Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 22

Θέμα: Περι ασφαλιστηρίου

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275

    Περι ασφαλιστηρίου

    Γεια σας παιδια ειμαι κατοχος ενος daytona remix 125 και θελω μεσα στο 2020 να αγορασω ενα μεγαλυτερο μηχανακι για ταξιδια κυριως σε στυλ kawasaki versys 650 ή vstrom 650. Το ερωτημα μου είναι αν μπορω να βγαζω πχ ασφαλεια μονο για ενα εξαμηνο απο τον απριλιο μεχρι τον Σεπτέμβριο χωρις να παραδιδω πινακιδες και τον χειμωνα που θα δεν θα το κινω να το εχω απλα στο γκαραζ ή χρειαζεται να παραδιδω πινακιδες και να τις παιρνω καθε εξάμηνο? Επειδη ελεγα να κρατησω το 125 για εργατη και να παρω το μεγαλο μονο για τα ταξίδια μου αλλιως η αλλη λυση ειναι να παρω ενα cb500x ή ενα kawasaki versys 300 που καινε γυρω στα 4λ/100χμ και να δωσω και το 125 το οποιο καιει 3.5λ/100χμ λογω καρμπυρατέρ και να εχω ένα μηχνακι για ολα.
    Τελευταία τροποποίηση από masterone; 15/07/2019 στις 12:31.

  2. #2
    Νέο μέλος Το avatar του/της Le_Tana
    Εγγραφή
    26/08/2017
    Μηνύματα
    14
    Απ΄όσο ξέρω οποιοδήποτε όχημα φέρει πινακίδες οφείλει να είναι ασφαλισμένο.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Ο νόμος ορίζει:

    Σε προσωρινή ακινησία και ανασφάλιστο.

    ή

    Σε κίνηση και ασφαλισμένο.


    Σε κίνηση και ανασφάλιστο είσαι παράνομος και μπορεί να σου έρθει πρόστιμο από την διασταύρωση στοιχείων, ασχέτως που το έχει στο γκαράζ και στην πραγματικότητα δεν το κινείς.

    Η προηγούμενη κυβέρνηση τα κυνήγησε 1-2 φορές στην αρχή και μετά τα φόρτωσε στον κόκορα κατά πως το συνήθιζε στο πνεύμα ανομίας που την χαρακτήριζε. Δεν ξέρουμε τι θα κάνει η νέα κυβέρνηση, ενδέχεται να είναι πιο αυστηρή και να ξαναρχίσουν οι ελέγχοι και τα πρόστιμα, ποιός ξέρει, μπορεί και να αλλάξει στο μέλλον το νόμο/σύστημα.

    Αν θες να έχεις ήσυχο το κεφάλι σου ή ασφαλίζεις μόνιμα ή όσο δεν το θες ασφαλισμένο το κάνεις προσωρινή ακινησία στην ΔΟΥ σου.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Μπα οπως το βλεπω μαλλον θα παω για ενα overall μηχανακι καθημερινο και οικονομικό ή θα παρω ενα μεγαλο 650cc δίνοντας το 125 και αγοραζοντας αργοτερα ενα παπι 125 για εργατη με injection π θα καίει γυρω στα 2λ/100 και θα μ κανει οικονομια

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Μάστορα, η ακινησία-άρση ακινησίας είναι τζάμπα...
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Μάστορα, η ακινησία-άρση ακινησίας είναι τζάμπα...
    Ναι δεν πρεπει ομως να καταθετω καθε φορα που θελω να το εχω σε ακινησια πινακιδα και να παω να την παιρνω μετα ή μπορεί να γινεται με μια απλη δηλωση? Η ταλαιπωρια με νοιαζει ποιο πολυ.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2019
    Μηνύματα
    133
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από masterone Προβολή μηνύματος
    Ναι δεν πρεπει ομως να καταθετω καθε φορα που θελω να το εχω σε ακινησια πινακιδα και να παω να την παιρνω μετα ή μπορεί να γινεται με μια απλη δηλωση? Η ταλαιπωρια με νοιαζει ποιο πολυ.
    ναι πρεπει να καταθετεις πινακιδα συν το οτι ενω θα το εχεις σε ακινησια 6 μηνες θα πληρωνεις τελη για 8 μηνες (συμφωνα με τα οσα ισχυουν μεχρι σημερα) οποτε δεν γλυτωνεις και πολλα τζαμπα ο κοπος βιδωσε ξεβιδωσε πινακιδες,πηγαινε εφορια κτλ

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Eiver Προβολή μηνύματος
    ναι πρεπει να καταθετεις πινακιδα συν το οτι ενω θα το εχεις σε ακινησια 6 μηνες θα πληρωνεις τελη για 8 μηνες (συμφωνα με τα οσα ισχυουν μεχρι σημερα) οποτε δεν γλυτωνεις και πολλα τζαμπα ο κοπος βιδωσε ξεβιδωσε πινακιδες,πηγαινε εφορια κτλ
    Το προβλημα δεν ειναι το βιδωσε ξεβειδωσε την πινακιδα αλλα η εμπλοκη μου με τις δημοσιες υπηρεσιες που δεν εχω και πολυ υπομονη κατα τα αλλα σιγουρα συμφερει σε μεγαλο βαθμο να γλιτωνω τελη και ασφαλειες αλλα καποια στιγμη θα μ την βαρεσει ειμαι σιγουρος κ θα μεινω να ψαχνω για πουλημα 2 οχηματα για να παρω ενα για ολα

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Ανάλογα σε τι ΔΟΥ θα πέσεις, μπορεί να πέσεις σε κανά αργό και να περιμένεις λίγο σε ουρά, αλλά δεν είναι τίποτα, παίρνεις άδεια, παίρνεις πινακίδα, συμπληρώνεις ΔΥΟ τέτοια https://www.aade.gr/sites/default/fi...HLAKIN_E25.pdf , και ένα τέτοιο http://www.npddramas.gr/files/YpDilosi.pdf , τα παραδιδεις, βαράει κάτι στον υπολογιστή ο υπάλληλος, σου δίνει το ένα από τα ΔΥΟ σφραγισμένο, έφυγες.

    Αν δεν πας π.χ. τέλος του μήνα ή έτους που πάνε όλοι μαζί τελευταία στιγμή λόγω προθεσμίας, συνήθως σε 2 μέχρι 15' έχεις φύγει.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  10. #10
    Comandante Bananas Το avatar του/της christoi
    Εγγραφή
    06/08/2012
    Μηνύματα
    85
    Εναλλακτικά, μπορείς να πληρώνεις +70€ τον χρόνο (ασφάλεια και τέλη για τους 6 μήνες που θα το κλειδώνεις μέσα) και αν στην βαρέσει, να το βγάζεις για βόλτα ή ταξιδάκι ή για να είσαι νόμιμος όταν κάνεις τον γύρο του τετραγώνου για να μην κολλήσουν τα λάστιχα/λάδια/κλπ.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Ανάλογα σε τι ΔΟΥ θα πέσεις, μπορεί να πέσεις σε κανά αργό και να περιμένεις λίγο σε ουρά, αλλά δεν είναι τίποτα, παίρνεις άδεια, παίρνεις πινακίδα, συμπληρώνεις ΔΥΟ τέτοια https://www.aade.gr/sites/default/fi...HLAKIN_E25.pdf , και ένα τέτοιο http://www.npddramas.gr/files/YpDilosi.pdf , τα παραδιδεις, βαράει κάτι στον υπολογιστή ο υπάλληλος, σου δίνει το ένα από τα ΔΥΟ σφραγισμένο, έφυγες.

    Αν δεν πας π.χ. τέλος του μήνα ή έτους που πάνε όλοι μαζί τελευταία στιγμή λόγω προθεσμίας, συνήθως σε 2 μέχρι 15' έχεις φύγει.
    Το οποίο, αν δεν το συνδυάσει με κάτι άλλο, θα χρεώνεται 2 μέρες άδεια (ή έστω κάποιες ώρες), εφόσον εργάζεται πρωί, γιατί στο μαγικά παραδεισένιο κράτος μας οι ΔΥ λειτουργούν μόνο πρωί (Yey...)

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Μπορείς να στείλεις ένα άλλο πρόσωπο (συγγενή ή φίλο σου) με μια εξουσιοδότηση να το κάνει.

    Και εδώ που τα λέμε, αν για μια επίσκεψη στην ΔΟΥ, πρέπει να πάρεις 1 μέρα άδεια, κάτι δεν πάει καλά, και δεν είναι η ΔΟΥ.

    Τέλος πάντων, το να έχει κανείς ένα όχημα, έχει και μια ευθύνη ως προς το κράτος. Ή την εκπληρώνει ή το πουλάει.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από masterone Προβολή μηνύματος
    Το προβλημα δεν ειναι το βιδωσε ξεβειδωσε την πινακιδα αλλα η εμπλοκη μου με τις δημοσιες υπηρεσιες που δεν εχω και πολυ υπομονη κατα τα αλλα σιγουρα συμφερει σε μεγαλο βαθμο να γλιτωνω τελη και ασφαλειες αλλα καποια στιγμη θα μ την βαρεσει ειμαι σιγουρος κ θα μεινω να ψαχνω για πουλημα 2 οχηματα για να παρω ενα για ολα

    Τέλη γλυτώνεις ελάχιστα (για 6μήνες κίνησης θα πληρώσεις 8, δηλαδή γλυτώνεις 4 μήνες - κλαιν μαιν).
    Το χρηματικό όφελος είναι από την 6μηνη ασφάλεια αντί της ετήσιας.
    Ταλαιπωρία ιδιαίτερη δεν είναι. Αν εξαιρέσεις τις 4-5 τελευταίες ημέρες κάθε έτους που γίνεται ψιλοχαμός από αυτούς που τρέχουν να καταθέσουν για να μην πληρώσουν τα τέλη του επόμενου έτους, αν πας σωστά προετοιμασμένος ξεμπερδεύεις σε 5-10 λεπτά

  13. #13
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.447
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Τέλη γλυτώνεις ελάχιστα (για 6μήνες κίνησης θα πληρώσεις 8, δηλαδή γλυτώνεις 4 μήνες - κλαιν μαιν).
    Το χρηματικό όφελος είναι από την 6μηνη ασφάλεια αντί της ετήσιας.
    Ταλαιπωρία ιδιαίτερη δεν είναι. Αν εξαιρέσεις τις 4-5 τελευταίες ημέρες κάθε έτους που γίνεται ψιλοχαμός από αυτούς που τρέχουν να καταθέσουν για να μην πληρώσουν τα τέλη του επόμενου έτους, αν πας σωστά προετοιμασμένος ξεμπερδεύεις σε 5-10 λεπτά
    Παιδια δεν ισχυει αυτο
    Οι επιλογες για μειωμένα τελη ειναι είτε για ενα μηνα χρησης(πληρώνεις 2/12 ποσου τελων) ειτε για τριμηνη χρηση(πληρώνεις 4/12).
    Σε οποιαδηποτε αλλη χρηση π.χ. εξαμηνη που αναφέρατε πληρωνεις ολόκληρο το ποσο των τελών

  14. #14
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.174
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Μπορείς να στείλεις ένα άλλο πρόσωπο (συγγενή ή φίλο σου) με μια εξουσιοδότηση να το κάνει.

    Και εδώ που τα λέμε, αν για μια επίσκεψη στην ΔΟΥ, πρέπει να πάρεις 1 μέρα άδεια, κάτι δεν πάει καλά, και δεν είναι η ΔΟΥ.

    Τέλος πάντων, το να έχει κανείς ένα όχημα, έχει και μια ευθύνη ως προς το κράτος. Ή την εκπληρώνει ή το πουλάει.

    Λυπάμαι για το σκεπτικό σου........Σωστά το γράφεις, πώς όποιος έχει ένα όχημα έχει και μια ευθύνη πρός το κράτος, όμως και το
    κράτος πρέπει να λειτουργεί πρός όφελος του πολίτη και της κοινωνίας εν γένει.......και να προσπαθει να κάνει τις συναλλαγές μας μαζί του όσο πιό απλές και εύκολες γίνεται.......Γιατί να πρέπει ν' αγγαρέψεις κάποιον συγγενή ή φίλο ή να πληρώσεις κάποιον διεκπεραιωτή για
    να κάνεις μιά δουλειά που θα μπορούσε πχ να γίνει ταχυδρομικά. Να πακετάρεις άδεια πινακίδες δήλωση ακινησίας και να τα στείλεις
    συστημένα στην ΔΟΥ και η ακινησία ν' αρχίζει από την μέρα αποστολής;;;;;;;
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Ναι σιγά μην σου στέλνει το κράτος στο σπίτι την Αναστασία Γιουσέφ, να σου παίρνει...την πινακίδα.

    Αν τα στέλνεις με το ταχυδρομείο, και χαθούν, δεν θα είναι μεγαλύτερη πολυπλοκότητα να τα ξαναβρεις μετά; Την απόδειξη ότι τα έστειλες και μπήκαν σε ακινησία, ποιός θα στην στέλνει; Πάλι το ταχυδρομείο; Κι αν χαθεί αυτή; Και σε ποιά ημερομηνία θα πιάνεσαι η ακινησία; Όταν τα έστειλες με το ταχυδρομείο ή όταν τα έλαβε η ΔΟΥ; Και μέχρι να λάβεις την απόδειξη ότι μπήκε σε ακινησία, θα πληρώνεις ασφάλιση; Ή θα επιστρέφεται η ασφάλιση στην ημερομηνία του ταχυδρομείου που τα έστειλες; Κι αν κάποιος πονηρός κυκλοφορεί μέχρι να λάβει την απόδειξη ακινησίας, και τρακάρει, τι θα καλύπτει η ασφαλιστική; θα καλύπτει ή θα θεωρεί ότι έληξε η κίνηση και δεν έπρεπε να βρίσκεται στον δρόμο το όχημα;

    ΕΠΙΣΗΣ

    Ποιοί θα τα κάνουν όλα αυτά; Δεν μας φτάνουν οι δημόσιοι υπάλληλοι που έχουν γονατίσει την Ελλάδα, θα χρειαζόμαστε κι άλλους, να κάνουν όλες αυτές τις διαικπεραιώσεις;

    ΟΛΟ αυτό, εσύ το θεωρείς ''πιο απλό'' από το να κάνει ένας άνθρωπος τα κουμάντα του, και να πάει για 10' στην ΔΟΥ ο ίδιος; Είσαι από αυτούς που λένε για μείωση της γραφειοκρατίας μήπως; Αν ναι, την αντίθεση την βλέπεις;

    ΜΙΑ ΧΑΡΑ είναι η διαδικασία που έχει προβλέψει το κράτος για τις ακινησίες. ΜΑΚΑΡΙ να ήταν έτσι το κράτος και σε άλλες διαδικασίες, που πράγματι είναι μπελαλίδικες χωρίς λόγο. Υπάρχουν σωστοί και λάθος λόγοι να κατηγορίσει κανείς το κράτος, εδώ το κατηγορείτε για την διαδικασία της ακινησίας εντελώς άδικα και λάθος.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Περι Γαμου
    από dela στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2008, 18:46
  2. Περί Fazer600 o λόγος...
    από superfour στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 23:24
  3. Περί Αλυσίδας …
    από niko13g στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 23/12/2003, 14:38
  4. περι βενζινης
    από bsari στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 01:48
  5. Περι γουρουνιων ο λογος!!!!
    από dela στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 15:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF