Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 24

Θέμα: Στάθμη ψυκτικού

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342

    Στάθμη ψυκτικού

    Για χαρά σε όλους. Πρόσφατα άλλαξα από Αυστρία σε Ιταλία και για να μη μου πέσει βαριά η αλλαγή μερικά πράγματα μείνανε ίδια. Η κόρνα δεν κράτησε ούτε 500χλμ (και μετά ξαναχάλασε), η νεκρά για να μπει στο φανάρι θέλει να κάνεις βουντού ή γιόγκα και διάφορες άλλες μλκιούλες σε ηλεκτρονικά/software.

    Ένα ωραίο που άκουσα σήμερα ήταν για το παραφλού. Το οποίο όπως φαίνεται στη φωτό (έχει μετρηθεί σωστά με μηχανάκι όρθιο και κρύο) είναι υπό του μίνιμουμ. Παρότι το manual λέει άλλα στο συνεργείο είπαν ότι από την εμπειρία τους το αφήνουν έτσι σε όλα τα σπόρ μοντέλα Ducati και ότι είναι νορμάλ. Πόσο μάλλον επειδή το έχω κυρίως στην πίστα ένας ακόμη λόγος να το αφήσουμε έτσι. Επειδή όμως το μεγαλύτερο μείον σε αυτό το μηχανάκι είναι η θερμοκρασία που ανεβάζει φοβάμαι ότι το καλοκαιρί αν κολλήσω σε κίνηση θα εκραγεί. Το βεντιλατέρ ανάβει για πλάκα με κάτω των 10 βαθμών κρύο.

    Επειδή έχω μηδέν εμπιστοσύνη εδώ σε μάστορες, είναι αποδεδειγμένα τρεις χειρότεροι από έλληνες, έχει κάποιος γνώση/πείρα που θα ήθελε να μοιραστεί ?

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Image from iOS.jpg 
Προβολές:	159 
Μέγεθος:	97,7 KB 
ID:	442611

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.595
    Ποια η λογική πίσω από το ότι πάει πίστα χρειάζεται λιγότερο ψυκτικό? Το λογικό θα ήταν το ανάποδο ότι λόγο πίστας-τέρμα γκάζι χρειάζεται παραπάνω γιατί ζεσταίνεται περισσότερο,, για αυτό και βάζουν μεγαλύτερα ψυγεία σε μοτό που πάνε πίστα η αγωνιστικά

  3. #3
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Για χαρά σε όλους. Πρόσφατα άλλαξα από Αυστρία σε Ιταλία και για να μη μου πέσει βαριά η αλλαγή μερικά πράγματα μείνανε ίδια. Η κόρνα δεν κράτησε ούτε 500χλμ (και μετά ξαναχάλασε), η νεκρά για να μπει στο φανάρι θέλει να κάνεις βουντού ή γιόγκα και διάφορες άλλες μλκιούλες σε ηλεκτρονικά/software.

    Ένα ωραίο που άκουσα σήμερα ήταν για το παραφλού. Το οποίο όπως φαίνεται στη φωτό (έχει μετρηθεί σωστά με μηχανάκι όρθιο και κρύο) είναι υπό του μίνιμουμ. Παρότι το manual λέει άλλα στο συνεργείο είπαν ότι από την εμπειρία τους το αφήνουν έτσι σε όλα τα σπόρ μοντέλα Ducati και ότι είναι νορμάλ. Πόσο μάλλον επειδή το έχω κυρίως στην πίστα ένας ακόμη λόγος να το αφήσουμε έτσι. Επειδή όμως το μεγαλύτερο μείον σε αυτό το μηχανάκι είναι η θερμοκρασία που ανεβάζει φοβάμαι ότι το καλοκαιρί αν κολλήσω σε κίνηση θα εκραγεί. Το βεντιλατέρ ανάβει για πλάκα με κάτω των 10 βαθμών κρύο.

    Επειδή έχω μηδέν εμπιστοσύνη εδώ σε μάστορες, είναι αποδεδειγμένα τρεις χειρότεροι από έλληνες, έχει κάποιος γνώση/πείρα που θα ήθελε να μοιραστεί ?

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Image from iOS.jpg 
Προβολές:	159 
Μέγεθος:	97,7 KB 
ID:	442611
    Εγω θα ακολουθουσα τον κατασκευαστη.
    Καινουριο το πηρες η μεταχειρο? Δεν θυμαμαι?
    Ride(s) the wind of change...

  4. #4
    Θα συμπληρώσεις ψυκτικό. Προτείνω waterwetter .
    MM#93

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    543
    Επειδή δεν μπορώ να καταλάβω, το δοχείο υπερχείλισης βλέπουμε;

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.347
    Όσον αφορά το ψυκτικο υγρό και την χρήση μοτοσυκλετας σε πίστα ίσως έχει να κάνει με την ποσότητα που μπορει να διαφύγει αν πέσεις στην πίστα και κινδυνεύουν οι υπόλοιποι αναβάτες να πατήσουν στα υγρά και να πέσουν και αυτοί.
    Οπότε ίσως για αυτό προτείνουν την ελάχιστη επιτρεπτή ποσότητα
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  7. #7
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.647
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ποπαϋ Προβολή μηνύματος
    Θα συμπληρώσεις ψυκτικό. Προτείνω waterwetter .
    Σε τουτο, ορκίζονταν κόσμος και ντουνιάς το πάλαι ποτε. Δεν είναι όμως ίδια η εφαρμογή του με τα χρωματιστά ψυκτικα.
    Θυμάμαι ότι ήθελε ανάμειξη με κάποια αναλογία με ορό.
    4:1? Δε το θυμάμαι.
    Και επίσης ότι ήθελε παλι άδειασμα απαξ και έφευγαν οι ζέστες του καλοκαιριού.
    Ξέρω ότι έχω ακόμα τα μπουκάλια ζουμιου & ορών, στο ράφι εδώ και πολλα χρονια γιατί δεν αξιωθηκα να το βάλω.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    989
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Σε τουτο, ορκίζονταν κόσμος και ντουνιάς το πάλαι ποτε. Δεν είναι όμως ίδια η εφαρμογή του με τα χρωματιστά ψυκτικα.
    Θυμάμαι ότι ήθελε ανάμειξη με κάποια αναλογία με ορό.
    4:1? Δε το θυμάμαι.
    Και επίσης ότι ήθελε παλι άδειασμα απαξ και έφευγαν οι ζέστες του καλοκαιριού.
    Ξέρω ότι έχω ακόμα τα μπουκάλια ζουμιου & ορών, στο ράφι εδώ και πολλα χρονια γιατί δεν αξιωθηκα να το βάλω.
    Δοκίμασε το red line supercool που έχει και ww μέσα, αλλά δεν χρειάζεται άδειασμα στα κρύα...

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    Ποια η λογική πίσω από το ότι πάει πίστα χρειάζεται λιγότερο ψυκτικό? Το λογικό θα ήταν το ανάποδο ότι λόγο πίστας-τέρμα γκάζι χρειάζεται παραπάνω γιατί ζεσταίνεται περισσότερο,, για αυτό και βάζουν μεγαλύτερα ψυγεία σε μοτό που πάνε πίστα η αγωνιστικά
    έχει μια λογική αυτό για την πίστα γιατί όντως την θερμοκρασία που ανεβάζει στην κίνηση ακόμη και με χαμηλότερες θερμοκρασίες στην πίστα δεν την έχει ανεβάσει.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Εγω θα ακολουθουσα τον κατασκευαστη.
    Καινουριο το πηρες η μεταχειρο? Δεν θυμαμαι?
    Καινούργιο αλλά αρνούνται πεισματικά να το πάνε στο μαξ. Βασικά μου είπε η τύπισα εκεί ότι αν θες να ηρεμήσεις να βάλουμε λίγο ακόμα αλλά να φτάσει οριακά πάνω από το Min. Για μέση ή Max κανένας λόγος. Γιατί παρότι το manual λέει να είναι ανάμεσα στο Min/Max η εμπειρία τους λεέι ότι υπερχειλίζουν πολύ εύκολα ειδικά τα σπορ μοντέλα.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.526
    Πιθανόν ο Ιταλός έβαλε μικρό κύκλωμα ψύξης και δοχείο διαστολης και στα ζόρια τους το ξεχείλιζε όποτε αφήνουν τη στάθμη χαμηλά για να μην το ξερναει

  11. #11
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.647
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Δοκίμασε το red line supercool που έχει και ww μέσα, αλλά δεν χρειάζεται άδειασμα στα κρύα...
    69€ το τετραλιτρο;;; βλέπω καλά;;;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  12. #12
    Βάλε μέχρι το max.
    Τώρα το καλοκαίρι με τις ζεστές θα υπερχειλίζει σίγουρα.
    Παρατηρείς ποτέ σταματά να κατουράει ζεστό κ σημαδεύεις τη στάθμη όταν κρυώσεις. Αυτό είναι το νέο max σου.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    989
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    69€ το τετραλιτρο;;; βλέπω καλά;;;
    Ναι, αλλά το concentrate. Θέλει αραίωμα 50/50.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	FB_IMG_1681410922857.jpg 
Προβολές:	123 
Μέγεθος:	115,6 KB 
ID:	442633

  14. #14
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.647
    Α, θα δώσουμε και στα 'γγονια μας δηλαδή
    Πανάθεμά τους, όλα στο Θεό τα χουν παει
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    Βάλε μέχρι το max.
    Τώρα το καλοκαίρι με τις ζεστές θα υπερχειλίζει σίγουρα.
    Παρατηρείς ποτέ σταματά να κατουράει ζεστό κ σημαδεύεις τη στάθμη όταν κρυώσεις. Αυτό είναι το νέο max σου.
    Αν ξεχειλίσει στην πίστα θα είναι καταστροφικές οι συνέπειες για αυτό διστάζω.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΛΛΑΓΗ ΨΥΚΤΙΚΟΥ ΥΓΡΟΥ ΣΕ CΒ400 ΒΗΜΑ - ΒΗΜΑ
    από H0NDAKIAS στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2014, 09:12
  2. Απώλεια ψυκτικού υγρού. Πόθεν?
    από npat στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 82
    Τελευταίο μήνυμα: 24/01/2008, 13:59
  3. Ερωτηση για σταθμη φλοτερ
    από Zbandit750 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2006, 17:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF