Σελίδα 13 από 50 ΠρώτοΠρώτο ... 38910111213141516171823 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 181 έως 195 από 742

Θέμα: Αγoρα Cb500x 2019

  1. #181
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.504
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Μπορεί να σημαδεύουνε τις τάπες
    Εδω δεν μπορούν να βάλουν τις μπλε βίδες στα μπλε πλαστικά και τις μαύρες στα μαύρα!
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  2. #182
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    εγω θα αναφερθω στα δυο ακρα....
    η honda λεει λαδια ανα 12000 σε αεροελαιοψυκτο μονοκυλινδρο 250αρι (cbf250) κατι που το θεωρω αδιανοητο ανεξαρτητως χωρας και κλιματος
    απο την αλλη μερια σημερα που τα αλλαξα με 3000 βγηκαν απο μεσα σε αριστη κατασταση
    προφανως η αληθεια ειναι καπου στη μεση

  3. #183
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.069
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    εγω θα αναφερθω στα δυο ακρα....
    η honda λεει λαδια ανα 12000 σε αεροελαιοψυκτο μονοκυλινδρο 250αρι (cbf250) κατι που το θεωρω αδιανοητο ανεξαρτητως χωρας και κλιματος
    απο την αλλη μερια σημερα που τα αλλαξα με 3000 βγηκαν απο μεσα σε αριστη κατασταση
    προφανως η αληθεια ειναι καπου στη μεση
    Γινε σαφεστερος,τι εννοεις?βγηκαν οπως μπηκαν? ωραια-ωραια κιτρινα ή κοκκινα αναλλογα του χρωματος οταν ηταν καινουργια?? ΒΓΗΚΑΝ ΚΑΦΕ?? βγηκαν σκουρομαυρα??ποια ειναι η αριστη κατασταση??
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  4. #184
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.069
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από L.omerta Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Απλά δεν ρωτάω τίποτα για την εγγύηση, ούτε να κάνει τα σέρβις μόνος του, απλά μου φαίνεται παράλογο να αλλάζεις λάδια στο 50% του χρόνου που λέει ο κατασκευαστής και όχι στο 75-80% ,έστω ότι δεχόμαστε ότι Ελλάδα έχει ειδικές συνθήκες. Η ερώτηση αναφερότανε στο ότι τα 6000 μου φαίνονται λίγα σε σχέση με τα 12000 που λέει ο κατασκευαστής. Δεν κάνεις ντελίβερυ με τέτοιο μηχανάκι να ψήνεται όλη μέρα στη κίνηση ούτε το κυνηγάς σε οποιαδήποτε διαδρομή, το αγοράζεις για αυτό που είναι, ένα φιλικό commuter με χαμηλή κατανάλωση και αραιά σέρβις. Μου φαίνετε σαν να το ακυρώνεις μόνος σου. Όχι ότι με πολυνοιάζει κι όλας απλά κουβέντα να γίνεται.
    η ελλαδα εχει πολυ καλες συνθηκες και θερμοκρασιας και υγρασιας εν σχεσει με πολλες αλλες χωρες του κοσμου ,που και πιο ζεστες ειναι ,και πολυ πιο υγρες.Εξ αλλου στο μανουαλ της χοντα δεν εξειδικευονται διαφορετικες χρονικα αλλαγες συμφωνα με τις εκαστοτε συνθηκες της καθε χωρας ξεχωριστα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  5. #185
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από L.omerta Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Απλά δεν ρωτάω τίποτα για την εγγύηση, ούτε να κάνει τα σέρβις μόνος του, απλά μου φαίνεται παράλογο να αλλάζεις λάδια στο 50% του χρόνου που λέει ο κατασκευαστής και όχι στο 75-80% ,έστω ότι δεχόμαστε ότι Ελλάδα έχει ειδικές συνθήκες. Η ερώτηση αναφερότανε στο ότι τα 6000 μου φαίνονται λίγα σε σχέση με τα 12000 που λέει ο κατασκευαστής. Δεν κάνεις ντελίβερυ με τέτοιο μηχανάκι να ψήνεται όλη μέρα στη κίνηση ούτε το κυνηγάς σε οποιαδήποτε διαδρομή, το αγοράζεις για αυτό που είναι, ένα φιλικό commuter με χαμηλή κατανάλωση και αραιά σέρβις. Μου φαίνετε σαν να το ακυρώνεις μόνος σου. Όχι ότι με πολυνοιάζει κι όλας απλά κουβέντα να γίνεται.
    Η πραγματικότητα είναι πως τα λάδια θα έπρεπε να αλλάζονται ανάλογα με τις ώρες εργασίας των κινητήρων. Φαντάσου τώρα ότι 12.000 ταξιδιωτικά χλμ δεν είναι ίδια με 12.000 αστικά χλμ και αναλογίσου πως τα αστικά χιλιόμετρα έχουν πολύ περισσότερο από το διπλάσιο χρόνο εργασίας του κινητήρα σε σχέση με τα ταξιδιωτικά. Τα μικτά χιλιόμετρα -ίσως- έχουν τον διπλάσιο χρόνο εργασίας.

    Γενικά στο χώρο της μοτοσυκλέτας είναι αποδεκτό ημισυνθετικά λάδια να αλλάζονται στα μισά χιλιόμετρα από αυτά που συστήνει ο κατασκευαστής και σε κάθε δεύτερη αλλαγή αλλάζεις και το φίλτρο λαδιού. Κακό δε κάνεις, καλό σίγουρα κάνεις. Είναι μια φροντίδα που η μοτοσυκλέτα σου απολαμβάνει να την έχει. Απλά πράγματα.

  6. #186
    Banned
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.412
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Η πραγματικότητα είναι πως τα λάδια θα έπρεπε να αλλάζονται ανάλογα με τις ώρες εργασίας των κινητήρων. Φαντάσου τώρα ότι 12.000 ταξιδιωτικά χλμ δεν είναι ίδια με 12.000 αστικά χλμ και αναλογίσου πως τα αστικά χιλιόμετρα έχουν πολύ περισσότερο από το διπλάσιο χρόνο εργασίας του κινητήρα σε σχέση με τα ταξιδιωτικά. Τα μικτά χιλιόμετρα -ίσως- έχουν τον διπλάσιο χρόνο εργασίας.

    Γενικά στο χώρο της μοτοσυκλέτας είναι αποδεκτό ημισυνθετικά λάδια να αλλάζονται στα μισά χιλιόμετρα από αυτά που συστήνει ο κατασκευαστής και σε κάθε δεύτερη αλλαγή αλλάζεις και το φίλτρο λαδιού. Κακό δε κάνεις, καλό σίγουρα κάνεις. Είναι μια φροντίδα που η μοτοσυκλέτα σου απολαμβάνει να την έχει. Απλά πράγματα.
    υπάρχουν κι άλλες χρήσεις....

  7. #187
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    υπάρχουν κι άλλες χρήσεις....
    Σωστά. Αν κατάλαβα καλά εννοείς πιο "σπορτίβικα". Σε τέτοιες περιπτώσεις -αν εννοείς αυτό- εγώ θα τα άλλαζα ακόμη πιο συχνά και από τα 6.000.

  8. #188
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.069
    Σιγουρα ο κατασκευαστης θα εχει προβλεψει μια μεση χρηση.Παντως οπως και ναχει η συχνοτερη αλλαγη δεν βλαπτει.Τα συγχρονα λαδια εχουν πολυ καλες προδιαγραφες την σημερινη εποχη,πολυ καλυτερη απ την ελαχιστη προδιαγραφη SG κατά API που αναφερει το μανουαλι της χοντα 500Χ , που ειναι προδιαγραφη των αρχων του 80.Ρωτηστε και τον billy84 με το ΝC που εχει φτασει τα 300.000 χλμ και πολλες φορες ,κατά δηλωσιν του τα αλλαζε και αργοτερα απο τα 12000 που οριζει η χοντα.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΑΖΗ Η ΧΟΝΤΑ.Απο κει και περα ο καθενας οριζει την τσεπη του και την μηχανη του.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  9. #189
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Σιγουρα ο κατασκευαστης θα εχει προβλεψει μια μεση χρηση.Παντως οπως και ναχει η συχνοτερη αλλαγη δεν βλαπτει.Τα συγχρονα λαδια εχουν πολυ καλες προδιαγραφες την σημερινη εποχη,πολυ καλυτερη απ την ελαχιστη προδιαγραφη SG κατά API που αναφερει το μανουαλι της χοντα 500Χ , που ειναι προδιαγραφη των αρχων του 80.Ρωτηστε και τον billy84 με το ΝC που εχει φτασει τα 300.000 χλμ και πολλες φορες ,κατά δηλωσιν του τα αλλαζε και αργοτερα απο τα 12000 που οριζει η χοντα.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΑΖΗ Η ΧΟΝΤΑ.Απο κει και περα ο καθενας οριζει την τσεπη του και την μηχανη του.

    Ισχύει αυτό τα έχω αλλάξει και στις 14.000km αλλά για να είμαστε σωστοί δεν είναι ακριβώς το κλασσικό μοτοσυκλετιστικό μοτέρ.Με κόφτη στις 6300,3,5 λίτρα λάδι,επίστρωση και στα πιστόνια εκτός απο κυλίνδρους, σηκώνει άνετα αλλαγές θεωρώ ακόμα πιο αραιές.Η αλήθεια είναι όμως οτι σε κλασσικό μοτοσυκλετιστικό μοτέρ ακόμα και τύπου CB500 δε θα το ρίσκαρα.Ίσως το ρίσκαρα μόνο στο Αφρικα που είναι πολύ χαμηλόστροφο και αυτό,σαν ένα ''μεγάλο'' NC μου είχε φανεί όταν το οδήγησα.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  10. #190
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/11/2019
    Μηνύματα
    3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Να και ένας που διαβάζει πριν γράψει... Τις τελευταίες ημέρες παρατηρώ ότι όλο και περισσότεροι μπαίνουν σε -μάλλον- νέα θέματα και διαβάζουν μόνο το τελευταίο ποστ και αναπαράγουν αναλήθειες από τεμπελιά ανάγνωσης.

    Αρεσκόμαστε όταν δεν μας αρέσει κάτι (αντίφαση).... να γράφουμε υπερβολές. Να μου το θυμηθείς, στις επόμενες 2-3 σελίδες η τιμή θα έχει εκτοξευτεί στα 9 χιλιάρικα, το V-strom 650 θα στοιχίζει φθηνότερα από το CB500X (συγκρίνουμε τιμές προσφοράς με κανονικές) και το μπροστινό του CB500X δε θα έχει ελατήρια μέσα στις μπροστινές αναρτήσεις και το γεγονός ότι ο κινητήρας των 500cc δε θα παράγει 90 άλογα θα αποτελεί τη βασική αιτία απόρριψης. Να του προσθέσουμε και έναν ενσωματωμένο ανορθωτή στη μπαταρία να δέσουμε και μια ακριβή συντήρηση;

    Εγώ γιατί έχω άποψη; Γιατί μάλλον φταίει ότι τουλάχιστον το έχω οδηγήσει... πριν γράψω.
    Ωραίο καρφί φίλε ευχαριστώ...η τιμή προσφοράς πάντως της Suzuki ισχύει πάνω από 1 1/2 χρόνο... οπότε επί της ουσίας είναι κανονική και όχι προσφορά....Στην τελική αυτό που μετράει είναι αυτό που πληρώνουμε στο τέλος στο ταμείο... έτσι λοιπόν με 1000 ευρώ παραπάνω παίρνεις πολύ περισσότερο μηχανή.... αυτό είπα. Ούτε πήγα στο τέλος του ποστ να πετάξω εξυπνάδα ούτε τίποτα από όλα αυτά... Τώρα γιατί έχω άποψη; Μάλλον γιατί τις έχω οδηγήσει και τις δύο...δεν είπα ότι δεν είναι καλή μηχανή.... είπα ότι το V Strom είναι σε όλα ανώτερο...

  11. #191
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Σχετικα με το λαδι επειδη εχουν ξαναειπωθει αυτα
    Η ερωτηση ειναι ποσοι με μοτοσυκλετες πιάνουν χρηση 12k χλμ / ετος?
    Αν ΔΕΝ πιανεις τα 12k / ετος τοτε θα πρεπει να τα αλλαξεις μια φορα ετησιως λογω χρονικου περιορισμού και οχι χιλιομετρικου

  12. #192
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω αν το διακρίνετε, δίπλα από τον κύκλο λέει AVG τουτέστιν μέση κατανάλωση. Ας συνεχίσουμε να μιλάμε...


    Συνημμένο 421633
    Εντυπωσιακή κατανάλωση. Μάλλον οδηγεί οικονομικά ο αδερφός σου. Ορίστε και η τρέχουσα από MT-07:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	average.jpg 
Προβολές:	192 
Μέγεθος:	67,6 KB 
ID:	421678

    Το έχω ρίξει και σε 3,1 L/100 km σε ανοικτές διαδρομές. Μέσα στην πόλη, που περιλαμβάνει πολύ μποτιλιάρισμα, αλλά και το ανοικτό κομμάτι του περιφερειακού, είμαι σε μέση ετήσια κατανάλωση 3,5 L/100 km, απλά τώρα τη βλέπεις πεσμένη, επειδή ένα 6μηνο δεν είχαμε κίνηση με τον κορονοϊό. Γενικά πάντως οδηγώ αργά. Η συνήθης κατανάλωση από άλλους οδηγούς είναι γύρω στα 4,5 L/100 km μέσα στην πόλη.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 13/10/2020 στις 19:02.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  13. #193
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.637
    Ναι όντως είναι ήπιος με το γκάζι αφενός, αφετέρου το έχει μόνο για μεσα εδώ.
    Σε βόλτες της τάξεως των 300χλμ, στα χέρια μου με το γκάζι παντού καρύδι, ο μετρητής αυτός έχει δείξει 3,6Λ/100 που και πάλι δηλαδή είναι εντυπωσιακό.

    Το ΜΤ07 είναι εξίσου εντυπωσιακό ως προς την κατανάλωση γιατί είναι και σαφώς πιο παιχνιδιάρικο απο το σιμπι.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  14. #194
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από xrygregory Προβολή μηνύματος
    Ωραίο καρφί φίλε ευχαριστώ...η τιμή προσφοράς πάντως της Suzuki ισχύει πάνω από 1 1/2 χρόνο... οπότε επί της ουσίας είναι κανονική και όχι προσφορά....Στην τελική αυτό που μετράει είναι αυτό που πληρώνουμε στο τέλος στο ταμείο... έτσι λοιπόν με 1000 ευρώ παραπάνω παίρνεις πολύ περισσότερο μηχανή.... αυτό είπα. Ούτε πήγα στο τέλος του ποστ να πετάξω εξυπνάδα ούτε τίποτα από όλα αυτά... Τώρα γιατί έχω άποψη; Μάλλον γιατί τις έχω οδηγήσει και τις δύο...δεν είπα ότι δεν είναι καλή μηχανή.... είπα ότι το V Strom είναι σε όλα ανώτερο...
    Περίμενε... δεν ήταν καρφί για εσένα. Αν διαβάσεις συνολικά το σχόλιο μου (γιατί τέτοιο είναι και όχι απάντηση προς κάποιον συγκεκριμένα) αναφέρω και άλλα πράγματα.
    Αν όμως θέλεις... θα σταθούμε στο κομμάτι που αναφέρθηκες εσύ, σχετικά δηλαδή με τη τιμή του V-strom 650 νομίζω και πάλι πως κάνεις μια ασύμβατη σύγκριση.
    Δικά σου γραφόμενα:
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από xrygregory Προβολή μηνύματος
    Το v Strom μοντέλο του 2019 στοιχίζει αυτή τη στιγμή 8500-8600 καινούργιο. Και τα αξίζει μέχρι το τελευταίο ευρώ. Ποιος δίνει 7900 για το Cb και όχι 500 - 600 ευρώ παραπάνω για να πάρει το v Strom ποτέ δεν το κατάλαβα.
    Η τιμή λοιπόν αφορά μοντέλο 2019, όχι το 2020. Επίσης η τιμή που έβαλες παραπάνω αν και λανθασμένη (no problem) ήταν για το μοντέλο 2021!!!!

    Να το πάμε σωστά τώρα; Suzuki V-strom 650 2020, τιμή: 8.400,00€. Τιμή Honda CB500X 2020, τιμή: 7.150,00€ (τιμές της πιάτσας, τις βρίσκεις και στο car.gr). Διαφορά τιμής 1.250,00 ευρώ. Νομίζω... ή μάλλον πιο σωστά, είναι γνώμη μου, ότι σε αυτό το εύρος τιμής 1.250,00€ κάνουν διαφορά.
    Αν μιλούσαμε για 18.400,00€ VS 17.150,00€ θα μπορούσα να το δω αυτό που περιγράφεις.

    Τέλος, θέλω να σου ζητήσω συγνώμη δεν ήταν σκοπός μου να προσβάλλω αλλά να αναδείξω ότι υπάρχει μια τάση στην υπερβολή όταν θέλουμε να υπερασπιστούμε τα δικά μας γούστα.
    Τελευταία τροποποίηση από STF; 13/10/2020 στις 21:16.

  15. #195
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    769
    Ωωωωχχχ!!
    Μεταξόνιο XR125L: 1450mm/ 500X Σ1: 1421mm /500X Σ2 : 1445mm...

Σελίδα 13 από 50 ΠρώτοΠρώτο ... 38910111213141516171823 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. CB500X
    από almalibre στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 23/08/2014, 22:47
  2. Αξεσουαρ cb500x
    από ioannis_k στο forum Honda
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 09/01/2014, 15:18
  3. NC700X VS CB500X
    από Wisdover στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 85
    Τελευταίο μήνυμα: 06/09/2013, 12:57
  4. honda cb500x
    από stam2 στο forum Honda
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2013, 11:11
  5. αγoρα μοτο - οποιαδηποτε γνωμη και αποψη θα βοηθησει
    από reaver7 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 20/07/2011, 13:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF