Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 22 από 22

Θέμα: Περι ασφαλιστηρίου

  1. #16
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Ναι σιγά μην σου στέλνει το κράτος στο σπίτι την Αναστασία Γιουσέφ, να σου παίρνει...την πινακίδα.

    Αν τα στέλνεις με το ταχυδρομείο, και χαθούν, δεν θα είναι μεγαλύτερη πολυπλοκότητα να τα ξαναβρεις μετά; Την απόδειξη ότι τα έστειλες και μπήκαν σε ακινησία, ποιός θα στην στέλνει; Πάλι το ταχυδρομείο; Κι αν χαθεί αυτή; Και σε ποιά ημερομηνία θα πιάνεσαι η ακινησία; Όταν τα έστειλες με το ταχυδρομείο ή όταν τα έλαβε η ΔΟΥ; Και μέχρι να λάβεις την απόδειξη ότι μπήκε σε ακινησία, θα πληρώνεις ασφάλιση; Ή θα επιστρέφεται η ασφάλιση στην ημερομηνία του ταχυδρομείου που τα έστειλες; Κι αν κάποιος πονηρός κυκλοφορεί μέχρι να λάβει την απόδειξη ακινησίας, και τρακάρει, τι θα καλύπτει η ασφαλιστική; θα καλύπτει ή θα θεωρεί ότι έληξε η κίνηση και δεν έπρεπε να βρίσκεται στον δρόμο το όχημα;

    ΕΠΙΣΗΣ

    Ποιοί θα τα κάνουν όλα αυτά; Δεν μας φτάνουν οι δημόσιοι υπάλληλοι που έχουν γονατίσει την Ελλάδα, θα χρειαζόμαστε κι άλλους, να κάνουν όλες αυτές τις διαικπεραιώσεις;

    ΟΛΟ αυτό, εσύ το θεωρείς ''πιο απλό'' από το να κάνει ένας άνθρωπος τα κουμάντα του, και να πάει για 10' στην ΔΟΥ ο ίδιος; Είσαι από αυτούς που λένε για μείωση της γραφειοκρατίας μήπως; Αν ναι, την αντίθεση την βλέπεις;

    ΜΙΑ ΧΑΡΑ είναι η διαδικασία που έχει προβλέψει το κράτος για τις ακινησίες. ΜΑΚΑΡΙ να ήταν έτσι το κράτος και σε άλλες διαδικασίες, που πράγματι είναι μπελαλίδικες χωρίς λόγο. Υπάρχουν σωστοί και λάθος λόγοι να κατηγορίσει κανείς το κράτος, εδώ το κατηγορείτε για την διαδικασία της ακινησίας εντελώς άδικα και λάθος.

    400 χρόνια ήταν λίγα........................
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Ναι σιγά μην σου στέλνει το κράτος στο σπίτι την Αναστασία Γιουσέφ, να σου παίρνει...την πινακίδα.

    Αν τα στέλνεις με το ταχυδρομείο, και χαθούν, δεν θα είναι μεγαλύτερη πολυπλοκότητα να τα ξαναβρεις μετά; Την απόδειξη ότι τα έστειλες και μπήκαν σε ακινησία, ποιός θα στην στέλνει; Πάλι το ταχυδρομείο; Κι αν χαθεί αυτή; Και σε ποιά ημερομηνία θα πιάνεσαι η ακινησία; Όταν τα έστειλες με το ταχυδρομείο ή όταν τα έλαβε η ΔΟΥ; Και μέχρι να λάβεις την απόδειξη ότι μπήκε σε ακινησία, θα πληρώνεις ασφάλιση; Ή θα επιστρέφεται η ασφάλιση στην ημερομηνία του ταχυδρομείου που τα έστειλες; Κι αν κάποιος πονηρός κυκλοφορεί μέχρι να λάβει την απόδειξη ακινησίας, και τρακάρει, τι θα καλύπτει η ασφαλιστική; θα καλύπτει ή θα θεωρεί ότι έληξε η κίνηση και δεν έπρεπε να βρίσκεται στον δρόμο το όχημα;

    ΕΠΙΣΗΣ

    Ποιοί θα τα κάνουν όλα αυτά; Δεν μας φτάνουν οι δημόσιοι υπάλληλοι που έχουν γονατίσει την Ελλάδα, θα χρειαζόμαστε κι άλλους, να κάνουν όλες αυτές τις διαικπεραιώσεις;

    ΟΛΟ αυτό, εσύ το θεωρείς ''πιο απλό'' από το να κάνει ένας άνθρωπος τα κουμάντα του, και να πάει για 10' στην ΔΟΥ ο ίδιος; Είσαι από αυτούς που λένε για μείωση της γραφειοκρατίας μήπως; Αν ναι, την αντίθεση την βλέπεις;

    ΜΙΑ ΧΑΡΑ είναι η διαδικασία που έχει προβλέψει το κράτος για τις ακινησίες. ΜΑΚΑΡΙ να ήταν έτσι το κράτος και σε άλλες διαδικασίες, που πράγματι είναι μπελαλίδικες χωρίς λόγο. Υπάρχουν σωστοί και λάθος λόγοι να κατηγορίσει κανείς το κράτος, εδώ το κατηγορείτε για την διαδικασία της ακινησίας εντελώς άδικα και λάθος.
    Όντως οι διαδικασίες φαίνονται απλές όπως τις περιγράφεις, όμως μην νομίζεις ότι είναι εύκολο για όλους να πάνε στην ΔΟΥ τους. Πχ, εγώ φεύγω για δουλειά 6.30πμ, μένω Άγιο Δημήτριο και δουλεύω Καματερό, γυρνάω μετά τις 4-5. Πότε να πάω? οκ, να φύγω πιο αργά (που το κάνω όταν υπάρχει ανάγκη) αλλά αυτό δημιουργεί πρόβλημα στην δουλειά μου. Θα πρέπει να προβλέψει το κράτος κάποιες διαδικασίες για να γίνονται διεκπεραιωτικές δουλειές από απόσταση (γιατί να αργώ στην εργασία μου για να μου βάλουν μια σφραγίδα από την ΔΟΥ για βεβαίωση μη οφειλής τελών κυκλοφορίας για παράδειγμα? Αφού βγαίνει ηλεκτρονικά?)

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    400 χρόνια ήταν λίγα........................
    Δεν πειράζει, η νοοτροπία ''θέλω οι ΑΛΛΟΙ να βρουν τρόπο να γίνει η δουλειά ΜΟΥ'' , μια χαρά από ότι βλέπω έχει περάσει στον πολιτισμό μας.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  4. #19
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Δεν πειράζει, η νοοτροπία ''θέλω οι ΑΛΛΟΙ να βρουν τρόπο να γίνει η δουλειά ΜΟΥ'' , μια χαρά από ότι βλέπω έχει περάσει στον πολιτισμό μας.
    Αυτοί οι άλλοι που λες έχουν καθορίσει εναν χρονοβόρο και σούπερ γραφειοκρατικό τρόπο για να γίνεται η δουλειά μου γιατί όλο το Ελληνικό σύστημα έτσι δουλεύει.

    πχ στην Αγγλία που είναι σοβαρό οργανωμένο κράτος, η πινακίδα αυτοκινήτου/μοτοσυκλέτας δεν ανήκει στο κράτος, πας σε ενα μαγαζί και παίρνεις όσες θέλεις, όπως στα μοτοποδήλατα στην Ελλάδα.
    Πληρώνεις τέλη κυκλοφορίας για όποιο διάστημα θέλεις, πχ 3μηνο, βγάζεις ασφάλεια για όποιο διάστημα θέλεις και κυκλοφορείς.
    Το μόνο που χρειάζεται να έχεις μαζί σου όταν κυκλοφορείς είναι το σήμα των τελών κυκλοφορίας που πλήρωσες και είναι υποχρεωτικά σε εμφανές σημείο.
    Τίποτα άλλο.

    Για να πληρώσεις τα τέλη κυκλοφορίας, πχ για 3 μήνες, πας στο Ταχυδρομείο της γειτονιάς σου, τους δείχνεις άδεια, ασφάλεια, ΚΤΕΟ, πληρώνεις και το παίρνεις.
    Εφ όσον το έχεις στο όχημά σου σημαίνει οτι έχεις και ασφάλεια και ΚΤΕΟ.

    Αυτό είναι απλό σύστημα κι όχι αυτό το άχρηστο που έχουμε εδω όπως θέλεις να το παρουσιάσεις εσύ.

    Εγώ έχω 6 μοτοσυκλέτες. Αν ήταν να προσπαθήσω να γλυτώσω χρήματα καταθέτοντας πινακίδες αναλόγως ποιά θέλω να κυκλοφορήσω κάθε εποχή θα έπρεπε να είμαι κάθε μήνα στην εφορία και να τρώω τις ώρες μου στα γκισέ.
    Αν δεν καταλαβαίνεις την διαφορά μεταξύ του Ελληνικού συστήματος και του Αγγλικού, πάω πάσο.
    Τελευταία τροποποίηση από sapila racing; 17/07/2019 στις 16:55.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  5. #20
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Δεν πειράζει, η νοοτροπία ''θέλω οι ΑΛΛΟΙ να βρουν τρόπο να γίνει η δουλειά ΜΟΥ'' , μια χαρά από ότι βλέπω έχει περάσει στον πολιτισμό μας.
    Για να το πάρουμε πάλι από την αρχή.......

    Ναι ''θέλω οι ΑΛΛΟΙ να βρουν τρόπο να γίνει η δουλεια ΜΑΣ'' γιατί είναι και δικιά τους δουλειά και ΝΑΙ αυτοί πρέπει να
    βρουν τρόπο να γίνει απλή και εύκολη η διαδικασία μιάς και αυτή είναι η ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ, στην δική μου δουλειά βρίσκω
    ΕΓΩ τον τρόπο να την κάνω όσο πιό εύκολα και γρήγορα γίνετε......
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    534
    Εγώ πάντως έκανα έρευνα για το θέμα γιατί η μάθηση συνεχίζεται σε όλη τη διάρκεια της ζωής μας.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Ναι σιγά μην σου στέλνει το κράτος στο σπίτι την Αναστασία Γιουσέφ, να σου παίρνει...την πινακίδα.
    Γκούγκλαρα ποιά είναι αυτή, είδα φωτογραφίες και στην αναζήτηση μου έβγαλε και αριθμό τηλεφώνου από το 11888

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrval Προβολή μηνύματος
    Εγώ πάντως έκανα έρευνα για το θέμα γιατί η μάθηση συνεχίζεται σε όλη τη διάρκεια της ζωής μας.

    Γκούγκλαρα ποιά είναι αυτή, είδα φωτογραφίες και στην αναζήτηση μου έβγαλε και αριθμό τηλεφώνου από το 11888
    Ε να που κάποιος έμαθε κάτι από αυτά που γράφω, δεν πήγαν όλα στον βρόντο
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Περι Γαμου
    από dela στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2008, 19:46
  2. Περί Fazer600 o λόγος...
    από superfour στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 19/02/2004, 00:24
  3. Περί Αλυσίδας …
    από niko13g στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 23/12/2003, 15:38
  4. περι βενζινης
    από bsari στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 02:48
  5. Περι γουρουνιων ο λογος!!!!
    από dela στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 16:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF