Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: BMW F650 Funduro ή F650 GS

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/01/2016
    Μηνύματα
    18

    Smile BMW F650 Funduro ή F650 GS

    Καλησπέρα,

    παρακολουθώ καιρό, διαβάζω, μαθαίνω απο εσάς... ήρθε η ώρα να θέσω και ένα ερώτημα.

    Τελειώνει η σχέση μου με το varadero 125cc, η οποία υπήρξε ιδιαίτερη. Γεμάτη πάθη και αγάπη.

    Πήρα το διπλωματάκι μου, κοίταξα το άδειο μου πορτοφόλι και είμαι ανάμεσα σε
    funduro 1997-2000 και το νεότερο 650 GS του 2003.

    Στα funduro οι τιμές δεν ξεπερνάνε τα 1200€ για μια αξιοπρεπή κατάσταση.
    Το αντιλαμβάνομαι ως τίμιο μηχανάκι για τα χρόνια του, on/off, μονοκύλινδρο.
    Αντίστοιχα το GS του '03, το βρίσκω στα 1500€ με σέρβις αντιπροσωπείας και βασικό πλεονόκτημα το ABS.

    Μετακινούμαι καθημερινά Πειραιά - Σύνταγμα, ενώ κάνω ήδη διακοπές με μηχανάκι και θα ήθελα να ξεκινήσω τις μεγαλύτερες εκδρομές.
    Άφησα στην άκρη το transalp λόγω χρημάτων, αλλά και κατανάλωσης για καθημερινές μετακινήσεις, ενώ το KLE που προτείνετε αλλού, κυρίως δεν μ'αρέσει εμφανισιακά.
    Δεν θα ήθελα να ξεπεράσω τα χρήματα που αναφέρω, καθώς στο μυαλό μου, είναι μια αγορά για τα επόμενα 5-7 χρόνια, δεδομένου ότι στα 25 μου, ούτε μπορώ, ούτε θα ήθελα να αγοράσω καινούριο μοτο.

    Με βάση τα παραπάνω, που θα προτείνατε να επικεντρωθώ;

    Ευχαριστώ πολύ

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    GS.
    Το funduro είναι αρκετά παλιό,αν και σχετικά αξιόπιστο κι αυτό.

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    266
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Savasavram Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα,

    παρακολουθώ καιρό, διαβάζω, μαθαίνω απο εσάς... ήρθε η ώρα να θέσω και ένα ερώτημα.

    Τελειώνει η σχέση μου με το varadero 125cc, η οποία υπήρξε ιδιαίτερη. Γεμάτη πάθη και αγάπη.

    Πήρα το διπλωματάκι μου, κοίταξα το άδειο μου πορτοφόλι και είμαι ανάμεσα σε
    funduro 1997-2000 και το νεότερο 650 GS του 2003.

    Στα funduro οι τιμές δεν ξεπερνάνε τα 1200€ για μια αξιοπρεπή κατάσταση.
    Το αντιλαμβάνομαι ως τίμιο μηχανάκι για τα χρόνια του, on/off, μονοκύλινδρο.
    Αντίστοιχα το GS του '03, το βρίσκω στα 1500€ με σέρβις αντιπροσωπείας και βασικό πλεονόκτημα το ABS.

    Μετακινούμαι καθημερινά Πειραιά - Σύνταγμα, ενώ κάνω ήδη διακοπές με μηχανάκι και θα ήθελα να ξεκινήσω τις μεγαλύτερες εκδρομές.
    Άφησα στην άκρη το transalp λόγω χρημάτων, αλλά και κατανάλωσης για καθημερινές μετακινήσεις, ενώ το KLE που προτείνετε αλλού, κυρίως δεν μ'αρέσει εμφανισιακά.
    Δεν θα ήθελα να ξεπεράσω τα χρήματα που αναφέρω, καθώς στο μυαλό μου, είναι μια αγορά για τα επόμενα 5-7 χρόνια, δεδομένου ότι στα 25 μου, ούτε μπορώ, ούτε θα ήθελα να αγοράσω καινούριο μοτο.

    Με βάση τα παραπάνω, που θα προτείνατε να επικεντρωθώ;

    Ευχαριστώ πολύ
    Καλησπέρα,

    Πιστεύω πως το gs είναι μονόδρομος. Πολύ όμορφο, στα μάτια μου, το Funduro, αλλά το gs είναι καλύτερα εξοπλισμένο (ABS και ψεκασμό) και λογικά θα έχει λιγότερα χιλιόμετρα. Εάν έχεις υπομονή περίμενε να περάσει το Φθινόπορο οπότε είναι πιθανό οι τιμές θα πέσουν.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/01/2016
    Μηνύματα
    18
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...

    Δυστυχώς δεν έχω χρόνο.
    Χιλιόμετρα πάντως, σε αυτά τα χρήματα λίγο πολύ ίδια έχουν... 70.000-100.000

    Νομίζω ότι απλά επιβεβαιώνετε τη σκέψη μου ότι η διαφορά 300-400ε για το GS είναι λογικό βήμα.

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    266
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Savasavram Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...

    Δυστυχώς δεν έχω χρόνο.
    Χιλιόμετρα πάντως, σε αυτά τα χρήματα λίγο πολύ ίδια έχουν... 70.000-100.000

    Νομίζω ότι απλά επιβεβαιώνετε τη σκέψη μου ότι η διαφορά 300-400ε για το GS είναι λογικό βήμα.
    Καλησπέρα,

    τα χιλιόμετρα στο κοντερ είναι κάτι σχετικό, γιατί πολλά απ' αυτά μπορεί να είναι γυρισμένα. Είναι μηχανές, ιδιαίτερα το gs, βολικά και οικονομικά για καθημερινή χρήση, οπότε να είσαι υποψιασμένος.

    Σε κάθε περίπτωση, ανεξάρτητα από τα χιλιόμετρα που γράφει το κοντέρ, σημασία έχει η κατάσταση της μηχανής και το προφίλ του κατόχου της, γιατί στην ουσία αυτό αγοράζεις.

    Καλό ψάξιμο, είναι πολύ ευχάριστη διαδικασία.

  6. #6
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.447
    1500 για το ψεκαστό GS είναι η κατώτερη τιμή σήμερα
    αν θέλεις να πάρεις προσεγμένο μηχανάκι θα πρέπει να προσθέσεις ένα χιλιάρικο ακόμη στα 2500, αν το ρισκάρεις μπορεί να παίξεις με τον κανόνα που στο 95% των περιπτώσεων "το φτηνό σου βγαίνει δύο φορές πιο ακριβό"
    you rise you fall you're down then you rise again

  7. #7
    Ψηφιζω Funduro για λογους νοσταλγιας και γιατι ειναι εμφανισιακα πιο "μηχανη"

    Το GS φυσικα ειναι πολυ μανιτζεβελο ειδικα στην πολη.

    Σε τετοιες μηχανες τα χλμ θα ειναι πολλα ετσι κι αλλιως, κοιτα για περιεργες διαρροές κλπ.

    Καλη αγορά
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/01/2016
    Μηνύματα
    18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bmwr1100gs Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα,
    σημασία έχει η κατάσταση της μηχανής και το προφίλ του κατόχου της, γιατί στην ουσία αυτό αγοράζεις.
    Ακριβώς αυτό είναι που κοιτάω. Το ABS και ο ψεκασμός είναι τα βασικά τεχνικά χαρακτηριστικά.
    Αλλά επίσης βασικό είναι ότι οι δύο επιλογές που βλέπω για GS σε τόσο περιορισμένα χρήματα, είναι από ανθρώπους που κρατούσαν service στην BMW και μου λένε ένα ιστορικό που... "πείθει"

    Δεν έχω την αίσθηση ότι σε καμία απ'τις δύο επιλογές θα πέσω σε πατσαβουράκι. Δεδομένης δηλαδή και της αξιοπιστίας των μοντέλων.

    Τώρα για διαρροές και μικροθέματα, επειδή δεν κόβει το μάτι μου, αποφάσισα κάθε μηχανάκι που κοιτάω να το βλέπει κι ο μηχανικός.

    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/01/2016
    Μηνύματα
    18
    Τελικά μάλλον θα πρέπει να περιοριστώ στο funduro, διότι GS κάτω από 2000ε δεν βρίσκω σε νορμάλ κατάσταση.

    Μάλλον όπως είπε κι ο φίλος παραπάνω:
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    αν θέλεις να πάρεις προσεγμένο μηχανάκι θα πρέπει να προσθέσεις ένα χιλιάρικο ακόμη στα 2500
    Αλλά πλέον μιλάμε ότι η διαφορά ενός funduro σε καλή κατάσταση με ανάγκη για λίγα απλά μαζέματα και ενός νορμάλ gs ξεπερνά τα 1300-1500ε

    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις...

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    266
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Savasavram Προβολή μηνύματος
    Τελικά μάλλον θα πρέπει να περιοριστώ στο funduro, διότι GS κάτω από 2000ε δεν βρίσκω σε νορμάλ κατάσταση.

    Μάλλον όπως είπε κι ο φίλος παραπάνω:


    Αλλά πλέον μιλάμε ότι η διαφορά ενός funduro σε καλή κατάσταση με ανάγκη για λίγα απλά μαζέματα και ενός νορμάλ gs ξεπερνά τα 1300-1500ε

    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις...
    Καλησπέρα,

    εγώ πήρα το GS σχετικά φθηνό γνωρίζοντας πως ήθελε μαζέματα. Σιγά σιγά τα κάνω ούτως ή άλλως με τον καιρό πρέπει να αλλάξεις κάποια αναλώσιμα λόγω χρήσης οπότε με την ευκαιρία κάνεις και ορισμένα μαζεματάκια.

    Όποια μηχανή και να πάρεις, σε όποια κατασταση και να είναι να υπολογίζεις πως μέσα σε 1 με 2 χρόνια θα πρέπει να μπεις στην διαδικασία της συντήρησης - εξόδων. Με την λογική αυτή ίσως είναι καλύτερα να κοιτάξει κάποιο συμπαθητικό gs στα €1.800,00 και τα μαζέματα τα κάνεις εν καιρώ. Τον ψεκασμό και το ABS δυστυχώς δεν τα αναπληρώνεις, όπως τα λάστιχα τα τακάκια ή τα αλυσιδογράναζα, πόσο μάλλον τα βάψιμο.
    πρέπει να συνειδητοποιήσεις πως

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/01/2016
    Μηνύματα
    18
    Όταν όμως GS στα 1800 κάνουν σαν κουδουνίστρα ή είναι εμφανώς ταλαιπωρημένα σε σημεία που δεν θα πρεπε;

    Δεν κοιτάω δηλαδή τα λάστιχα, ούτε τόσο το αισθητικό.
    Όταν ο κινητήρας όμως είναι χτυπημένος και φθαρμένος, να μην ανησυχώ;

  12. #12
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Mιας και βρηκα το θρεντακιον ευκαιρο θελω να ρωτησω..
    Αν στο f650 το ψεκαστο καταργησω τον καταλυτη και βαλω μονη εξατμιση αντι για τις δυο ξυλοσομπες θα πρεπει να γινει remap η ecu για να δουλεψει σωστα ή ανταπεξερχεται ο ψεκασμος και προσαρμοζεται σε αυτα τα δεδομενα;
    Ρωτησα ενα παιδι που βρηκα τυχαια και το ειχε κανει και μου ειπε πως δεν υπαρχει προβλημα.
    Τι λετε?
    MADE IN JAPAN 日本製

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Savasavram Προβολή μηνύματος
    Όταν όμως GS στα 1800 κάνουν σαν κουδουνίστρα ή είναι εμφανώς ταλαιπωρημένα σε σημεία που δεν θα πρεπε;

    Δεν κοιτάω δηλαδή τα λάστιχα, ούτε τόσο το αισθητικό.
    Όταν ο κινητήρας όμως είναι χτυπημένος και φθαρμένος, να μην ανησυχώ;

    GS σε αυτά τα χρήματα θα θέλει μαζεματα και κοστίζουν..
    Ή ανεβάζεις το μπάτζετ ή πας για funduro.

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/01/2016
    Μηνύματα
    18
    Νομίζω funduro. Συν ότι μου λένε ότι λόγω απλότητας, η συντήρηση του funduro είναι πολύ πιο οικονομική από προβλήματα που θα βγάλει το gs...
    Δεν θέλω να κάνω τσιγγουνιες, αλλά ούτε να πληρώνω χρυσό ένα ήδη μεταχειρισμένο gs.

    Μπέρδεμα...

  15. #15
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παρε ΧΤ..
    MADE IN JAPAN 日本製

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. bmw f650 funduro
    από skynet στο forum BMW
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 08/05/2007, 13:42
  2. BMW F650 Funduro... naked
    από Cpt. Haddock στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 19/02/2007, 12:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF