Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 21

Θέμα: Αγορά μηχανής

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/07/2019
    Μηνύματα
    3

    Αγορά μηχανής

    Καλησπέρα φίλοι, θα έχω όπου να ναι το δίπλωμα a2, και ενώ είχα αυτοκίνητο βασανίστηκα με συνεργεία και θέλω να αγοράσω μηχανή με μέχρι 2000-2200€
    Απο θέμα προτίμησης η αγαπημένη μου επιλογή είναι το Dakar f650gs (δεν γνωρίζω ακόμα αν πιάνεται στο διπλωμα για 2-3kw) και ύστερα κοιτάω κάτι σε xt660 kle500... Θέλω κάτι το οποίο βασικά, να είναι αξιόπιστο και να μην τρέχω κάθε λίγο και λιγάκι συνεργείο στα bmw βλέπω μοντέλα του 03,04,05, xt λίγο πιο καινούργια και kle 02,03 θέλω να προτιμησω να έχουν λίγα χλμ μέχρι 60.000(αλλα ποτέ δεν ξέρεις αν είναι γυρισμένα η οχι) έχω ακούσει για τα gs ότι είναι ζημιάρικα και είμαι σε μεγάλο διλλημα χωρίς να ξέρω ποια είναι η καλύτερη λύση, καμία βοήθεια?

  2. #2
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Καλώς ήρθες στο forum!

    Το Yamaha XT660, καθώς και το BMW F650GS χρειάζονται δίπλωμα Α κατηγορίας, οπότε αυτομάτως βγαίνουν από τις επιλογές σου. Με δίπλωμα A2, από τις επιλογές σου, νομίζω ότι σου μένει μόνο το Kawasaki KLE 500, εκτός αν αποφασίσεις να δώσεις εξετάσεις για δίπλωμα κατηγορίας Α. Σκέψου και τα Suzuki DRZ400, καθώς και τα Honda FMX.

    Πάντως, κοιτώντας μοτοσυκλέτες μεσαίου κυβισμού, 14 έως 17 χρόνια πίσω, με 2.200€, θα πρέπει να ψάξεις πολύ και να είσαι τυχερός, για να βρεις κάτι που θα σε κάνει να αποφύγεις τα συνεργεία.

    Έχεις προβλέψει το σεβαστό ποσό χρημάτων που απαιτείται για τον προστατευτικό εξοπλισμό (κράνος, μπουφάν, παντελόνι, μποτάκια, γάντια) ;
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 13/07/2019 στις 22:31.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Το 660 κάποιοι λένε ότι οδηγείται με α2 κάποιοι άλλοι λένε ότι δεν οδηγείται.Ίσως μετά το facelift του 2007 οδηγείται,ενώ πριν ξεπερνούσε τα όρια.Έτσι κι αλλιώς,δεν νομίζω πως μπορείς να βρεις σε καλή κατάσταση στα χρήματά σου.Εγώ για fmx θα κοιτούσα,το έχω σε μεγάλη εκτίμηση.

  4. #4
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.106
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Kawasaki DRZ400
    Ew.
    Life begins at 45°.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ew.
    Εικονογράφησέ το ...

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    Τα χα και τα τρια μοντελα παλιότερα, σίγουρα αυτο που θα σε στειλει μαθηματικά πιο γρήγορα στο μάστορα ειναι το bmw..δυστυχώς ειναι δυσκολο να μην σου βγαλει θέματα...αν και ειναι παρα πολυ καλο μηχανάκι εχει σημεία που πονανε και χαλανε διαρκως μετα απο τοσα χρονια χρήσης και καταπόνησης..οπως αντλια νερου, βαση ψυγειου που σπάει, και υποπλαισιο που κοβεται..(οταν κάνουν σερβις πισω ανάρτηση ή αλλαγη ελατηριου το σηκώνουν σαν καπο αυτοκινητου αντι να το λυσουν με αποτέλεσμα να ραγιζουν οι βασεις του, αθανατα ελληνικά μαστορια, παιζει η πατεντα να χει γινει στο 90% οσων κυκλοφορουν εκει εξω)

    Πρεπει να βρεις καποιον πολυ μερακλη που το αγαπουσε και το πρόσεχε αλλα δεν νομιζω αυτος να ζηταει 2000, επισης για καποιο λόγο που δεν εχω καταλαβει οσο το εχουν το μηχανάκι με το επιχείρημα οτι ειναι bmw προσπαθούν να βγαλουν λεφτα πουλωντας το ακομα κι αν το εχουν παρει φθηνότερα ή τους εχει βγάλει ζημιές...θα το εβγαζα με τη μια απο τη λιστα..
    παμε στο γιαμαπα..το xtακι ειναι μια χαρα μηχανακι και θα σε βολεψει παντού ασε που μπορείς να κανεις και πιο ηρεμα τα παντα μαζι του, απο ζημιες εμας (το χα με τον αδερφό μου) δεν μας εβγαλε τιποτα και ειχαμε κανει και αρκετα χώματα..εχει ομως ενα τεραστιο πλην...ηταν ειναι και παραμενει το αγαπημενο των κλεφτών...εμας μας το φαγαν κλειδωμενο σε σταθερο σημειο μεσα απο πυλωτη με κλειδωμένη καγκελόπορτα...θεος σχωρεστο δεν το ξαναειδαμε ποτε και μάλιστα πληρωναμε και τα γραμμάτια για κανα χρονακι μετα απο την κλοπη..μαγικες στιγμες τεσπα..

    Το kle...ξεκαθαρα θα παιρνα αυτο...μαυρο σκυλι του ελεους, μοτερ οχι αλεξισφαιρο...ΑΘΑΝΑΤΟ, φρενα σχετικα καλα στην κινηση περνας αερα απο παντου και με νορμαλ ταχύτητες ταξιδευει ανετοτατα φορτωμενο και δικαβαλο...δεν χτυπαει στο ματι, δεν προκαλεί ειναι εύκολο για πρωτο και με μικρες παρεμβάσεις (σελα, ζελατινα, αναρτήσεις) μπορει να γινει το πιστο σου καθημερινο εργαλείο...επισης θα βρεις ευκολα πιστευω εντος του μπατζετ που εθεσες...καλο ψαξιμο απο μαστορα και καλοταξιδο.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Εικονογράφησέ το ...
    Λογικα καπως ετσι:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	index.jpg 
Προβολές:	233 
Μέγεθος:	7,1 KB 
ID:	408170
    pew pew pew pew pew pew !!!

  8. #8
    Κανένας σωστός;;
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    354
    Να βάλεις στις επιλογές σου και το HONDA FMX650.
    Θα βρεις στα λεφτά που σκέφτεσαι..
    Καλύπτεται από το Α2..
    Το μοτέρ του είναι από τo προηγούμενο dominator 650 και δε χρειάζεται συστάσεις..
    Δεν θα σε προβληματίσει η συντήρησή του..
    Μοτοσυκλέτα για κάθε μέρα..

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2018
    Μηνύματα
    298
    Πάρε ένα kle, δεν θα στο κλέψουν κιόλας, fmx xt είναι επίφοβα, μέχρι κ φανάρι θα σου φάνε αν όχι όλο, ή suzuki freewind.

  10. #10
    Κανένας σωστός;;
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    354
    Μια μικρούλα ένσταση.
    Η αγορά δεν μπορεί να βασίζετε στην κλοπή της ή όχι.
    Θα είχαμε γεμίσει κινέζικα τρίκυκλα τότε..

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Ποιος κλέβει xt; Βλέπω πάρα πολύ σπάνια δημοσιεύσεις κλοπών για xt και πάντα σε ψιλοπερίεργες περιοχές.Είναι από τις πιο φθηνές μοτοσυκλέτες που υπάρχουν και τα ανταλλακτικά είναι πραγματικά πάμφθηνα.

  12. #12
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    Ποιος κλέβει xt; Βλέπω πάρα πολύ σπάνια δημοσιεύσεις κλοπών για xt και πάντα σε ψιλοπερίεργες περιοχές.Είναι από τις πιο φθηνές μοτοσυκλέτες που υπάρχουν και τα ανταλλακτικά είναι πραγματικά πάμφθηνα.
    Αυτό πες το στο παλικάρι που είχε γράψει εδώ μέσα (βαριέμαι να ψάχνω τώρα) που του φάγανε όλο το μούτρο και το κοντέρ.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.595
    στα kle500 δεν φευγαν οι μαγνήτες απο το βολαν?

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Αυτό πες το στο παλικάρι που είχε γράψει εδώ μέσα (βαριέμαι να ψάχνω τώρα) που του φάγανε όλο το μούτρο και το κοντέρ.....
    Ο Ηρακλής ήταν αν δεν κάνω λάθος.Πριν χρόνια.Δεν είπα ότι δεν γίνεται,είπα ότι είναι σπάνιο.Τουλάχιστον αυτό πιστεύω.

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2019
    Μηνύματα
    133
    λογικα αν ισχυει οτι οι κλεφτες προτιμουν να κλεβουν συγκεκριμενα μηχανακια αυτο πρεπει να εχει να κανει με την εμπορικοτητα της μηχανης --->κυκλοφορουν πολλα αρα λογικο ειναι να ακουγεται οτι κλεβονται και πολλα ...αν ενα μοντελο δεν εχει κυκλοφορησει καθολου στην ελλαδα λογικο ειναι να εχει 0% κλοπες

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορα μηχανης chappy η chally
    από krals στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2005, 08:23
  2. αγορα μηχανης...???
    από kortomalteze στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 24/04/2005, 19:58
  3. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 03/02/2005, 08:34
  4. Αγορα μηχανης (αντιπροσωπειας 'η παραεισαγωγης ?)
    από anco στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2005, 17:54
  5. Αγορα μηχανής απο Αγγλία
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 21:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF