Σελίδα 12 από 50 ΠρώτοΠρώτο ... 2789101112131415161722 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 166 έως 180 από 742

Θέμα: Αγoρα Cb500x 2019

  1. #166
    make love not work Το avatar του/της L.omerta
    Εγγραφή
    18/04/2005
    Μηνύματα
    137
    Καλημέρα σε όλους!! Να ρωτήσω κάθε πότε κάνετε σέρβις? Ρωτάω για έναν φίλο που το πήρε κούτα σαν πρώτο "μεγάλο" μηχανάκι και ενώ στο μανιουαλ λέει για σέρβις ανά 12000κμ του είπε ο αντιπρόσωπος που το αγόρασε και ο εξουσιοδοτημένος που πήγε για το πρώτο σέρβις των 1000κμ να τα κάνει κάθε 6000κμ. Δεν είναι λίγο υπερβολικό να προτείνουν τα μισά από όσα λέει ο κατασκευαστής? Υπάρχει κάποιο λόγος ή απλά θέλουν να πληρωθούν 2 σέρβις στο 1? Εγώ του πρότεινα να εμπιστευτεί το μάνιουαλ ή τουλάχιστον λίγο πιο κάτω να έχει το κεφάλι του ήσυχο (πχ ανά 9000-10000κμ) αλλά δεν ξέρω και το μηχανάκι και δεν θέλω να του πω και μπαρούφες. Για πείτε ανά πόσα κάνετε εσείς?
    Ευχαριστώ
    go big or go home!!!

  2. #167
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από L.omerta Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα σε όλους!! Να ρωτήσω κάθε πότε κάνετε σέρβις? Ρωτάω για έναν φίλο που το πήρε κούτα σαν πρώτο "μεγάλο" μηχανάκι και ενώ στο μανιουαλ λέει για σέρβις ανά 12000κμ του είπε ο αντιπρόσωπος που το αγόρασε και ο εξουσιοδοτημένος που πήγε για το πρώτο σέρβις των 1000κμ να τα κάνει κάθε 6000κμ. Δεν είναι λίγο υπερβολικό να προτείνουν τα μισά από όσα λέει ο κατασκευαστής? Υπάρχει κάποιο λόγος ή απλά θέλουν να πληρωθούν 2 σέρβις στο 1? Εγώ του πρότεινα να εμπιστευτεί το μάνιουαλ ή τουλάχιστον λίγο πιο κάτω να έχει το κεφάλι του ήσυχο (πχ ανά 9000-10000κμ) αλλά δεν ξέρω και το μηχανάκι και δεν θέλω να του πω και μπαρούφες. Για πείτε ανά πόσα κάνετε εσείς?
    Ευχαριστώ
    Θα αλλαζα μονος λαδια και φιλτρο λαδιου καθε 6000κμ. Ειναι 10 λεπτα υποθεση. Τα υπολοιπα σερβις συμφωνα με το μανιουαλ.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  3. #168
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Για δείτε λίγο με την εγγύηση τι παίζει .

  4. #169
    Μέλος Το avatar του/της Triathlon 7
    Εγγραφή
    16/01/2016
    Μηνύματα
    213
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Καταρχήν βγάζεις απέξω την πιο σημαντική κατηγορία αγοραστών, που κατά τη γνώμη μου αποτελούν την πλειοψηφία Αυτών που έχουν ένα Α budget διαθέσιμο, και προσπαθούν να βρουν να αγοράσουν ότι καλύτερο μπορούν με βάση αυτά τα χρήματα, και τα κριτήρια που βάζουν αυτοί κατά νου
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Triathlon 7 Προβολή μηνύματος
    Υπάρχουν δύο ειδών αγοραστές. Αυτοί που επιθυμούν κάτι που υπερβαίνει την αγοραστική τους δύναμη και αποτελούν δυστυχώς και το μεγαλύτερο ποσοστό.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Από εκεί και πέρα, νομίζω ότι είναι προφανές ότι αυτοαναιρείσαι με τα γραφόμενά σου ε ;
    Ρε φίλε, αναρωτιέμαι: Πραγματικά δεν καταλαβαίνεις, ή με τρολάρεις και δεν το καταλαβαίνω εγώ ;
    Ας προσπαθήσω για τελευταία φορά, πριν καταντήσουμε γραφικοί.
    'Οταν - λέμε - κάποιος θέλει να αγοράσει ένα μηχανάκι συγκεκριμένης κατηγορίας, σημαίνει ότι θέλει κάτι από αυτήν την κατηγορία. Δεν έχει νόημα να του λες ότι με λίγα περισσότερα χρήματα, ή αγοράζοντας μεταχειρισμένο στην ίδια τιμή παίρνει κάτι δυνατότερο, μεγαλύτερο κτλ. ΤΟ ΞΕΡΕΙ, αλλά δεν θέλει κάτι τέτοιο. Γιατί τον περιορίζει το Α2, γιατί εμπίπτει στους λόγους που προανέφερα, για χίλια - δύο γιατί. Μπορείς να του πεις την γνώμη σου, αλλά για κάτι ανάλογο με αυτό που ψάχνει. Ότι υπάρχει κάτι φτηνότερο, ότι δεν αξίζουν (σύμφωνα με την άποψη σου) αυτά τα μηχανάκια τόσα λεφτά, ότι καλύτερα να πάρει κάτι μεταχειρισμένο γιατί σύντομα θα το βαρεθεί και μπλα, μπλα..
    Υπάρχουν βέβαια (ποιος το αμφισβήτησε; ) και αυτοί που ψάχνουν για τα κορυφαία μηχανάκια σε κυβικά, ιπποδύναμη, μέγεθος και οτιδήποτε άλλο γουστάρουν. Πολύ καλά κάνουν και μπράβο τους που μπορούν να τα αποκτήσουν και να τα αξιοποιήσουν! Και πουθενά δεν είπα ότι είναι απαραίτητα βιομήχανοι και παραλήδες. Ακριβώς το αντίθετο παράδειγμα έγραψα.
    Άλλοι αγοραστές οι μεν, άλλοι οι δε.
    Παρομοίως, όταν η γυναίκα σου σκέφτεται να αγοράσει ένα αυτοκίνητο κατηγορίας Α για τις δουλειές της στην πόλη και καταλήξει σε κάποιο premium (άρα ακριβό) μοντέλο της κατηγορίας, δεν της προτείνεις ένα κατηγορίας C σε παραπλήσια τιμή, επειδή είναι πιο ευρύχωρο, ταξιδεύει καλύτερα κτλ. κτλ. ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ κάτι τέτοιο. ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ότι μπορεί να το βρει στην ίδια τιμή.
    Ελληνικά γράφω....

  5. #170
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Θα αλλαζα μονος λαδια και φιλτρο λαδιου καθε 6000κμ. Ειναι 10 λεπτα υποθεση. Τα υπολοιπα σερβις συμφωνα με το μανιουαλ.
    Το ίδιο μου είχαν πει και εμένα, κάθε 6 αντί 12. Στην ουσία ισχύει ότι γράφει ο Dr από επάνω. Μόνο λάδι - φίλτρο σου αλλάζουν και ένα τσεκ στο μηχανάκι. Όταν έρθει η ώρα θα αλλάζονται και τα χοντρά βάσει μάνιουαλ.

    Αλλά και στο αμάξι που λέει κάθε 20, εγώ του κάνω κάθε 10.000km.

    Δε βαριέσαι, λάδι είναι δεν του κάνεις κακό να το αλλάζεις.

    Η εγγύηση είναι εκτός λεξιλογίου κατόχων χόνδα διότι δεν χρειάζεται
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  6. #171
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.635
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DRAKONET Προβολή μηνύματος
    γαυρε που την βρηκες την φωτο ??
    εγω την τράβηξα απο το μηχανάκι του αδερφού μου,μοντέλο '19, το οποίο ενίοτε δανείζομαι.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Δεν μας ειπες πόσο παει το χιλιοστό μεταξονίου Honda όμως.
    δε βγάζεις άκρη με τους "γνώστες" Αρη.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Τι ν τούτα ρέι; Δεν το προγκάς καθόλου το κατσαρολικό σου;
    μπίτς πληζ


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Για δείτε λίγο με την εγγύηση τι παίζει .
    Για το φίλο που αναρωτιέται αν συμβουλεψε σωστά, ας εχει στο νου του το παραπάνω.
    Αν θες να κρατήσεις εγγύυηση, για όσο αυτή είναι ενεργή δεν βάζεις χέρι στο μηχανάκι.
    Και ναι,στο σάνυ Γκρης γύρω στις 6Κ χλμ αλλάζουμε λάδια στα μηχανάκια, μην βλέπουμε παντού φαντάσματα.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  7. #172
    Η χοντα σε ολες τις μοτοσυκλεττες (οχι παπακια) συνιστα λαδι καθε 12000 χλμ.Το να τα αλλαξεις στα 6000 σιγουρα δεν κανει κακο,εκτος απο την τσεπη και το περιβαλλον.Ουτως ή αλλως τα σημερινα λαδια ειδικα τα συνθετικα εχουν τετοιες προδιαγραφες και υλικα που ανετα αντεχουν σ αυτα τα χιλιομετρα και τα διπλασια ακομα (τα συνθετικα) και η χοντα μαλλον κατι θα ξερει παραπανω απο τον συμπαθη μαστρο μητσο που κι αυτος το ξερει αλλα κοιταει ΚΑΙτην τσεπη του εκτος των αλλων.

  8. #173
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.635
    "Συμπαθή μαστρομήτσο" τον αντιπρόσωπο (Πέτσας για μένα), δεν τον λες.
    Επίσης, όταν τίθεται θέμα εγγύησης, τι θα κάνεις; Θα πας κόντρα; Αν έχεις όρεξη και χρόνο, ίσως...

    Επίσης #2, και στο Ζ μου που δεν με περιορίζει ούτε εγγύηση ούτε μάστορας, κάθε 6Κ αλλάζω λάδια.
    Νιώθω αισθάνομαι ότι αυτή η νέα τροπή που παίρνει η κουβέντα, έχει ξαναματαγίνει κάνα δισεκατομμύριο φορές εδώ πέρα μέσα...
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  9. #174
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.128
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Η χοντα σε ολες τις μοτοσυκλεττες (οχι παπακια) συνιστα λαδι καθε 12000 χλμ.Το να τα αλλαξεις στα 6000 σιγουρα δεν κανει κακο,εκτος απο την τσεπη και το περιβαλλον.Ουτως ή αλλως τα σημερινα λαδια ειδικα τα συνθετικα εχουν τετοιες προδιαγραφες και υλικα που ανετα αντεχουν σ αυτα τα χιλιομετρα και τα διπλασια ακομα (τα συνθετικα) και η χοντα μαλλον κατι θα ξερει παραπανω απο τον συμπαθη μαστρο μητσο που κι αυτος το ξερει αλλα κοιταει ΚΑΙτην τσεπη του εκτος των αλλων.
    Δικύλινδρο είναι και η honda λέει ορυκτέλαιο 10W-30. Yπάρχει περίπτωση να δίνει 12000χλμ για λόγους προδιαγραφών - ανταγωνισμού.
    Για εμένα στις 6000 είναι αργά αν το ζορίζεις. Ημισυνθετικά και συνθετικά θα το έψαχνα πολύ για να βάλω σε δικύλινδρο, αν δεν πετύχει
    καθαρίζει πολύ δύσκολα.

  10. #175
    Σου επισυναπτω το μανουαλι που αναφερει τις προδιαγραφες,πουθενα δεν λεει ορυκτελαιο ,ουτε συνθετικο.Μονο τις προδιαγραφες κατα API και κατα JASO,καθως και το ιξωδες.Μην μπερδευεις το ορυκτελαιο και το συνθετικο,και τα δυο μπορει να φερουν τις ιδιες προδιαγραφες,απλως το συνθετικο ειναι σαφως καλυτερο και αντεχει στην διατμηση(σπασιμο)πολυ περισσοτερο.Για τα υπολοιπα τιποτα απ οτι λες δεν τεκμηριωνεται απο κανενα επιστημονικο δεδομενο.
    Τελευταία τροποποίηση από panavour; 12/10/2020 στις 13:15.

  11. #176
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.128
    Έχεις δίκιο SAE 10W-30, JASO T 903 standard MA αναφέρει, όχι ορυκτέλαιο απαραίτητα, διάβασα το "standard".
    Δεν ξέρω τι επιστημονικά δεδομένα υπάρχουν, τα αντιτριβικά των συνθετικών και η ομοιομορφία που τους δίνει την αντοχή νομίζω είναι δεδομένα.
    Απο εκεί και πέρα ο καθένας κρίνει βάσει χρήσης και συνθηκών γιατί αν η χρήση επιβάλλει συχνές αλλαγές είναι προτιμότερο και για την τσέπη
    και για το μοτέρ και για την φύση να χρησιμοποιείς κάτι λιγότερο τεχνητό.

    Την έχω πατήσει με συνθετικό που δημιούργησε φιλμ σε σύγχρονο μοτέρ με αποτέλεσμα να παρα τσιμπάει λάδια
    και το πλήρωσα αρκετά lt για να αποφύγω άνοιγμα.
    αντίστοιχα έχω αχρηστεύσει δίσκους συμπλέκτη με ημισυνθετικό.

  12. #177
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Τι θα έκανα εγώ.
    Αφού με βάση τη Honda το σέρβις είναι απαιτητό στα 12.000 χλμ σημαίνει πως αν δεν το κάνω στις 6000 χλμ νο πρόβλεμ, σωστά;
    Αν το παραπάνω ισχύει θα άλλαζα λάδια κάθε 6000 χλμ μόνος μου και στις 12000 χλμ θα το πήγαινα σε επίσημο συνεργείο. Τη δουλειά θα την έκανα πάντα με ροπόκλειδο και δε θα το έλεγα.
    Αν δεν ισχύει με διαφωτίζετε αναλόγως.

  13. #178
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Τι θα έκανα εγώ.
    Αφού με βάση τη Honda το σέρβις είναι απαιτητό στα 12.000 χλμ σημαίνει πως αν δεν το κάνω στις 6000 χλμ νο πρόβλεμ, σωστά;
    Αν το παραπάνω ισχύει θα άλλαζα λάδια κάθε 6000 χλμ μόνος μου και στις 12000 χλμ θα το πήγαινα σε επίσημο συνεργείο. Τη δουλειά θα την έκανα πάντα με ροπόκλειδο και δε θα το έλεγα.
    Αν δεν ισχύει με διαφωτίζετε αναλόγως.
    Μπορεί να σημαδεύουνε τις τάπες

  14. #179
    make love not work Το avatar του/της L.omerta
    Εγγραφή
    18/04/2005
    Μηνύματα
    137
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Απλά δεν ρωτάω τίποτα για την εγγύηση, ούτε να κάνει τα σέρβις μόνος του, απλά μου φαίνεται παράλογο να αλλάζεις λάδια στο 50% του χρόνου που λέει ο κατασκευαστής και όχι στο 75-80% ,έστω ότι δεχόμαστε ότι Ελλάδα έχει ειδικές συνθήκες. Η ερώτηση αναφερότανε στο ότι τα 6000 μου φαίνονται λίγα σε σχέση με τα 12000 που λέει ο κατασκευαστής. Δεν κάνεις ντελίβερυ με τέτοιο μηχανάκι να ψήνεται όλη μέρα στη κίνηση ούτε το κυνηγάς σε οποιαδήποτε διαδρομή, το αγοράζεις για αυτό που είναι, ένα φιλικό commuter με χαμηλή κατανάλωση και αραιά σέρβις. Μου φαίνετε σαν να το ακυρώνεις μόνος σου. Όχι ότι με πολυνοιάζει κι όλας απλά κουβέντα να γίνεται.
    go big or go home!!!

  15. #180
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Ειμαι σιγουρος οτι ολα τα συνεργεια στα σερβις σφιγγουν με ροποκλειδι κ εχουν σημαδεψει την ταπα...
    Ride(s) the wind of change...

Σελίδα 12 από 50 ΠρώτοΠρώτο ... 2789101112131415161722 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. CB500X
    από almalibre στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 23/08/2014, 22:47
  2. Αξεσουαρ cb500x
    από ioannis_k στο forum Honda
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 09/01/2014, 15:18
  3. NC700X VS CB500X
    από Wisdover στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 85
    Τελευταίο μήνυμα: 06/09/2013, 12:57
  4. honda cb500x
    από stam2 στο forum Honda
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2013, 11:11
  5. αγoρα μοτο - οποιαδηποτε γνωμη και αποψη θα βοηθησει
    από reaver7 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 20/07/2011, 13:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF