Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: τιμες ανταλλακτικων στην ελλαδα

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/06/2015
    Μηνύματα
    208

    τιμες ανταλλακτικων στην ελλαδα

    Καλησπερα στο φορουμ
    Εχω μια απορια.Ο αντιπροσωπος μιας φιρμας πουλαει οσο θελει?

    Οταν ειχα honda , τσεκαριζα τιμες ανταλλακτικων σε εγγλεζικα σαιτ(david silver, rugged roads ) και ηταν πανω κατω σαν το σαρακακη...και αγοραζα απο εδω.

    Τωρα με bmw , οι διαφορες ειναι απο 40 μεχρι και 100%.. Το αποκορυφωμα η ντιζα συμπλεκτη.. εξω 21,στον παναγιωτοπουλο 48...ακριβως η ιδια γνησια ντιζα.Μοιραια λοιπον αγοραζω απο αγγλια...γιατι και με τα μτφ παλι φθηνοτερα ειναι

    επισης και πριν καμια 20αρια χρονια παλι bmw ειχα... ιδιο μοντελο μαλιστα...και οι τιμες απο τοτε μεχρι τωρα στα ανταλλακτικα εχουν ανεβει...ΠΟΛΥ

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    η bmw εξω ειναι μια καλη μοτοσυκλετα εδω ειναι κατι αλλο

  3. #3
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.165
    Βασικά έχει να κάνει και με την πολιτική των εργοστασίων...τα περισσότερα επιβάλουν ένα πλαφόν τιμών κάτω και πάνω από το οποίο δεν μπορεί να πουλά ο εκάστοτε τοπικός αντιπρόσωπός τους.
    Καποια άλλα, πάλι, δίνουν ενδεικτικές τιμές χωρίς όμως να είναι και δεσμευτικές οπότε οι τοπικοί βαράνε με όσα τους λείπουν.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #4
    xr rules Το avatar του/της thanosgp
    Εγγραφή
    11/08/2017
    Μηνύματα
    111
    Στο εξωτερικό το ευτελές παλιό αντικείμενο είναι φτηνό λόγω φθοράς ,εδώ θεωρείται αντίκα.
    Στο εξωτερικό τα μοτό θεωρούνται εργαλεία ,εδώ πολυτέλεια.Έτσι ο έμπορας σε γδύνει.
    Το ανάλογο για όλο τα αγαθά της χώρας μας που εισάγονται.
    ἕν οἶδα, ὅτι οὐδέν οἶδα

  5. #5
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thanosgp Προβολή μηνύματος
    Στο εξωτερικό το ευτελές παλιό αντικείμενο είναι φτηνό λόγω φθοράς ,εδώ θεωρείται αντίκα.
    Στο εξωτερικό τα μοτό θεωρούνται εργαλεία ,εδώ πολυτέλεια.Έτσι ο έμπορας σε γδύνει.
    Το ανάλογο για όλο τα αγαθά της χώρας μας που εισάγονται.

    στο εξωτερικο η μοτοσυκλετα ειναι πολυτελεια θες να πεις, και στην ελλαδα εργαλειο...

    απλα στην ελλαδα λογω του οτι στεγνωσε η αγορα μεταχειρισμενων λογω κρισης απο μοντελα του 10 και μετα ουσιαστικα, ολα τα μεταξυ 2005-2010 θεωρουνται τα ''τελευταια'', και κρατανε τιμες σαν να ειναι τα τελευταια...φυσικα οσο οι καταναλωτες θεοποιουν τις μοτο αυτες, ειναι λογικο οι τιμες να παραμενουν στο θεο...

    τωρα δε ξερω γιατι στην ελλαδα ειναι πιο ακριβη η ντιζα, συνηθως ολα τα γνησια ανταλλακτικα εχουν παντου την ιδια τιμη...παντως 20ε για γνησια ντιζα ακουγονται καπως ''λιγα'', οποτε ισως κατι παιζει με την τιμη του καταστηματος του εξωτερικου (ξεστοκαρισμα, παραλληλος εισαγωγεας κλπ κλπ)

  6. #6
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.702
    Συνηθως τα ανταλλακτικα μιας εταιρειας που καλυπτεται παγκοσμιως δεν εχουν την ιδια τιμη.
    Το ανταλλακτικο απο το εργοστασιο χρεωνεται χ τιμη αλλα λογω φορων κλπ κλπ δεν εχει την ιδια τιμη σε καθε χωρα.
    Εντος ευρωπης δεν εχουν μεγαλες αποκλισεις συνηθως αλλα παιζει ρολο κ το margin του καθε πωλητη.
    Αν παμε εκτος ευρωπης εκει εχει κλαμα...κατι Βραζιλια, Κινα κ.ο.κ.
    Ride(s) the wind of change...

  7. #7
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thanosgp Προβολή μηνύματος
    Στο εξωτερικό το ευτελές παλιό αντικείμενο είναι φτηνό λόγω φθοράς ,εδώ θεωρείται αντίκα.
    Στο εξωτερικό τα μοτό θεωρούνται εργαλεία ,εδώ πολυτέλεια.Έτσι ο έμπορας σε γδύνει.
    Το ανάλογο για όλο τα αγαθά της χώρας μας που εισάγονται.
    Το λές αυτό επειδή έχεις σχετική εμπειρία ή το φαντάζεσαι?
    Στο λέω γιατί δεν ισχύει.

    Για μια BMW R26 του 1957 που έχω όποια ανταλλακτικά μπορούν να βρεθούν ακόμα στην Ελλάδα κοστίζουν κάτω απο τα μισά χρήματα από ότι κοστίζουν στην Γερμανία.
    Πολλά βέβαια δεν υπάρχουν πλέον στην Ελλάδα, ενώ στην Γερμανία υπάρχουν τα πάντα και καινούρια και μεταχειρισμένα.
    Χαρακτηριστικό παράδειγμα πχ ενα καινούριο πίσω φτερό άβαφο για R25/3, που με τον ΦΠΑ κοστίζει 600 Ευρω από Ulis Motorradladen!

    F208C 0035293 Fender rear, R25/3, crude, original BMW 504,12 €599,90 €

    Αυτό βέβαια δεν εξηγεί γιατί για τα σύγχρονα BMW η αντιπροσωπεία στην Ελλάδα χρεώνει τόσο ακριβά.
    Τελευταία τροποποίηση από sapila racing; 11/07/2019 στις 10:26.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Το λές αυτό επειδή έχεις σχετική εμπειρία ή το φαντάζεσαι?
    Στο λέω γιατί δεν ισχύει.

    Για μια BMW R26 του 1957 που έχω όποια ανταλλακτικά μπορούν να βρεθούν ακόμα στην Ελλάδα κοστίζουν κάτω απο τα μισά χρήματα από ότι κοστίζουν στην Γερμανία.
    Πολλά βέβαια δεν υπάρχουν πλέον στην Ελλάδα, ενώ στην Γερμανία υπάρχουν τα πάντα και καινούρια και μεταχειρισμένα.
    Χαρακτηριστικό παράδειγμα πχ ενα καινούριο πίσω φτερό άβαφο για R25/3, που με τον ΦΠΑ κοστίζει 600 Ευρω από Ulis Motorradladen!

    F208C 0035293 Fender rear, R25/3, crude, original BMW 504,12 €599,90 €

    Αυτό βέβαια δεν εξηγεί γιατί για τα σύγχρονα BMW η αντιπροσωπεία στην Ελλάδα χρεώνει τόσο ακριβά.
    Αν εννοεί κάτι πιο γενικό εχει δίκιο στο εξής : κατά κανόνα τα μηχανάκια ιδίως τα γιαπωνέζικα του 75-1995 στη Γερμανία έχουν σχεδόν τα μισά λεφτά από τους δικούς μας γνώστες πωλητές

  9. #9
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Αν εννοεί κάτι πιο γενικό εχει δίκιο στο εξής : κατά κανόνα τα μηχανάκια ιδίως τα γιαπωνέζικα του 75-1995 στη Γερμανία έχουν σχεδόν τα μισά λεφτά από τους δικούς μας γνώστες πωλητές
    ειναι θεμα προσφορας και ζητησης...η ελλαδα ειναι που ειναι μικρη χωρα, εχουν μεινει και ελαχιστα οποτε αν θες 1 μηχανακι και υπαρχει 1 στο καρ, ειναι λογικο αυτος που το εχει να ζηταει οτι κρινει εκεινος οτι αξιζει...

    σιγουρα παντως αξιζει τον κοπο να φερει καποιος μηχανακι απ'εξω αν δεν υπαρχει κατι εδω

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    ειναι θεμα προσφορας και ζητησης...η ελλαδα ειναι που ειναι μικρη χωρα, εχουν μεινει και ελαχιστα οποτε αν θες 1 μηχανακι και υπαρχει 1 στο καρ, ειναι λογικο αυτος που το εχει να ζηταει οτι κρινει εκεινος οτι αξιζει...

    σιγουρα παντως αξιζει τον κοπο να φερει καποιος μηχανακι απ'εξω αν δεν υπαρχει κατι εδω
    Δε νομίζω Τάκη
    Πέρα από την πλάκα τώρα για γιαπωνέζικα έγραψα που εύκολα ή δύσκολα βρίσκονται όλα...και μιλάω από Ευρώπη χωρίς απαγορευτικά τελωνεία που έχει από Αμερική Αυστραλία Ιαπωνία κλπ
    ΥΓ βέβαια στην τελευταία φράση το γράφεις οπότε μάλλον ας διαγράψουμε το "είναι λογικό" που λες παραπάνω
    ΥΓ2 τεσπα φύγαμε από το θέμα των ανταλλακτικών κλπ κλπ οβερ .

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.028
    Μιας και αναφέρθηκε η Γερμανία, δεν ξέρω με τα ανταλλακτικά τι παίζει πάντως όταν χρειάστηκα πισινό λάστιχο το χρυσόπλήρωσα 200ευρω. Μετζελερ Μ5 σάπιο κιολας σε διάσταση 160/60/17 οταν το ίδιο στην Ελλάδα είχε 110 με 120.Εκτος και αν με είδαν Έλληνα και είπαν "καλώς τα παιδιά καλώς τα 3-0"
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  12. #12
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Δε νομίζω Τάκη
    Πέρα από την πλάκα τώρα για γιαπωνέζικα έγραψα που εύκολα ή δύσκολα βρίσκονται όλα...και μιλάω από Ευρώπη χωρίς απαγορευτικά τελωνεία που έχει από Αμερική Αυστραλία Ιαπωνία κλπ
    ΥΓ βέβαια στην τελευταία φράση το γράφεις οπότε μάλλον ας διαγράψουμε το "είναι λογικό" που λες παραπάνω
    ΥΓ2 τεσπα φύγαμε από το θέμα των ανταλλακτικών κλπ κλπ οβερ .

    μια χαρα λογικο ειναι....ειναι ο ορισμος της ελευθερης αγορας...δικαιολογιες οπως ''το δινω τοσο γιατι ετσι γουσταρω'', ''παρτο απο αλλου φτηνοτερα αν μπορεις'', ειναι απολυτως λογικες και αποδεκτες...ειδικα αν μιλαμε για κατι που ειναι χομπυ, και οχι απαραιτητο αγαθο...

    το κακο ειναι να πουλας ψαγμενια και δηθεν συλλεκτικοτητα σε ανιδεους, αλλα αυτο βεβαια επιβαρυνει και τον αγοραστη ο οποιος εχει υποχρεωση να ψαξει πριν αγορασει και να μην τρωει κουτοχορτο

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/06/2015
    Μηνύματα
    208
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    στο εξωτερικο η μοτοσυκλετα ειναι πολυτελεια θες να πεις, και στην ελλαδα εργαλειο...

    απλα στην ελλαδα λογω του οτι στεγνωσε η αγορα μεταχειρισμενων λογω κρισης απο μοντελα του 10 και μετα ουσιαστικα, ολα τα μεταξυ 2005-2010 θεωρουνται τα ''τελευταια'', και κρατανε τιμες σαν να ειναι τα τελευταια...φυσικα οσο οι καταναλωτες θεοποιουν τις μοτο αυτες, ειναι λογικο οι τιμες να παραμενουν στο θεο...

    τωρα δε ξερω γιατι στην ελλαδα ειναι πιο ακριβη η ντιζα, συνηθως ολα τα γνησια ανταλλακτικα εχουν παντου την ιδια τιμη...παντως 20ε για γνησια ντιζα ακουγονται καπως ''λιγα'', οποτε ισως κατι παιζει με την τιμη του καταστηματος του εξωτερικου (ξεστοκαρισμα, παραλληλος εισαγωγεας κλπ κλπ)
    Η μοτο ειναι 80ς bmw k100, τα αγγλικα μαγαζια τα 2 μεγαλυτερα που απο κει αγοραζουν και οι αμερικανοι.. και στα περισσοτερα ανταλακτικα εδω ειναι καπου 40% επανω..πχ τσιμουχα στροφαλου 27 εξω, 37 εδω.Παντα σε γνησια..after βρισκεις σε viton και με 15..
    Αλλα στην ντιζα τα γαμησε...Πανω απο 100% επανω...Ιδια ντιζα..
    Πως να στηριξουμε την ελληνικη επιχειρηματικοτητα?..Δεν εχω καμια ορεξη να παραγγελνω απ εξω...με αναγκαζουν

  14. #14
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.165
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από afric Προβολή μηνύματος
    Η μοτο ειναι 80ς bmw k100, τα αγγλικα μαγαζια τα 2 μεγαλυτερα που απο κει αγοραζουν και οι αμερικανοι.. και στα περισσοτερα ανταλακτικα εδω ειναι καπου 40% επανω..πχ τσιμουχα στροφαλου 27 εξω, 37 εδω.Παντα σε γνησια..after βρισκεις σε viton και με 15..
    Αλλα στην ντιζα τα γαμησε...Πανω απο 100% επανω...Ιδια ντιζα..
    Πως να στηριξουμε την ελληνικη επιχειρηματικοτητα?..Δεν εχω καμια ορεξη να παραγγελνω απ εξω...με αναγκαζουν
    Το ότι αυτός που την πουλάει (την ντίζα) έχει έτοιμο στο ράφι, σε πρώτη ζήτηση, ένα ανταλλακτικό (εδώ βάζεις ότι part θες) για μοτό που κυκλοφόρησε ΠΟΛΥ περιορισμένα στην Ελλάδα (και 30ετίας κιόλας όπου βάσει νόμου ο αντιπρόσωπος δεν υποχρεούται να διαθέτει ετοιμοπαράδοτα Parts) και το οποίο δύσκολα θα πουλούσε, άρα κεφάλαιο δεσμευμένο σε κάτι που κάθεταi, δεν θα έπρεπε να το σκεφτείς;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.346
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από afric Προβολή μηνύματος
    Η μοτο ειναι 80ς bmw k100, τα αγγλικα μαγαζια τα 2 μεγαλυτερα που απο κει αγοραζουν και οι αμερικανοι.. και στα περισσοτερα ανταλακτικα εδω ειναι καπου 40% επανω..πχ τσιμουχα στροφαλου 27 εξω, 37 εδω.Παντα σε γνησια..after βρισκεις σε viton και με 15..
    Αλλα στην ντιζα τα γαμησε...Πανω απο 100% επανω...Ιδια ντιζα..
    Πως να στηριξουμε την ελληνικη επιχειρηματικοτητα?..Δεν εχω καμια ορεξη να παραγγελνω απ εξω...με αναγκαζουν
    Εγώ πάλι σχεδόν μόνο απέξω παραγγέλνω.......
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 05/06/2008, 19:08
  2. Έρχεται ο Αϊνστάιν στην Ελλάδα
    από ctpanoramix στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 26/03/2004, 15:20
  3. Πίστα Φόρμουλα 1 στην Ελλάδα
    από greekshadow στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/11/2003, 20:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF