Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: Τρέμολο στα 110χλμ και πάνω - V-Strom 650 ABS

  1. #1
    Άρχισαν οι Βροχές πάλι!!! Το avatar του/της xanoutas
    Εγγραφή
    13/05/2005
    Μηνύματα
    37

    Τρέμολο στα 110χλμ και πάνω - V-Strom 650 ABS

    Καλησπέρα σε όλους,

    Δεν ξέρω αν έχει ξαναναφερθεί το θέμα,αλλά με την αναζήτηση που έκανα δεν βρήκα κάτι.
    Λοιπόν, έχω ένα V-Strom 650 ABS του 2007 με 47.000χλμ στο κοντέρ. Πριν αρκετά χρόνια είχα αλλάξει την μαμά εξάτμιση και είχα βάλει μια LeoVince. Επειδή εκεινή την περίοδο είχα πολλές δουλειές εντός πόλης δεν πρόλαβαινα να πάω μια βόλτα της προκοπής για να "ανοίξω" το μηχανάκι. Όλα καλά γενικά με την εξάτμιση, ωραίο ήχο είχε και έδωσε μια ώθηση στον κινητήρα. Έφυγα για εξωτερικό έπειτα για μερικά χρόνια, οποτε πήγε περίπατο η βόλτα.

    Και ερχόμαστε στο πρόβλημα μου. Όταν τελικά έβγαλα την μηχανή στην Εθνική, παρατήρησα ένα, μικρό στην αρχή αλλά αυξανόμενο ανάλογα με την ταχύτητα, τρέμολο στο τιμόνι από τα 110χλμ/ω και πάνω. Όχι κάτι τραγικό ή εκφοβιστικό, αλλά δεν αισθάνομαι την μηχανή στιβαρή όπως παλιά. Επίσης στις 5-6.000 στροφές που έχει ο κινητήρας σε αυτά τα χιλιόμετρα είναι πολύ ψόφιος! Σαν να μην έχει καύσιμο για να ανεβάσει ταχύτητα! Πριν την αλλαγή της εξάτμισης η εικόνα της μηχανής ήταν τελείως διαφορετική! Έφτανε τα 150χλμ για πλάκα και ήταν απόλυτα σταθερή στο δρόμο, όπως σταθερό ήταν και το τιμόνι.

    Δυο πράγματα μου έρχονται στο μυαλό. Πρώτον, κάποια μαλακία έχει γίνει με την τοποθέτηση της εξάτμισης, τον αισθητήρα λ κτλ. Δεύτερον, επειδή έμεινε ακίνητη η μηχανή για αρκετό καιρό, τα σκουπίδάκια της βενζίνης έχουν κατακάτσει στο φίλτρο της βενζίνης, οπότε εμποδίζουν το καύσιμο να περάσει επαρκώς στις υψηλές στροφές.

    Ποιά η γνώμη σας;
    Όλα είναι δρόμος...
    Το Βlog μου

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    795
    Για την αίσθηση οτι δεν τραβαει σιγουρέψου οτι εχουν γινει ολες οι εργασίες service; ιδιαιτέρως αφου εμεινε σε ακινησία.

    Θα ελεγα στα 100% σιγουρα λαδια ξύδια μπουζί, φιλτρα βενζίνης-λαδιου, αδειασμα ντεπόζιτου, κλπ κλπ

    Στο οτι κουνάει δεν παιζει καμια σχεση η εξάτμιση.

    Μπορεί ομως να παιζει ρολο η ακινησία, πολυκαιρισμός ελαστικών - ρουλεμαν τιμονιού ή μπορεί να ειναι η ιδέα σου αν εχεις καιρο να οδηγήσεις.

    Σε καθε περιπτωση κανε ενα καλο γενικο service που θα εχει και λαστιχα αλλα ισως και ρουλεμαν αναλογα τι θα πει ο μαστορας και το ξαναβλέπεις.

  3. #3
    original Mελος Το avatar του/της nic mor
    Εγγραφή
    13/03/2008
    Μηνύματα
    1.016
    Τα λάστιχα πόσο καιρό είναι παρατημένα;
    Η βενζίνη που είχε μέσα;

    Εντιτ:
    Ακόμα και το φίλτρο αέρα!
    Βενζίνη και φίλτρο στα ρωτάω για το "ψόφιο"
    της υπόθεσης και λάστιχα, για το κούνημα.

  4. #4
    Άρχισαν οι Βροχές πάλι!!! Το avatar του/της xanoutas
    Εγγραφή
    13/05/2005
    Μηνύματα
    37
    Την πήγα για service πριν έξι μήνες όπου άλλαξα μπουζί/λάδια και καθαρίστηκε το φίλτρο Κ&Ν. Του είπα το μάστορα πριν την αφήσω να την κοιτάξει καλά γιατί ήταν σε ακινησία. Μετά το service μου είπε ότι όλα τα φίλτρα είναι εντάξει και τα λάστιχα επίσης, αφού την είχα σε κλειστό γκαράζ. Τα λάστιχα τα είχα αλλάξει πριν 5-6 χρόνια.
    Η μηχανή δεν ήταν σε πλήρη ακινησία όλα αυτά τα χρόνια. Την έβγαζε βόλτες ο πατέρας μου όταν έλειπα εγώ και φυσικά βόλταρα εγώ το καλοκαίρι.
    Όλα είναι δρόμος...
    Το Βlog μου

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    99% είναι από τα παλιά λάστιχα
    ανανήψαντας

  6. #6
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από xanoutas Προβολή μηνύματος
    Την πήγα για service πριν έξι μήνες όπου άλλαξα μπουζί/λάδια και καθαρίστηκε το φίλτρο Κ&Ν. Του είπα το μάστορα πριν την αφήσω να την κοιτάξει καλά γιατί ήταν σε ακινησία. Μετά το service μου είπε ότι όλα τα φίλτρα είναι εντάξει και τα λάστιχα επίσης, αφού την είχα σε κλειστό γκαράζ. Τα λάστιχα τα είχα αλλάξει πριν 5-6 χρόνια.
    Η μηχανή δεν ήταν σε πλήρη ακινησία όλα αυτά τα χρόνια. Την έβγαζε βόλτες ο πατέρας μου όταν έλειπα εγώ και φυσικά βόλταρα εγώ το καλοκαίρι.
    Πάω στοίχημα ότι τα κλώτσησε και έβγαλε το πόρισμα.....
    Τόσο χρόνων ελαστικά κάνουν μόνο για ρυμουλκά.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    795
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από xanoutas Προβολή μηνύματος
    e μου είπε ότι όλα τα φίλτρα είναι εντάξει και τα λάστιχα επίσης, αφού την είχα σε κλειστό γκαράζ. Τα λάστιχα τα είχα αλλάξει πριν 5-6 χρόνια.
    ρε φιλε sorry κιολας αλλα παιζεις την ασφαλεια σου με τοσο παλια λάστιχα και ας τα είχαν στο μούσκιο

    Δωσε 2 κατστάρικα και βαλε ενα φρεσκο ζευγάρι να εχεις το κεφάλι σου ήσυχο και μαλλον θα λυθει και το προβλημα στο τρέμουλο.

    Αντε καλο καλοκαίρι !

  8. #8
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    5-6 ετών ελαστικά φορεμένα και ακίνητα και απορείς κιόλας; Άλλαξε τα χθες....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Τωρα σοβαρα εσυ δεν υποψιαστηκες οτι πρεπει να αλλαξεις λαστιχα? Εγω βαζω στοιχημα πως αν η μηχανη δεν ειχε τρεμουλο πριν αυτο σιγουρα οφειλεται στα λαστιχα. Τωρα για το ψωφιο που λες (v-strom ειναι..) κ με KN φιλτρο δυσκολο μου κανει. Εγιναν σωστα οι εργασιες ή με το ματι οοως τα λαστιχα?

  10. #10
    xr rules Το avatar του/της thanosgp
    Εγγραφή
    11/08/2017
    Μηνύματα
    111
    Βγάλε και ξαναβάλε τις εξατμίσεις.
    ἕν οἶδα, ὅτι οὐδέν οἶδα

  11. #11
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thanosgp Προβολή μηνύματος
    Βγάλε και ξαναβάλε τις εξατμίσεις.
    Κινητό είναι για να του κάνει... επανεκκίνηση και να λυθούν τα προβλήματα που έχει;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/10/2009
    Μηνύματα
    1.502
    Καινούργια φίλτρα
    Καινούργια λάστιχα
    J.T.R

  13. #13
    Άρχισαν οι Βροχές πάλι!!! Το avatar του/της xanoutas
    Εγγραφή
    13/05/2005
    Μηνύματα
    37
    Εντάξει παιδιά, το έπιασα το υπονοούμενο! χαχαχαχα
    Ποια λάστιχα μου προτείνετε για χρήση αποκλειστικά εντός δρόμου; Τώρα έχω τα Battlewing και είμαι ευχαριστημένος γενικά.

Παρόμοια θέματα

  1. ΠΙΣΩ ΦΤΕΡΟ - ΛΑΣΠΩΤΗΡΑΣ V-strom 650 Abs
    από PARKER97 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 108
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2008, 17:08
  2. Πισω φτερο για v-strom 650 abs
    από valantis8 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 06/02/2008, 11:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF