Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: Επικίνδυνο φρένο στο Kawasaki Versys

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/03/2012
    Μηνύματα
    5

    Επικίνδυνο φρένο στο Kawasaki Versys

    Καλησπέρα .
    Αν και είμαι μέλος εδώ και αρκετό καιρό , περιοριζόμουν μόνο στο διάβασμα και κυρίως τα ταξιδιωτικά .
    Aποφάσισα όμως να γράψω για ένα θέμα που άπτεται μιας επικίνδυνης παραμέτρου : αυτής του φρεναρίσματος .
    Είμαι κάτοχος εδώ και 14 χρόνια μιας KLE 500 και ο γιος μου έχει ένα Versys 650 mod 2014 . Οι μηχανές αγοράστηκαν καινούργιες . Εδώ και μερικούς μήνες το πίσω φρένο του Versys απλά.......δεν πατιέται . Για την ακρίβεια πρέπει να πέσεις ολόκληρος επάνω για ........να συγκινηθεί λίγο . Το θεωρώ απαράδεκτο για μοτό που έχει κάνει σκάρτα 24.000 χλμ . Αφού πήγα σε ένα συνεργείο , δεν έγινε τίποτα . Σήμερα το πήγε ο γιος στην τοπική αντιπροσωπεία (Ερμίδης) Kawasaki στη Θεσ/νίκη . Αλλάξανε υγρά κλπ , πήραν και 50 € και από ότι λέει ο δικός μου το φρένο έγινε ακόμα χειρότερο . Κάτι για το ABS είπαν , κάτι για χαλασμένο έμβολο (ποιο , αλλά το πρόβλημα παραμένει . Πραγματικά δεν ξέρω που να πάω πλέον . Στην ουσία η μηχανή φρενάρει μόνο με το μπροστινό .
    Κάθε ιδέα δεκτή.
    Ευχαριστώ .

  2. #2
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.185
    Πιθανολογώ να έχουν πιάσει πολλή μάκα τα έμβολα της δαγκάνας και να μην πιέζουν όπως πρέπει,ούτε να επανέρχονται.
    Ένα λυσιμο-καθάρισμα και εκεί θα δείξει αρκετά πράγματα.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/03/2012
    Μηνύματα
    5
    Αυτό που δείχνει είναι όπως λες , σαν κάτι να εμποδίζει τα έμβολα . Στο συνεργείο όμως δεν θα έπρεπε να εξετάσουν και αυτήν την βασική εκδοχή ;
    Από την άλλη , μπορεί το ABS αν πάθει βλάβη να δημιουργήσει αυτήν την κατάσταση ;
    Σημειωτέον ότι ύστερα από πολλή γερή πίεση το πεντάλ , ξαφνικά "αφυπνίζεται" το σύστημα ABS και τα καταλαβαίνω ότι λειτουργεί , έστω για λίγο.

  4. #4
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.129
    Τι τακάκια φοράει;
    Έχει πέσει εκεί γύρω κανένα περίεργο υγρό τύπου WD40;

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    989
    Δεν είμαι σίγουρος, αλλα αυτό με τη βαλβίδα στο ABS του Versys νομίζω οτι κάπου το έχω ξανα ακούσει.

    Θα σου πρότεινα να κάνεις το ερώτημά σου και στην ομάδα του FB kawasaki-bikers.gr (μίας και το forum έκλεισε...).
    Αυτοί θα ξέρουν στάνταρ και θα σου απαντήσουν.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/03/2012
    Μηνύματα
    5
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά.
    Θα πω στο γιο μου να κοιτάξει λίγο στο FB , διότι όντως το αντίστοιχο σίτε όπως και αρκετά άλλα έκλεισε .
    Το WD-40 δεν χρησιμοποιήθηκε ποτέ εκεί γύρω . Είμαι "παθών" από αυτό πιο παλιά με την αλυσίδα του δικού μου KLE και έκτοτε είμαι προσεκτικός .

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της raccoon
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    275
    Βγάζεις την δαγκάνα εκτός δισκοπλακας, πατάς 2-3 φορές το φρένο και κοιτάς αν τα έμβολα κινούνται, αν κινούνται ψάχνεις δισκοπλακα και τακάκια. Αν δεν κινούνται ή δυσκολεύονται , ψάχνεις την μονάδα abs τι εχει. Αν τα τακάκια είναι φαγωμενα μονοπαντα θέλεις συντήρηση τις γλιστρες ( καθάρισμα και γράσο σιλικόνης , όχι λιθίου) Ότι και να κάνεις αλλαγή υγρά φρένων, καλή εξαέρωση, καθάρισμα συντήρηση δαγκάνες, και γράσο στις γλιστρες.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.855
    Δες εδώ :
    https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=132160

    Κάνε και ένα γκουγκλάρισμα "kawasaki versys abs problem". Θα βρεις και άλλα.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    989
    BTW @Jugulator σου έχω στείλει και ένα pm.

  10. #10
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.629
    Jugulator, αν βγει άκρη στο ζήτημα, γράψε μας τα σχετικα.
    Διάβασα και την παραπομπή στο παλιό θρεντ.
    Πως σκατά μπορεί να επηρεάζεται η μονάδα του αβς απο πολυκαιρισμένα υγρά ρε σεις;;;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Jugulator, αν βγει άκρη στο ζήτημα, γράψε μας τα σχετικα.
    Διάβασα και την παραπομπή στο παλιό θρεντ.
    Πως σκατά μπορεί να επηρεάζεται η μονάδα του αβς απο πολυκαιρισμένα υγρά ρε σεις;;;
    Μόνο αν έχουν μείνει κατάλοιπα από τα υγρά και έχουν στερεοποιηθεί και φράζουν εν μέρη τα σωληνακια πάνω στην μονάδα του ABS. Λέω εγώ
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  12. #12
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Jugulator, αν βγει άκρη στο ζήτημα, γράψε μας τα σχετικα.
    Διάβασα και την παραπομπή στο παλιό θρεντ.
    Πως σκατά μπορεί να επηρεάζεται η μονάδα του αβς απο πολυκαιρισμένα υγρά ρε σεις;;;
    Η υγρασία του περιβάλλοντος μεταφέρεται στα υγρά γιαυτό λένε να αλλάζονται κάθε δύο χρόνια... αυτό για την Ελλάδα είναι υπερβολικό, όμως υπάρχουν και μέρη με πάρα πολύ υγρασία. Αυτός είναι ο ένας παράγοντας, ο άλλος είναι η ποιότητα του μετάλλου στην βαλβίδα.
    Εγώ αλλάζω υγρά κάθε 3- 4 χρόνια, ανάλογα όποτε το θυμάμαι.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Μια αλλη αιτια ειναι τοσο χαλαρη οδηγηση που δεν βαζει για παααααααααρα πολυ καιρο σε λειτουργια το ABS.
    Κατι τετοιο μαζι με υγρα freddo espresso ... ειναι κακος συνδυασμος.

    Δεν ειναι κακο, οταν βγαλει 3 μηνες το ABS χωρις να "κλωτσησει" καθολου και τα υγρα να κλεινουν 2ετια, να το τσιγκλησουμε λιγο σε οσο πιο ελεγχομενο μπλοκαρισμα ωστε να λειτουργησει.
    Παντα υποψιασμενοι για τα χειροτερα... διακριτικη αποπειρα για μπλοκαρισμα....
    pew pew pew pew pew pew !!!

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/03/2012
    Μηνύματα
    5
    Ευχαριστώ τα μάλα παιδιά .
    ΧΡΗΣΙΜΟΤΑΤΑ τα όσα γράψατε .
    Αυτό όμως με παραξένεψε :
    (Pew
    Μια αλλη αιτια ειναι τοσο χαλαρη οδηγηση που δεν βαζει για παααααααααρα πολυ καιρο σε λειτουργια το ABS.)
    Στο αυτοκίνητο που έχω εδώ και 12 περίπου χρόνια, το ABS έχει μπει 2-3 φορές συνολικά . Ίσως είναι ο τρόπος που οδηγώ , μια που έχω μάθει (λόγω χρεπιών που είχα παλιά) να προβλέπω και να προλαμβάνω κατά το δυνατόν πάντα . Δεν παρουσιάστηκε όμως ανάλογο πρόβλημα στα φρένα . Δεν ξέρω βέβαια αν δουλεύουν έτσι και οι μηχανές ......

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/08/2018
    Μηνύματα
    1
    Καλησπέρα φίλε μου,

    Κάτοχος versys 2009 μοντέλο. Η τρόμπα του πίσω φρένου λόγω της μάκας που είχε πιάσει εμπόδιζε τα λαστιχάκια να ανοίξουν σωστά με αποτέλεσμα το πίσω φρένο να υπολειτουργεί. Ύστερα από παρότρυνση φίλου - μηχανικού, ανοίχτηκε η πίσω τρόμπα φρένου, καθαρίστικε και το φρένο επανήλθε σε πολύ καλά επίπεδα.

    Μετά από λίγο καιρό αγοράστηκε και ένα κιτάκι με καινούργια λαστιχάκια για την τρόμπα φρένου, τοποθετήθηκαν και το φρένο έγινε σαν καινούργιο.

    Αν θέλεις μπορώ να σου στείλω το όνομα του γνωστού σε pm ώστε να μην θεωρηθεί διαφήμιση.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2007, 19:22
  2. kawasaki versys
    από epap στο forum Kawasaki Versys
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2007, 06:16
  3. Kawasaki Versys 1000...
    από kalant στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2007, 11:05
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 01/09/2006, 07:08
  5. περι φρενων στο kawasaki Z 750 S
    από andonis kol. στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2006, 07:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF