Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: Ανακατασκευης συνεχεια (η καλυτερα αρχη)

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/07/2018
    Μηνύματα
    44

    Ανακατασκευης συνεχεια (η καλυτερα αρχη)

    Εχω ενα honda cb1 στο οποιο εχω σκοπο να κανω ολικη ανακατασκευη το μοτερ , το κυριως προβλημα του κινητηρα ειναι οτι καιει λαδια και εχει χασει πολυ απο την ιποδυναμη του σε ελεγχο συμπιεσης που εγινε οι τιμες βρεθηκαν κατω απο τις οριακες τιμες που δινει το μανουαλ

    Στο θεμα των ανταλακτικων τωρα τα πιστονια ειναι τελος στοκ στο σαρακακη καθως και στο cmsnl τοσο τα standard οσο και τα oversize , o κωδικος για τα standard πιστονια ειναι ο 13101KY2000 , το cmsnl μου βγαζει οτι ακριβως τα ιδια εχει και το nc23 του 88-89

    Υπαρχει καποια αξιοπιστη aftermarket λυση με καποιο κτ? λογικα λογο των χιλιομετρων και της φθορας θα χρειαστω κιτ υπερκιβισμου

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Θα πας το μπλοκ των κυλίνδρων σε ρεκτιφιέ να στο μετρήσουνε. Σε σοβαρό ρεκτιφιέ στην Αθήνα, όχι στους πουθενάδες των Ιωαννίνων.

    Αν ΔΕΝ έχει οβάλ ή άλλη φθορά, θα αλλάξεις ελατήρια στα πιστόνια σου, και η κατανάλωση λαδιού θα μειωθεί κατά πολύ. Μην ξεχάσεις και τα τσιμουχάκια βαλβίδων, πλάνισμα κεφαλής και τρίψιμο βαλβίδων.

    Αν έχει οβάλ, μην ασχοληθείς περισσότερο, τα αφτερμαρκετ πιστόνια τύπου JE ήταν ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ όταν βγαίνανε (μπορεί να θες και 600 ευρώ ας πούμε για τα πιστόνια σκέτα) και δεν ξέρω αν βρήσκονται πια, και προτείνονται για αγωνιστική χρήση, όχι για πολιτική λειτουργία που να μην καίει λάδια κ.ο.κ. Εκεί ή ψάχνεις για άλλο μοτέρ ή το κρατάς με την φθορά που έχει για συναισθηματικούς λόγους και μόνο.

    Στην περίπτωση που αλλάζεις μοτέρ, μπορείς να ψαχτείς με μοτέρ από σιδερένιο CBR600F (μέχρι 1998) και ενδεχομένως να μπαίνει και του 900RR οπότε όχι μόνο θα έχεις πιό πολλές επιλογές, αλλά θα πάρει τα πάνω του και το CB1.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Θα πας το μπλοκ των κυλίνδρων σε ρεκτιφιέ να στο μετρήσουνε. Σε σοβαρό ρεκτιφιέ στην Αθήνα, όχι στους πουθενάδες των Ιωαννίνων.

    Αν ΔΕΝ έχει οβάλ ή άλλη φθορά, θα αλλάξεις ελατήρια στα πιστόνια σου, και η κατανάλωση λαδιού θα μειωθεί κατά πολύ. Μην ξεχάσεις και τα τσιμουχάκια βαλβίδων, πλάνισμα κεφαλής και τρίψιμο βαλβίδων.

    Αν έχει οβάλ, μην ασχοληθείς περισσότερο, τα αφτερμαρκετ πιστόνια τύπου JE ήταν ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ όταν βγαίνανε (μπορεί να θες και 600 ευρώ ας πούμε για τα πιστόνια σκέτα) και δεν ξέρω αν βρήσκονται πια, και προτείνονται για αγωνιστική χρήση, όχι για πολιτική λειτουργία που να μην καίει λάδια κ.ο.κ. Εκεί ή ψάχνεις για άλλο μοτέρ ή το κρατάς με την φθορά που έχει για συναισθηματικούς λόγους και μόνο.

    Στην περίπτωση που αλλάζεις μοτέρ, μπορείς να ψαχτείς με μοτέρ από σιδερένιο CBR600F (μέχρι 1998) και ενδεχομένως να μπαίνει και του 900RR οπότε όχι μόνο θα έχεις πιό πολλές επιλογές, αλλά θα πάρει τα πάνω του και το CB1.
    Σεμνά μικρέ...

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    Μην πας μόνο σε ένα ρεκτιφιε για μέτρημα. Πήγαινε σε 3-4 και σύγκρινε τις τιμές μετρισης.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    580
    Ασχετο με το θέμα σου και σορρυ.
    Αλλα βλέπω μερικούς που κάνουν εργασίες στο σπίτι τους και βλέπω και εδώ 2 ανθρώπους που έχω καταλάβει οτι ασχολούνται με μοτέρ να λένε για τα ρεκτιφιέ τόσο δύσκολο είναι να μετρήσει σωστά;
    Και αν είναι για ένα κατάστημα που είναι αυτή η δουλειά του ο άλλος στο σπίτι του απο τύχη κάνει δουλειά.
    Κάποιες σκέψεις κάνω απλά φωναχτά.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    Αν δεις ίδια τιμή και από τους 3 όλα καλά.. το θέμα είναι τι γίνεται αν κάθε ένας από αυτούς σου δώσει διαφορετικές μετρήσεις

  7. #7
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    31/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από general_nikolai Προβολή μηνύματος
    Εχω ενα honda cb1 στο οποιο εχω σκοπο να κανω ολικη ανακατασκευη το μοτερ , το κυριως προβλημα του κινητηρα ειναι οτι καιει λαδια και εχει χασει πολυ απο την ιποδυναμη του σε ελεγχο συμπιεσης που εγινε οι τιμες βρεθηκαν κατω απο τις οριακες τιμες που δινει το μανουαλ

    Στο θεμα των ανταλακτικων τωρα τα πιστονια ειναι τελος στοκ στο σαρακακη καθως και στο cmsnl τοσο τα standard οσο και τα oversize , o κωδικος για τα standard πιστονια ειναι ο 13101KY2000 , το cmsnl μου βγαζει οτι ακριβως τα ιδια εχει και το nc23 του 88-89

    Υπαρχει καποια αξιοπιστη aftermarket λυση με καποιο κτ? λογικα λογο των χιλιομετρων και της φθορας θα χρειαστω κιτ υπερκιβισμου
    Καλή αρχή! Σίγουρα θα υπάρχουν after market έμβολα σε Wossner / Mahle κλπ Τα υπόλοιπα σωθικά τα έχεις δει αν υπάρχουν; πχ σετ φλάντζες-τσιμουχάκια βαλβίδων κλπ ;
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Κίνα, τι θα ναι τώρα δεν ξέρω...
    https://www.ebay.co.uk/itm/Piston-Ki...-/292407306633

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dumutrus
    Εγγραφή
    03/07/2017
    Μηνύματα
    512
    εγω δεν εχω κατι επι του θεματος να πω να σε καλωσορισω ηθελα και να ευχηθω καλη αρχη
    Οποιος σου πεί ότι δεν γίνεται απάντα του, κοίτα να μαθαίνεις.

  10. #10
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    31/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Και πούσαι! Βάλε και καμιά φωτό να γουστάρουμε!!!
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/07/2018
    Μηνύματα
    44
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    Μην πας μόνο σε ένα ρεκτιφιε για μέτρημα. Πήγαινε σε 3-4 και σύγκρινε τις τιμές μετρισης.
    αν ειναι ετσι παιρνω και δικο μου κυλινδρομετρο

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nassosxlvbros Προβολή μηνύματος
    Καλή αρχή! Σίγουρα θα υπάρχουν after market έμβολα σε Wossner / Mahle κλπ Τα υπόλοιπα σωθικά τα έχεις δει αν υπάρχουν; πχ σετ φλάντζες-τσιμουχάκια βαλβίδων κλπ ;
    δυστηχως στον καταλογο τους δεν εχουνε κατι δεν ξερω βεβαια και αν ταιριαζουνε απο καποιο αλλο εκτος απο nc23 και nc27 , απο τα υπολοιπα σωθικα εχω ηδη φλαντζες και τσιμουχακια βαλβιδων και υπαρχουν σε στοκ τα μεταλα στροφαλου κλπ καθως και οι φουρκετες που θελω να τις αλλαξω

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Θα πας το μπλοκ των κυλίνδρων σε ρεκτιφιέ να στο μετρήσουνε. Σε σοβαρό ρεκτιφιέ στην Αθήνα, όχι στους πουθενάδες των Ιωαννίνων.

    Αν ΔΕΝ έχει οβάλ ή άλλη φθορά, θα αλλάξεις ελατήρια στα πιστόνια σου, και η κατανάλωση λαδιού θα μειωθεί κατά πολύ. Μην ξεχάσεις και τα τσιμουχάκια βαλβίδων, πλάνισμα κεφαλής και τρίψιμο βαλβίδων.

    Αν έχει οβάλ, μην ασχοληθείς περισσότερο, τα αφτερμαρκετ πιστόνια τύπου JE ήταν ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ όταν βγαίνανε (μπορεί να θες και 600 ευρώ ας πούμε για τα πιστόνια σκέτα) και δεν ξέρω αν βρήσκονται πια, και προτείνονται για αγωνιστική χρήση, όχι για πολιτική λειτουργία που να μην καίει λάδια κ.ο.κ. Εκεί ή ψάχνεις για άλλο μοτέρ ή το κρατάς με την φθορά που έχει για συναισθηματικούς λόγους και μόνο.

    Στην περίπτωση που αλλάζεις μοτέρ, μπορείς να ψαχτείς με μοτέρ από σιδερένιο CBR600F (μέχρι 1998) και ενδεχομένως να μπαίνει και του 900RR οπότε όχι μόνο θα έχεις πιό πολλές επιλογές, αλλά θα πάρει τα πάνω του και το CB1.
    για να βαλω πανω αλλο μοτερ απο cbr 600 η 900 πρεπει να κανω μετατροπες στο πλαισιο και δεν με ψηνει ιδιαιτερα , επισης χανω και αυτο που λατρευω στο χαρακτηρα του μοτερ που ειναι το στροφαρισμα στο θεο , το κακο με κτ τοσο παλιο ειναι οτι και αλλο μοτερ να παρω πιθανων να ειναι στην ιδια η χειροτερη κατασταση
    Εννοειτε πως πρωτα πρεπει να μετρησω για να δω σε τι κατασαση ειναι ακριβως το μοτερ μπορει να ειμαι τυχερος και να θελει μονο ελατηρια , ρεκτιφιε γτ οχι ειναι τοσο απογορευτικο το κοστος? καθαρα του ρεκτιφιε χωρις τα ανταλακτικα?
    το κοστος σε πιστονια ελατηρια απο σαρακακη οπου τα εβρισκα και πιο φτηνα τα ΟΕΜ ανταλακτικα ηταν γυρω στα 400 € περιπου για πιστονια ελατηρια πυρους κλπ , σε JE το κοστος για το κιτ με τα πιστονια βγαινει στα 608 € χωρις τα μεταφορικα απο αγγλια και ειναι το κιτ υπερκιβισμου στα 450 cc κτ το οποιο δεν ψηνομαι να κανω γτ για πολιτικη χρηση θα ειναι και χωρις κανενα νοημα λογικα

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Κίνα, τι θα ναι τώρα δεν ξέρω...
    https://www.ebay.co.uk/itm/Piston-Ki...-/292407306633
    δε θα εμπιστευομουνα κινεζικο ειδικα απο τη στιγμη που μπαινω σε διαδικασια για ολικη ανακατεσκευη

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nassosxlvbros Προβολή μηνύματος
    Και πούσαι! Βάλε και καμιά φωτό να γουστάρουμε!!!
    οι φωτο ειναι το μονο σιγουρο

    η αλλη λυση που μου εχουν προτεινει ειναι αυτος εδω ο τυπας https://www.dpengineparts.com/el θα επικοινωνησω μαζι του για να μαθω κοστος

    Εχει κανεις να μου προτινει καποιο αξιοπιστο μηχανουργειο το οποιο να ασχολειται με μηχανες ???

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Δεν είναι απαγορευτικό το κόστος, αδύνατο είναι. Δεν υπάρχουν πιστόνια να ταιριάζουν για αυτή την οικογένεια κινητήρων.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  13. #13
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από general_nikolai Προβολή μηνύματος
    ...
    μπορεις να κανεις το αναποδο...

    βρες ενα καλο μπλοκ κυλιδρων και χρησιμοποιησε τα δικα σου πιστονια, με φρεσκα ελατηρια...call it a day
    εναλλακτικα περνα καινουρια χυτωνια στο μπλοκ που ηδη εχεις, και το ρεκτιφιε να στο ταιριαξει με τα πιστονια σου στα εργοστασιακα σπεκς
    Τελευταία τροποποίηση από p@nos; 30/06/2019 στις 20:23.

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/07/2018
    Μηνύματα
    44
    update το κοστος για custom πιστονια απο το μηδεν ξεκιναει απο τα 650 €

  15. #15
    Μάνος Το avatar του/της mankam
    Εγγραφή
    15/08/2009
    Μηνύματα
    1.347
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από general_nikolai Προβολή μηνύματος
    update το κοστος για custom πιστονια απο το μηδεν ξεκιναει απο τα 650 €
    Δες εδω: https://www.ebay.com/str/cruzinimage...cat=5561401015
    japan ποιοτητα με πολυ καλες αναφορές στα κιτ πιστονιων στα ξενα φορουμ

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΚΟΝΤΕΣ εξατμήσεις: που αποδίδουν καλύτερα?
    από SeNNinhA στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 23/02/2010, 12:51
  2. Κυριακάτικη βόλτα συνέχεια και εντυπώσεις....
    από periklisk στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2004, 17:30
  3. Ακόμα καλύτερα νέα για τον κο Ζαν
    από superfour στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 29/04/2004, 14:20
  4. Εκδρομη 25/4 αποηχος......αποβροχο θα ηταν καλυτερα!
    από hornet στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2004, 17:11
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 10/12/2003, 15:37

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF