Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 42

Θέμα: Παιδιά να πάρω ΧΤ660Χ ή θα μου το κλέψουν;

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2019
    Μηνύματα
    13

    Παιδιά να πάρω ΧΤ660Χ ή θα μου το κλέψουν;

    Καλησπέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά λόγω ημέρας κτλ.

    Σκέφτομαι να πάρω ΧΤ660Χ αλλά διάβασα εδώ μέσα κάτι απίθανα ότι κλέβουν λέει το φανάρι μπροστά μαζί με τα όργανα και κόβουν ότι καλώδια βρίσκουν εκεί κτλ και μετά τα πουλάνε στο car . gr και το μηχανάκι δεν παίρνει μπρος μετά και ένα απίστευτο μπλέξιμο για το τίποτε

    και λέω, δηλαδή έλεος, άμα είναι έτσι κρατάω και αυτό που έχω που είναι τόσο παλιό και χάλια που δεν το κλέβουν

    αλλά θα ήθελα κάτι ας πούμε πιο σύγχρονο

    τόση ζήτηση έχουν αυτά τα μηχανάκια και τα κλέβουν έτσι και αυτή η ιστορία με τα φανάρια μπροστά κτλ, τιναφτόρε που λέει και ο ποιητής.

    Παρακαλώ την άποψή σας, δεν έχω γκαράζ, στο δρόμο θα είναι το μηχανάκι αφημένο στην καλύτερη με κλειδωμένο το δισκόφρενο πίσω δεμένο με αλυσίδα ηλεκτροκολλημένη σε μεταλλικό πλαίσιο συρόμενης πόρτας.

    Θα το ψάχνω το ίδιο το μηχανάκι ή τα εξαρτήματα και θα πρέπει να τα αγοράζω από τους κλέφτες που τα βάζουν σε αγγελία; Να βάλω κι άλλη αλυσίδα πιο ψιλή και να κλειδώνω και το φανάρι μπροστά μαζί και τα όργανα ας πούμε με κανένα κλουβί ιδιοκατασκευή να μην μπορούν να κόψουν και να τα πάρουν;

    Γιατί άμα είναι έτσι και πάμε σε τέτοια ξεφτιλίκια με κλουβιά κτλ κρατάω κι αυτό που έχω τώρα να μην δίνω και τζίρο στους κλέφτες ας πούμε.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Σε ποια περιοχή μένεις;

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2019
    Μηνύματα
    13
    Αθήνα, άγρια δύση

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Δεν είσαι και σε κόκκινη ζώνη,αλλά αν φοβάσαι τόσο,άστο,θα αρρωστήσεις.
    Ή πλήρωσε πάρκινγκ.
    Τελευταία τροποποίηση από taisteal; 28/04/2019 στις 19:54.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2019
    Μηνύματα
    13
    Κατάλαβα, το ξεχνάμε δηλαδή, και από περιέργεια ας πούμε, αυτοί που τα κλέβουν τι τα κάνουν; Ανταλλακτικά; Εξαγωγή σε άλλη χώρα;

    Σωστό είναι ότι δεν αξίζει να αρρωστήσεις, υποτίθεται το παίρνεις για καλό, νομίζω ε;

    Όμως από ότι κατάλαβα είναι απλά θέμα χρόνου ας πούμε εφόσον είναι κάθε βράδυ έξω.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asxetos Προβολή μηνύματος
    Κατάλαβα, το ξεχνάμε δηλαδή, και από περιέργεια ας πούμε, αυτοί που τα κλέβουν τι τα κάνουν; Ανταλλακτικά; Εξαγωγή σε άλλη χώρα;

    Σωστό είναι ότι δεν αξίζει να αρρωστήσεις, υποτίθεται το παίρνεις για καλό, νομίζω ε;

    Όμως από ότι κατάλαβα είναι απλά θέμα χρόνου ας πούμε εφόσον είναι κάθε βράδυ έξω.
    Αν στο φάνε,λίγη σημασία έχει τι το κάνουν..
    Καλά νομίζεις.
    Δεν είναι 100% σίγουρο ότι θα στο κλέψουν,απλά παίζεις με τις πιθανότητες

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    Σημάδεψε τα αρχικά σου στα κομμάτια που νομίζεις ότι θα κλέψουν. Αν πουληθούν εδώ ίσως τα ξανασυναντήσεις κάποτε και ρωτοντας να μάθεις διάφορα. Άλλη λύση gps tracker. Από την στιγμή που το έχεις έξω μπορεί να συμβεί το οτιδήποτε. Ίσως αν βρεις σημείο που φαίνεται από το σπίτι και το τσεκαρεις κάθε μισή ώρα η αφηνεις ανοικτά παράθυρα για να ακούς κάτω.

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2019
    Μηνύματα
    13
    Καλά παιδιά η ιστορία εδώ μου θυμίζει κάτι που έζησα δεκαετία 80 στη Θεσ/νίκη, ένα παιδί που σπούδαζε εκεί και δούλευε παράλληλα σε καφενείο μάζεψε κάποια λεφτά συν γραμμάτια και πήρε ένα μηχανάκι καλό ας πούμε για την εποχή, σύντομα του το έκλεψαν μέρα μεσημέρι ανέβηκε λέει ένα λεπτό στο σπίτι και μέχρι να κατέβει πάλι το είχαν πάρει, μάλλον τον ακολουθούσαν, μαφία κανονική λέμε, γυρίζαμε λοιπόν τις νύχτες σε κάτι απίθανα 'συνεργεία' μάλλον διαλυτήρια κλεμμένων εκεί γύρω μπας και βρούμε κανένα κομμάτι,

    στο τέλος βρήκε μια ζάντα μόνο, δεν ήταν και 100% σίγουρος, πάει το μηχανάκι, το παιδί δούλεψε ακόμα πολλά χρόνια στο καφενείο για να ξεπληρώσει τα γραμμάτια που χρώσταγε για το παλιό μηχανάκι που ποτέ δεν βρέθηκε και τελικά να πάρει άλλο μηχανάκι, και μη χειρότερα όμως έτσι;

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Δεν είσαι και σε κόκκινη ζώνη,αλλά αν φοβάσαι τόσο,άστο,θα αρρωστήσεις.
    Ή πλήρωσε πάρκινγκ.

    Η καλύτερη δουλειά είναι να πληρώσεις πάρκινγκ,ας είναι και λίγο μακριά από το σπίτι σου.
    Εγώ δύο χρόνια το έχω σε πάρκινγκ και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Κοιμάσαι ξένοιαστος το βράδυ και αν έξω ρίχνει καρέκλες, το πρωί θα το βρεις στεγνό. Έτσι παρατείνεις την ζωή της μοτό σου και σου φεύγει το ανχος.

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2019
    Μηνύματα
    13
    Σίγουρα δίκιο έχετε για πάρκινγκ με τις βροχές κτλ, το μηχανάκι μου τόχω δεκαετίες έξω στις βροχές στα χιόνια, στον ήλιο, έτσι κατάντησε τόσο χάλια που να μην θέλουν καν να το κλέψουν, το οποίο βέβαια στις εποχές που ζούμε το θεωρώ σοβαρό πλεονέκτημα

    αλλά άμα πάρω μηχανάκι ανώτερης κατηγορίας ας πούμε όπως αυτό που λέω να πάρω, εκεί όσο νάναι το λυπάσαι κιόλας να είναι έξω εκτεθειμένο και απ την άλλη να το κοιτάει και ο κάθε πικραμένος και να σκέφτεται τι ώρα να περάσει τη νύχτα να το κλέψει και άλλα τέτοια ενδιαφέροντα.

    πρέπει να κοιτάξω για γκαράζ, κανένα 100ρι Ευρώ το μήνα από ότι είχα ακούσει σε μια πρόσφατη συζήτηση για Transalp βέβαια και σε άλλη συνοικία, δεν είναι και λίγα, από την άλλη άμα τόχεις έξω και στο πάρουν η ζημιά είναι χιλιάδες ευρώ.

    άσχετο, τώρα που αναφέρθηκε, στη βροχή σε προστατεύει καθόλου αυτό το μηχανάκι όσο αφορά νερά του δρόμου που πετάει η μπρος ρόδα κτλ, δεν λέω για τα νερά που πέφτουν από τον ουρανό, αλλά ας πούμε έβρεχε όλο το βράδυ και σταμάτησε το πρωί, δρόμοι με νερά κάτω και πας με το μηχανάκι, χρειάζεσαι ολόσωμο αδιάβροχο αλλιώς θα πετάξεις στα σκουπίδια ρούχα, παπούτσια κτλ ή προστατεύει κάπως, δεν είναι παπί βέβαια αλλά απ' το τίποτε... έχω μαρτυρήσει με βροχές ειδικά φέτος γι αυτό ρωτάω.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Όχι,δεν έχει προστασία από τα νερά του δρόμου.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Να μην πάρεις τίποτα μπορεί να σου το κλέψουν
    Πάρε όμως ένα χρηματοκιβώτιο και μπες μέσα
    ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ !

    Ζήσε με όση πιο πολύ ασφάλεια μπορείς, δηλαδή καθόλου.
    ανανήψαντας

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asxetos Προβολή μηνύματος
    Καλά παιδιά η ιστορία εδώ μου θυμίζει κάτι που έζησα δεκαετία 80 στη Θεσ/νίκη,
    θα πάρεις λοιπόν ένα xt του 80 .Τι το θες το κριάρι?


  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2019
    Μηνύματα
    13
    Ρε παιδιά μη με δουλεύετε, στα σοβαρά ρώτησα, άμα τα ήξερα δεν θα ρωτούσα έτσι; Μπορεί π.χ. αυτό το μηχανάκι να μην το κλέβουν, μπορεί και να το κλέβουν σαν τρελοί, ξέρω γω το μυαλό του καθενός που κυκλοφορεί στο δρόμο τι έχει μέσα; Εδώ λέμε κλέβουν το φανάρι και σου κάνουν απλά ζημιά γιατί; Για να στο ξαναπουλήσουν πίσω μετά;

    Όσο για την ιστορία στη Θεσ/νίκη ο εν λόγω άνθρωπος δεν ζει πια αλλά τι να κάνουμε, εκείνα τα χρόνια έγιναν αυτά και επειδή τα έζησα σε νεαρή ηλικία τα θυμάμαι καλά, ακόμα και τις φάτσες που συναντούσαμε ψάχνοντας στα μεταμεσονύκτια 'συνεργεία' θυμάμαι, ειδικά έναν τύπο κουτσό, άλλες εποχές βέβαια τότε, εντελώς όμως λέμε.

  15. #15
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.479
    Καλώς ήρθες στο forum.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asxetos Προβολή μηνύματος
    Σίγουρα δίκιο έχετε για πάρκινγκ με τις βροχές κτλ, το μηχανάκι μου τόχω δεκαετίες έξω στις βροχές στα χιόνια, στον ήλιο, έτσι κατάντησε τόσο χάλια που να μην θέλουν καν να το κλέψουν, το οποίο βέβαια στις εποχές που ζούμε το θεωρώ σοβαρό πλεονέκτημα
    Πραγματικά είναι σοβαρός λόγος να κρατήσεις μία μοτοσυκλέτα που δεν τραβάει συχνά τα μάτια των κλεφτών. Προσπάθησε να επενδύσεις στη συντήρησή της, ώστε να είναι αξιόπιστη και ασφαλής και μείνε με αυτή. Τι μοτοσυκλέτα έχεις;

    Αν πάρεις καινούρια, υπολόγισε 25€-40€ το μήνα για parking.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 426
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2018, 00:01
  2. Να σας πω τι χρήση θα κάνω να μου πείτε τι μηχανή να πάρω?
    από rider6182 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2010, 13:37
  3. να πάρω το Berg?
    από johnpan στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2007, 13:27
  4. Αποφάσισα να πάρω το Modenas Kristar
    από pontiki στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 30/04/2006, 12:53
  5. Αγορά 250 - Τι να πάρω ρε παιδιά?
    από johnpan στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2004, 20:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF