Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 25 από 25

Θέμα: Πρόβλημα με citycom 300/12

  1. #16
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2021
    Μηνύματα
    8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    αν το πηγαινατε στην επισημη αντιπροσωπεια -λεω γω τωρα-μηπως θα λυνατε το προβλημα?.
    Μα σε επίσημο εξουσιοδότημενο service το έχω πάει και δε μου βρήκαν λύση!

  2. #17
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2021
    Μηνύματα
    8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από andri Προβολή μηνύματος
    Χαίρεται σε όλους έχω ένα πρόβλημα με το σκούτερ το οποίο μου έχει σπάσει τα νεύρα. Το πρόβλημα είναι το εξής όταν ζεστενεται και είμαι σταματημένος στο φανάρι πέφτουν οι στροφές και σβήνει κάνω τσεκ παίρνει μπρος πάω περίπου 100 μέτρα και αρχίζει πάλι όταν δουλεύει είναι σαν μην έχει βενζίνη.το πήγα στομαστορα μου άλλαξε το σώμα (ιντζεκτιον)με άλλο μεταχειρισμένο αλλά τίποτα συνήθως αυτό μου το κάνει όταν έξω έχει πάτα πολύ ζέστη όχι πάντα αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει
    Πες μου ότι έχεις, βρει κάποια λύση φιλε μ. Θα με βοηθουσες πάρα πολύ!

  3. #18
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2021
    Μηνύματα
    8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thanosgp Προβολή μηνύματος
    andri πιθανολογώ όπως και ο paramedic αντλία καυσίμου που πνέει τα λοίσθια ή βουλωμένο φίλτρο καυσίμου.Όπωσ και νά'χει θα βρείς το manual service της μηχανής και θα πας σε μάστορα της εμπιστοσύνης σου.Σε επίσημο θα σου αλλάξουν όλη την αντλία με τράστιο κόστος.Ο μάστοράς σου θα δει πώς βγαίνει η αντλία από το ρεζερβουάρ και εφόσων δει πρόβλημα παραγγέλνει και αλλάζει μόνο την ίδια την αντλία καθαυτή.(μοτεράκι χωρίς φλοτέρ,πλαστικά,ηλεκτρονικά)
    Αυτό έρχεται με καινούριο φίλτρο και o-ring και ταιριάζει σε πολλές μοτό ακόμη και αυτοκίνητα,απλά θέλει λίγο να ψάξει τον κατάλληλο κωδικό.(θα φανεί όταν βγάλει το παλιό μοτεράκι.
    Καλό και γρήγορο ξεμπέρδεμα!
    Αν έχουμε ήδη αλλάξει το μοτέρ και το φίλτρο βενζίνης και παρόλα αυτά το πρόβλημα δεν διορθώθηκε τότε τι κάνουμε?

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/03/2016
    Μηνύματα
    273
    Μέτρα και τα πηνία να δεις αν είναι στα όρια , αν και δεν πιστεύω ότι φταίνε τα πηνία .Στο δικό μου η αντλία δεν έχει εξωτερικό φίλτρο ( τωρα του έχω βάλει μόνος μου εξωτερικό φίλτρο ) αλλά εσωτερικό το οποίο δεν αλλάζει και μαζεύει μπιχλα μέσα .

  5. #20
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/06/2014
    Μηνύματα
    18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από NicktheGreek16 Προβολή μηνύματος
    Φίλε μου αυτό ακριβώς που λες μου κάνει. Αλλά ρε γαμωτο είχα, αλλάξει το μοτέρ της τρόμπας και φιλτρο βενζίνης και δε διορθώθηκε το πρόβλημα. Λες, να έπρεπε να την αλλάξω όλη μαζί? Τα πηνία τα αποκλείεις σαν αιτία? Αυτό που μου είπε ο μάστορας? Αν είναι θα του πάω μια aftermarket τρόμπα να τη βάλει να, τελειώνω.
    Εγώ άλλαξα τρόμπα βενζίνης σου έστειλα και πρσ μνμ

  6. #21
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2021
    Μηνύματα
    8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από andri Προβολή μηνύματος
    Εγώ άλλαξα τρόμπα βενζίνης σου έστειλα και πρσ μνμ
    φιλε μου και εμένα ο μάστορας μου είπε για τρόμπα ένας άλλο που ρώτησα. Ήμουν έτοιμος να αλλάξω πηνία όπως είπε ένας άλλος μάστορας που πήγαινα, αλλα αυτός που πάω τώρα και το επισκευάζει τη στιγμή που σας στέλνω μου είπε το εξής. Αρχικα αν ήταν πηνία θα το έκανε χειμώνα καλοκαίρι ανεξάρτητα από τις ζεστές. Οπτοε ξεχνάμε το ηλεκτρικό θέμα. Επίσης δε βγάζει, πρόβλημα στα πηνία εύκολα, το συγκεκριμένο σκούτερ. Μου είπε ότι το πρόβλημα είναι στη τρόμπα βενζίνης και συγκεκριμένα στο κάτω μέρος της που έχει κάτι λαστιχα τα οποία από τη ζέστη ανοίγουν και χάνουν την πίεση με αποτέλεσμα να μην ρουφάει σωστά τη βενζίνη και να κάνει αυτά τα μοουκωματα όταν πας να ανοίξεις, το γκάζι για να ρίξει περισσότερο καύσιμο! Μου είπε ότι επισκευάζεται αυτό.. Και τώρα που γράφω είναι συνεργειο και το επισκευάζει. Θεωρώ ότι θα διορθώθει το πρόβλημα γιατί όλα όσα έχω ακούσει και έχω ψάξει οδηγούν εκεί. Στη τρόμπα βενζίνης και, σε τίποτα αλλο. Ελπίζω να βοήθησα, οσους έχουν παρόμοιο πρόβλημα.

  7. #22
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/06/2019
    Μηνύματα
    2
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από NicktheGreek16 Προβολή μηνύματος
    φιλε μου και εμένα ο μάστορας μου είπε για τρόμπα ένας άλλο που ρώτησα. Ήμουν έτοιμος να αλλάξω πηνία όπως είπε ένας άλλος μάστορας που πήγαινα, αλλα αυτός που πάω τώρα και το επισκευάζει τη στιγμή που σας στέλνω μου είπε το εξής. Αρχικα αν ήταν πηνία θα το έκανε χειμώνα καλοκαίρι ανεξάρτητα από τις ζεστές. Οπτοε ξεχνάμε το ηλεκτρικό θέμα. Επίσης δε βγάζει, πρόβλημα στα πηνία εύκολα, το συγκεκριμένο σκούτερ. Μου είπε ότι το πρόβλημα είναι στη τρόμπα βενζίνης και συγκεκριμένα στο κάτω μέρος της που έχει κάτι λαστιχα τα οποία από τη ζέστη ανοίγουν και χάνουν την πίεση με αποτέλεσμα να μην ρουφάει σωστά τη βενζίνη και να κάνει αυτά τα μοουκωματα όταν πας να ανοίξεις, το γκάζι για να ρίξει περισσότερο καύσιμο! Μου είπε ότι επισκευάζεται αυτό.. Και τώρα που γράφω είναι συνεργειο και το επισκευάζει. Θεωρώ ότι θα διορθώθει το πρόβλημα γιατί όλα όσα έχω ακούσει και έχω ψάξει οδηγούν εκεί. Στη τρόμπα βενζίνης και, σε τίποτα αλλο. Ελπίζω να βοήθησα, οσους έχουν παρόμοιο πρόβλημα.
    Καλησπερα ,μολις σημερα και εμενα με citycom του'12 μολις γυρνουσα απο την εθνικη και εφτανα σπιτι ξαφνικα μουλαρωσε και κανει ακριβως τα ιδια συμπτωματα που περιεγραψες παραπανω.
    Αν μπορεις σε παρακαλω να μου στειλεις σε π.μ. τι λυση βρηκες και σε ποιο συνεργειο γιατι πρεπει να το επισκευασω αμεσα,δεν εχω αλλο μεταφορικο μεσο.Σε ευχαριστω.

  8. #23
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2021
    Μηνύματα
    8
    Φίλε μου. Μόλις έφυγα από το συνεργείο. Ανακούφισμενος επιτέλους έπειτα από 3 χρόνια ταλαιπωρίας. Λοιπόν. Αρχικά. Το πρόβλημα είναι στην αντλία. Συγκεκριμένα στο κάτω μέρος της. Κάτι λαστιχάκια. Μου τα έδειξε ο μάστορας τώρα που πήγα. Αυτά χαλάνε και χάνει τη πίεση της με αποτέλεσμα να μην δουλεύει σωστά στις ζεστές. Τρόπος αντιμετώπισης? Προσωπικά πήγα στο Χαριτο στη Βουλιαγμένης. Ήταν ο μόνος που βρήκε το πρόβλημα κατέυθειαν και μου είπε ότι μπορεί να το επισκευάσει χωρίς να αλλάξουμε όλη τη τρομπα. Κόστος 100 ευρώ χωρίς απόδειξη. Θεωρώ έκανε άψογη δουλειά και είχαμε καλή επικοινωνία. Αν τυχόν αποφασίσεις και πας εκεί με το που του πεις ήρθε ένα άλλο παιδί Νίκος για τρόμπα και του περιγράψεις το πρόβλημα είμαι σίγουρος και θα στο φτιάξει και θα σε περιποιηθει. Αυτά από μένα. Ελπίζω να διορθώσετε το πρόβλημα. Και μεγάλη προσοχή παιδία. Έχω αλλάξει 4 τουλάχιστον εξουσιοδότημενα. Λένε ότι θέλουν. Για να βγάλουν λεφτά. Δε ξέρουν την αιτία και απλα μαντευουν! Πήγαινα για πηνία! Να αγοράσω! Μίλησα με το Χαριτο και μου είπε ο άνθρωπος που είναι το πρόβλημα. Για μένα έφυγες χθες για εκει. Επίσης μου έδειξε το φίλτρο βενζίνης που δήθεν μου άλλαξε ο Μιχαιλιδης παλιότερα. Και μου λέει αυτό το φίλτρο δεν είναι 6μηνου. Επίσης παίζει να μου έβαλε και όχι αυθεντικό μοτέρ βενζίνης μαζί με το φίλτρο. Μεγάλη προσοχή εκεί έξω πραγματικά. Ελπίζω να σε βοήθησα. Αν πας εκεί και του πεις ο Νικος με το citycom και για τρόμπα θα καταλάβει και θα στο φτιάξει. Αυτά από μένα. Ελπίζω να διορθωθεί το πρόβλημα σου φίλε μ.

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/03/2016
    Μηνύματα
    273
    Μπράβο σου φίλε ... Η τρόμπα για το citycom είναι μέσα στο ντεπόζιτο;; Την ξεκόλλησε και την ξανακολλησε; Ρωταω γιατί έχω ακόμα την παλιά αντλία από το cbf και δεν θα με χαλούσε να την φτιάξω

  10. #25
    Παιδια , γενικα τα εξουσιοδοτημενα σε αυτες τις μαρκες ,δηλ κατι συμ κιμκο κτλ δεν ειναι στο επιπεδο που ειναι ας πουμε καποιο yamaha ή honda.
    Μπορει ο οποιοσδηποτε που ειχε συνεργειο επι σειρα ετων να παρει αντιπροσωπεια και να κανει μαντεψιες οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω.
    Μπορει επισης καποιος καλος μαστορας να δουλευε σε καποια sym καμποσα χρονια και να ανοιξε δικο του συνεργειο και να ειναι πολυ πιο καλος απο καποια εξουσιοδοτημενα.
    Εγω το εχω δει το εργο αυτο και το ξερω καλα . 4 συμ εχω αλλαξει.
    Βρειτε αυτον που εμπιστευεστε και να πηγαινεται εκει .
    Στην περιπτωση του φιλου ,ο ανθρωπος ηξερε ακριβως τι επρεπε να κανει και ο λογος ειναι πως το χει κανει πολλες φορες .
    Ψαξιμο θελει .Βοηθανε και τα φορουμ .

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Πρόβλημα με citycom 300/12
    από andri στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 26/02/2020, 07:34
  2. προβλημα με μπουζι σε διχρονο κτμ 300
    από fazer1000s στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 18/05/2012, 08:42
  3. προβλημα με τιμονι σε kymco mxu 300
    από MXU300 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2008, 12:05
  4. Bοήθεια πρόβλημα με xt.
    από COSMIC στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2004, 11:27
  5. Προβλημα με ΧΤ
    από nikos283 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2004, 16:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF