Σελίδα 7 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 116

Θέμα: KLE 500 vs Transalp 650

  1. #91
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Ολα αυτα τα μονοκυλινδρα εκεινης της γενιας καινε γυρω στα 6 λιτρα ανα 100 χλμ κατα μεσο ορο. Μονο τα GS καιγανε λιγοτερο.

    Εν τω μεταξυ λεω να αναβαλω την αγορα φετος και του χρονου να παρω NC 750.. Ετσι και αλλιως το χειμωνα θα το χρειαστω το μηχανακι για σκαρτους 6 μηνες οποτε και με τον παπιο βολευομαι.
    στην ελλάδα ο χειμώνας ειναι σκάρτους 5 μήνες. που ζεις?

  2. #92
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    στην ελλάδα ο χειμώνας ειναι σκάρτους 5 μήνες. που ζεις?
    Oχι, αλλο εννοω, οτι απο Σεπτεμβριο που γυρναω Θεσ/νικη μεχρι Απριλιο που θα ξαναφυγω και στο ενδιαμεσο θα λειπω και ενα μηνα, βολευομαι και με το παπι.. Κλαϊν..
    MADE IN JAPAN 日本製

  3. #93
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Πάντως το κουλούρι που βάλατε απο πάνω εάν είναι πρώτο χέρι και αποδειχθεί η καλή διατήρηση του και απο κοντά, αξίζει
    you rise you fall you're down then you rise again

  4. #94
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Aμα το παρεις 2μιση χιλιαρικα και εχεις και σκοπο να το κρατησεις μπολικα χρονια σιγουρα αξιζει, αν ειναι οπως τα λεει ο πωλητης.
    MADE IN JAPAN 日本製

  5. #95
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.455
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Ποσο καιει το ΤΑ σε συνθηκες πολης? Πιανει τα 8 λιτρα/100 χλμ ε...??
    Έχω κάνει πολλά ονοφάδικα ταξίδια/βόλτες με φίλο που έχει καλοσυντηρημένο ΤΑ650 και έκαιγε ακριβώς το ίδιο με το NX650 που είχα (το αναφέρω μιας και είχες NX).Και δεν νομίζω στην πόλη ένα ΤΑ650 να έχει διαφορές με το NX εκτός αν δουλεύει στα κόκκινα (που δεν υπάρχει λόγος ένα ΤΑ να δουλεύει στα κόκκινα μέσα σε πόλη ..)
    RIDE MORE TALK LESS

  6. #96
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Ολα αυτα τα μονοκυλινδρα εκεινης της γενιας καινε γυρω στα 6 λιτρα ανα 100 χλμ κατα μεσο ορο. Μονο τα GS καιγανε λιγοτερο.

    Εν τω μεταξυ λεω να αναβαλω την αγορα φετος και του χρονου να παρω NC 750.. Ετσι και αλλιως το χειμωνα θα το χρειαστω το μηχανακι για σκαρτους 6 μηνες οποτε και με τον παπιο βολευομαι.

    Στην αρχή έθεσες μπάτζετ 2500.Τα NC750 πάνε στα 5500+.Τα 700 λίγο χαμηλότερα,με λίγη υπομονή θα βρεις και με 4500.Γνώμη μου είναι όμως οτι μιας και η χρήση που αναφέρεις δεν έχει πολλά km ετησίως,το να πάς σε υπερδιπλάσιο μπάτζετ δεν αξίζει.Το συγκεκριμένο μηχανάκι σου εξοικονομεί πολλά χρήματα αν κάνεις αρκετά km.Αν δε γράφεις km δεν αξίζει η οικονομική υπέρβαση καθώς δε θα κάνεις απόσβεση σύντομα και θα έχεις ζοριστεί κιόλας να το αγοράσεις.

    Αν σου αρέσει το μηχανάκι δε σηκώνει συζήτηση και εννοείται τότε αξίζει η όποια υπέρβαση.Αν τελικά παίξεις εκεί πάρε με κλειστά μάτια το 700 αν μιλάμε για manual και όχι DCT.Το 750 είναι ουσιαστικά ίδιο μηχανάκι με λίγο μεγαλύτερη κατανάλωση,χειρότερα φρένα και δυσδιάκριτες διαφορές στο γκάζι.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  7. #97
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2009
    Μηνύματα
    126
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TKM Προβολή μηνύματος
    Στην Transalp 600 που είχα, ένα γεμάτο ρεζερβουάρ μέσα στην πόλη μου έφτανε περίπου για 200 χιλιόμετρα...
    Εμένα το 650 μου έκαιγε περί τα 15λτ στα 250χλμ μέσα στην πόλη.
    Είχε και άλλα 4 μέσα όταν γέμιζα αλλά ο δείκτης (που έδειχνε ότι ναναι) ήταν στο κόκκινο.

    Τόσο έκαιγε και έξω αν το πήγαινες ως τα 120χλμ/ω.

    Το KLE500 έκαιγε λιγότερο.
    Και τα δύο είχαν παρόμοιες επιδόσεις αλλά το ΤΑ ταξίδευε σούπερ.

  8. #98
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2009
    Μηνύματα
    126
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Λευκάδιος Προβολή μηνύματος
    Έχω κάνει πολλά ονοφάδικα ταξίδια/βόλτες με φίλο που έχει καλοσυντηρημένο ΤΑ650 και έκαιγε ακριβώς το ίδιο με το NX650 που είχα (το αναφέρω μιας και είχες NX).Και δεν νομίζω στην πόλη ένα ΤΑ650 να έχει διαφορές με το NX εκτός αν δουλεύει στα κόκκινα (που δεν υπάρχει λόγος ένα ΤΑ να δουλεύει στα κόκκινα μέσα σε πόλη ..)
    Και στα κόκκινα να δουλεύει με την αναισθησία που το δέρνει δε προκαλεί συγκινήσεις

  9. #99
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Στην αρχή έθεσες μπάτζετ 2500.Τα NC750 πάνε στα 5500+.Τα 700 λίγο χαμηλότερα,με λίγη υπομονή θα βρεις και με 4500.Γνώμη μου είναι όμως οτι μιας και η χρήση που αναφέρεις δεν έχει πολλά km ετησίως,το να πάς σε υπερδιπλάσιο μπάτζετ δεν αξίζει.Το συγκεκριμένο μηχανάκι σου εξοικονομεί πολλά χρήματα αν κάνεις αρκετά km.Αν δε γράφεις km δεν αξίζει η οικονομική υπέρβαση καθώς δε θα κάνεις απόσβεση σύντομα και θα έχεις ζοριστεί κιόλας να το αγοράσεις.

    Αν σου αρέσει το μηχανάκι δε σηκώνει συζήτηση και εννοείται τότε αξίζει η όποια υπέρβαση.Αν τελικά παίξεις εκεί πάρε με κλειστά μάτια το 700 αν μιλάμε για manual και όχι DCT.Το 750 είναι ουσιαστικά ίδιο μηχανάκι με λίγο μεγαλύτερη κατανάλωση,χειρότερα φρένα και δυσδιάκριτες διαφορές στο γκάζι.
    E, απλα καθε χρονο μπορω να διαθεσω ενα 2μισαρι για μηχανακι. Αν δεν παρω κατι φετος βαζω του χρονου ενα 5χιλιαρο και παιρνω ενα NC.
    Παντως πολυ χρησιμο tip αυτο για το 700, δεν το ηξερα και νομιζα οτι το 750 ειναι καλυτερο. Δεν με ενδιαφερει το dct, manual θελω. Τhanks!

    To NC μου αρεσει, δεν θα το παρω για την οικονομια. Μου αρεσει σαν φιλοσοφια και ταιριαζει με τη χρηση που το θελω. Αν με ενδιεφερε μονο η οικονομια θα καθομουν μονο με το παπι. Απλα με το Transalp ξενερωνω με την εννοια οτι καιει πολυ χωρις να προσφερει και τιποτα, απλα σε παει απο το Α στο Β αξιοπιστα. Τα περισοτερα μονοκυλινδρα τουλαχιστον ειναι πιο διασκεδαστικα και ας μην ταξιδευουν το ιδιο με το ΤΑ. Αν ηταν ετσι κραταγα και το Fazer. To ιδιο θα εκαιγε και θα ειχα και 45 αλογα παραπανω.
    MADE IN JAPAN 日本製

  10. #100
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2005
    Μηνύματα
    337
    Οδηγικά πως είναι το klr sm; Σε σύγκριση με xt 660 ή Aprilia Strada ή Mt-03; Δεν θυμάμαι πως ήταν το ΧΤ 600 καθότι έχω δεκαετίες να οδηγήσω τέτοιο.

  11. #101
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2009
    Μηνύματα
    126
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από drade Προβολή μηνύματος
    Οδηγικά πως είναι το klr sm; Σε σύγκριση με xt 660 ή Aprilia Strada ή Mt-03; Δεν θυμάμαι πως ήταν το ΧΤ 600 καθότι έχω δεκαετίες να οδηγήσω τέτοιο.
    Σε αυτό το νήμα αναφέρονται μηχανάκια που είχα κάποτε.
    Και νόμιζα ότι κανείς δεν ασχολείται πια με παλιά μοντέλα.

    Είχα το KLR650 με τον 21 μπροστά. Το πήρα για να κάνω τη δουλειά μου καθημερινά ενώ είχα και το 1150gs.

    Το μηχανάκι όμως αποδείχτηκε αποκάλυψη. Ειδικά τα φρένα του ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικά. Γενικά αν και φθηνοκατασκευή σε σχέση με ΤΑ κλπ ήταν φανταστικό γιατί ήταν πολύ ισορροπημένο και ελαυφρύ. Όταν έβαλα καινούρια λάστιχα Tourance είδα τις δυνατότητές του σε κλασικούς ελληνικούς επαρχιακούς δρόμους.
    Το μηχανάκι σε έκανε μάγκα γιατί τα έκανε όλα εύκολα και δε μάσαγε από κακοτεχνίες.
    Τα κατάπινε όλα και πήγαινε πολύ πιο γρήγορα από ότι θα περίμενε κανείς. Καμία σχέση με το πολύ κακό οδηγηκά κατά τη γνώμη μου KLE500.

    Εκεί κατάλαβα γιατί τόσα χρόνια ήταν πρώτο σε πωλήσεις στην Αμερική.
    Με το μεγάλο ρεζερβουάρ βέβαια και το φαίρινγκ.

  12. #102
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από drade Προβολή μηνύματος
    Οδηγικά πως είναι το klr sm; Σε σύγκριση με xt 660 ή Aprilia Strada ή Mt-03; Δεν θυμάμαι πως ήταν το ΧΤ 600 καθότι έχω δεκαετίες να οδηγήσω τέτοιο.
    To XT 600 μαμα με sm ζαντες ειναι βαρκα γυαλο. Κακη οδικη συμπεριφορα με πολλες ασαφειες. Για τα δεδομενα των πολιτικων sm.
    Γενικοτερα βεβαια ετσι ειναι απλα με 21-17 ροδες δεν σου κανει τοσο εντυπωση.
    MADE IN JAPAN 日本製

  13. #103
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Όταν αγοράζεις ΤΟΣΟ ΠΑΛΙΑ μηχανάκια πας για προβλήματα.
    Εγώ θα έκανα υπομονή να πάρω κάτι πιο μοντέρνο
    ανανήψαντας

  14. #104
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Όταν αγοράζεις ΤΟΣΟ ΠΑΛΙΑ μηχανάκια πας για προβλήματα.
    Εγώ θα έκανα υπομονή να πάρω κάτι πιο μοντέρνο
    Kλαϊν.. Mια ζωη τετοια επαιρνα και ουδεποτε αντιμετωπισα σοβαρο θεμα. Απλα θελει χρονο και ψαξιμο.
    MADE IN JAPAN 日本製

  15. #105
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Kλαϊν.. Mια ζωη τετοια επαιρνα και ουδεποτε αντιμετωπισα σοβαρο θεμα. Απλα θελει χρονο και ψαξιμο.
    Σωστα.Ασε που οταν παιρνεις ενα παλιο τα προβληματα που βγαζει το καθε μοντελο στα 40κ 50κ 60κ.........τα εχει φτιαξει ο προηγουμενος ιδιοκτητης...
    καθε μερα ...νεα μερα.

Σελίδα 7 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Africa Twin 750 Vs Transalp 650
    από alevra στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2014, 16:21
  2. kle 500 vs aprilia pegaso 650
    από cde στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2013, 00:49
  3. Kle 500 for Transalp 650
    από kostis7gr στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2006, 21:17
  4. Transalp 650 Vs Fazer 600 Vs Bmw 650 Gs
    από ΤΑSΟS στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2004, 16:04
  5. Kle 500 ή Klr 650
    από cityfly στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 61
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2004, 17:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF