Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Φθορά μηχανής μοτοσυκλέτας

  1. #1

    Φθορά μηχανής μοτοσυκλέτας

    Έχω μια 250 μοτοσυκλέτα κινέζικη. Έχει κάνει περίπου 5000 χιλιόμετρα. Κάποια στιγμή έπαιρνε δύσκολα μπροστά. την πήγα σε μάστορα, μου λέει κάπου δεν κάνουν τα ηλεκτρικά καλή επαφή και να την πάω άλλη φορά. Την έψαξα μόνος μου και είδα ότι ο πλαστικός σωλήνας που φεύγει από το φίλτρο αέρα είχε σαπίσει από κάτω και έμπαζε κανονικό αέρα και μετά είπα να αλλάξω λάδια για να είναι καθαρά και διαπίστωσα ότι μέσα είχε μόνο 250γρ ενώ παίρνει 800. Μάλλον τα καιει. Σημειωτέον δεν έχει φίλτρο λαδιού. Άλλαξα το σωλήνα του αέρα, έβαλα λάδια, παίρνει μπροστά καλύτερα αλλά λίγο ζορίζεται. Μάλλον η μηχανή έχει υποστεί κάποια φθορά από τον βρώμικο αέρα και τα λειψά λάδια. Κάτι πρόσθετα λαδιού που κυκλοφορούν για κάλυψη των φθορών θα άξιζε να τα βάλω ή δεν κάνουν για μοτοσυκλέτες; Τι άλλο να κάνω; Ο μάστορας μου είπε για λύσιμο της μηχανής και βλέπουμε.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Να μην πεταξεις τα λεφτα σου το σκεφτηκες? Οσο σε βγαλει ετσι οπως ειναι. Δεν εχω καλυτερη συμβουλη σαν παθων. 5000 χλμ κ αρχισε να σαπιζει, φαντασου για τη ποιοτητα μιλαμε. Συγνωμη αν σε στεναχωρω αλλα πιστεψε με εχω πεταξει πολλα χρηματα σε κινεζικο κ ειναι ασχημο τριπακι γτ μετα μπαινεις σε εναν φαυλο κυκλο οτι τοσα χρηματα εδωσες να ριξεις λιγα ακομα και μετα λιγα ακομα κ το βαρελι δεν εχει πατο. Αυτα απο εμενα παντα φιλικα.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της JasonEV
    Εγγραφή
    30/09/2017
    Μηνύματα
    210
    Εισαι σιγουρος οτι 250 κυβικα μηχανη παιρνει μονο 800ml λαδι;

  4. #4
    Μέλος Το avatar του/της jimpap
    Εγγραφή
    19/08/2012
    Μηνύματα
    68
    φίλε μου, όπως τα λές μάλλον δεν αξίζει τον κόπο να μπείς στη διαδικασία ανοίγματος μοτέρ.

    ο borgiriadis1 τα είπε όλα απο πάνω

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/06/2014
    Μηνύματα
    18
    Προσπάθησε να το βάλεις μπροστά με καλώδια ενίσχυσης αν παίρνει εύκολα τότε μάλλον μπορεί να είναι η μίζα την πάτησα στο citycom

  6. #6
    xr rules Το avatar του/της thanosgp
    Εγγραφή
    11/08/2017
    Μηνύματα
    111
    Κατ΄αρχάς ποτέ μην μετανιώνεις για αγορά moto ,εκτός και αν ήσουν ήσουν μεθυσμένος ή high.Κάθε εμπειρία καλή ή κακή είναι πολύτιμη για το μέλλον...
    Κινέζικα,ινδικά ,μαλαισιανά εργοστάσια έχουν κάνει άλματα προόδου και κατασκευάζουν από φρένα,πλαστικά,ηλεκτρονικά μέχρι και εξολοκλήρου μοτέρ για BMW,KTM,Benelli...
    Στο πρόβλημά σου τώρα, βρες το manual της μοτό σου στο νετ και δες ακριβώς πόσο λάδι παίρνει.
    Κάνεις πρώτα απ'όλα καινούρια αλλαγή λαδιών αν το λάδι που έβαλες είναι φτηνιάρικο ή με ιξώδες διαφορετικό από αυτό που ορίζει το manual.
    Στη μπαταρία με γυαλόχαρτο τρίβεις τους ακροδέκτες που τη συνδέουν στη μοτό σου(αφού έχεις λύσει τα βιδάκια συγκράτησης).Βάζεις στους ακροδέκτες γράσο πόλων μπαταρίας .Σιγουρεύεσαι ότι κάθεται σωστά η μπαταρία μέσα στο κουτάκι και την ασφαλίζεις με το λαστιχάκι.
    Πηγαίνεις και επιθεωρείς το φίλτρο αέρα αν είναι βρώμικο -αλλάζεις αν ναι .(ΌΧΙ ΦΎΣΗΜΑ ΣΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΑΕΡΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΒΡΩΜΙΚΟ /λάθος που το πληρώνεις μετά)
    Πας και αλλάζεις μπουζί προληπτικά και ενημερώνεις.
    Θάρρος και υπομονή...
    Τελευταία τροποποίηση από thanosgp; 08/07/2019 στις 16:24.
    ἕν οἶδα, ὅτι οὐδέν οἶδα

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JasonEV Προβολή μηνύματος
    Εισαι σιγουρος οτι 250 κυβικα μηχανη παιρνει μονο 800ml λαδι;
    σε αυτο φιλε εδωσες βαση!!!!!!! 250cc.αποκλειετε να περνει 800ml. λαδι.τοσα περνουν τα παπια.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Μοτοσυκλετα ειναι; Ή μηπως ειναι κανα σκουτερ;

    Μαρκα, μοντελο, ειναι καποιο κρατικο μυστικο κ δεν το λες;

    Πως περιμενεις να σου δωσουν απαντηση οταν δεν λες την πιο βασικη πληροφορια;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2003, 12:35
  2. Γιορτή Μοτοσυκλετας
    από Julius στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2003, 01:17
  3. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 10:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF