Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Προστασία Πλάτης

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.020

    Προστασία Πλάτης

    Έχω αρχίσει να νοιώθω ότι χρειάζομαι προστασία πλάτης + ότι τώρα έχω και την οικονομική άνεση.
    Έχω 1 colori χειμερινό μπουφάν και 1 AGV καλοκαιρινό που και τα 2 έχουν αφρολέξ ίδιου σχήματος άρα αν αγοράσω 1 προστασία κάνει και για τα 2 μπουφάν.
    Είμαι από αυτούς που τα θέλει όλα και σε καλές τιμές.
    Θέλω top προστασία.
    Δροσερό το καλοκαίρι, αλλά να μην κρυώνω το χειμώνα.
    Δοκίμασα σήμερα το Pro Armor της Dainese, επειδή φοράω Small μου έκανε η μικρή. Αρκετά ελαφριά και δροσερή, στα 57 Ευρώ.
    Μου έχει κολλήσει όμως το Nucleon KR-1i και KR-2i της Alpinestar που είναι level 2. Η διαφορά μεταξύ KR-1 και KR-2 είναι ότι η 1 έχει έξτρα σκληρά προστατευτικά στη ράχη.

    Εσείς τι γνώμη έχετε περί του θέματος και γενικά περί προστασίας πλάτης?
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  2. #2
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Αν το μπουφάν σου είναι σε άνετη γραμμή(όχι εφαρμοστό τέζα σαν φόρμα) ψωνίζεις καλή εντουράδικη πανοπλία(π.χ της Sinisalo),βγάζεις τις foam προστασίες από το μπουφάν και φοράς από μεσα το εντουράδικο κι από πάνω το μπουφάν.
    Δοκιμασμένη συνταγή.Και δεν είναι μόνο προστασία πλάτης,αλλά και αγκώνων,ώμων,θώρακα και κρατάει και την μέση.Παρότι έχει σκληρά προστατευτικά,εμένα μου ήταν πολύ άνετη και με καλή κυκλοφορία αέρα με το mesh που έχει.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	e3321b6d09f61b206cd9a7a66271310f_full.jpg 
Προβολές:	208 
Μέγεθος:	40,9 KB 
ID:	407539
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  3. #3
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Εγώ πήρα της RevIT το seesoft,είναι επίπεδο 2,μαλακό και διάτρητο,αρκετά δροσερό.Καλούτσικη τιμή επίσης,ρίχτο μια ματιά.

    edit και πολύ καλά κάνεις που το σκέφτεσαι για προστασία πλάτης.
    porca miseria.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της raccoon
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    275
    Φυσικά να πάρεις. Εφόσον όπως λες μπαίνει και στα δύο μπουφάν, είσαι τυχερός. Πάρε μια που θα εφαρμόζει ακριβώς στην υποδοχή του μπουφάν σου, και να πληρεί τις προδιαγραφές, άρα μια επώνυμη.
    Αν με τα παραπάνω κριτήρια βρεις 2-3-4 πλάτες, διαλέγεις αυτήν που σου αρέσει πιο πολύ σε σένα και στην τσέπη σου.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.020
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Εγώ πήρα της RevIT το seesoft,είναι επίπεδο 2,μαλακό και διάτρητο,αρκετά δροσερό.Καλούτσικη τιμή επίσης,ρίχτο μια ματιά.

    edit και πολύ καλά κάνεις που το σκέφτεσαι για προστασία πλάτης.
    Πολύ καλή τιμή σε σχέση με αυτά που έχω δει. Βγαίνει σε 2 σχήματα και διάφορα μεγέθη.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.020
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    Αν το μπουφάν σου είναι σε άνετη γραμμή(όχι εφαρμοστό τέζα σαν φόρμα) ψωνίζεις καλή εντουράδικη πανοπλία(π.χ της Sinisalo),βγάζεις τις foam προστασίες από το μπουφάν και φοράς από μεσα το εντουράδικο κι από πάνω το μπουφάν.
    Δοκιμασμένη συνταγή.Και δεν είναι μόνο προστασία πλάτης,αλλά και αγκώνων,ώμων,θώρακα και κρατάει και την μέση.Παρότι έχει σκληρά προστατευτικά,εμένα μου ήταν πολύ άνετη και με καλή κυκλοφορία αέρα με το mesh που έχει.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	e3321b6d09f61b206cd9a7a66271310f_full.jpg 
Προβολές:	208 
Μέγεθος:	40,9 KB 
ID:	407539
    Δε θα διαφωνήσω καθόλου και είναι ένας εξοπλισμός που έχω και και το τρώει η ντουλάπα, αλλά δεν πας για καφε ή για δουλειά με τέτοιο πράγμα.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  7. #7
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sanctusan Προβολή μηνύματος
    Δε θα διαφωνήσω καθόλου και είναι ένας εξοπλισμός που έχω και και το τρώει η ντουλάπα, αλλά δεν πας για καφε ή για δουλειά με τέτοιο πράγμα.
    Δεν διευκρίνησες ότι θες κάτι προστατευτικό για καθημερινή χρήση.Το συνηθες ψάξιμο για τετοιο εξοπλισμό γινεται για τουριστική χρηση.
    Για καθημερινή χρήση με τα ίδια μπουφάν θα ψαχνόμουνα και για καλύτερης ποιότητας προστατευτικά που να ταιριαζουν.Τα μπουφαν δεν έχουν θέση για προστασία πλάτης?
    Στο ηρωϊκό αθάνατο Rev'it π.χ που έχω κυκλοφορουν και αναβαθμισμένα σετ προστατευτικών.Τα οποία αγοραζεις το καθε κομμάτι ξεχωριστά αν θες,όπως είχα δει εναν καιρό που το εψαχνα.
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  8. #8
    Επειδή τα μπουφάν είναι αναλώσιμα και ανά πάσα στιγμή μπορεί να τα αλλάξεις, η γνώμη μου είναι μια πλάτη level 2, τουριστικού τύπου, και ναι, θα την φοράς και για καφέ ή στη μετακίνηση για δουλειά, ναι, είναι ζεστή το καλοκαίρι, για το χειμώνα δεν τίθεται ζήτημα. Και ναι, δε θα δίνεις δεκάρα για τα γεμάτα απορία βλέμματα των γύρω που θα απορούν τι είναι αυτό το διαστημικό στην πλάτη σου και ναι, θα τη βαριέσαι όπως το βούρτσισμα των δοντιών σου. Αλλά κάθε φορά που θα τη φοράς θα νιώθεις την ικανοποίηση ότι προσφέρεις ένα δωράκι στον εαυτό σου, όπως τότε που έκοψες το τσιγάρο και γλίτωσες ακόμη ένα πακέτο...

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    γιατι? φοράς ολα τα άλλα και έμεινε ακάλυπτη η πλάτη? ειναι το τελευταιο που χτυπαει άσχημα btw

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.020
    Τα μπουφάν που έχω έχουν θήκη για προστασία πλάτης.
    Η Colori και η AGV έχουν προστασίες πλάτης αλλά καμία σχέση με άλλες εταιρίες.
    Δε βλέπω καμία διαφορά σε ένα μπουφάν με προστατευτικό πλάτης ή χωρίς, μου φαίνονται ακριβώς το ίδιο.
    Πάντα φοράω κράνος, γάντια και μπουφάν.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sanctusan Προβολή μηνύματος
    Πάντα φοράω κράνος, γάντια και μπουφάν.
    τοτε δωσε τα λεφτα σου σε ενα κεβλαρ παντελονι τζιν με προστασια στα γονατα. πολύ πιο χρησιμο. τα ποδια ειναι αυτα που τσακιζεις σε ενα ατυχημα συνηθως, οχι η πλατη.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.020
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    τοτε δωσε τα λεφτα σου σε ενα κεβλαρ παντελονι τζιν με προστασια στα γονατα. πολύ πιο χρησιμο. τα ποδια ειναι αυτα που τσακιζεις σε ενα ατυχημα συνηθως, οχι η πλατη.
    Για καθημερινή χρήση δεν είναι εφικτό γιατί δεν μπορω να φοράω το ίδιο παντελονι κάθε μέρα. Για βόλτες έχει δίκιο.

  13. #13
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sanctusan Προβολή μηνύματος
    Έχω αρχίσει να νοιώθω ότι χρειάζομαι προστασία πλάτης + ότι τώρα έχω και την οικονομική άνεση.
    Έχω 1 colori χειμερινό μπουφάν και 1 AGV καλοκαιρινό που και τα 2 έχουν αφρολέξ ίδιου σχήματος άρα αν αγοράσω 1 προστασία κάνει και για τα 2 μπουφάν.
    Είμαι από αυτούς που τα θέλει όλα και σε καλές τιμές.
    Θέλω top προστασία.
    Δροσερό το καλοκαίρι, αλλά να μην κρυώνω το χειμώνα.
    Δοκίμασα σήμερα το Pro Armor της Dainese, επειδή φοράω Small μου έκανε η μικρή. Αρκετά ελαφριά και δροσερή, στα 57 Ευρώ.
    Μου έχει κολλήσει όμως το Nucleon KR-1i και KR-2i της Alpinestar που είναι level 2. Η διαφορά μεταξύ KR-1 και KR-2 είναι ότι η 1 έχει έξτρα σκληρά προστατευτικά στη ράχη.

    Εσείς τι γνώμη έχετε περί του θέματος και γενικά περί προστασίας πλάτης?
    παρε της alpine,ειναι ποιοτικα προιοντα..εγω εχω το
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	alpine stars.gif 
Προβολές:	145 
Μέγεθος:	29,2 KB 
ID:	407541
    Και ειναι κορυφαιο για τουρισμο κτλπ,βεβαια για καφεδια κτλπ δεν βολευει,αλλα εχουν πολυ καλη ποιοτητα τα προιοντα της
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  14. #14
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.484
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sanctusan Προβολή μηνύματος
    Έχω αρχίσει να νοιώθω ότι χρειάζομαι προστασία πλάτης + ότι τώρα έχω και την οικονομική άνεση.
    Έχω 1 colori χειμερινό μπουφάν και 1 AGV καλοκαιρινό που και τα 2 έχουν αφρολέξ ίδιου σχήματος άρα αν αγοράσω 1 προστασία κάνει και για τα 2 μπουφάν.
    Είμαι από αυτούς που τα θέλει όλα και σε καλές τιμές.
    Θέλω top προστασία.
    Δροσερό το καλοκαίρι, αλλά να μην κρυώνω το χειμώνα.
    Δοκίμασα σήμερα το Pro Armor της Dainese, επειδή φοράω Small μου έκανε η μικρή. Αρκετά ελαφριά και δροσερή, στα 57 Ευρώ.
    Μου έχει κολλήσει όμως το Nucleon KR-1i και KR-2i της Alpinestar που είναι level 2. Η διαφορά μεταξύ KR-1 και KR-2 είναι ότι η 1 έχει έξτρα σκληρά προστατευτικά στη ράχη.

    Εσείς τι γνώμη έχετε περί του θέματος και γενικά περί προστασίας πλάτης?
    Πάρε τα δύο μπουφάν και πήγαινε σε ένα μαγαζί να δοκιμάσεις αν οι προστασίες εφαρμόζουν.

    Υπάρχουν σε διάφορα μεγέθη και σχέδια οπότε κάτι θα βρεις

    Εγώ έχω την Wave η οποία μέσα έχει κυψέλη από αλουμίνιο και σε σχέση με άλλες που είχα παλιότερα είναι εξαιρετικά "δροσερή" μιας και επιτρέπει τον αερισμό της πλάτης.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dainese.jpg 
Προβολές:	113 
Μέγεθος:	59,9 KB 
ID:	407542

    Καλές οι προστασίες που μπαίνουν πάνω σου πριν το μπουφάν αλλα θα σε κουράσουν και στο τέλος δεν θα την χρησιμοποιείς.

Παρόμοια θέματα

  1. Προστασία πλάτης σε μπουφάν Triumph
    από McZab στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/01/2010, 16:00

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF