Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 49

Θέμα: ΜΟΝΑΧΙΚΟΣ ΠΕΡΙΠΛΑΝΩΜΕΝΟΣ ΣΤΙΣ ΑΚΡΟΓΩΝΙΕΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    29/06/2016
    Μηνύματα
    173

    ΜΟΝΑΧΙΚΟΣ ΠΕΡΙΠΛΑΝΩΜΕΝΟΣ ΣΤΙΣ ΑΚΡΟΓΩΝΙΕΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ

    Μεσούσης της πανδημίας και του εγκλεισμού, νομίζω είναι η πιο κατάλληλη στιγμή να σας αποκαλύψω με υπέρμετρη... μετριοφροσύνη, ότι ΕΓΩ - σε αντίθεση με Αριστοτέλη, Πλάτωνα, Φρόυντ και τους ομοίους τους που αρκούνται απλά σε ορισμούς της ευτυχίας - ανακάλυψα και γεύτηκα αρχές φθινοπώρου του 2019, τη ΣΥΝΤΑΓΗ της ΕΥΤΥΧΙΑΣ και σας την παρουσιάζω συνοπτικά:

    1ο βήμα: Όπως διατείνονται όλοι οι μεγάλοι σεφ, το βασικό στοιχείο επιτυχίας μιας συνταγής είναι η πρώτη ύλη. Επιλέγουμε λοιπόν η πρώτη ύλη να προέρχεται από επώνυμο και αξιόπιστο παραγωγό και να έχει μεγαλώσει στη φύση, ανεβοκατεβαίνοντας ανέμελα πεδιάδες, βουνά και ανοιχτούς δρόμους, να είναι με λίγα λόγια ελευθέρας βοσκής.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1.jpg 
Προβολές:	558 
Μέγεθος:	84,6 KB 
ID:	423787

    2ο βήμα: Φιλετάρουμε προσεκτικά μερικούς μαγικούς περίπατους στη Χώρα των Βάσκων, με θέα στον Ατλαντικό.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1a-min.jpg 
Προβολές:	558 
Μέγεθος:	101,1 KB 
ID:	423788

    3ο βήμα: Λιώνουμε στο γουδί έναν κύβο ανάβασης στο Montjuic, με μπουκέτο μυρωδικών από Poble Espanyol και μαρινάρουμε το μίγμα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1c.jpg 
Προβολές:	553 
Μέγεθος:	83,6 KB 
ID:	423789

    4ο βήμα: Αρωματίζουμε το μίγμα με μια ειδυλλιακή κρουαζιέρα στον Dordogne.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1d-min.jpg 
Προβολές:	552 
Μέγεθος:	97,3 KB 
ID:	423791

    5ο βήμα: Περιχύνουμε το μίγμα με ένα καλό μεθύσι με κρασί Bergerac. Για ακόμη πιο δυνατή γεύση, προσθέτουμε δύο ακόμη μεθύσια με βάσκικο Txakoli και sangria.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1e-min.jpg 
Προβολές:	551 
Μέγεθος:	52,8 KB 
ID:	423792

    Η συνταγή είναι έτοιμη για ψήσιμο. Ψήστε την για 26 ημέρες στους 6.000 βαθμούς (ή χιλιόμετρα αν προτιμάτε). Ακολουθεί η αναλυτικότερη περιγραφή της συνταγής:

    Τρίτη 27/08 (Venice - Torino)

    Έχει φθάσει 09.00 η ώρα όταν το ferry της ΑΝΕΚ δένει κάβους στο λιμάνι Fusina της Βενετίας, ενσωματώνοντας ανάλογη καθυστερημένη αναχώρηση από Πάτρα. Όταν βγαίνω από τ' αμπάρια, η ώρα έχει περάσει τις 10.00, η μέρα είναι ηλιόλουστη, αν κι έχω ήδη μια 3ωρη υστέρηση στο πρόγραμμά μου σιγοτραγουδάω Rolling Stones και "Time is on my side", είμαι χαρούμενος και ανυπόμονος να ξεκινήσω το road trip μου, ανοίγω με άγρια διάθεση το γκάζι της "μπέμπας" μου και .... το ξανακλείνω. Ζοφερή μνήμη κατακλύζει το μυαλό μου από το περυσινό Motoeurope, όταν ένα μήνα μετά την επιστροφή, μου ήρθε συστημένο ραβασάκι από τον Δήμο Βενετίας για υπέρβαση ορίου ταχύτητας κατά 6 χλμ, καταλήγοντας σ' ένα πρόστιμο που μαζί με την προμήθεια της τράπεζας - ναι, δεν το ρισκάρισα, αποφάσισα να το πληρώσω - έφθασε τα 150 €. Γι' αυτό παιδιά ευλαβική προσοχή στα όρια, μέχρι να βγείτε autostrada.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2.jpg 
Προβολές:	552 
Μέγεθος:	92,7 KB 
ID:	423793

    Είναι μεσημέρι πια κι έχω διανύσει μόνο 100 από τα 400 χλμ που έχω να κάνω σήμερα. Μια στάση για καφέ και πρωινό σ' ένα autogrill, 2-3 ακόμη για να δοκιμάζω λήψεις με τις νέες βάσεις παλάμης και τιμονιού για τη GoPro και ούτε που κατάλαβα πώς πέρασε η ώρα. Η θερμοκρασία έχει πιάσει τους 36, ζεσταίνομαι αφόρητα με το χειμερινό μπουφάν και παρουσιάζω αυτήν την απαράδεκτη εικόνα, που καταργεί κάθε κανόνα ασφαλείας σε δρόμο ταχείας κυκλοφορίας.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	3.jpg 
Προβολές:	549 
Μέγεθος:	46,0 KB 
ID:	423794

    Γύρω στις 15.00 μπαίνω στα όρια της πρωτεύουσας του Piemonte. Είναι η πρώτη επίσκεψή μου στο Torino. Η εικόνα που είχα πάντα ήταν για μια βιομηχανική πόλη και έδρα της Fiat (και βέβαια της Γιουβέντους). Γι' αυτό και δεν τη σκεφτόμουν ποτέ σε όλα μου τα περάσματα από βόρεια Ιταλία. Αν χρειαζόταν stop over στην περιοχή, το έκανα ή σε κάποιο χωριουδάκι στη λίμνη Como ή στο αγαπημένο μου Bergamo. Άραγε είχα δίκιο; Η είσοδος στην πόλη με ψιλοαπογοητεύει. Κακοσυντηρημένοι δρόμοι, πολύ τσιμέντο, απρόσωπες πολυκατοικίες, κακόγουστα κιόσκια.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	6.jpg 
Προβολές:	547 
Μέγεθος:	54,7 KB 
ID:	423795
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	7.jpg 
Προβολές:	547 
Μέγεθος:	71,9 KB 
ID:	423796

    Ώσπου φθάνω στον Πάδο, αρχίζω να διασχίζω τη γέφυρα Vittorio Emanuele και ... όλα αλλάζουν. Μπροστά μου απλώνεται μεγαλοπρεπής και τεράστια η Piazza Vittorio Veneto.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	8.jpg 
Προβολές:	547 
Μέγεθος:	66,5 KB 
ID:	423797

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    29/06/2016
    Μηνύματα
    173
    Το ξενοδοχείο μου είναι 200 μέτρα από την πλατεία, οπότε ένα γρήγορο μπάνιο και έξοδος για εσπρεσάκι με θέα τον Πάδο και τις Άλπεις.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	10-min.jpg 
Προβολές:	539 
Μέγεθος:	83,0 KB 
ID:	423798

    Η ημέρα είναι ζεστή, η υγρασία αφόρητη κι έχω μόνο μερικές ώρες να εξερευνήσω την πόλη. Πρώτα απ' όλα όμως το μεσημεριανό μου, στο καλύτερο - κατά Trip Advisor - μπεργκεράδικο της πόλης, το Rock Burger. Μολονότι με διαβεβαίωσαν ότι το μπιφτέκι προέρχεται από βιολογικό μοσχαράκι μεγαλωμένο στα καταπράσινα λιβάδια του Piemonte, το burger δεν έλεγε τίποτε ιδιαίτερο, ούτε καν οπτικά...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	11-min.jpg 
Προβολές:	539 
Μέγεθος:	46,2 KB 
ID:	423799

    Ο τρόπος που σερβίρονταν όμως οι πατάτες όλα τα λεφτά! Μόλις τις φας, μπορείς να βουτήξεις το κρανίο και να το παίξεις Άμλετ περιπλανώμενος στους προμαχώνες του Έλσινορ.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	11a-min.jpg 
Προβολές:	539 
Μέγεθος:	47,0 KB 
ID:	423800

    Το επόμενο 5ωρο το αφιέρωσα στην εξερεύνηση (μια μυρωδιά δηλαδή) του κέντρου της πόλης, που εύκολα κι ευχάριστα γυρίζεται με τα πόδια. Ανακάλυψα πανέμορφες πλατείες με baroque κτίρια και ελκυστικά καφέ που έσφυζαν από ζωή, όπως η Piazza Vittorio Veneto που ανέφερα ήδη, η αχανής Piazza Castello με το Palazzo Madama, αλλά και η διπλανή Piazza San Giovanni με το Palazzo Reale.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	12b-min.jpg 
Προβολές:	535 
Μέγεθος:	63,5 KB 
ID:	423801
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	12c-min.jpg 
Προβολές:	535 
Μέγεθος:	100,6 KB 
ID:	423802

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    29/06/2016
    Μηνύματα
    173
    Απόλαυσα περιπάτους σε εντυπωσιακές αψιδωτές στοές και εμπορικούς πεζόδρομους, αλλά και στα πάρκα γύρω από τον Πάδο ...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	17.jpg 
Προβολές:	535 
Μέγεθος:	95,4 KB 
ID:	423803
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	17a.jpg 
Προβολές:	535 
Μέγεθος:	102,4 KB 
ID:	423804

    Αργά το βράδυ γύρισα στο ξενοδοχείο με έντονη την αίσθηση του ανικανοποίητου. Το Τορίνο μπορεί να μην έχει την αίγλη της αιώνιας πόλης ή τη ρομαντική γοητεία της Βενετίας, όμως με την εντυπωσιακή της αρχιτεκτονική, τις αρχοντικές πλατείες της και τα ενδιαφέροντα μουσεία (όπως το Αιγυπτιακό που ξέχασα να αναφέρω) κατάφερε να με κερδίσει. Σίγουρα της χρωστάω ένα γεμάτο 2ήμερο στο επόμενο πέρασμά μου.

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    29/06/2016
    Μηνύματα
    173
    Τετάρτη 28/08 (Torino - Lyon)

    Πρωινό ξύπνημα με καταιγιστική βροχή και τη θερμοκρασία στους 16, έχω φορτώσει τα μπαγκάζια μου και περιμένω στο parking να κλείσουν οι ουρανοί.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1.jpg 
Προβολές:	530 
Μέγεθος:	79,3 KB 
ID:	423805

    Κατά τις 10 το γύρισε σε ψιλόβροχο, φοράω τα αδιάβροχα και αποχαιρετώ την πόλη.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2.jpg 
Προβολές:	525 
Μέγεθος:	63,4 KB 
ID:	423806
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	3.jpg 
Προβολές:	524 
Μέγεθος:	36,2 KB 
ID:	423807

    Η βροχή δεν κράτησε πολύ, η θερμοκρασία έπεσε λίγο ακόμη κι εγώ κινούμαι κάτω από έναν συννεφιασμένο ουρανό, σε μια ευχάριστη ορεινή διαδρομή, στις παρυφές δύο συνεχόμενων φυσικών πάρκων με το κέφι στα ύψη.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	4.jpg 
Προβολές:	525 
Μέγεθος:	57,1 KB 
ID:	423808
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	5.jpg 
Προβολές:	526 
Μέγεθος:	62,8 KB 
ID:	423809

    Μετά από 100 χλμ φθάνω στο ιταλικό φυλάκιο, πληρώνω 30 € (!!) και μπαίνω στο μήκους 13 χλμ τούνελ Frejus, το σημαντικότερο Αλπικό πέρασμα μεταξύ Ιταλίας και Γαλλίας, που εξυπηρετεί το 80% της εμπορικής οδικής κυκλοφορίας (περιέργως σ' όλη τη διαδρομή ταξίδευα σχεδόν μόνος μου).

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	7.jpg 
Προβολές:	525 
Μέγεθος:	77,3 KB 
ID:	423810
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	8.jpg 
Προβολές:	524 
Μέγεθος:	82,4 KB 
ID:	423811

    Η αλλαγή των συνόρων είναι στη μέση του τούνελ, οπότε στην έξοδο... arrivederci Italia, bonjour France!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	9.jpg 
Προβολές:	520 
Μέγεθος:	54,4 KB 
ID:	423812
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	10.jpg 
Προβολές:	522 
Μέγεθος:	71,5 KB 
ID:	423813

    Όσο προχωρώ ο καιρός ανοίγει, η θερμοκρασία ανεβαίνει και μετά από άλλα 220 χλμ, μπαίνω σε μια ηλιόλουστη Λυών.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	12.jpg 
Προβολές:	520 
Μέγεθος:	47,1 KB 
ID:	423814

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    29/06/2016
    Μηνύματα
    173
    Λοιπόν, κατευθείαν στο ψητό: Το Παρίσι, η Λυών και το Μπορντώ είναι οι γαλλικές πόλεις που δεν θα βαριόμουν ποτέ να επισκέπτομαι ξανά και ξανά. Τη Λυών τη γνώρισα και τη λάτρεψα σε μια 3ήμερη παραμονή με τη σύζυγό μου πριν από μια 4ετία, στα πλαίσια ενός 20ήμερου auto-road-trip που είχαμε σχεδιάσει με θέμα "Ακολουθώντας το Ροδανό" (κάποτε πρέπει να περιγράψω αυτό το αξέχαστο ταξίδι). Με την πρώτη ματιά σου θυμίζει μια μικρογραφία του Παρισιού. Έχει κι εκείνη πύργο του Άιφελ (αντίγραφο του αυθεντικού), έχει εκκλησία στο ψηλότερο σημείο της, όπως η Σακρ Κερ στο λόφο της Μονμάρτης και τέλος έχει τη δική της "νησίδα" όπου χτυπάει η καρδιά της πόλης, όπως η Ιλ ντε λα Σιτέ στο Παρίσι. Απ' την άλλη, δεν έχει τον πλούτο των μουσείων του Παρισιού (αν και διαθέτει έναν σεβαστό αριθμό, με κορυφαίο το Μουσείο Καλών Τεχνών), ούτε όμως και την πολυκοσμία, το θόρυβο και τους πολλάκις αναιδείς κατοίκους της πόλης του φωτός. Η πανέμορφη αυτή πόλη απλώνεται γύρω και ανάμεσα στη συμβολή δύο ποταμών, του Ροδανού και του Σον. Όλα όσα έχει να δει ένας επισκέπτης είναι συγκεντρωμένα σε τρεις κεντρικές περιοχές.
    Πρώτη είναι η περιοχή γύρω από το λόφο Fourviere. Στους πρόποδές του βρίσκεται η παλιά πόλη (Vieux Lyon), μια από τις πιο καλοδιατηρημένες αναγεννησιακές συνοικίες, με στενά δρομάκια, κρυμμένες πλατειούλες με συντριβάνια, πολλές bouchons Lyonnais (παραδοσιακές μπρασερί) και τον υπέροχο καθεδρικό του St Jean. Στην κορυφή δεσπόζει η Νοτρ Νταμ.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	15-min.jpg 
Προβολές:	518 
Μέγεθος:	101,9 KB 
ID:	423815
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	16-min.jpg 
Προβολές:	516 
Μέγεθος:	102,1 KB 
ID:	423816
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	17-min.jpg 
Προβολές:	514 
Μέγεθος:	99,5 KB 
ID:	423817

    Δεύτερη είναι η περιοχή Presqu'ile (μεταξύ των ποταμών), η καρδιά της σύγχρονης Λυών, με τις πανέμορφες Place Bellecour και Terreaux, την εμπορική Rue Victor Hugo και βέβαια την ξακουστή Rue Merciere για τοπική κουζίνα (μη ξεχνάμε ότι η πόλη είναι η γαστρονομική πρωτεύουσα της Γαλλίας).

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	19-min.jpg 
Προβολές:	512 
Μέγεθος:	103,1 KB 
ID:	423818
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20-min.jpg 
Προβολές:	513 
Μέγεθος:	105,5 KB 
ID:	423819

    Και τέλος στη βόρεια πλευρά είναι η περιοχή του λόφου Croix Rousse, με τα σπίτια των περίφημων μεταξουργών της.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	18-min.jpg 
Προβολές:	511 
Μέγεθος:	102,6 KB 
ID:	423820

    Απαλλαγμένος από το άγχος να προλάβω να εξαντλήσω όλη τη λίστα αξιοθέατων (το είχα κάνει με το παραπάνω στην πρώτη μου επίσκεψη), αφέθηκα σε χαλαρούς περιπάτους στα στενάκια της παλιάς πόλης, χάζεψα αντίκες και γκραβούρες σε κουκλίστικα μαγαζάκια, απόλαυσα το εσπρεσάκι μου σε μια Rue Merciere που βούλιαζε από κόσμο, δοκίμασα την σπεσιαλιτέ τους τάρτα με συκώτι κοτόπουλου (δεν μ' ενθουσίασε) και το βράδυ με βρήκε σ' ένα μπιστρό στην όχθη του Σον, μ' ένα ποτήρι κρασί στο χέρι να απολαμβάνω τη θέα μιας υπέροχα φωτισμένης πόλης.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	22-min.jpg 
Προβολές:	509 
Μέγεθος:	94,3 KB 
ID:	423821
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	23-min.jpg 
Προβολές:	512 
Μέγεθος:	90,6 KB 
ID:	423822

    Πέμπτη 29/08 (Lyon - Clermont Ferrand)

    Πόσο ωραίο είναι να ζεις το πρωινό ξύπνημα μιας πόλης! Είναι μόλις 07.00, η Λυών τεντώνεται ακόμη στο κρεβάτι της κι εγώ σεργιανάω ήδη στα δρομάκια της, με φορτηγάκια να αδειάζουν την πραμάτεια τους, τους καταστηματάρχες να ανοίγουν τα μαγαζιά τους, να γεμίζουν τις βιτρίνες τους, να καθαρίζουν το περίγυρό τους, μυρωδιές από φρεσκοψημένες μπαγκέτες και κρουασάν. Με έναν αχνιστό καφέ κι ένα τσιγάρο στο χέρι, στέκομαι μαγεμένος στη μέση της γέφυρας Bonaparte για τις αποχαιρετιστήριες εικόνες της Λυών!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20190829_075943_HDR-min.jpg 
Προβολές:	508 
Μέγεθος:	57,2 KB 
ID:	423823

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    29/06/2016
    Μηνύματα
    173
    Ξεχάστηκα με τον πρωινό μου περίπατο και κοντεύει μεσημέρι όταν βγαίνω απ' την πόλη. Σε λίγο αφήνω την κοιλάδα του Ροδανού και μπαίνω στην ορεινή περιφέρεια Μασίφ Σεντράλ.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2.jpg 
Προβολές:	508 
Μέγεθος:	73,6 KB 
ID:	423825

    Στον αρχικό σχεδιασμό μου είχα συμπεριλάβει μια μεγαλύτερη διαδρομή με ενδιάμεση στάση στην κωμόπολη Le Puy en Velay για την οποία είχα διαβάσει ενδιαφέροντα πράγματα. Τελικά προτιμάω να πάω κατευθείαν στο Κλερμόν Φεράν για να αφιερώσω όλο το χρόνο στη γνωριμία της πόλης. Το ξενοδοχείο που θα με φιλοξενήσει είναι χωμένο σ' ένα γραφικό στενάκι ....

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	4.jpg 
Προβολές:	509 
Μέγεθος:	101,3 KB 
ID:	423826

    και το δωμάτιο έχει πλάκα με την πρωτότυπη διακόσμησή του.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	5-min.jpg 
Προβολές:	505 
Μέγεθος:	50,8 KB 
ID:	423827

    Το Κλερμόν Φεράν είναι μια μικρή πόλη 140.000 κατοίκων (εκ των οποίων 35.000 σπουδαστές!), με την οικονομία της να στηρίζεται κυρίως στη βιομηχανία ελαστικών Michelin, η οποία ξεκίνησε από εδώ πριν από 100 περίπου χρόνια. Η ιστορία της δημιουργίας της πόλης είναι ενδιαφέρουσα. Αρχικά ήταν το Κλερμόν, πόλη ελεγχόμενη απόλυτα από τον Αρχιεπίσκοπό της. Οι κόμητες της Οβέρνης για να ανακόψουν αυτήν την επιρροή, ίδρυσαν δίπλα την πόλη Μονφεράν, η οποία όμως κάποια στιγμή παρήκμασε και απορροφήθηκε από το Κλερμόν τον 18ο αιώνα κι έτσι προέκυψε η διπλή ονομασία. Την πόλη την έβαλα στον χάρτη μου διαβάζοντας το άρθρο μιας αμερικανίδας ρεπόρτερ, που την παρουσίαζε σαν το "κρυμμένο στολίδι της Οβέρνης". Απολογίζοντας, είχα πραγματικά μια πολύ ευχάριστη διαμονή για stop over. Eίναι μια πόλη με πολύ όμορφο ιστορικό κέντρο, που καλύπτεται με 5-6 χλμ περπάτημα, με αξιόλογη κουζίνα και εντυπωσιακή νυκτερινή ζωή (αν και καθημερινή, μέχρι αργά γινόταν ένας χαμός στους δρόμους!).
    Λίγες εκατοντάδες μέτρα απ' το ξενοδοχείο, βγαίνω στο ένα από τα δύο κεντρικά σημεία, την Place de Jaude, μια τεράστια τετράγωνη πλατεία, με εντυπωσιακά αρχιτεκτονικά κτίρια, που συγκεντρώνει γύρω της όλη την εμπορική κίνηση της πόλης.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	5A-min.jpg 
Προβολές:	504 
Μέγεθος:	101,3 KB 
ID:	423828
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	5C-min.jpg 
Προβολές:	504 
Μέγεθος:	101,1 KB 
ID:	423829

    Το άλλο κεντρικό σημείο, που πέρασα και το μεγαλύτερο μέρος της μέρας μου, είναι ο εντυπωσιακός Καθεδρικός, που δεσπόζει πάνω σ' έναν λόφο, με μια πανέμορφη μεσαιωνική γειτονιά ολόγυρά του και πάμπολλα στέκια για φαγητό και ποτό.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	6-min.jpg 
Προβολές:	503 
Μέγεθος:	105,1 KB 
ID:	423830
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	6A-min.jpg 
Προβολές:	502 
Μέγεθος:	101,0 KB 
ID:	423831
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	15-min.jpg 
Προβολές:	502 
Μέγεθος:	103,6 KB 
ID:	423832

    Βέβαια δεν θα μπορούσα να κλείσω τη βραδιά, χωρίς να δοκιμάσω την τοπική κουζίνα (Μη γελάτε με το πρώτο πιάτο. Οκ, μοιάζει με κουζίνα της Οβέρνης όσο εγώ με γιαπωνέζο, αλλά ήθελα να φάω σούσι).

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	16-min.jpg 
Προβολές:	501 
Μέγεθος:	69,2 KB 
ID:	423833
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	17-min.jpg 
Προβολές:	499 
Μέγεθος:	78,6 KB 
ID:	423834

    (Η συνέχεια σε λίγες μέρες)

  7. #7
    Αδελφέ, όπου κι αν πας με το BMW έτσι θα σε ταϊζουν. Εμένα μόλις με βλέπουν με το Suzuki θα μου φέρνουν τα πιτόγυρα και στο Μaxims de Paris.

    Το ταξίδι αυτό είναι "περιουσία" . Να το διαφυλάττεις... κι ας το μοιράζεσαι μαζί μας.

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    29/06/2016
    Μηνύματα
    173
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikonian Προβολή μηνύματος
    Αδελφέ, όπου κι αν πας με το BMW έτσι θα σε ταϊζουν. Εμένα μόλις με βλέπουν με το Suzuki θα μου φέρνουν τα πιτόγυρα και στο Μaxims de Paris.

    Το ταξίδι αυτό είναι "περιουσία" . Να το διαφυλάττεις... κι ας το μοιράζεσαι μαζί μας.
    Χαχαχα, ναι Nikonian έχεις δίκιο. Κι εγώ όταν είχα το v-strom, πιτόγυρα και καμια πίτσα μου έφερναν. Νάσαι καλά, ευχαριστώ για το σχόλιό σου!

  9. #9
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.647
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vadim Προβολή μηνύματος
    ....(Η συνέχεια σε λίγες μέρες)
    Την περιμένουμε όπως ο διψασμένος το νερό
    Εξαιρετική η συνταγή σας Σεφ!
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    29/06/2016
    Μηνύματα
    173
    Παρασκευή 30/08 - Σάββατο 31/08 (Clermont Ferrand - Sarlat-la-Caneda)

    Ανοιξιάτικο το πρωινό, καταγάλανος ο ουρανός κι εγώ οδεύω χαρούμενος πάνω στη μηχανή μου.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2.jpg 
Προβολές:	410 
Μέγεθος:	56,3 KB 
ID:	423858

    Αδημονώ να καλύψω τα 230 χλμ που με χωρίζουν από το νέο μου προορισμό και υπάρχει αιτία γι' αυτό. Το επόμενο διήμερο θα το περάσω σε μια από τις πιο αγαπημένες μου γαλλικές εξοχές, στο Perigord (Περιγκόρ)!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2a.jpg 
Προβολές:	409 
Μέγεθος:	69,6 KB 
ID:	423859

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	3.jpg 
Προβολές:	411 
Μέγεθος:	93,6 KB 
ID:	423860

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	4.jpg 
Προβολές:	411 
Μέγεθος:	86,3 KB 
ID:	423861

    Όταν πριν μερικά χρόνια επέστρεψα από την πρώτη επίσκεψή μου εδώ και περιέγραφα με ενθουσιασμό σε μια παρέα πόσο απίστευτα όμορφη είναι η περιοχή, με άκουγαν με δυσπιστία. Στο μυαλό τους (δικαίως) η γαλλική εξοχή ήταν συνυφασμένη κύρια με την κοιλάδα του Λίγηρα και τα κάστρα της ή την Αλσατία με τα λουλουδάτα χωριουδάκια της. Κι όμως! Εδώ είναι απλωμένο γύρω από τον ποταμό Dordogne (Ντορντόν) και τους παραποτάμους του, ένα ειδυλλιακό σκηνικό, ένα σκηνικό γεμάτο παραμυθένια χωριουδάκια με γραφικά αγροτόσπιτα, μεσαιωνικά κάστρα, καταπράσινες κοιλάδες αλλά και προϊστορικά σπήλαια, ιστορικά αβαεία και οχυρωμένες πόλεις (οι περίφημες bastides). Εδώ είναι κατά τον Χένρι Μίλερ "Ένα κομμάτι γης σαν το όνειρο που τρέφει τις ψυχές των ανθρώπων".
    Το Περιγκόρ χωρίζεται σε 4 περιοχές:
    Το Πράσινο Περιγκόρ στο βορρά, με τους καταπράσινους βοσκότοπους (αν βρεθείτε εδώ, επισκεφτείτε οπωσδήποτε τη Brantome και το Αβαείο της).
    Το Λευκό Περιγκόρ στα κεντροδυτικά, με τα ασβεστολιθικά οροπέδια και την πρωτεύουσα Perigueux.
    Το Πορφυρό Περιγκόρ στα νοτιοδυτικά, με τους αμπελώνες του και τα ονομαστά κρασιά του.
    Το Μαύρο Περιγκόρ στα νοτιοανατολικά, που πήρε τ' όνομά του από τα πυκνά δάση του και έχει πρωτεύουσα τη Sarlat-la-Caneda.
    Στη 2ήμερη παραμονή μου θα κινηθώ στα δύο τελευταία, το Μαύρο και το Πορφυρό. Λίγο έξω απ' τη Sarlat έχω κλείσει και το ξενοδοχείο, το ορμητήριό μου για τις επόμενες 2 μέρες για να απολαύσω τις ομορφιές του Περιγκόρ. Είναι μεσημέρι και ανυπομονώ να δοκιμάσω την κουζίνα της περιοχής (παρέλειψα να σας αναφέρω ότι η περιοχή είναι συνώνυμη με το φουά γκρα και τα μανιτάρια-τρούφες, ένας γαστρονομικός παράδεισος). Το trip advisor μου βγάζει ένα εστιατόριο στα 7 χλμ, με πολύ υψηλή βαθμολογία και το επιλέγω. Ο ήλιος βαράει κατακούτελα και το gps αποφασίζει να μου γνωρίσει τους αγροτικούς δρόμους.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	6.jpg 
Προβολές:	413 
Μέγεθος:	106,4 KB 
ID:	423862

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	5.jpg 
Προβολές:	414 
Μέγεθος:	101,5 KB 
ID:	423863

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    29/06/2016
    Μηνύματα
    173
    Όταν είμαι σχεδόν σίγουρος ότι το μηχάνημα έχει μπερδευτεί και με στέλνει στις ερημιές, σκάει μύτη μπροστά μου ένα χωριουδάκι, με ένα καλά διατηρημένο κάστρο στο κέντρο του. Το χωριό λέγεται Vitrac, το κάστρο είναι το Montfort, το εστιατόριο που ψάχνω είναι στις παρυφές του. (αυτή η φωτο είναι από google)

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	vitrac.jpg 
Προβολές:	407 
Μέγεθος:	66,2 KB 
ID:	423866

    Μια ευγενική κυρία με οδηγεί στον κήπο σ' ένα σκιερό τραπέζι και από το περιορισμένο μενού παραγγέλνω μια σαλάτα με τα κορυφαία εδέσματα της περιοχής, καπνιστό στήθος πάπιας και φουά γκρα. Και μου ήρθε αυτό το πιάτο....

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	7-min.jpg 
Προβολές:	406 
Μέγεθος:	78,4 KB 
ID:	423865

    Τι να πω ρε παιδιά! Ακόμη και τώρα που γράφω, και μόνο με τη θύμηση τρέχουν τα σάλια μου!
    Αφήνω πίσω μου το Vitrac, ακολουθώντας έναν ωραίο στριφτερό δρόμο παράλληλα στον Dordogne με στόχο την επιστροφή, αλλά η "μπέμπα" μου - όσο κι αν στρέφω το τιμόνι της - σηκώνει αντάρτικο και δεν θέλει με τίποτα να γυρίσει ξενοδοχείο για μεσημεριανή ξεκούραση, όπως είχα προγραμματίσει. Οκ, της κάνω το χατίρι, εξάλλου μετά τη γεύση έχει σειρά να ευφρανθεί μια άλλη αίσθηση, η όραση. Άλλα 7 χλμ μου πήρε να φτάσω σε ένα από τα ωραιότερα χωριά της Γαλλίας - και όχι μόνο: Το "La Roque - Gageac"¨. Εδώ μιλάνε οι φωτογραφίες (μην παραλείψετε τη μικρή κρουαζιέρα στον Dordogne με την αυθεντική μαούνα gabarre).

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	9.jpg 
Προβολές:	406 
Μέγεθος:	92,8 KB 
ID:	423867

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	10.jpg 
Προβολές:	407 
Μέγεθος:	103,0 KB 
ID:	423868

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	16a-min.jpg 
Προβολές:	406 
Μέγεθος:	101,5 KB 
ID:	423871

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	16-min.jpg 
Προβολές:	405 
Μέγεθος:	97,3 KB 
ID:	423870

    Μαγικές οι εικόνες, άνοιξε η όρεξη και συνεχίζουμε. Πέντε χλμ πιο πέρα είναι άλλο ένα γοητευτικό χωριουδάκι, το Beynac-et-Cazenac κι αυτό στις όχθες του ποταμού, με τα πέτρινα σπιτάκια του σκαρφαλωμένα στις παρυφές των απόκρημνων βράχων. Ιδανική στάση για εσπρεσάκι και τσιγάρο, χαλαρώνω και απολαμβάνω όλη αυτή την ομορφιά γύρω μου.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	17.jpg 
Προβολές:	405 
Μέγεθος:	75,8 KB 
ID:	423874

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	18.jpg 
Προβολές:	405 
Μέγεθος:	101,8 KB 
ID:	423875

    Σειρά έχει η ανάβαση στην κορυφή, όπου δεσπόζει το εντυπωσιακό κάστρο. Από τους πυργίσκους του μπορείς να αγναντέψεις όλη την κοιλάδα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	19-min.jpg 
Προβολές:	404 
Μέγεθος:	76,6 KB 
ID:	423877

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	21-min.jpg 
Προβολές:	407 
Μέγεθος:	106,3 KB 
ID:	423878

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    29/06/2016
    Μηνύματα
    173
    Όταν φεύγω από το Beynac, είναι απόγευμα πια, έχει δροσίσει και ... σιγά μη γυρίσω ξενοδοχείο. Αποφασίζω να συνεχίσω τη διαδρομή, που θεωρείται από τις γραφικότερες στην κοιλάδα του Dordogne, περνώντας μέσα από μεσαιωνικά χωριουδάκια, πάνω από πετρόχτιστα γεφύρια και δίπλα από κάστρα σκαρφαλωμένα στους ασβεστολιθικούς λοφίσκους, για να τερματίσω αργά τη βόλτα μου στην πρωτεύουσα του Πορφυρού Περιγκόρ, το γνωστό για τα κρασιά του Bergerac και να πάρω, γεμάτος αξέχαστες εικόνες, το δρόμο της επιστροφής.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	21A.jpg 
Προβολές:	406 
Μέγεθος:	91,9 KB 
ID:	423879

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	21C.jpg 
Προβολές:	404 
Μέγεθος:	74,2 KB 
ID:	423880

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	22a.jpg 
Προβολές:	403 
Μέγεθος:	86,9 KB 
ID:	423881

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	26.jpg 
Προβολές:	403 
Μέγεθος:	77,8 KB 
ID:	423882

    "Γιατί σήμερα νοιώθω εκεί στο βάθος τόσο μικρή, φτωχή και άσχημη;"

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	26A-min.jpg 
Προβολές:	403 
Μέγεθος:	97,2 KB 
ID:	423883

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    29/06/2016
    Μηνύματα
    173
    Όλη τη δεύτερη μέρα μου τη διέθεσα για να απολαύσω την υπέροχη Sarlat-la-Caneda. Η μαγευτική αυτή κωμόπολη είναι ένα ζωντανό αρχιτεκτονικό μουσείο με μερικά απ' τα καλύτερα διατηρημένα μεσαιωνικά και αναγεννησιακά κτίρια σ' όλη την Ευρώπη. Δεν είναι τυχαίο ότι ήταν από τις πρώτες πόλεις της Γαλλίας που ανακηρύχθηκαν εξ ολοκλήρου διατηρητέες.
    Μια ολόκληρη μέρα λοιπόν περιπλανιόμουν στις γωνιές της Sarlat, βολτάριζα στην κεντρική της λεωφόρο Rue de la Republique με τα γραφικά μαγαζάκια της, χάθηκα στα δαιδαλώδη λιθόστρωτα δρομάκια της, χάζεψα τα αρχοντικά της με τον πλούσιο διάκοσμο και τις τριγωνικές στέγες. Κι άφησα για το τέλος το κορυφαίο αξιοθέατο, εδώ που χτυπά η καρδιά της πόλης, την Place de la Liberte.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	27a-min.jpg 
Προβολές:	405 
Μέγεθος:	107,0 KB 
ID:	423884

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	28-min.jpg 
Προβολές:	402 
Μέγεθος:	89,0 KB 
ID:	423885

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	27b-min.jpg 
Προβολές:	404 
Μέγεθος:	104,3 KB 
ID:	423886

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	27C-min.jpg 
Προβολές:	404 
Μέγεθος:	104,0 KB 
ID:	423887

    Με πανοραμική θέα στην Place de la Liberte απολάμβανα το απόγευμα ένα negroni...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	28b-min.jpg 
Προβολές:	402 
Μέγεθος:	83,4 KB 
ID:	423888

    ... κι όταν ήρθε το ηλιοβασίλεμα και άρχισαν να ανάβουν οι παλαιού τύπου λάμπες, το θέαμα έγινε ονειρικό!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	33-min.jpg 
Προβολές:	401 
Μέγεθος:	103,4 KB 
ID:	423889

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	38-min.jpg 
Προβολές:	403 
Μέγεθος:	102,0 KB 
ID:	423890

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	36-min.jpg 
Προβολές:	401 
Μέγεθος:	101,2 KB 
ID:	423891

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	37-min.jpg 
Προβολές:	402 
Μέγεθος:	103,7 KB 
ID:	423892

  14. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    29/06/2016
    Μηνύματα
    173
    Κυριακή 01/09 (Sarlat-la-Caneda - Bayonne)

    Πολύ πρωινό ξύπνημα σήμερα, έχω να διανύσω κοντά στα 400 χλμ, ξεκίνησα με συννεφιά και προβλέπονται κάποιες βροχές αργότερα. Μετά από 2 ώρες και 200 χλμ είμαι στις παρυφές του Μπορντώ, πάνω στην γέφυρα Francois Mitterrand και στο βάθος δεξιά διακρίνω τον τρούλο της Βασιλικής του Αγίου Μιχαήλ και ακούω τις καμπάνες της να ηχούν στ' αυτιά μου σαν θελκτικές σειρήνες που με προσκαλούν να παρεκκλίνω από την πορεία μου για μια σύντομη επίσκεψη στην αγαπημένη μου πόλη. Όμορφες μνήμες από το πέρασμά μου εδώ πριν 2 χρόνια (στο Motoeurope 2017 με κατεύθυνση τη Βορειοδυτική Γαλλία), έρχονται να ενισχύσουν την πίεση.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2.jpg 
Προβολές:	393 
Μέγεθος:	51,4 KB 
ID:	423896

    Αντιστέκομαι σθεναρά , ανοίγω το γκάζι και βγαίνω στην εθνική.
    Σ' αυτό το σημείο είναι ώρα να ανοίξω μια παρένθεση. Αν και στα δύο τελευταία Motoeurope δεν με ακολουθεί η σύζυγός μου, το ταξίδι μου είναι μοναχικό αλλά δεν αισθάνομαι ποτέ μόνος. Όλα αυτά τα χρόνια που ταξιδεύω στην Ευρώπη με τη μηχανή, έχω την υπέροχη αίσθηση ότι είμαι κι εγώ μέλος αυτής της ξεχωριστής "φυλής", αυτής της ιδιαίτερης κοινότητας των μοτοσυκλετιστών. Ίσως εξηγείται απ' το ότι μοιραζόμαστε το ίδιο πάθος για δίτροχη ελευθερία, ίσως μας ενώνει ο αδιαμφισβήτητος κίνδυνος που αντιμετωπίζει ένας μοτοσυκλετιστής κάθε φορά που θα βγάλει τη μηχανή του για ταξίδι (απρόσεχτοι οδηγοί τετράτροχων, βροχή, κρύο...). Ό,τι κι αν "φταίει", σημασία έχει ότι εγώ αυτόν τον ιδιαίτερο δεσμό τον απολαμβάνω.
    Χαίρομαι όταν διασταυρώνομαι με "συνάδελφο" και χαιρετιόμαστε...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	3a.jpg 
Προβολές:	393 
Μέγεθος:	68,6 KB 
ID:	423898

    ...ή όταν με προσπερνάει, με τέρμα το γκάζι, αλλά έχει την έγνοια να βγάλει το δεξί πόδι για χαιρετισμό (αυτός είναι ο τρόπος στο προσπέρασμα, αφού δεν μπορεί να πάρει το χέρι απ' το γκάζι).

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	3b.jpg 
Προβολές:	393 
Μέγεθος:	70,9 KB 
ID:	423899

    Αισθάνομαι όμορφα όταν "αράζω" στην άκρη του δρόμου και σταματούν να με ρωτήσουν μήπως θέλω βοήθεια ή όταν σε κάποιο parking γινόμαστε μια μεγάλη παρέα από διαφορετικές χώρες και μοιραζόμαστε τα ταξιδιωτικά πλάνα μας.
    Να, όπως τώρα που κινούμαι στην Εθνική, στην περιοχή της Γασκώνης. Κάποια στιγμή αρχίζει μια ήρεμη βροχή, οπότε μπαίνω σ' ένα Autogrill για έναν καφέ μέχρι να σταματήσει. Αμέσως γίνομαι αποδέκτης χαμόγελων και χαιρετισμών από κάμποσους αναβάτες που είχαν σταματήσει για τον ίδιο λόγο. Με πλησιάζει ένας νεαρός γύρω στα 25 και πιάνουμε κουβέντα. Είναι κι αυτός μοναχικός ταξιδευτής, από Ολλανδία, τη μηχανή του τη δανείζει ο πατέρας του, άρχισε εδώ και μια διετία τα μοτοταξίδια και μάλιστα στο πρώτο του είχε έρθει στη χώρα μας και την ερωτεύτηκε. Μετά από λίγο, μοιραζόμαστε μια σακούλα ξηρούς καρπούς που κουβαλούσα από Ελλάδα και δυο αναψυκτικά που κέρασε ο νεαρός, προστίθεται στην παρέα κι ένα ζευγάρι Πολωνών χαρλεάδων και συζητάμε χαλαροί σαν συνομήλικοι παλιόφιλοι - για τι άλλο; - για το τωρινό και μελλοντικά ταξίδια. Μπορείτε να φανταστείτε αυτό να γίνεται ανάμεσα σε οδηγούς τετράτροχων;
    Κλείνει η παρένθεση, έχει μεσημεριάσει πια κι εγώ έχω ήδη τακτοποιηθεί στο ξενοδοχείο και είμαι έτοιμος να γνωρίσω τη Μπαγιόν (Bayonne). Η πρωτεύουσα της Γαλλικής Χώρας των Βάσκων, με 50.000 κατοίκους, απλώνεται γύρω από τη συμβολή δύο ποταμών (Αντούρ και Νιβ) και είναι πολύ όμορφη.
    Επιπλέον η Μπαγιόν είναι η επιτομή της βασκικής κωμόπολης. Πουθενά αλλού στη Χώρα των Βάσκων (και στην Ισπανική) δεν θα βρεις τέτοια πληθώρα από τα χαρακτηριστικά βασκικά σπίτια, με τις ξυλοδεσίες και τα πολύχρωμα βαμμένα παντζούρια.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	4-min.jpg 
Προβολές:	395 
Μέγεθος:	107,6 KB 
ID:	423900

    Το ξενοδοχείο μου είναι μέσα στο γοητευτικό ιστορικό κέντρο (συνοικία Grand Bayonne), δίπλα στον καθεδρικό Sainte Marie κι απ' αυτόν αρχίζω τη γνωριμία με την πόλη, εξερευνώντας τα ατέλειωτα γραφικά στενάκια με τα πολύχρωμα σπίτια που απλώνονται γύρω από την κεντρική οδό της Μπαγιόν, την κουκλίστικη Rue Port Neuf με τις στοές και τα γραφικά μαγαζάκια.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	4c.jpg 
Προβολές:	393 
Μέγεθος:	100,9 KB 
ID:	423904

    Το ωραιότερο θέαμα όμως με περιμένει στο τέλος της Rue Port Neuf, όταν βγαίνω στη συμβολή των ποταμών.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	6-min.jpg 
Προβολές:	395 
Μέγεθος:	104,5 KB 
ID:	423905

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	8a-min.jpg 
Προβολές:	394 
Μέγεθος:	106,4 KB 
ID:	423906

    Είναι τόσο ήρεμα και γραφικά, ακόμη κι όταν έπεσε η νύχτα κι ερήμωσε η πόλη δεν ήθελα να αποχωριστώ αυτές τις αξέχαστες παρόχθιες βόλτες μου.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	16-min.jpg 
Προβολές:	395 
Μέγεθος:	104,6 KB 
ID:	423907
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 3.jpg‎   4a-min.jpg‎  

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    29/06/2016
    Μηνύματα
    173
    Δευτέρα 02/09 - Τρίτη 03/09 (Bayonne - San Sebastian)

    Μετά το πρωινό μου σ' αυτή την όμορφη Boulangerie,

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1.jpg 
Προβολές:	335 
Μέγεθος:	101,0 KB 
ID:	423981

    βγαίνω στο δρόμο με βαριά συννεφιά. Η επόμενη στάση μου - και τελευταία σε γαλλικό έδαφος - είναι μόλις στα 28 χλμ, το Saint Jean de Luz, ένα γοητευτικό βασκικό ψαροχώρι και διάσημο παραθεριστικό κέντρο της περιοχής.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	3.jpg 
Προβολές:	335 
Μέγεθος:	101,5 KB 
ID:	423982

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	4.jpg 
Προβολές:	334 
Μέγεθος:	83,2 KB 
ID:	423983

    Μετά από 10 χλμ... ole, ole!!! Buenos dias Espana...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	5.jpg 
Προβολές:	332 
Μέγεθος:	42,2 KB 
ID:	423984

    Στα αυτιά μου αρχίζει και παίζει Paco de Lucia και "Entre Dos Aguas" και σε άλλα 10 χλμ κάνω την πρώτη μου στάση σε ισπανικό έδαφος, στη γραφική Hondarribia.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	7.jpg 
Προβολές:	333 
Μέγεθος:	102,4 KB 
ID:	423985

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	8.jpg 
Προβολές:	329 
Μέγεθος:	83,5 KB 
ID:	423986

    Από εδώ το Σαν Σεμπαστιάν όπου κι έχω κλείσει 2 διανυκτερεύσεις απέχει γύρω στα 20 χλμ δυτικά, αλλά είναι νωρίς ακόμη. Στρέφω το τιμόνι νότια, αφήνω τη Χώρα των Βάσκων και μπαίνω στην επαρχία της Ναβάρας. Το gps με οδηγεί σε μια στριφτερή ανηφορική διαδρομή μέσα απ' τα Πυρηναία, ό,τι πρέπει για οδηγική απόλαυση.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	9.jpg 
Προβολές:	328 
Μέγεθος:	55,1 KB 
ID:	423987

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	10.jpg 
Προβολές:	328 
Μέγεθος:	54,1 KB 
ID:	423988

    Κι εκεί που απολαμβάνω το καταπράσινο τοπίο, ξαφνικά σαν να πατήθηκε ένας αόρατος διακόπτης, το πράσινο γύρω μου εξαφανίζεται και μπροστά μου ξανοίγεται αυτή η ερημιά, ένα κλασσικό τοπίο ηπειρωτικής Ισπανίας.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	12.jpg 
Προβολές:	330 
Μέγεθος:	68,8 KB 
ID:	423989

    Σε λίγη ώρα περνάω τις επάλξεις των καλοδιατηρημένων τειχών και μπαίνω στην πρωτεύουσα της Ναβάρας, την Παμπλόνα, γνωστή μας κυρίως για τον φημισμένο - και άθλιο κατά τη γνώμη μου - αγώνα δρόμου των ταύρων.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	13.jpg 
Προβολές:	329 
Μέγεθος:	76,2 KB 
ID:	423990

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. 45 ΚΑΡΕ ΑΠΟ ΤΟ (ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ)
    από πυξιδας990 στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2012, 19:37
  2. Διαγραμισεισ Στουσ Δρομουσ Τησ Αθηνασ
    από skambouridis στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2006, 22:55
  3. ΠΟΥΤΑΝΑ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ ΟΛΥΜΠΙ - ΑΚΕ
    από kalgeorge στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 61
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2005, 08:21
  4. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2004, 18:10
  5. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2004, 13:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF