Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 23 από 23

Θέμα: Ιταλία - Ελβετία με το Er6-n

  1. #16
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.592
    Ωραία πραματα!
    Σε ευχαριστούμε που τα μοιράστηκες!
    Και στα επόμενα
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    666
    Ζηλεύωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω!
    Και με το παπάκι αν είχα παρέα θα ακολουθούσα!

    Να είστε καλά να το κάνετε όσο συχνά θέλετε.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.311
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Ωραία πραματα!
    Σε ευχαριστούμε που τα μοιράστηκες!
    Και στα επόμενα
    Εγώ ευχαριστώ, να'σαι καλά φίλε μου

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.311
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Ζηλεύωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω!
    Και με το παπάκι αν είχα παρέα θα ακολουθούσα!

    Να είστε καλά να το κάνετε όσο συχνά θέλετε.
    Σε ευχαριστώ-ούμε, δεν είναι απλό όλοι όμως μπορούν να το κάνουν αρκεί να το αποφασίσουν!

    Αν σου λείπουν κάποια κομμάτια του παζλ, θα τα βρεις σίγουρα στην πορεία.

    Κάποια στιγμή τσεκάρονται όλα τα κουτάκια και ξεκινάμε

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.311
    Λίγα λόγια για τα ξενοδοχεία, στην Ιταλία είναι σχεδόν αδύνατο να συνεννοηθείς από πριν όπως κάνω συνήθως, και οι λίγες απαντήσεις που έλαβα ήρθαν μετά από δύο-τρεις μέρες

    Ίσως λόγω πολλών τουριστών, ίσως γιατί δε μιλάνε πολύ τα αγγλικά, ψάχναμε ξενοδοχεία επί τόπου σχεδόν σε κάθε προορισμό. Έτσι είχαμε το παράδοξο να πληρώσουμε 35 ευρώ στη Νάπολη και μόλις 25 στο κέντρο της Φλωρεντίας, 35 στο τουριστικό Κόμο, 70 με ημιδιατροφή στο Τραφόι κοντά στο Στέλβιο και 30 στη Βενετία, ανά άτομο.

    Στη Νάπολη μείναμε στο Hotel Suite Essedra, συμπαθητικό, πάνω σε κεντρικό δρόμο, με το πάρκινγκ σε άλλο σημείο λίγο πιο μακριά, τετράστερο στα χαρτιά αλλά στην ουσία ένα καλό τριάστερο. Θα μπορούσαμε να βρούμε κάτι οικονομικότερο ή καλύτερο σε αυτά τα λεφτά αλλά δεν υπήρχε λόγος να ψάχνουμε άλλο μέσα στην τρελή κίνηση χωρίς κανόνες της Νάπολης. Εννοείται ότι δεν αφήνετε ποτέ μοτοσυκλέτα με μπαγκάζια χωρίς επιτήρηση η εκτός πάρκινγκ τη νύχτα, ειδικά στον Νότο.

    Στη Φλωρεντία το ξενοδοχείο Τοσκάνα μας βόλεψε πολύ, σε κεντρικό σημείο με το πάρκινγκ δυο πόρτες παραδίπλα, φτηνό και καλό, δε θέλαμε κάτι άλλο. Δεν είχε πρωινό αλλά έτσι κι αλλιώς θα απολαμβάναμε ένα καφεδάκι στην πανέμορφη, ηλιόλουστη Φλωρεντία, οπότε μικρό το κακό.

    Στο Κόμο όπως έγραψα πιο πάνω είχαμε την τύχη να μείνουμε στο Bed & Breakfast Ai tre Leoni με τον Τζιάνι και τη γυναίκα του Μπάρμπαρα, το μόνο αρνητικό είναι η σκάλα και μια αρμαθιά κλειδιά που σου δίνουν μαζί με αρκετό παρλάρε για το τι ανοίγει το καθένα!
    Κατά τ' άλλα κλασικοί, απολαυστικοί Ιταλοί, το ξενοδοχείο πεντακάθαρο και κοντά στη λίμνη με πάρκινγκ κλειστό που το φυλάει ο Λούπος, ο σκύλος του Τζιάνι

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	lkjddks.jpg 
Προβολές:	121 
Μέγεθος:	92,8 KB 
ID:	408328

    Το συνιστώ ανεπιφύλακτα ειδικά για μοτοσικλετιστές!

    Ψηλά στις Άλπεις αποφασίσαμε να κλείσουμε μια απίθανη μέρα οδήγησης σε Ιταλικές λίμνες και Στέλβιο στο ξενοδοχείο Tannenheim στο Τραφόι. Γεμάτο μηχανόβιους και με ιντάστριαλ λουκ, η ημιδιατροφή ήταν μονόδρομος και το τετράστερο με τα όλα του άξιζε τόσο το δείπνο όσο και το πρωινό με τα παραπάνω χρήματα. Μόνο μην τους πείτε Ιταλούς, "εδώ είναι Νότιο Τιρόλο φιλαράκι" θα σας πούνε! Εδώ ήταν και το μόνο μέρος που άφησα τη μηχανή έξω το βράδυ αντί να κάνω ακροβατικά μαζί με άλλους είκοσι στο γκαράζ. Αν μου την κλέψουν στα 2758 μέτρα χαλάλι τους είπα

    Τέλος στη Βενετία το Autohotel Venezia...στα χαρτιά είναι μια καλή επιλογή καθώς είναι 700 μέτρα από τον σταθμό του τραίνου και δίπλα στην εθνική, λίγα χιλιόμετρα έξω από τη Βενετία. Στην ουσία είναι πολύ δύσκολο να το βρεις γιατί δεν έχει ούτε μία πινακίδα πέρα από αυτή στην πρόσοψη! Ιταλοί, τι να πεις... Επίσης το gps μπερδεύεται από έναν παράδρομο και κάνει κύκλους και η απόσταση από τον σταθμό είναι περίπου 1500 μέτρα και όχι 700. Σαν ξενοδοχείο είναι απλά οκ για τα λεφτά, ένα μοτέλ πολυτελείας στην ουσία, και για αυτό το προτιμούν πολλοί. Δεν θα το συνιστούσα γιατί κανένας από όσους μιλήσαμε δεν το βρήκε με την πρώτη, αλλά αν το βρεις τη δουλειά σου την κάνεις αρκεί να πας με τη μοτοσυκλέτα και όχι με τα πόδια στον σταθμό.

    Όσον αφορά το πλοίο, οι παπούδες σαν κι εμένα κλείστε οπωσδήποτε καμπίνα. Μου είχε λείψει το καράβι αλλά μου φάνηκε υπερβολικά ακριβό και στα εισιτήρια και στο φαγητό. Δέκα ευρώ για ένα τοστ, μια τυρόπιτα και έναν καφέ για παράδειγμα. Στο διάσημο καφέ Φλοριάν στην Πλατεία του Αγίου Μάρκου ο καφές ήταν φθηνότερος απ' ότι στο καράβι... Στην τελική είναι περίπου 350 - 400 ευρώ επιπλέον στον προυπολογισμό του ταξιδιού, όμως αξίζει έστω κι έτσι, γιατί προσφέρει περισσότερα χιλιόμετρα μέσα στην Ιταλία που αφαιρούνται από την επιστροφή και τη μετάβαση. Για εμάς που έχουμε ανεβοκατέβει μέσω Βαλκανίων πολλές φορές ήταν μονόδρομος.

    Τέλος καλό θα ήταν να έχετε μια χρεωστική κάρτα μαζί σας στην Ιταλία για τα διόδια και όχι μόνο, καθώς η πληρωμή γίνεται άμεσα και εύκολα, αλλά αν ταξιδεύετε με παρέα ο καθένας θα πρέπει να έχει τη δική του καθώς στα διόδια επιτρέπεται μόνο μία φορά η χρήση της.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.311
    Ένα μικρό βιντεάκι από κάποια από τα μέρη στα οποία οδηγήσαμε κατά τη διάρκεια του ταξιδιού μας:

    https://www.youtube.com/watch?v=nWxfqPf7Tj0

    Και ένα επαγγελματικό με όλη τη μαγεία του Στέλβιο και της ατμόσφαιράς του:

    https://www.youtube.com/watch?v=_NGpDmWNqh4


    (Η δική μου Φεράρι ήθελε σέρβις οπότε πήγα με το Er )

  7. #22
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Εισαι ωραιος!! Πολυ ωραια περιγραφή λατρεμένα μερη μου θύμησες τα μοτοσικλετιστικα νιατα μου!!
    Δωσε κιαλλο..!!

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.311
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Εισαι ωραιος!! Πολυ ωραια περιγραφή λατρεμένα μερη μου θύμησες τα μοτοσικλετιστικα νιατα μου!!
    Δωσε κιαλλο..!!
    Πολύ χαίρομαι για αυτό και σε ευχαριστώ φίλε μου

    Σιγά - σιγά ελπίζω τα ανεβάσω όλα μέσα στο καλοκαίρι!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Τοσκάνη - Γαλλία με το Er6-n
    από Tsber στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2023, 11:44
  2. Μαγικά Βαλκάνια με το Er6-n
    από Tsber στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 61
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2021, 11:22
  3. Τι να πω για τον τύπο με το CBR το πρωί;
    από NLS στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2004, 05:49
  4. τρελαθήκατε με το 1o trail ride?????
    από DIT στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2004, 17:15
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2003, 09:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF