Σελίδα 31 από 50 ΠρώτοΠρώτο ... 21262728293031323334353641 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 451 έως 465 από 742

Θέμα: Αγoρα Cb500x 2019

  1. #451
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aris98 Προβολή μηνύματος
    Κύριοι καλησπέρα έχω το cb500x του 21 το έχω 5 μήνες το χρήσιμοποιω κάθε μέρα έχω κάνει και 3-4 εκδρομές και το έχω καταευχαριστηθει. Έχω κάνει 15 χιλιάδες χιλιόμετρα(κάνω και πολλά καθημερινά). Θα ήθελα να κάνω 2 ερωτήσεις: 1 για λάστιχα τι προτείνετε. 2 σκέφτομαι κάποια στιγμή μην πάρω ένα σκούτερακι 125-150cc για το κάθε μέρα να μην το φορτώνω χιλιόμετρα (50 την ημέρα όπου τα μισά και παραπάνω είναι σε εθνική ) αξίζει η θα χάσει την ουσία του?
    Άσε να μαντέψω, πρώτος ξάδελφος του bill84 ;

  2. #452
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.099
    36.000χλμ στον χρόνο.. Δυνατός παίχτης.

    Θα εμένα με το CB, να το χαρώ κι ας φορτωθεί χλμ.

  3. #453
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Άσε να μαντέψω, πρώτος ξάδελφος του bill84 ;
    Επιτέλους ένας άξιος εκπρόσωπος των Cb να λες!

    Φίλε μου το να πάρεις σκούτερ για να μην ταλαιπωρείς το CB δεν αξίζει ούτε να το σκεφτείς!

    Αυτή ακριβώς είναι η δουλειά του. Ένας αστικός και προ αστιακός εργάτης με δυνατότητες ταξιδιού. Ένα πολύ καλό commuter._

    Αν το συντηρείς σωστά, προσωπικά θα το προτιμούσα ως μτχ έναντι κάποιου άλλου με λιγότερα Km αλλά κακοσυντηρημένο.

    Το κεφάλαιο λάστιχα είναι πραγματικά πονοκέφαλος για τα onφάκια. Καθημερινά βλέπω διάφορα βιντεάκια και πολλές απόψεις. Το κακό είναι ότι είναι όλες αντικρουόμενες.

    Άλλος πχ λέει τα ανακί τα μισελέν τα καλύτερα, άλλος τα χειρότερα, κλπ. Μετά, στο ίδιο λάστιχο υπάρχουν δυο-τρεις τύποι (πχ anakee adventure, anakee II, III κ γ@μώ τη τρέλα μου, άλλα γλυστράνε, άλλα κρατάνε αλλά τελειώνουν στις 6.000Km, κοκ.)

    Άλλο πρόβλημα είναι ότι δοκιμάζονται σε χώρες με δρόμους γυαλόχαρτο και όχι γυαΛί όπως εδώ. Άλλος τα έχει δοκιμάσει σε κάφρικα, άλλος σε GS και τρέχα γύρευε.

    Για αυτό λέω να πάω σε στριτάδικο να τελειώνω. Είδομεν.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  4. #454
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    191
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Επιτέλους ένας άξιος εκπρόσωπος των Cb να λες!

    Φίλε μου το να πάρεις σκούτερ για να μην ταλαιπωρείς το CB δεν αξίζει ούτε να το σκεφτείς!

    Αυτή ακριβώς είναι η δουλειά του. Ένας αστικός και προ αστιακός εργάτης με δυνατότητες ταξιδιού. Ένα πολύ καλό commuter._

    Αν το συντηρείς σωστά, προσωπικά θα το προτιμούσα ως μτχ έναντι κάποιου άλλου με λιγότερα Km αλλά κακοσυντηρημένο.

    Το κεφάλαιο λάστιχα είναι πραγματικά πονοκέφαλος για τα onφάκια. Καθημερινά βλέπω διάφορα βιντεάκια και πολλές απόψεις. Το κακό είναι ότι είναι όλες αντικρουόμενες.

    Άλλος πχ λέει τα ανακί τα μισελέν τα καλύτερα, άλλος τα χειρότερα, κλπ. Μετά, στο ίδιο λάστιχο υπάρχουν δυο-τρεις τύποι (πχ anakee adventure, anakee II, III κ γ@μώ τη τρέλα μου, άλλα γλυστράνε, άλλα κρατάνε αλλά τελειώνουν στις 6.000Km, κοκ.)

    Άλλο πρόβλημα είναι ότι δοκιμάζονται σε χώρες με δρόμους γυαλόχαρτο και όχι γυαΛί όπως εδώ. Άλλος τα έχει δοκιμάσει σε κάφρικα, άλλος σε GS και τρέχα γύρευε.

    Για αυτό λέω να πάω σε στριτάδικο να τελειώνω. Είδομεν.
    Και εγώ αυτής της άποψης είμαι αλλά η ελληνική αγορά δεν κινείται έτσι. Για λάστιχα και εγώ για Στριτ σκέφτομαι μιας και δεν το βάζω χώμα ακόμα τουλάχιστον. Για μένα το cb δεν το βλέπω σαν εργάτη και το λυπάμαι . Τα μισά είναι για την δουλειά και τα άλλα μισά ταξίδια και βόλτες μακρινές από τα 15. Οπότε υπάρχει ένα αίσθημα μεταξύ μας

  5. #455
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aris98 Προβολή μηνύματος
    Οπότε υπάρχει ένα αίσθημα μεταξύ μας
    To οποίο θα συντηρηθεί εφόσον το χρησιμοποιείς για τα πάντα όλα.

    Τα 3-4 χιλιάρικα που θα δώσεις για το σκούτερ, τα κολλάς στο δικό σου όταν το πουλήσεις και παίρνεις το νέο που θα έχει βγει σε 2-3 χρόνια.

    Επιπλέον, εαν είσαι σε μικρή ηλικιακή ομάδα, το πιθανότερο είναι να πας σε κάτι μεγαλύτερο όταν με το καλό το υφιστάμενο κάνει τον κύκλο του.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  6. #456
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    191
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    To οποίο θα συντηρηθεί εφόσον το χρησιμοποιείς για τα πάντα όλα.

    Τα 3-4 χιλιάρικα που θα δώσεις για το σκούτερ, τα κολλάς στο δικό σου όταν το πουλήσεις και παίρνεις το νέο που θα έχει βγει σε 2-3 χρόνια.

    Επιπλέον, εαν είσαι σε μικρή ηλικιακή ομάδα, το πιθανότερο είναι να πας σε κάτι μεγαλύτερο όταν με το καλό το υφιστάμενο κάνει τον κύκλο του.
    Βασικα είμαι και το επόμενο θέλω να είναι μεγαλύτερο σε 2-3 χρόνια οπότε σκεφτόμουν άμα το γεμίσω χιλιόμετρα θα χάσω κάνα 1500 ευρώ. + Διαφορά σε κατανάλωση σέρβις λάστιχα . Στο αν πάω σε μεγαλύτερο αναγκαστικά θα χρειαστώ και μικρότερο μετά . Ενώ το άλλο μπορεί να μείνει μετά. Βέβαια το άλλο θα κουράσει πιο πολύ στην εθνική καθημερινά.( Όλα αυτά με το πιθανόν ότι υπάρχει δουλειά και μισθός γιατί στην Ελλάδα βρισκόμαστε)

  7. #457
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    191
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    To οποίο θα συντηρηθεί εφόσον το χρησιμοποιείς για τα πάντα όλα.

    Τα 3-4 χιλιάρικα που θα δώσεις για το σκούτερ, τα κολλάς στο δικό σου όταν το πουλήσεις και παίρνεις το νέο που θα έχει βγει σε 2-3 χρόνια.

    Επιπλέον, εαν είσαι σε μικρή ηλικιακή ομάδα, το πιθανότερο είναι να πας σε κάτι μεγαλύτερο όταν με το καλό το υφιστάμενο κάνει τον κύκλο του.
    Για σκούτερ σκεφτόμουν 2 άντε 3 για κάνα νμαξ

  8. #458
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    723
    Θα την παλέψεις με το nmax στην εθνική;;

  9. #459
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.028
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aris98 Προβολή μηνύματος
    Πιο φθηνό δεν είναι σαν ένα 300 σκούτερ είναι . Απλά τα λάστιχα που βρίσκω έχουν κάνα 250 Άρι και δεδομένο τα χιλιόμετρα θα είναι πολλά επίσης αν σε 3 χρόνια το γεμίσω δεν θα μπορώ να το πουλήσω να πάω σε κάτι μεγαλύτερο.
    ποσα χλμ θα κανεις με το σκουτρ το χρονο?

  10. #460
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    είναι το ίδιο με το: έχεις αγοράσει ένα ωραίο δερμάτινο παντελόνι που γουστάρεις να το φοράς παντού δουλειά, προσωπικό χρόνο, βόλτα
    και λες επειδή το φοβάσαι μη το χαλάσεις στην δουλειά, να αγοράσεις μια φόρμα για αυτή την χρήση

    δεν θα πάθει τίποτα, όσο αναφορά τα χλμ αν είσαι τυπικός στα σέρβις όπως λέει το εργοστάσιο και πρώτο χέρι και τα αποδεικνύεις όλα αυτά εύκολα, θα φύγει και με 100k

    ακόμη ένα, ποσο ασφαλείς θα αισθάνεσαι πάνω στο ένα ή στο άλλο για την διαδρομή που θα διανύεις καθημερινά
    you rise you fall you're down then you rise again

  11. #461
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Συμφωνώ κι εγώ με τους περισσότερους που σου λένε πως δεν αξίζει να πάρεις δεύτερο για να προστατέψεις το CB500X. Αυτά που χάνεις συνολικά είναι περισσότερα από αυτά που κερδίζεις.
    Να μιλάγαμε για μια 1000άρα μοτοσυκλέτα τότε ναι, θα είχε νόημα.

  12. #462
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Προστίθεμαι στο πλήθος εκείνων που λένε να το κρατήσεις ως μοναδικό. Περισσότερα έχεις να χάσεις και σε χρήματα και χρόνο συντήρησης, αν αγοράσεις δεύτερη μοτοσυκλέτα. Πέρα από το κόστος κτήσης της δεύτερης μοτοσυκλέτας, έχεις και πάγια έξοδα, που πάνε με το χρόνο και όχι με τα χιλιόμετρα. Π.χ. ασφάλιση, τέλη κυκλοφορίας, ΚΤΕΟ, λάστιχα, service με χρονικό όριο, χρονική απαξίωση του οχήματος.

    Το CB500X είναι οικονομικό στη χρήση, αξιόπιστο, ασφαλές. Δεν έχει νόημα να ξοδέψεις βραχυπρόθεσμα, μεσοπρόθεσμα και μακροπρόθεσμα, περισσότερα χρήματα, για να οδηγείς καθημερινά κάτι που θα είναι υποδεέστερο σε επιδόσεις, ασφάλεια, οδηγική απόλαυση.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 07/10/2021 στις 19:19.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  13. #463
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    191
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    ποσα χλμ θα κανεις με το σκουτρ το χρονο?
    14-15 τον χρόνο

  14. #464
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    191
    Παιδιά σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας το πιθανότερο είναι να μείνω μόνο με αυτό ελπίζω και με 100k να φύγει όσο για την συντήρηση το πάω σε εξουσιοδοτημένο και θα συνεχίσω να το πηγαίνω για ότι ζητάει το μανιουαλ. Αν θέλει κάτι έξτρα ο μάστορας ελπίζω να με ενημερώσει. Στο βιβλίο σερβις δεν τα γράφουν αναλυτικά αλλά ξέρω τι κάνουν γιατί είμαι μέσα όταν γίνεται

  15. #465
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    191
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nitse3 Προβολή μηνύματος
    Θα την παλέψεις με το nmax στην εθνική;;
    Το έκανα ένα χρόνο με pcx 125 πιστεύω ναι.

Παρόμοια θέματα

  1. CB500X
    από almalibre στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 23/08/2014, 22:47
  2. Αξεσουαρ cb500x
    από ioannis_k στο forum Honda
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 09/01/2014, 15:18
  3. NC700X VS CB500X
    από Wisdover στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 85
    Τελευταίο μήνυμα: 06/09/2013, 12:57
  4. honda cb500x
    από stam2 στο forum Honda
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2013, 11:11
  5. αγoρα μοτο - οποιαδηποτε γνωμη και αποψη θα βοηθησει
    από reaver7 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 20/07/2011, 13:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF