Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 116

Θέμα: KLE 500 vs Transalp 650

  1. #1
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731

    KLE 500 vs Transalp 650

    Ψαχνω για καποιο μεσαιο on-off μεταξυ 1500 και 2500 € για χρηση 85% πολη, 10% μικρες εκδρομες, 5% χωματοδρομο.
    Κυριως θα εχει το ρολο παπιου. Θελω να ειναι αξιοπιστο, ευκολο στην συντηρηση και να μην κλεβεται διοτι γκαραζ δεν προκειται να δει το καημενο.
    Εχω προσανατολιστει σε αυτα τα δυο αλλα δεχομαι και αλλες αποψεις που να μην υπερβαινουν το οριο των 2500€.
    Τι λετε για αυτα τα δυο; Ποιο προτιματε και γιατι;
    MADE IN JAPAN 日本製

  2. #2
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Ελπίζω να μη γίνομαι κουραστικός, διότι αυτό είχα, αυτό προτείνω, αλλά το Freewind είναι ιδανικό για τέτοια χρήση και είναι και πολύ φθηνό (αλλά και πολύ παλιό). Η ζελατίνα δεν είναι σπουδαία, αλλά για ταξιδάκια νομίζω φτάνει.

  3. #3
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Mωρε και εγω θα προτιμουσα μονοκυλινδρο για αυτη τη χρηση και κοιταω παραληλα για Dominator, Freewind, XT 600 αλλα αυτο το διαστημα δεν υπαρχει κατι αξιοπρεπες σε λογικη τιμη στη βορεια Ελλαδα. Αν υπαρξει κατι απο αυτα, οπως τα θελω, μεσα στους επομενους 2 μηνες πιθανον θα το προτιμησω.
    MADE IN JAPAN 日本製

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2018
    Μηνύματα
    298
    Transalp μια ήρεμη πατάτα κιριλε, κλε κραδασμούς ανταλλακτικά μέχρι κ στα ψιλικατζίδικα, στενή κ κάνει για μποτιλιαρισμα, καίει λιγότερο από τρανσαλπ αλλά το τρανσαλπ είναι πιο ξεκούραστο σε ταξίδια, χρυσό το freewind αλλά αεροψυκτο μες την πόλη εγώ δεν. Πάρε αυτό που σαρεσει.

  5. #5
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.435
    Φίλος θα το πω γιατί το ανέφερες το ΧΤ,είναι η μηχανή που κακοποίησα περισσότερο στην ζωή μου από θέμα συντήρησης και δεν έβγαλε κιχ ,ούτε είχα καμία άλλη ζημια.
    Για παπί πόλης και λίγες βόλτες μακρυά είναι καλή φάση,σίγουρα και πιο παιχνιδιάρικο,πιο ''αλήτικο'' από TA,ΚΛΕ κτλ. (που είναι καλά μηχανάκια επίσης)
    Τώρα φρένα,αναρτήσεις κτλ σε όλες τα ίδια χρέπια είναι πάνω κάτω
    porca miseria.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2018
    Μηνύματα
    298
    Φρένα το τρανσαλπ εχει με δύο δίσκους μπροστά το kle έναν.

  7. #7
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.449
    Για την χρήση που θες ένα μονοκύλινδρο είναι η καλύτερη επιλογή και με το μπάτζετ που έχεις θα βρεις κάποιο καλό.
    Αν σώνει και καλά KLE vs TA θα έπαιρνα το δεύτερο (είχα το πρώτο ..).
    RIDE MORE TALK LESS

  8. #8
    Κανένας σωστός;;
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    354
    Είδα στη "γειτονιά" σου XTZ 660 tenere, το παλιό καρμπυρατεράτο. Δεν παίζουν πολλά..
    Μήπως κάποιο είναι κοντά στα θέλω σου;

    Επίσης θα κοίταζα το SLR650 με το μοτέρ του Dominator650.
    Τα ζητάνε λίγο ψηλά..

  9. #9
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Φίλος θα το πω γιατί το ανέφερες το ΧΤ,είναι η μηχανή που κακοποίησα περισσότερο στην ζωή μου από θέμα συντήρησης και δεν έβγαλε κιχ ,ούτε είχα καμία άλλη ζημια.
    Για παπί πόλης και λίγες βόλτες μακρυά είναι καλή φάση,σίγουρα και πιο παιχνιδιάρικο,πιο ''αλήτικο'' από TA,ΚΛΕ κτλ. (που είναι καλά μηχανάκια επίσης)
    Τώρα φρένα,αναρτήσεις κτλ σε όλες τα ίδια χρέπια είναι πάνω κάτω
    Kαι εγω το ειχα, προ δεκαετιας. Μ'αρεσει αλλα τα καλα τα ζητανε 2000+ που ειναι λεφτα που δεν προτιθεμαι να δωσω για ΧΤ 20ετιας. Εννοωντας οτι μπορω να παρω κατι καλυτερο οπως το Dominator που επισης ειχα ή το Freewind με λιγοτερα χρηματα.

    Γενικα παντως αυτη την περιοδο δεν υπαρχουν πολλα σωστα μονοκυλινδρα για πουλημα προς Σαλονικη μερια. Ή θα ειναι χρεπια ή πανακριβα ή και τα δυο..
    Αθηνα εχει πραγμα αλλα δεν ψηνομαι για το τραβηγμα.
    MADE IN JAPAN 日本製

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    Kle500 και ξερο ψωμι.

  11. #11
    Μονοκύλινδρο μέλος Το avatar του/της nikosmec
    Εγγραφή
    09/09/2015
    Μηνύματα
    335
    BMW F650 GS.... 1600-2000 παίζουν οι τιμές για κομπλέ μηχανάκια και είναι γενικά σκυλιά, το δικό μου το πήρα 1000€ και με 300€ ακόμα το έχω φέρει σε ικανοποιητική κατάσταση, πριν δυο μήνες πήγα Ιταλία χωρίς κανένα πρόβλημα, Αθήνα-Ηγουμενίτσα με μία στάση, ρυθμός σταθερά 140-160 και καθόλου κουραστικό για τα δικά μου δεδομένα τουλάχιστον. Αρκετά σύγχρονο με ABS και Injection, κατανάλωση πραγματικά χαμηλή με 120-140 km/h εθνική σταθερά έχω δει 4,5 l/100km και καρυδωμένο δεν έχω δει πάνω από 6. Δεν βάζει φωτιά στην άσφαλτο αλλά έτσι και αλλιώς δεν είναι και αυτός ο χαρακτήρας της κατηγορίας. Κραδασμοί ικανοποιητικοί για μονοκύλινδρο. Προσοχή στα νερά του ψυγείου γιατί αν δεν έχει υπάρχει ευαισθησία στην φλάντζα κεφαλής.
    Γνωστά προβλήματα: αντλία νερού, κόμπλερ μίζας, φλάντζα κεφαλής αν μείνει από νερά, ψυγείο αρκετά ευαίσθητο στο σημείο του θερμοστάτη όπως επίσης και στο σημείο του βεντιλατέρ που τρίβεται από το καπάκι του και τρυπάει, ρουλεμάν λαιμού και η πλεξούδα στο ύψος του λαιμού.
    Πριν την αγορά οπωσδήποτε βόλτα και έλεγχος τα λάδια αν έχουν σημάδια ανάμιξης με νερό καθώς το τρύπιο ψυγείο αν δεν επισκευαστεί λόγο έλλειψης αντιψυκτικού οδηγεί σε κάψιμο της φλάντζας κεφαλής.

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2018
    Μηνύματα
    298
    Καλά που δεν πήρα BMW και πήρα κλε τότε αχαχαχα, που να τα θυμόμουν όλα αυτά αχαχχα

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Ελπίζω να μη γίνομαι κουραστικός, διότι αυτό είχα, αυτό προτείνω, αλλά το Freewind είναι ιδανικό για τέτοια χρήση και είναι και πολύ φθηνό (αλλά και πολύ παλιό). Η ζελατίνα δεν είναι σπουδαία, αλλά για ταξιδάκια νομίζω φτάνει.
    +1000 και απο εμενα.
    85%πολη και ρυθμους παπιου!!!Τι αλλο εκτος μονοκυλινδρο?
    καθε μερα ...νεα μερα.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    για αυτά που θες όχι τρανσαλπ...7-8 λιτ/100χλμ καταναλωση στην πολη και 65 ευρω μονο το φιλτρο αερος...και αυτά με τα διπλα δισκόφρενα μην τα ακους..ένα αποτομο φρεναρισμα και το ατιμο σταυρωνει σε μιλικοσεντ ενώ εσυ σερνεσαι στο εδαφος..μπλέκεις και με ανταλλακτικα χοντα..κοινως γαματα..
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2018
    Μηνύματα
    298
    Άμα σαρεσει το εντουρο kle. Εγώ παπάκι έπρεπε να έχω ή σκούτερ για την Σέρρες, αλλά έδωσα πριν 1.5χρονο το σκούτερ και γουστάρω την Κλάρα μου! Μόλις κατέβηκα και τελείωσα αχαχαχαχ

Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Africa Twin 750 Vs Transalp 650
    από alevra στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2014, 16:21
  2. kle 500 vs aprilia pegaso 650
    από cde στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2013, 00:49
  3. Kle 500 for Transalp 650
    από kostis7gr στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2006, 21:17
  4. Transalp 650 Vs Fazer 600 Vs Bmw 650 Gs
    από ΤΑSΟS στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2004, 16:04
  5. Kle 500 ή Klr 650
    από cityfly στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 61
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2004, 17:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF