Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Xmax 250 για πρωτο

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/02/2018
    Μηνύματα
    12

    Xmax 250 για πρωτο

    Καλησπερα, ειμαι 20 χρονων και εχω ξεκινήσει διαδικασια για να βγαλω διπλωμα Α2. Εχω αποφασισει οτι θελω σκουτερ για πρωτο μηχανακι με κυρια χρηση καθημερινα βουλα-πειραια για σχολη και δουλεια. Budget διαθετω 3.000€ για να δωσω 2700€ περιπου για το μηχανακι και 300€ για ενα καλο κρανος και μπουφαν+γαντια τον χειμωνα. Επισης θελω να το μηχανακι που να παρω να το κρατησω να με καλυπτει για 3-4 χρονια. Αυτο που εχω βαλει στο ματι ειναι το yamaha xmax 250abs 2011-13 και ζηταω την γνωμη σας και αν καποιος γνωριζει για τα έξοδα που εχει (μεγαλο-ενδιαμεσο-μικρο σερβις) και την καταναλωση του. Ευχαριστώ πολυ!!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    964
    Για αρχή,

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SteliosDa1 Προβολή μηνύματος
    ...300€ για ενα καλο κρανος και μπουφαν+γαντια τον χειμωνα.
    Άντε να πάρεις και γάντια εκτός του κράνους με 300€.


    Αφού είναι 1η σου μηχανή και το budget σου 3000, εγώ θα πρότεινα να πάρεις κάτι φτηνότερο και να επενδύσεις σε καλύτερο εξοπλισμό.
    Γάντια, μπουφάν, μπότες και φυσικά κράνος. Άν διαθέσεις για αυτά 1000€, μένουν 2000, που είναι αρκετά για 1η μηχανή.

    Δεν θα πήγαινα σε σκουτερ, αλλα αυτή είναι προσωπική άποψη.
    Νιντζα 250, cbf 250, kle 250 θα ήταν οι επιλογές μου λογικά, με φέιβοριτ, το νιντζάκι.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Είχα το ΧΜΑΧ 250 για 5 χρόνια (2007 μοντέλο όμως) και ήμουν ευχαριστημένος. Βέβαια, μετά πήρα το beverly και είμαι ακόμα πιο ευχαριστημένος. Αισθητά φθηνότερη συντήρηση, ακόμα και σε εξουσιοδοτημένα συνεργεία.
    Στο ΧΜΑΧ μεγάλο σέρβις είχα πληρώσει και 330Ε (σε επίσημο σέρβις, είχε και τακάκια), συνήθως γύρω 250Ε, μικρό δεν θυμάμαι, κανά 80αρι? Στο beverly πληρώσα 140Ε για μεγάλο σέρβις ( χωρίς τακάκια) και αναλόγως τι επιπλέον αναλώσιμο θα χρειαστεί (φυσικά πλήρωσα και 280Ε αλλά με μεγάλο σέρβις, μπροστινό σέρβις, ρουλεμάν τροχού - σε επίσημο σέρβις και έχω την εντύπωση ότι ήταν τσιμπημένος σε σχέση με το προηγούμενο).

    Κατανάλωση κάτι λιγότερο από 4λτ/100χλμ (3,7-3,8) και στα δύο (ίσως το beverly να καίει ένα τσικ παραπάνω), όσο φορτώνουν χλμ αρχίζουν και τσιμπάνε λίγο ακόμα, αναβάτης 115 κιλά, αστική μετακίνηση, νορμάλ χρήση γκαζιού. Το XMAΧ είχε πιο απλωτή μετάδοση, αρά ΕΟ πήγαινε πιο ξεκούραστα, το beverly είναι πιο σπιρτόζικο αλλά μετά τα 120χλμ/ω φαίνεται ότι ζορίζεται. Προβλήματα 0, μετά τα 55-60Κ και ως τα 80Κ χλμ που το έδωσα, το ΧΜΑΧ άρχισε να ζητάει ψιλοπράγματα, ποιοτικά επίσης άρχισε να φαίνεται κουρασμένο. Παραδόξως το beverly, στα 60Κ χλμ τώρα, δεν έχει βγάλει κάποια βλάβη και ποιοτικά ακόμα κρατιέται πολύ καλά.

    Περί εξοπλισμού, όντως 300Ε είναι οριακά για ποιοτικό/επώνυμο εξοπλισμο, δεν είναι όμως και λίγα. Υπάρχουν πλέον μάρκες οικονομικές στην αγορά, αξιόλογες όμως που θα καλύψουν τις ανάγκες σου, οπότε προχώρα. Το σημαντικότερο από όλα, κατά την γνώμη μου, είναι ο εξοπλισμός να φοριέται. ΠΑΝΤΑ. Και ας μην είναι Arai, Shoei, dainese, alpinestars.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/02/2018
    Μηνύματα
    12
    Αρχικα ευχαριστώ για τις απαντησεις.. Volpad να σου πω την αληθεια αν και ο συμπλεκτης δινει πιο ολοκληρωμένη αισθηση οδηγησης ακομα δεν με συναρπαζει η ιδεα.. Επελεξα μηχανακι(scooter) αντι για αυτοκινητο επειδη ειναι πιο οικονομικο (αγορα-συντηρηση-καταναλωση) και το πάρκινγκ στον πειραια ειναι εφιαλτης. Ψηλε, εξοπλισμο θα φοραω 100% ακομα και για την πιο μικρη διαδρομη αδιαπραγματευτα!! Εχωντας χασει δικους μου ανθρωπους στην ασφαλτο δεν περναει καν απ το μυαλο μου να οδηγησω χωρις κρανος κλπ. Θελω να ρωτησω κατι ακομα βρηκα στο καρ xmax που ειναι στο budget που εχω με 30-35χμ. Ειναι νορμαλ αυτο για μηχανακι 8ετιας? Πως μπορω να ξερω αν τα χιλιόμετρα ειναι πραγνατικα η γυρισμενα?

  5. #5
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.123
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SteliosDa1 Προβολή μηνύματος
    Αρχικα ευχαριστώ για τις απαντησεις.. Volpad να σου πω την αληθεια αν και ο συμπλεκτης δινει πιο ολοκληρωμένη αισθηση οδηγησης ακομα δεν με συναρπαζει η ιδεα.. Επελεξα μηχανακι(scooter) αντι για αυτοκινητο επειδη ειναι πιο οικονομικο (αγορα-συντηρηση-καταναλωση) και το πάρκινγκ στον πειραια ειναι εφιαλτης. Ψηλε, εξοπλισμο θα φοραω 100% ακομα και για την πιο μικρη διαδρομη αδιαπραγματευτα!! Εχωντας χασει δικους μου ανθρωπους στην ασφαλτο δεν περναει καν απ το μυαλο μου να οδηγησω χωρις κρανος κλπ. Θελω να ρωτησω κατι ακομα βρηκα στο καρ xmax που ειναι στο budget που εχω με 30-35χμ. Ειναι νορμαλ αυτο για μηχανακι 8ετιας? Πως μπορω να ξερω αν τα χιλιόμετρα ειναι πραγνατικα η γυρισμενα?

    Εδώ στα κόκκινα, γελάμε..... οικονομικό το μηχανάκι; κάποιο λάθος κάνεις..... 8ετίας με 30-35 χιλ. χλμ.;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/02/2018
    Μηνύματα
    12
    Bowleno ΠΙΟ οικονομικο απ το αυτοκινητο σιγουρα καθως: 1ον. με budget 3χιλ δεν εχω βρει καποιο αυτοκινητο που να μου αρεσει 2ον. ασφαλεια-τελη κυκλοφοριας δεν συκρινονται σε αυτοκινητο και scooter (22€ το μηχανακι 250cc 150€ ενα 1400cc αυτοκίνητο τα τελη).3ον αυτοκίνητο με καταναλωση οπως του scooter κατω απο 4λτ/100 δεν γνωρίζω να υπαρχει. Επειδη και εμενα μου φανηκαν λιγα τα χλμ ρωταω αν υπαρχει τροπος να ελέγξω αν τα χλμ ειναι γυρισμενα η πραγματικα.

  7. #7
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.123
    Δες λίγο τα κόστη συντήρησης και το συζητάμε πάλι. Τρόπος για τα χλμ υπάρχει αλλά απαιτεί ψάξιμο στον εγκέφαλο της μοτό.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    538
    Βαλε κάτι παραπάνω και αγορασε κατι κουτα γιατι θα ταλαιπωρηθεις

  9. #9
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SteliosDa1 Προβολή μηνύματος
    Bowleno ΠΙΟ οικονομικο απ το αυτοκινητο σιγουρα καθως: 1ον. με budget 3χιλ δεν εχω βρει καποιο αυτοκινητο που να μου αρεσει 2ον. ασφαλεια-τελη κυκλοφοριας δεν συκρινονται σε αυτοκινητο και scooter (22€ το μηχανακι 250cc 150€ ενα 1400cc αυτοκίνητο τα τελη).3ον αυτοκίνητο με καταναλωση οπως του scooter κατω απο 4λτ/100 δεν γνωρίζω να υπαρχει. Επειδη και εμενα μου φανηκαν λιγα τα χλμ ρωταω αν υπαρχει τροπος να ελέγξω αν τα χλμ ειναι γυρισμενα η πραγματικα.
    Αν θες οικονομία πάρε ένα σεατ ιμπιζα 1.2.
    Τεσταρισμενο.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Βαλε κάτι παραπάνω και αγορασε κατι κουτα γιατι θα ταλαιπωρηθεις

    Συμφωνώ απόλυτα με το φίλο.
    Καλύτερα να κάνεις λίγο υπομονή και να πάρεις κάτι καινούργιο.
    Εσύ θα το στρώσεις σωστά, χωρις να έχεις ενδοιασμούς για τον προηγούμενο ιδιοκτήτη για το τι είχε κάνει στο σκούτερ.
    Επίσης η αίσθηση του καινούργιου καθώς και τα δύο χρόνια εγγύηση είναι μεγάλη υπόθεση.

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/02/2018
    Μηνύματα
    12
    Σαν καινουριο εχω δει και το cruisym 250 που μου αρεσει παρα πολυ αλλα ειναι τα 3850 πολλα.. Πιστευετε αξιζει να το ψαξω για δοσεις? Καποια αλλη προταση έχετε για καποιο 250αρι καινουριο κατω απο 3500 γτ δεν εχω βρειι κατι αλλο

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2018
    Μηνύματα
    298
    3850?σκουτερ σιμ; παίρνεις ζεντ omg τιμές

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/02/2018
    Μηνύματα
    12
    Ασταα πολλα λεφτα.. Γνωρίζετε γενικα πως παει με τις δοσεις? Ανεβαινει πολυ η τιμη? Ροταω επειδη δεν εχω ξαμαγορασει μηχανακι η αυτοκίνητο και δεν γνωρίζω καθόλου

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Νομίζω παίζει προσφορά καινούριο sym HD 300 2000€ προκαταβολή και τα υπόλοιπα 24 άτοκες δόσεις μέσω τράπεζας.
    Ο κινητήρας που φοράει είναι ο ίδιος με του cruisym 300 και του citycom s χρόνια δοκιμασμένος και αξιόπιστος.

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    400
    Από τη στιγμή που υπάρχει το piaggio beverly 300 hpe (το αναβαθμισμενο 300αρι μοτέρ) στα 4.000, δεν κοιτάς συμ, συν, πλην και λοιπά ταιβανεζικα.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Να παρω την cbr 125 η cbf 250 για πρωτο.
    από babishondakias στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2006, 15:11
  2. xmax 250 η xciting 250
    από xkord στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2005, 21:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF