Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 31

Θέμα: Ανεβασμενη ταση φορτισης

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της crazycamber
    Εγγραφή
    09/03/2019
    Μηνύματα
    41

    Ανεβασμενη ταση φορτισης

    Καλησπερα, και παλι για το ταπεινο μου RV50 χρειαζομαι την βοηθεια σας.
    Εχω βαλει μπαταρια οπως αυτες που μπαινουν στους συναγερμους, ομως μετραω σε λειτουργια παραλληλα στους πολους, και μολις ανεβουν λιγο οι στροφες μετραω 8.5V.
    Tο εχω ακομα 6βολτο, και τα 8,5V μου φαινονται πολλα.
    Ο ανορθωτης ειναι ο.κ. τον μετρησα.
    Υπαρχει κανενας σταθεροποιητης να παιρνει το ανορθωμενο ρευμα (ταση) απο το πηνιο φορτισης και να το κραταει μεχρι 7 βολτ;
    Η με μια αντισταση σε σειρα η παραλληλα με την γειωση στο καλωδιο φορτισης κανω δουλεια;
    Ο ανορθωτης ειναι ο.κ. τον μετρησα.
    Σκεφτομαι να τροφοδοτησω τις λαμπες LED που εχω βαλει παντου με ρελε απο την μπατταρια, και για ευνοητους λογους θελω να ριξω την ταση φορτισης.
    Καποια ιδεα;

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/05/2019
    Μηνύματα
    72
    Επειδή έψαχνα κ εγώ για λεντ λάμπες να σε ενημερώσω σύμφωνα με αυτά που βρήκα ότι αλλάζοντας λάμπες τουλάχιστον στο μπροστινό φανάρι πρέπει να αλλάξεις και το κάτοπτρο του Φαναρίου για να φέγγει σωστά και να μη τυφλωνουμε άλλους οδηγούς ή να οδηγάμε χωρίς επαρκή φωτισμό. Όσο αναφορά τα φλας τα συνδυάζουν με αντιστάσεις για να έχει σωστό ρεύμα, όμως το ρεύμα που τραβάει είναι ίδιο μιας κ με την αντίσταση το ρεύμα γίνεται θερμότητα προκειμένου να δώσει την επιθυμητή τάση

  3. #3
    Μέλος Το avatar του/της crazycamber
    Εγγραφή
    09/03/2019
    Μηνύματα
    41
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ErHarD Προβολή μηνύματος
    Επειδή έψαχνα κ εγώ για λεντ λάμπες να σε ενημερώσω σύμφωνα με αυτά που βρήκα ότι αλλάζοντας λάμπες τουλάχιστον στο μπροστινό φανάρι πρέπει να αλλάξεις και το κάτοπτρο του Φαναρίου για να φέγγει σωστά και να μη τυφλωνουμε άλλους οδηγούς ή να οδηγάμε χωρίς επαρκή φωτισμό. Όσο αναφορά τα φλας τα συνδυάζουν με αντιστάσεις για να έχει σωστό ρεύμα, όμως το ρεύμα που τραβάει είναι ίδιο μιας κ με την αντίσταση το ρεύμα γίνεται θερμότητα προκειμένου να δώσει την επιθυμητή τάση
    Kαταλαβαινω τι λες, για το φαναρι μπροστα νομιζω πως δεν μπορεις να αλλαξεις το κατοπτρο μοιαζει να ειναι fix αλλα δεν παιρνω ορκο.
    Μιας και το εψαξες, τι κατοπτρο πρεπει να μπει;
    Το κακο με τις λαμπες που βρηκα ειναι οτι δεν αλλαζουν το υψος της δεσμης, αλλα την φωτεινοτητα δινοντας την ψευδαισθηση χαμηλης και ψηλης σκαλας.
    Βγαζουν μεν πιο δυνατο φως αλλα οχι σωστη δεσμη. (εδω μετραει μαλλον αυτο που λες για το κατοπτρο.
    Για τα flash τωρα, εχω κανει την φλασιερα ηλεκτρονικη με ενα lm555, οποτε δεν υπαρχει λογος για "σωστο ρευμα" αφου οδηγω τις λαμπες με τρανζιστορ darlington και εχω φτιαξει εγω τις λαμπες με led υψηλης φωτεινοτητας και την αναλογη αντισταση.
    Η φορτιση της μπατταριας με καιει.

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/05/2019
    Μηνύματα
    72
    Ψάξε "daymaker headlight" για μπροστινό φανάρι (εξωτερικό) στο amazon. Έχει διάφορες εταιρίες που φτιάχνουν τα δικά τους. Αν είσαι τυχερός και βρεθεί καποιος από το reddit στο /fixit να σου πει τι έβαλε. Υπάρχουν άλλοι ιδιώτες του εξωτερικού που επί πληρωμή σου λένε δοκιμασμένα τι και πως θα βάλεις προκειμένου να μη χαλάσεις ένα κάρο λεφτά μέχρι να βρεις το κατάλληλο κάτοπτρο και λάμπα. Για το αυτοκίνητο η φάση είναι πιο εύκολη και φθηνή... Όσο αναφορά για το σύστημα φόρτισης για να καταλάβω έχεις βάλει περισσότερα βολτ μπαταρία και κατά την φόρτιση ανεβαίνει πολύ παραπάνω από τα στάνταρ της μηχανής?

  5. #5
    Μέλος Το avatar του/της crazycamber
    Εγγραφή
    09/03/2019
    Μηνύματα
    41
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ErHarD Προβολή μηνύματος
    Ψάξε "daymaker headlight" για μπροστινό φανάρι (εξωτερικό) στο amazon. Έχει διάφορες εταιρίες που φτιάχνουν τα δικά τους. Αν είσαι τυχερός και βρεθεί καποιος από το reddit στο /fixit να σου πει τι έβαλε. Υπάρχουν άλλοι ιδιώτες του εξωτερικού που επί πληρωμή σου λένε δοκιμασμένα τι και πως θα βάλεις προκειμένου να μη χαλάσεις ένα κάρο λεφτά μέχρι να βρεις το κατάλληλο κάτοπτρο και λάμπα. Για το αυτοκίνητο η φάση είναι πιο εύκολη και φθηνή... Όσο αναφορά για το σύστημα φόρτισης για να καταλάβω έχεις βάλει περισσότερα βολτ μπαταρία και κατά την φόρτιση ανεβαίνει πολύ παραπάνω από τα στάνταρ της μηχανής?
    Σε ευχαριστω θα το ψαξω.
    Οχι δεν εχω βαλει περισσοτερα βολτ μπαταρια, 6βολτη ειναι απλα η ταση φορτισης ανεβαινει στα 8.5 βολτ που ειναι πολλα.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.462
    στις 12V ανεβαζει μεχρι 14,6V που ειναι ανεκτο. για τις 6v δεν εχω ιδεα

  7. #7
    Μέλος Το avatar του/της crazycamber
    Εγγραφή
    09/03/2019
    Μηνύματα
    41
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος
    στις 12V ανεβαζει μεχρι 14,6V που ειναι ανεκτο. για τις 6v δεν εχω ιδεα
    14,6 στην 12βολτη ειναι +22% περιπου της ονομαστικης τιμης της τασης της μπαταριας που το αντιστοιχο στην 6βολτη ειναι 7.3, το 8,5v αντιστοιχει σε 43%! φοβαμαι οτι θα την ξεπατωσει συντομα.

    edit: O κατασκευαστης δινει 7,2 ως 7,5 βολτ με ρευμα εως 1,35Α.
    http://ultracell.co.uk/datasheets/UL4.5-6.pdf
    Τελευταία τροποποίηση από crazycamber; 01/07/2019 στις 15:40.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    το θεμα ειναι οτι εχεις βαλει μπαταρια συναγερμου και οχι οχηματος
    δεν ξερω αν και ποσο επηρεαζει αυτο

  9. #9
    Μέλος Το avatar του/της crazycamber
    Εγγραφή
    09/03/2019
    Μηνύματα
    41
    Oπως και να εχει, το θεμα μου ειναι πως μπορω να κατεβασω αυτην την ταση, με αντισταση σε σειρα θα ειναι ο,κ,;
    Η πρεπει να σκεφτω για σταθεροποιητη/ανορθωτη;

  10. #10
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Η αντισταση σε σειρα ριχνει την ταση ευθεως αναλογα με το ρευμα που θα περασει..

    Σταθεροποιητής τασης μπορει να μπει αλλα θα πρεπει να μπει ακριβως πριν την μπαταρία (εννοω οτι το υπολοιπο κυκλωμα θα περνει την "κανονική" του ταση μαζι με το το "κανονικο" του ρευμα..) και να ειναι τουλαχιστον στα 3Α..
    Ο οποίος δύσκολο να κανει δουλεια γιατί όλοι οι σταθεροποιητές χρειαζονται ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 2V ταση εισόδου μεγαλυτερη απο την προβλεπόμενη ταση εξόδου..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  11. #11
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ErHarD Προβολή μηνύματος
    Όσο αναφορά τα φλας τα συνδυάζουν με αντιστάσεις για να έχει σωστό ρεύμα, όμως το ρεύμα που τραβάει είναι ίδιο μιας κ με την αντίσταση το ρεύμα γίνεται θερμότητα προκειμένου να δώσει την επιθυμητή τάση


    Όχι ρε μαγκες..!!
    (εχω επιζησει απο επανειλλημενα εκκαθαριστικα της Εφορίας - δεν θα με εξοντωσετε εσείς..!!!)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  12. #12
    Μέλος Το avatar του/της crazycamber
    Εγγραφή
    09/03/2019
    Μηνύματα
    41
    Aν μπει παραλληλα η αντισταση στο καλωδιο που ερχεται απο το πηνιο για την φορτιση;

    Για τον σταθεροποιητη τωρα, η ταση εισοδου σιγουρα θα ειναι παραπανω απο τα 2βολτ διαφορας γιατι τα 8,5 βολτ τα μετραω με την μπαταρια πανω.
    Και το ρευμα στην ιδια συνθηκη ειναι γυρω στο 1Α.
    Χωρις την μπαταρια δεν εχω μετρησει ακομα.

    edit: μετρησα, χωρις την μπαταρια πανω "ερχονται" γυρω στα 45 βολτ στις 2500 στροφες περιπου...
    Τελευταία τροποποίηση από crazycamber; 01/07/2019 στις 16:14.

  13. #13
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από crazycamber Προβολή μηνύματος
    Aν μπει παραλληλα η αντισταση στο καλωδιο που ερχεται απο το πηνιο για την φορτιση;
    ΜΗ πας να με αποτελειωσεις, plz...
    Αντισταση παραλληλα σε οποιοδήποτε καλωδιο δεν κανει απολυτως τπτ..!!!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από crazycamber Προβολή μηνύματος
    Για τον σταθεροποιητη τωρα, η ταση εισοδου σιγουρα θα ειναι παραπανω απο τα 2βολτ διαφορας γιατι τα 8,5 βολτ τα μετραω με την μπαταρια πανω.
    ΔΕν με καταλαβες πριν, μαλλον..

    ΕΣΥ έχεις 8,5V - η ΜΠΑΤΑΡΙΑ χρειαζεται 7,5V - η ΔΙΑΦΟΡΑ εισόδου-εξόδου του ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΤΗ πρέπει να ειναι τουλαχιστον 2V..
    (αν εσένα σΕ βγαινουν τα νούμερα, it's fine with me..)

    Υ.Γ.
    Επειδη σε κοβω να μη ξερεις τι μετρας και που, βαλε μια 6βολτη (ονομαστικα) μπαταρια για οχήματα (για να μην εχεις τπτ κοψιματα κελλιων στην πρωτη λακουβα) και πορευσου εν ειρήνη..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  14. #14
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    πΣηλε και Σουπια, σας βλεπω κουφαλες να γελάτε με την καταντια μου..!!!!
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  15. #15
    Μέλος Το avatar του/της crazycamber
    Εγγραφή
    09/03/2019
    Μηνύματα
    41
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    ΜΗ πας να με αποτελειωσεις, plz... χαλαρα... συζητηση κανουμε κανεις δεν κανει τιποτα σε κανεναν.
    Αντισταση παραλληλα σε οποιοδήποτε καλωδιο δεν κανει απολυτως τπτ..!!!
    Ακομα και αν αυτο ερχεται απο το πηνιο φορτισης; αρα "κουβαλαει" ρευμα;
    Εννοω παραλληλα με την γειωση αν δεν εγινα αντιληπτος.


    ΔΕν με καταλαβες πριν, μαλλον..

    ΕΣΥ έχεις 8,5V - η ΜΠΑΤΑΡΙΑ χρειαζεται 7,5V - η ΔΙΑΦΟΡΑ εισόδου-εξόδου του ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΤΗ πρέπει να ειναι τουλαχιστον 2V..
    (αν εσένα σΕ βγαινουν τα νούμερα, it's fine with me..) Αν στην θεση της μπαταριας συνδεθει η εισοδος του σταθεροποιητη, οπως φανταζομαι εννοεις οτι πρεπει να συνδεθει) μηπως δεν θα εχω πλεον τα 8,5 βολτ λογω του οτι η μπαταρια δεν θα κραταει την ταση χαμηλα πλεον; ρωταω δεν ξερω.

    Υ.Γ.
    Επειδη σε κοβω να μη ξερεις τι μετρας και που, βαλε μια 6βολτη (ονομαστικα) μπαταρια για οχήματα (για να μην εχεις τπτ κοψιματα κελλιων στην πρωτη λακουβα) και πορευσου εν ειρήνη..
    Πιστεψε με ξερω τι μετραω και που.
    Τελευταία τροποποίηση από crazycamber; 01/07/2019 στις 16:38.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Έλεγχος Κυκλώματος Φόρτισης
    από OldMan στο forum Τεχνικά άρθρα
    Απαντήσεις: 99
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2021, 13:14
  2. Προβλημα με ηλεκτρικα(ταση) σε Honda Chally 6v
    από autosignaljohn στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2013, 22:20
  3. Περι φόρτισης της μπαταρίας
    από kostakisK στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 21/04/2008, 16:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF