Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 2 από 2

Θέμα: Χαρτιά μηχανής ATV

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/07/2019
    Μηνύματα
    0

    Χαρτιά μηχανής ATV

    Καλησπέρα, ελπίζω να είμαι στο σωστό τοπική.

    Το 2009 αγόρασα μια γουρούνα ATV TCB Buffalo 150cc από Ελληνικη αντιπροσωπεία. Την γουρούνα δεν την χρησιμοποίησα ποτέ μιας και για κακία μου τύχη της έσπασα αμεσως το ψυγείο. Εν τέλει δεν ασχολήθηκα ποτέ να την φτιάξω ή να της βγάλω άδειες μιας και έγινε μέσα στις πρώτες πρώτες μερες.

    Τις τελευταίες μέρες αποφάσισα να ασχοληθώ και να την φτιάξω, την πήγα συνεργείο για ένα περάσματακι και είπα να ξεκινήσω την διαδικασία για την άδεια κλπ. Συνειδητοποίησα πως έχασα τα χαρτιά του εκτελωνισμου από την αντιπροσωπεία και έχω μόνο το τιμολόγιο της από την αγορά.

    Σήμερα μίλησα μαζί τους και μου είπαν πως πρέπει να εκτελωνιστουν πάλι τα χαρτιά της με κόστος φυσικά. Ισχύει κάτι τέτοιο για ήδη εκτελωνισμενη μηχανή? Έστω και 10ετιας? Επίσης μου είπαν πως στο τελωνείο μετά από 10 χρόνια πετάνε τα χαρτιά του οχήματος.

    Επίσης μίλησα με τον ασφαλιστή και μου είπε πως η ασφάλεια της γουρούνας είναι διαφορετική από μηχανή σε μηχανή και ας είναι ίδιου κυβισμού πχ.

    Αν γνωρίζει κάποιος η είχε παρόμοιο πρόβλημα θα εκτιμούσα μια απάντηση μιας και δεν έχω ιδέα από τέτοια.

  2. #2
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.121
    Απλά τον ήπιες....άδεια δεν βγάζεις για τον απλό λόγο ότι δεν περνάς (το πιθανότερο) το euro 4 από πλευράς εκπομπής ρύπων. το 2009 ήταν στο 3 άσχετα αν έχεις η όχι τα χαρτιά εκτελωνισμού, δεν σου βγάζουν άδεια. (δούλευα σε μεγάλη αντιπροσωπεία οχημάτων και την είχαμε πατήσει.....)
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Παρόμοια θέματα

  1. Χαρτιά για αγορά μηχανής
    από cartman στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2008, 12:49
  2. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2004, 04:13
  3. Της μηχανής οι ρόδες...
    από almalibera στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/03/2004, 08:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF