματος
    Και τα beneli Κινέζος είναι.
    Σωστός ο κύριος!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF