Σελίδα 11 από 50 ΠρώτοΠρώτο ... 67891011121314151621 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 151 έως 165 από 742

Θέμα: Αγoρα Cb500x 2019

  1. #151
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    Με το κατώτερα ποιοτικά εννοώ ότι τα παλιά ήταν φτιαγμένα για να κρατήσουν για πολλά χλμ και χρόνια χωρίς ιδιαίτερες φθορές
    Δεν ξέρω αν τα σημερινά μπορούν να βγάλουν 100+ χιλιάδες χλμ σε 30 χρόνια με 4-5 ιδιοκτήτες και ελλιπή συντήρηση

  2. #152
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.637
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Looter Προβολή μηνύματος
    Ίσως το πιο overrated μηχανάκι στα 500 κυβικά. Στο μόνο που παίρνει πρωτιά και αυτή είναι αρνητική είναι η τιμή..

    Nα φτάνει κάποιος στα 7.200 και να συμβιβάζεται με το CB500X το θεωρώ rip off.

    Γούστα είναι αυτά βέβαια..

    Δεν ξέρω αν το διακρίνετε, δίπλα από τον κύκλο λέει AVG τουτέστιν μέση κατανάλωση. Ας συνεχίσουμε να μιλάμε...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20201011_164342_compress95.jpg 
Προβολές:	275 
Μέγεθος:	77,3 KB 
ID:	421633
    Τελευταία τροποποίηση από o_gavros; 11/10/2020 στις 16:38.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  3. #153
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Με το κατώτερα ποιοτικά εννοώ ότι τα παλιά ήταν φτιαγμένα για να κρατήσουν για πολλά χλμ και χρόνια χωρίς ιδιαίτερες φθορές
    Δεν ξέρω αν τα σημερινά μπορούν να βγάλουν 100+ χιλιάδες χλμ σε 30 χρόνια με 4-5 ιδιοκτήτες και ελλιπή συντήρηση
    Επειδη δεν εχω πολλα παραδείγματα εχω ομως ενα ευκολο που ολοι γνωριζετε
    Μηχανάκι κατασκευής 2012-2013 που αγγιζει τα 300k (του billy84).
    Και πολλα αλλα μοντέλα σε ολο τον κόσμο που παίζει να μη γνωρίζουμε

  4. #154
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Δεν θελω να υποτιμήσω το μηχανάκι του αγαπητού συμφορουμιτη αλλα ένα παράδειγμα δεν λέει τίποτα. Αξιοπιστο συμπέρασμα βγαίνει μόνο επί του συνόλου.

  5. #155
    Μέλος Το avatar του/της Triathlon 7
    Εγγραφή
    16/01/2016
    Μηνύματα
    213
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Looter Προβολή μηνύματος
    Nα φτάνει κάποιος στα 7.200 και να συμβιβάζεται με το CB500X το θεωρώ rip off.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Looter Προβολή μηνύματος
    Και το ξαναγράφω ,Όταν κάποιος φτάνει στα 7.200 καλύτερα να πάρει κάτι πιο μηχανή με λίγα παραπάνω
    Πολλά χρόνια πίσω, την δεκαετία του 70, η αγορά στην Ελλάδα ενος μικρού αυτοκινήτου ή μίας μεγάλης μηχανής ήταν ιδιαίτερα δύσκολη, αφού απαιτούσε ένα χρηματικό ποσό που αντιστοιχούσε σε πολλά χρόνια εργασίας ενός οικογενειάρχη, που ήταν κατά κανόνα και ο μόνος εργαζόμενος της οικογένειας.
    Σαν επακόλουθο και τα μεταχειρισμένα διατηρούσαν εξίσου υψηλές τιμές. Δεν υπήρχε δηλαδή κανένας φτηνότερος εναλλακτικός τρόπος απόκτησης τους.
    Την ίδια εποχή, ένας μέσος Ευρωπαίος είχε την δυνατότητα να αποκτήσει εύκολα σχετικά ένα καθημερινό αυτοκινητάκι, ή δαπανώντας τους μισθούς αντίστοιχων εργασιακών ετών που χρειαζόταν ο μέσος Έλληνας (για το ίδιο αυτοκινητάκι), να αγοράσει ένα κορυφαίο αυτοκίνητο πολλών χιλιάδων κυβικών.
    Είχα λοιπόν τότε την απορία, γιατί δεν αγοράζουν όλοι αυτοί Jaguar και Maserati....

    Την ίδια απορία θυμάμαι είχε εκφράσει και ο Κ. Καββαθάς σε ανώτατο στέλεχος αυτοκινητοβιομηχανίας σε επίσκεψη του στο εργοστάσιο τους στην Γαλλία.
    - "Καλά, γιατί κυκλοφορείς με αυτό το μικρό diesel και όχι με κάποιο από τα κορυφαία κουπέ της εταιρείας σας;"
    - "Μα αυτό χρειάζομαι....αυτό κάνει για την δουλειά μου !"
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Looter Προβολή μηνύματος
    Γούστα είναι αυτά βέβαια..
    ..και ιεράρχηση των δικών σου απαιτήσεων και επιθυμιών.
    και

  6. #156
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Triathlon 7 Προβολή μηνύματος
    Πολλά χρόνια πίσω, την δεκαετία του 70, η αγορά στην Ελλάδα ενος μικρού αυτοκινήτου ή μίας μεγάλης μηχανής ήταν ιδιαίτερα δύσκολη, αφού απαιτούσε ένα χρηματικό ποσό που αντιστοιχούσε σε πολλά χρόνια εργασίας ενός οικογενειάρχη, που ήταν κατά κανόνα και ο μόνος εργαζόμενος της οικογένειας.
    Σαν επακόλουθο και τα μεταχειρισμένα διατηρούσαν εξίσου υψηλές τιμές. Δεν υπήρχε δηλαδή κανένας φτηνότερος εναλλακτικός τρόπος απόκτησης τους.
    Την ίδια εποχή, ένας μέσος Ευρωπαίος είχε την δυνατότητα να αποκτήσει εύκολα σχετικά ένα καθημερινό αυτοκινητάκι, ή δαπανώντας τους μισθούς αντίστοιχων εργασιακών ετών που χρειαζόταν ο μέσος Έλληνας (για το ίδιο αυτοκινητάκι), να αγοράσει ένα κορυφαίο αυτοκίνητο πολλών χιλιάδων κυβικών.
    Είχα λοιπόν τότε την απορία, γιατί δεν αγοράζουν όλοι αυτοί Jaguar και Maserati....

    Την ίδια απορία θυμάμαι είχε εκφράσει και ο Κ. Καββαθάς σε ανώτατο στέλεχος αυτοκινητοβιομηχανίας σε επίσκεψη του στο εργοστάσιο τους στην Γαλλία.
    - "Καλά, γιατί κυκλοφορείς με αυτό το μικρό diesel και όχι με κάποιο από τα κορυφαία κουπέ της εταιρείας σας;"
    - "Μα αυτό χρειάζομαι....αυτό κάνει για την δουλειά μου !"
    ..και ιεράρχηση των δικών σου απαιτήσεων και επιθυμιών.
    και
    Εντελώς άστοχο το παράδειγμα...
    Με αυτή τη λογική δε θα έπρεπε να υπάρχει παπούτσι που να κάνει πάνω από 50€, παντελόνι πάνω από 30€, ρολόι πάνω από 20€ κ.ο.κ.

    Για τις μοτοσυκλέτες δε, και με zundapp κάναν την δουλειά τους πριν 60 χρόνια, να χέσω το R & D μου μέσα...

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  7. #157
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    769
    Εφταμισυ χιλιάρικα για μεταξόνιο μικρότερο απο το βαραντερο 125...
    Καλοταξιδο παιδια,το τριβαλιτσο μη ξεχάσετε!

  8. #158
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Ταλιμπαν φορ πρεζιντεντ

  9. #159
    Μέλος Το avatar του/της Triathlon 7
    Εγγραφή
    16/01/2016
    Μηνύματα
    213
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Με αυτή τη λογική δε θα έπρεπε να υπάρχει παπούτσι που να κάνει πάνω από 50€, παντελόνι πάνω από 30€, ρολόι πάνω από 20€ κ.ο.κ.
    να χέσω το R & D μου μέσα...
    Αυτά κατάλαβες; Που ακριβώς γράφω ότι δεν χρειάζονται τα υπεραυτοκίνητα, τα υπερμηχανάκια και τα ...υπερπαντελόνια; (το R & D σου μέσα )
    Ειδικά μάλιστα όταν τύγχανα στο παρελθόν ευτυχισμένος ιδιοκτήτης κάποιων από αυτά.
    Ας το κάνω λοιπόν ακόμα απλούστερο για εσένα.
    Υπάρχουν δύο ειδών αγοραστές. Αυτοί που επιθυμούν κάτι που υπερβαίνει την αγοραστική τους δύναμη και αποτελούν δυστυχώς και το μεγαλύτερο ποσοστό. Και αυτοί που μπορούν να αποκτήσουν αυτό που θέλουν. Είτε με θυσίες και παραχωρήσεις, είτε όχι.
    Από που και ως που και πότε όμως, πρέπει εφόσον έχεις την ευχέρεια να το αγοράσεις, να προτιμήσεις οπωσδήποτε και ενάντια στα θέλω σου, το μεγαλύτερο, το δυνατότερο, το γρηγορότερο κτλ;
    Υπάρχουν πολλοί λόγοι που σε κάνουν να διαλέξεις κάτι πιο χρηστικό. Και επειδή μιλάμε για μηχανάκια, ας παραθέσουμε μερικούς.
    Γιατί κινείσαι σε αστικό περιβάλλον και παράλληλα δεν μπορείς να φροντίζεις πάνω από μία μηχανή. (και ένα αυτοκίνητο, ένα σπίτι, μία οικογένεια κτλ)
    Γιατί απλούστατα δεν έχεις τις ικανότητες για κάτι μεγαλύτερο. Λόγω έλλειψης εμπειρίας, λόγω ηλικίας, λόγω σωματικών ικανοτήτων, πρότερων ατυχημάτων κτλ. κτλ.
    Γιατί δεν συμφωνεί η οικογένεια σου.
    Γιατί τα έχεις χορτάσει σε νεότερες ηλικίες
    Γιατί αυτοπεριορίζεσαι σε μία προσπάθεια να μην χάσεις την άδεια οδήγησης σου. (Ταξίδια με 180 plus σε αστυνομοκρατούμενο περιβάλλον.)
    Γιατί, γιατί, γιατί......

    Καταλήγοντας τελικά στην κατηγορία μοτό που προτιμάς, είναι δικό σου θέμα αν θα προτιμήσεις το άλφα ή βήτα μηχανάκι. Άλλο είναι ακριβότερο, άλλο βαρύτερο, άλλο λιγότερο ποιοτικό. Ελεύθερη αγορά είμαστε και ότι γουστάρει ο καθένας αγοράζει.

  10. #160
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Triathlon 7 Προβολή μηνύματος
    Αυτά κατάλαβες; Που ακριβώς γράφω ότι δεν χρειάζονται τα υπεραυτοκίνητα, τα υπερμηχανάκια και τα ...υπερπαντελόνια; (το R & D σου μέσα )
    Ειδικά μάλιστα όταν τύγχανα στο παρελθόν ευτυχισμένος ιδιοκτήτης κάποιων από αυτά.
    Ας το κάνω λοιπόν ακόμα απλούστερο για εσένα.
    Υπάρχουν δύο ειδών αγοραστές. Αυτοί που επιθυμούν κάτι που υπερβαίνει την αγοραστική τους δύναμη και αποτελούν δυστυχώς και το μεγαλύτερο ποσοστό. Και αυτοί που μπορούν να αποκτήσουν αυτό που θέλουν. Είτε με θυσίες και παραχωρήσεις, είτε όχι.
    Από που και ως που και πότε όμως, πρέπει εφόσον έχεις την ευχέρεια να το αγοράσεις, να προτιμήσεις οπωσδήποτε και ενάντια στα θέλω σου, το μεγαλύτερο, το δυνατότερο, το γρηγορότερο κτλ;
    Υπάρχουν πολλοί λόγοι που σε κάνουν να διαλέξεις κάτι πιο χρηστικό. Και επειδή μιλάμε για μηχανάκια, ας παραθέσουμε μερικούς.
    Γιατί κινείσαι σε αστικό περιβάλλον και παράλληλα δεν μπορείς να φροντίζεις πάνω από μία μηχανή. (και ένα αυτοκίνητο, ένα σπίτι, μία οικογένεια κτλ)
    Γιατί απλούστατα δεν έχεις τις ικανότητες για κάτι μεγαλύτερο. Λόγω έλλειψης εμπειρίας, λόγω ηλικίας, λόγω σωματικών ικανοτήτων, πρότερων ατυχημάτων κτλ. κτλ.
    Γιατί δεν συμφωνεί η οικογένεια σου.
    Γιατί τα έχεις χορτάσει σε νεότερες ηλικίες
    Γιατί αυτοπεριορίζεσαι σε μία προσπάθεια να μην χάσεις την άδεια οδήγησης σου. (Ταξίδια με 180 plus σε αστυνομοκρατούμενο περιβάλλον.)
    Γιατί, γιατί, γιατί......

    Καταλήγοντας τελικά στην κατηγορία μοτό που προτιμάς, είναι δικό σου θέμα αν θα προτιμήσεις το άλφα ή βήτα μηχανάκι. Άλλο είναι ακριβότερο, άλλο βαρύτερο, άλλο λιγότερο ποιοτικό. Ελεύθερη αγορά είμαστε και ότι γουστάρει ο καθένας αγοράζει.
    Καταρχήν βγάζεις απέξω την πιο σημαντική κατηγορία αγοραστών, που κατά τη γνώμη μου αποτελούν την πλειοψηφία

    Αυτών που έχουν ένα Α budget διαθέσιμο, και προσπαθούν να βρουν να αγοράσουν ότι καλύτερο μπορούν με βάση αυτά τα χρήματα, και τα κριτήρια που βάζουν αυτοί κατά νου

    Από εκεί και πέρα, νομίζω ότι είναι προφανές ότι αυτοαναιρείσαι με τα γραφόμενά σου ε ;

    Από τη μία μας λες για τους συνετούς Ευρωπαίους, που αγοράζουν (ορθολογικά σκεπτόμενοι) mirafiori, από την άλλη αν ψάξεις την Γερμανική αγορά θα δεις ότι βρίθει από μεταχειρισμένα αυτοκίνητα υψηλής κατηγορίας (Mercedes, BMW κλπ) που θεωρητικά δεν θα έπρεπε ούτε κατά διάνοια να έχουν μερίδιο στην αγορά, αν οι Γερμανοί π.χ. αγόραζαν αμάξια με τη λογική σου

    Εκτός αν πιστεύεις ότι τα δεκάδες χιλιάδες BMW, Mercedes & Audi που με ένα απλό search βρίσκεις διαθέσιμα στο mobile.de ανήκουν όλα σε Γερμανούς βιομήχανους...

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  11. #161
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω αν το διακρίνετε, δίπλα από τον κύκλο λέει AVG τουτέστιν μέση κατανάλωση. Ας συνεχίσουμε να μιλάμε...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20201011_164342_compress95.jpg 
Προβολές:	275 
Μέγεθος:	77,3 KB 
ID:	421633
    Τι ν τούτα ρέι; Δεν το προγκάς καθόλου το κατσαρολικό σου;

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20201012_082720.jpg 
Προβολές:	196 
Μέγεθος:	102,6 KB 
ID:	421650
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  12. #162
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Τι ν τούτα ρέι; Δεν το προγκάς καθόλου το κατσαρολικό σου;

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20201012_082720.jpg 
Προβολές:	196 
Μέγεθος:	102,6 KB 
ID:	421650
    Το στρώνει

  13. #163
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Εφταμισυ χιλιάρικα για μεταξόνιο μικρότερο απο το βαραντερο 125...
    Καλοταξιδο παιδια,το τριβαλιτσο μη ξεχάσετε!
    Δεν μας ειπες πόσο παει το χιλιοστό μεταξονίου Honda όμως.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  14. #164
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω αν το διακρίνετε, δίπλα από τον κύκλο λέει AVG τουτέστιν μέση κατανάλωση. Ας συνεχίσουμε να μιλάμε...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20201011_164342_compress95.jpg 
Προβολές:	275 
Μέγεθος:	77,3 KB 
ID:	421633
    γαυρε που την βρηκες την φωτο ??

  15. #165
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DRAKONET Προβολή μηνύματος
    γαυρε που την βρηκες την φωτο ??
    Είναι από τη καινούρια σειρά αναπτήρων της BIC, με την οθόνη στο πλάι.

Σελίδα 11 από 50 ΠρώτοΠρώτο ... 67891011121314151621 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. CB500X
    από almalibre στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 23/08/2014, 22:47
  2. Αξεσουαρ cb500x
    από ioannis_k στο forum Honda
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 09/01/2014, 15:18
  3. NC700X VS CB500X
    από Wisdover στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 85
    Τελευταίο μήνυμα: 06/09/2013, 12:57
  4. honda cb500x
    από stam2 στο forum Honda
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2013, 11:11
  5. αγoρα μοτο - οποιαδηποτε γνωμη και αποψη θα βοηθησει
    από reaver7 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 20/07/2011, 13:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF