Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 9 από 9

Θέμα: Αλλαγη Εξατμιση Honda Innova Injection

  1. #1

    Αλλαγη Εξατμιση Honda Innova Injection

    Καλησπερα στην παρεα.Ειμαι κατοχος ενος Honda Innova ANF 125i μοντελο 2009 και εδω και μερικους μηνες εχω παρατηρησει οτι μεσα στην εξατμιση σαν να κατι να ''συντονιζει''.Επισης η εξατμιση εχει 2 τρυπουλες απο οπου χανει αερα.Ειναι πιθανο να ειναι εργοστασιακες ωστε να απεγκλωβιζεται η υγρασια ή τρυπισε η εξατμιση?Παραπερα,σκεφτηκα οτι ο συντονισμος που ακουω ειναι απο σπασμενα διαφραγματα(αμα την χτυπησεις ελαφρια ακουγεται μεσα κατι να παιζει).
    Ετσι λοιπον,αφου επισκεφτηκα και μηχανικο για επιβεβαιωση του προβληματος,σκεφτομαι να προβω σε αλλαγη της.
    Ο μηχανικος μου προτεινε ,αφου με απετρεψε απο επιλογη sport εξατμισης (φτηνες apido ή ακριβοτερες οπως protecht καθως δεν θα κερδισω κατι περα απο το να σπαω τα @@@ των αλλονων)ειτε την μαμισια ή σε αφτερμαρκετ τυπου μαμα,συγκεκριμενα σε Federal,η οποια εχει σχεδον την μιση τιμη απο την γνησια.Γνωριζει κανεις αν η Federal ειναι ποιοτικη και αξιοπιστη?Λεφτα για πεταμα δυστυχως δεν περισσευουν.
    Τελος,η αφτερμαρκετ εχει πανω αισθητηρα 'λαμδα'?Γνωριζω οτι η γνησια εχει πανω της.Αν δεν εχει υπαρχει προβλημα?
    Ευχαριστω για τυχων απαντησεις σας.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    federal εχω βαλει τακακια, σιαγωνες, και κατι γυρο γυρο χαζομαρες σε παπι και ηταν μια χαρα. τωρα για εξατμηση δεν ξερω ποσο θα κρατησει χωρις να σκουριασει πχ. αλλα αμα ειναι τυπου 20€ βαλτην δεν εχεις να χασεις τιποτα και αμα δεις οτι δεν αξιζει παρε γνησια την επομενη φορα που θα ειναι σιγουρα 1-2 χρονια μετα.

  3. #3
    Sonone σε ευχαριστω για την απαντηση.Η Federal ειναι Ινδονησιας και εχει 48 ευρω ενω η γνησια εχει 78.Ειναι 30 ευρω διαφορα.Δεν την λες μεγαλη αλλα ουτε και αμελητεα.

  4. #4
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από atithasos2 Προβολή μηνύματος
    Sonone σε ευχαριστω για την απαντηση.Η Federal ειναι Ινδονησιας και εχει 48 ευρω ενω η γνησια εχει 78.Ειναι 30 ευρω διαφορα.Δεν την λες μεγαλη αλλα ουτε και αμελητεα.
    Βάλε την μαμά να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, το φτηνότερο συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις καταλήγει (πολύ) ακριβότερο... Γιατί να μπλέκεις με ρυθμίσεις κλπ (που σίγουρα θα χρειαστεί) για 30 ευρώ; Οκ, δεν περισσεύουν τώρα αλλά....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από atithasos2 Προβολή μηνύματος
    Sonone σε ευχαριστω για την απαντηση.Η Federal ειναι Ινδονησιας και εχει 48 ευρω ενω η γνησια εχει 78.Ειναι 30 ευρω διαφορα.Δεν την λες μεγαλη αλλα ουτε και αμελητεα.
    48€ θεωρώ πως ειναι πολλά για federal ιδικά αν με +30€ παίρνεις την γνήσια.
    παρε γνησια

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Επιτελους κ ενας ανθρωπας που καταλαβαινει οτι με την αλλαγη εξατμισης σπας καρυδια κ οχι το φραγμα του ηχου. Βαλε την γνησια να σου βγαλει αλλα 10 χρονια.
    Πάτα το 0

  7. #7
    ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.Θεωρειτε δηλαδη οτι η Federal(ινδονησιας) απεχει πολυ σε ποιοτητα σε σχεση με την εργοστασιακη?Γνωριζει κανεις αν η Federal εχει λαμδα?

  8. #8
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από atithasos2 Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα στην παρεα.Ειμαι κατοχος ενος Honda Innova ANF 125i μοντελο 2009 και εδω και μερικους μηνες εχω παρατηρησει οτι μεσα στην εξατμιση σαν να κατι να ''συντονιζει''.Επισης η εξατμιση εχει 2 τρυπουλες απο οπου χανει αερα.Ειναι πιθανο να ειναι εργοστασιακες ωστε να απεγκλωβιζεται η υγρασια ή τρυπισε η εξατμιση?Παραπερα,σκεφτηκα οτι ο συντονισμος που ακουω ειναι απο σπασμενα διαφραγματα(αμα την χτυπησεις ελαφρια ακουγεται μεσα κατι να παιζει).
    Ετσι λοιπον,αφου επισκεφτηκα και μηχανικο για επιβεβαιωση του προβληματος,σκεφτομαι να προβω σε αλλαγη της.
    Ο μηχανικος μου προτεινε ,αφου με απετρεψε απο επιλογη sport εξατμισης (φτηνες apido ή ακριβοτερες οπως protecht καθως δεν θα κερδισω κατι περα απο το να σπαω τα @@@ των αλλονων)ειτε την μαμισια ή σε αφτερμαρκετ τυπου μαμα,συγκεκριμενα σε Federal,η οποια εχει σχεδον την μιση τιμη απο την γνησια.Γνωριζει κανεις αν η Federal ειναι ποιοτικη και αξιοπιστη?Λεφτα για πεταμα δυστυχως δεν περισσευουν.
    Τελος,η αφτερμαρκετ εχει πανω αισθητηρα 'λαμδα'?Γνωριζω οτι η γνησια εχει πανω της.Αν δεν εχει υπαρχει προβλημα?
    Ευχαριστω για τυχων απαντησεις σας.
    κανει εκνευριστικο θορυβο η εξατμιση ή εχει απωλεια δυναμης το παπί?Αν οχι αστην οπως εχει και κρατα τα 48ή78 ευρω για μπυρες.Και η δικια μου στο 500 εχει σπασει διαφραγματα ακουγεται ενα ελαφρο ντιννννν-ντινννν αλλα περαν τουτου ουδεν.Μην ξοδευεσαι τσαμπα ανευ λογου και αιτιας
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  9. #9
    δεν κανει εκνευριστικο θορυβο,ακουγεται απλα ενα πρρ-πρρ οταν γκαζωνω,η αληθεια ειναι οτι παρατηρησα μειωση στην δυναμη της μηχανης καθως και στην τελικη ταχυτητα.

Παρόμοια θέματα

  1. Service ανά χιλιόμετρα σε honda innova injection
    από hackertom στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 26/03/2013, 16:39
  2. αλλαγη κουστουμιου honda innova(καρμπυρατερ) σε honda innova injection
    από maris7 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2011, 20:48
  3. Honda Innova injection 11-λέει;
    από Laziali στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 16/08/2011, 22:06

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF