Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 23

Θέμα: Aνασφάλειες πριν την εκδρομή - Yamaha R1 -2006

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/06/2019
    Μηνύματα
    2

    Aνασφάλειες πριν την εκδρομή - Yamaha R1 -2006

    Καλησπέρα είμαι κάτοχος ενός Yamaha R1 του 2006.Είμαι 27 χρόνον και το έχω στην κατοχή μου σχεδόν 5 χρονια ..
    περάσαμε πολλά μικροζημιές βολάν και όλα τα ωραία ..
    αν και στα 5 χρονια έχω κάνει μονο 20.000 χιλιόμετρα.Και πριν 3 μήνες αλλάχτηκαν Λάδια φίλτρο λαδιού
    . καθάρισμα φίλτρου αέρα . υγρά φρενων . μπούζια . αλυσίδα γρανάζια .λάστιχα. μπούζια.όλα Και τρομπα νερου...

    Φέτος το καλοκαίρι σκέφτομαι να κάνω το πρώτο mini ταξιδάκι .. από πύργο -ναύπλιο-μονεμβασιά-ελαφόνησο-κύθηρα-καλαμάτα - πύργο ..
    Τον τελευταίο καιρό μου είχε παιδέψει ο πολλαπλασιαστής και με είχε αφήσει 3 φορες στον δρόμο μέχρι να το λύσουμε ..
    Ok όμως το λύσαμε αλλα από τότε μου έχει δημιουργηθει μια ανασφάλεια ως προς την μηχανή και με έχει βάλει σε σκέψεις .
    . εάν θα πρέπει να με αγχόνη αυτό το ταξίδι ως προς την εμπιστοσινη ..
    Λίγο το r1 που δουλεύει πολύ ψιλά στις θερμοκρασίες..Και γενικά εάν μπορώ να την εμπιστευτώ ..
    Από μεριά μου έχουν αλλαχτεί όλα τα αναλώσιμα ..
    Είναι στα 47.000 χιλιόμετρα ...Και με έχει αγχώσει όλο αυτό γιατί τον τελευταίο τρίμηνο με είχε αφήσει από πολλαπλασιαστεί 3 φορες
    φοβάμαι μην ζοριστεί με τόσο ζεστη τον αύγουστο και έχουμε απρόοπτα.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Πως έμεινες δηλαδή από ''πολλαπλασιαστεί''; Τι ακριβώς σου παρουσίασε, και ποιά ήταν η επιδιόρθωση;

    Το R1 δεν έχει ''πολλαπλασιαστές''. Έχει δλδ, αλλά είναι ενσωματωμένοι στις μπουζόπιπες και προφανώς έχει 4, αφού τετρακύλινδρο είναι. Για να μείνεις, πρέπει να αστοχήσουν ταυτόχρονα, τουλάχιστον δυο από τους τέσσερις πολλαπλασιαστές, για να μην μπορεί πια να λειτουργήσει ο κινητήρας. Η πιθανότητα να χαλάσουν 2 ή περισσότεροι πολλαπλασιαστές ταυτόχρονα είναι πολύ μικρή, εκτός κι αν όλοι μαζί εκτέθηκαν σε μαγνητικό πεδίο επιπέδου ατομικής έκρηξης.

    Μπας και δεν εννοείς αυτό, αλλά κάτι άλλο και έχεις μπερδέψει τα ονόματα με τον ίδιο τρόπο που έχεις μπερδέψει την γραφή των λέξεων;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/06/2019
    Μηνύματα
    2
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Πως έμεινες δηλαδή από ''πολλαπλασιαστεί''; Τι ακριβώς σου παρουσίασε, και ποιά ήταν η επιδιόρθωση;

    Το R1 δεν έχει ''πολλαπλασιαστές''. Έχει δλδ, αλλά είναι ενσωματωμένοι στις μπουζόπιπες και προφανώς έχει 4, αφού τετρακύλινδρο είναι. Για να μείνεις, πρέπει να αστοχήσουν ταυτόχρονα, τουλάχιστον δυο από τους τέσσερις πολλαπλασιαστές, για να μην μπορεί πια να λειτουργήσει ο κινητήρας. Η πιθανότητα να χαλάσουν 2 ή περισσότεροι πολλαπλασιαστές ταυτόχρονα είναι πολύ μικρή, εκτός κι αν όλοι μαζί εκτέθηκαν σε μαγνητικό πεδίο επιπέδου ατομικής έκρηξης.

    Μπας και δεν εννοείς αυτό, αλλά κάτι άλλο και έχεις μπερδέψει τα ονόματα με τον ίδιο τρόπο που έχεις μπερδέψει την γραφή των λέξεων;
    όταν λέω με άφησε εννοώ ότι στην πατρων πύργου .. μου έβγαλε το error code 31 .. Δηλαδή το δευτερο μπουζί .!Που τελικά έγινε και η αλλαγη την πρωτη φορα .αλλα μετα απο 10 μερες εβγαλε το error code 32 που ειναι καποιο προβλημα στο 3 μπουζι ..και μετα το error code 33 που ειναι το 4... και εκει εγινε το μπερδεμα Και εφόσον έκανε σαν τρικύλινδρο .. δεν έπαιρνα το ρίσκο να οδηγήσω κοντά 80 χιλιόμετρα .. με 3 κυλίνδρους σε λειτουργία .. εσύ μπορεί να το έκανες αλλα εγώ δεν θα έπαιρνα το ρίσκο ...

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Αρχικα βαλε μια οδικη ασφαλεια στο ασφαλιστηριο σου, σε περιπτωση που μεχρι στιγμης δεν εχεις.

    Το θεμα εμπιστοσυνης στο μηχανακι που καβαλας, ειναι σημαντικο, αλλα σημαντικοτερο ειναι ενα backup plan σε περιπτωση που παει κατα διαολου το πραγμα.


    Χωρις να κανεις εκδρομη/ταξιδι/Μακρια βολτα/whatever... μονο στη σκεψη μενεις.
    Προετοιμασου, μην βαλεις στο παιχνιδι αεροπορικα/ακτοπλοικά/ακριβες κρατησεις ξενοδοχειου ωστε να μην τραβας τα βυζια σου και ξεκινα για κατι απλοικο.
    Στη χειροτερη θα γυρισεις σπιτι σου με οδικη, ειτε την 1η μερα, είτε στο ενδιαμεσο είτε και στο τελος.
    Αν ειναι να συμβει, απλα θα συμβει.
    Ξαναλεω, μπορεις να το αποφυγεις... χωρις καν να ξεκινησεις ΠΟΤΕ ταξιδακι.
    Βολευεσαι ετσι;


    Ξεπερασε το λοιπον και απλα φυγε, αφου ελεγξεις οσα περισσοτερα μπορεις.
    Εαν εισαι τοσο ανησυχος, που απ'οτι φαινεται εισαι, σε καθε σταση ριχνε μια ματια σε λαδια/παραφλου και οπτικα για τυχον διαρροες.

    Εαν ολα ειναι ΟΚ και το μηχανακι δεν ακουγεται σαν Briggs & Stratton... τοτε ολα καλα!
    pew pew pew pew pew pew !!!

  5. #5
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.501
    Ξεκίνα και μην να σας, ότι είναι να γίνει θα γίνει.
    Εδω κάνουμε μεγαλύτερα ταξίδια με aprilia 11 ετών........
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos500 Προβολή μηνύματος
    όταν λέω με άφησε εννοώ ότι στην πατρων πύργου .. μου έβγαλε το error code 31 .. Δηλαδή το δευτερο μπουζί .!Που τελικά έγινε και η αλλαγη την πρωτη φορα .αλλα μετα απο 10 μερες εβγαλε το error code 32 που ειναι καποιο προβλημα στο 3 μπουζι ..και μετα το error code 33 που ειναι το 4... και εκει εγινε το μπερδεμα Και εφόσον έκανε σαν τρικύλινδρο .. δεν έπαιρνα το ρίσκο να οδηγήσω κοντά 80 χιλιόμετρα .. με 3 κυλίνδρους σε λειτουργία .. εσύ μπορεί να το έκανες αλλα εγώ δεν θα έπαιρνα το ρίσκο ...
    Σου έκαιγε τα μπουζί; Ή τις μπουζόπιπες-πολλαπλασιαστές;

    Και στις δύο περιπτώσεις, αυτό ήταν ένα ΣΥΜΠΤΩΜΑ. Βρήκατε ποιό ήταν το ΑΙΤΙΟ, που προκαλούσε το σύμπτωμα;
    Τελευταία τροποποίηση από telegonos; 27/06/2019 στις 20:34.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  7. #7
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos500 Προβολή μηνύματος
    όταν λέω με άφησε εννοώ ότι στην πατρων πύργου .. μου έβγαλε το error code 31 .. Δηλαδή το δευτερο μπουζί .!Που τελικά έγινε και η αλλαγη την πρωτη φορα .αλλα μετα απο 10 μερες εβγαλε το error code 32 που ειναι καποιο προβλημα στο 3 μπουζι ..και μετα το error code 33 που ειναι το 4... και εκει εγινε το μπερδεμα Και εφόσον έκανε σαν τρικύλινδρο .. δεν έπαιρνα το ρίσκο να οδηγήσω κοντά 80 χιλιόμετρα .. με 3 κυλίνδρους σε λειτουργία .. εσύ μπορεί να το έκανες αλλα εγώ δεν θα έπαιρνα το ρίσκο ...
    Ο πρωτος πως και δεν χαλασε? Τι ειναι? Μαγκας?
    Πιο πισω στο κυκλωμα ειναι το προβλημα, αποκλειεται να χαλουσαν με τη σειρα ολοι οι πολλαπλασιαστες. Με τη λογικη το λεω, δεν σκαμπαζω γρι απο ρευματα.
    MADE IN JAPAN 日本製

  8. #8
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.167
    Καθίστε ρε να μπει ο γέρος αύριο, να τα δει και να πάθει το μίνι εγκεφαλικό, Παρασκευή γαρ....

    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos500 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα είμαι κάτοχος ενός Yamaha R1 του 2006.Είμαι 27 χρόνον και το έχω στην κατοχή μου σχεδόν 5 χρονια ..
    περάσαμε πολλά μικροζημιές βολάν και όλα τα ωραία ..
    αν και στα 5 χρονια έχω κάνει μονο 20.000 χιλιόμετρα.Και πριν 3 μήνες αλλάχτηκαν Λάδια φίλτρο λαδιού
    . καθάρισμα φίλτρου αέρα . υγρά φρενων . μπούζια . αλυσίδα γρανάζια .λάστιχα. μπούζια.όλα Και τρομπα νερου...

    Φέτος το καλοκαίρι σκέφτομαι να κάνω το πρώτο mini ταξιδάκι .. από πύργο -ναύπλιο-μονεμβασιά-ελαφόνησο-κύθηρα-καλαμάτα - πύργο ..
    Τον τελευταίο καιρό μου είχε παιδέψει ο πολλαπλασιαστής και με είχε αφήσει 3 φορες στον δρόμο μέχρι να το λύσουμε ..
    Ok όμως το λύσαμε αλλα από τότε μου έχει δημιουργηθει μια ανασφάλεια ως προς την μηχανή και με έχει βάλει σε σκέψεις .
    . εάν θα πρέπει να με αγχόνη αυτό το ταξίδι ως προς την εμπιστοσινη ..
    Λίγο το r1 που δουλεύει πολύ ψιλά στις θερμοκρασίες..Και γενικά εάν μπορώ να την εμπιστευτώ ..
    Από μεριά μου έχουν αλλαχτεί όλα τα αναλώσιμα ..
    Είναι στα 47.000 χιλιόμετρα ...Και με έχει αγχώσει όλο αυτό γιατί τον τελευταίο τρίμηνο με είχε αφήσει από πολλαπλασιαστεί 3 φορες
    φοβάμαι μην ζοριστεί με τόσο ζεστη τον αύγουστο και έχουμε απρόοπτα.

    Αν έβαλες το καινούργιο βολάν και έλυσες ότι άλλο πρόβλημα είχες δε βλέπω το λόγο να ανησυχείς.Το ταξίδι που αναφέρεις είναι κάτω απο 1000km.Με R1 του 2007 όταν ζέσταινε ο καιρός αυτά τα έκανα σε μια μέρα...

    Αν έχει κάποιο πρόβλημα το μηχανάκι θα στο βγάλει έτσι και αλλιώς,είτε έχει 40 βαθμούς είτε έχει 10.Ενδεικτικά το δικό μου διέλυσε το βολάν του καταχείμωνο στη Γραβιά και βάρεσε μπιέλα επίσης καταχείμωνο στο Σούνιο(σε τέρμα γκάζι).
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  10. #10
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Ενδεικτικά το δικό μου διέλυσε το βολάν του καταχείμωνο στη Γραβιά και βάρεσε μπιέλα επίσης καταχείμωνο στο Σούνιο(σε τέρμα γκάζι).
    Τον καθησύχασες τώρα!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  11. #11
    Με αυτό το σκεπτικο φίλε μου δεν θα πήγαινε κανένας πουθενά. Αν όντως έλυσες τα γνωστά προβλήματα της, καβάλα την και καλούς δρόμους.
    The R is for Respect.

  12. #12
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Ότι είπε ο pew.
    Κάποιοι (ονόματα δεν λέμε) ταξιδεύουν με μοτοσυκλέτες 20+ ετών,με κακιά φήμη,κτλ.Αν είναι να γίνει ,ε,έγινε...
    Από την άλλη αν σου δημιουργεί τέτοια ανασφάλεια και άγχος δώστο το ρδέλο το yamapa και πάρε ένα άλλο.(yamapa έχω και εγώ).
    porca miseria.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Οδική βοήθεια. Καλό ταξίδι.
    Πάτα το 0

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Μην μασας !!!

    Αυτα 300αριζουν ανετα

    απο προσφατο σε φβ:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Capture.jpg 
Προβολές:	178 
Μέγεθος:	11,4 KB 
ID:	407662

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Capture1.jpg 
Προβολές:	176 
Μέγεθος:	23,7 KB 
ID:	407663

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Τον καθησύχασες τώρα!
    Επειδή φοβήθηκε τη ζέστη το έγραψα!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha R1 2006 - model
    από gmakris στο forum Υamaha R6 & R1
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 15/09/2005, 14:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF