Σελίδα 44 από 50 ΠρώτοΠρώτο ... 343940414243444546474849 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 646 έως 660 από 742

Θέμα: Αγoρα Cb500x 2019

  1. #646
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.063
    Στα 7.850€ πλέον

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	honda_times1-web.jpg 
Προβολές:	535 
Μέγεθος:	111,1 KB 
ID:	436455

  2. #647
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostas. Προβολή μηνύματος
    μόλις διάβασα τις 43 σελίδες του θέματος, ευχαριστώ πολύ το forum.
    Τον επόμενο μήνα προχωρώ στην αγορά καινούργιου
    όσο το ψάχνω τόσο πιο πολύ αγχώνομαι
    Παντού σκουριές σε πάρα πολλά μοντέλα 2019 - 2022
    Παρακάτω βάζω μερικές φωτογραφίες από σχετική ομάδα στο facebook:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1.jpg 
Προβολές:	481 
Μέγεθος:	100,9 KB 
ID:	436503
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2.jpg 
Προβολές:	482 
Μέγεθος:	90,5 KB 
ID:	436504
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	3.jpg 
Προβολές:	481 
Μέγεθος:	85,4 KB 
ID:	436505
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	4.jpg 
Προβολές:	480 
Μέγεθος:	98,5 KB 
ID:	436506Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	282647274_5038606716209128_8102350014734068611_n.jpg 
Προβολές:	474 
Μέγεθος:	48,2 KB 
ID:	436502
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	6.jpg 
Προβολές:	475 
Μέγεθος:	97,3 KB 
ID:	436507

    οι παραπάνω ιδιοκτήτες λένε ότι προσέχουν της μηχανές τους, δεν είναι κοντά σε θάλασσα, άλλοι τις έχουν σε πυλωτές ή πάρκινγκ.
    Μόνο ένας από αυτούς κατάφερε μετά από μεγάλη πίεση στην αντιπροσωπία να αλλάξει τα καλάμια.

    φοβερή ποιότητα υλικών εεεεεε??
    και όλα αυτά με 8000€ περίπου

    μήπως να κοιτάξω για κάτι άλλο ; ή είμαι υπερβολικός;

  3. #648
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Δυστυχως δεν θα βρεις κατι καλυτερο
    Τα αφθαρτα ιαπωνικα του 80 και του 90 δεν κατασκευαζονται πια για πολλους λογους
    Πρακτικα παντως το μηχανακι αυτο κοντευει δεκαετια στην αγορα και δεν εχουν ακουστει θεματα αξιοπιστιας
    Προσωπικα εχω τετοια θεματακια απο νωρις σε cbf 250 15 ετων ( made in brazil) αλλα στα 75000χλμ δεν εχει χρειαστει κατι περα απο σερβις και αναλωσιμα

  4. #649
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostas. Προβολή μηνύματος
    όσο το ψάχνω τόσο πιο πολύ αγχώνομαι
    Παντού σκουριές σε πάρα πολλά μοντέλα 2019 - 2022
    Παρακάτω βάζω μερικές φωτογραφίες από σχετική ομάδα στο facebook:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1.jpg 
Προβολές:	481 
Μέγεθος:	100,9 KB 
ID:	436503
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2.jpg 
Προβολές:	482 
Μέγεθος:	90,5 KB 
ID:	436504
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	3.jpg 
Προβολές:	481 
Μέγεθος:	85,4 KB 
ID:	436505
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	4.jpg 
Προβολές:	480 
Μέγεθος:	98,5 KB 
ID:	436506Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	282647274_5038606716209128_8102350014734068611_n.jpg 
Προβολές:	474 
Μέγεθος:	48,2 KB 
ID:	436502
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	6.jpg 
Προβολές:	475 
Μέγεθος:	97,3 KB 
ID:	436507

    οι παραπάνω ιδιοκτήτες λένε ότι προσέχουν της μηχανές τους, δεν είναι κοντά σε θάλασσα, άλλοι τις έχουν σε πυλωτές ή πάρκινγκ.
    Μόνο ένας από αυτούς κατάφερε μετά από μεγάλη πίεση στην αντιπροσωπία να αλλάξει τα καλάμια.

    φοβερή ποιότητα υλικών εεεεεε??
    και όλα αυτά με 8000€ περίπου

    μήπως να κοιτάξω για κάτι άλλο ; ή είμαι υπερβολικός;
    Μου αρέσει πολύ το 500ρι (για πολλούς λόγους) αλλά αν με ενδιέφερε να περάσω από κανά χώμα -απλά μαλακά και ήρεμα- θα έλεγα ότι το made in Japan NC750X αξίζει τα 1340 ευρώ της διαφοράς για πολλούς λόγους, ένας από αυτούς είναι αυτό που περιγράφεις (αν και αυτό που θεωρεί ο καθένας σωστή συντήρηση είναι σχετικό).

    Το δικό μου μηχανάκι made in japan έχει κάνει -κυριολεκτικά- δεκάδες μπλουμ σε νερά και λασπολακούβες και δεν έχει ίχνος σκουριάς ούτε σε κεφάλι βίδας. Οπότε αν είχα 7850 στη διάθεση μου θα περίμενα να τα κάνω 9190. Αν το χώμα είναι ελάχιστα πιο απαιτητικό από αυτό που περιγράφω μάλλον θα πήγαινα σε ένα καλομεταχειρισμένο NC750X προηγούμενης γενιάς.
    Τελευταία τροποποίηση από STF; 21/06/2022 στις 00:48.

  5. #650
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    στο καινούργιο καινούργιο, με τα ανάποδα μπροστινά, υπάρχει φίλος να μας ενημερώσει για το...φαινόμενο;

    ομολογώ ότι είναι ξενέρα η εικόνα...στο διαδίκτυο υπάρχουν αναφορές για το μοντέλο της προηγούμενης γενιάς με πολλά θέματα οξείδωσης ειδικά από βρετανούς αναβάτες...νταξ εκεί πάνω τα σπρέι βροχής και τα αλάτια στους δρόμους κατατρώνε και πολύ ακριβότερα μηχανάκια αλλά και πάλι διάβασα για φουσκωμένα ντεπόζιτα, σκουριασμένα πλαίσια, εξατμίσεις και μπροστινές αναρτήσεις σε μηχανάκια μερικών εβδομάδων...

    χοντα εκτός των άλλων επιλέγει να τα σκάσει κάποιος και για να αποφύγει αυτά τα ξενερώματα...προσωπικά ετσι το βλέπω.

    να σημειώσω ότι στο μηχανάκι που πήρα τεστ ραϊντ (2022 model) δεν διαπίστωσα κάτι σε κάποιο σημείο του και είχα το χρόνο να το περιεργαστώ ενδελεχώς..

    είχε πάνω από 1000 χλμ και κάμποσο καιρό που το κανιβαλίζουν κόσμος και κοσμάκης στα τεστ.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  6. #651
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    η ροδέλα ίσως να μην είναι γαλβανιζέ και αυτό ισως είναι μια απογοήτευση, αλλά η εξέλιξη των εξαρτημάτων, η τάση για εξοικονόμηση, κλιματική αλλαγη, η χρήση ανακυκλώσιμων υλικών λιγότερο ρυπογόνων, σήμερα φέρνει τέτοιους third parties στους κατασκευαστές ως μονόδρομο

    Οι υπολοιπες φωτό που είναι πιο τραβηγμένες δεν μπορούμε να ξέρουμε συνθήκες που βρίσκονται αυτές οι μοτό. Οποτέ προσωπικά δεν μου λένε κατι.

    Ενα γρήγορο review απο γρήγορα-γρήγορα τους πανο/αριστείδη/σταθη/γαυρο και δε θυμάμαι ποιοι άλλοι έχουν το μοντέλο, θα ήταν κατατοπιστικότερη. Και εφόσον τόσο καιρό δεν αναφέρθηκε κάτι τέτοιο που είναι τραβηγμένο, φαντάζομαι δεν υφίσταται, τουλάχιστο στο βαθμό που δείχνουν οι διαδικτυακές φωτό
    you rise you fall you're down then you rise again

  7. #652
    για το θέμα στο τεπόζιτο η απαίτηση της honda ήταν η παρακάτω
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ηοντα.jpg 
Προβολές:	423 
Μέγεθος:	65,9 KB 
ID:	436513

    κάποιος άλλος κάτοχος στο εξωτερικό απάντησε με το παρακάτω:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	φασεβ.jpg 
Προβολές:	425 
Μέγεθος:	83,5 KB 
ID:	436514
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	τεποζ.jpg 
Προβολές:	423 
Μέγεθος:	97,3 KB 
ID:	436515

    για αυτό που λες ''Οι υπολοιπες φωτό που είναι πιο τραβηγμένες δεν μπορούμε να ξέρουμε συνθήκες που βρίσκονται αυτές οι μοτό''
    μάλλον έχεις δίκιο

  8. #653
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostas. Προβολή μηνύματος
    όσο το ψάχνω τόσο πιο πολύ αγχώνομαι
    Παντού σκουριές σε πάρα πολλά μοντέλα 2019 - 2022
    Παρακάτω βάζω μερικές φωτογραφίες από σχετική ομάδα στο facebook:


    οι παραπάνω ιδιοκτήτες λένε ότι προσέχουν της μηχανές τους, δεν είναι κοντά σε θάλασσα, άλλοι τις έχουν σε πυλωτές ή πάρκινγκ.
    Μόνο ένας από αυτούς κατάφερε μετά από μεγάλη πίεση στην αντιπροσωπία να αλλάξει τα καλάμια.

    φοβερή ποιότητα υλικών εεεεεε??
    και όλα αυτά με 8000€ περίπου

    μήπως να κοιτάξω για κάτι άλλο ; ή είμαι υπερβολικός;
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    στο καινούργιο καινούργιο, με τα ανάποδα μπροστινά, υπάρχει φίλος να μας ενημερώσει για το...φαινόμενο;

    ομολογώ ότι είναι ξενέρα η εικόνα...στο διαδίκτυο υπάρχουν αναφορές για το μοντέλο της προηγούμενης γενιάς με πολλά θέματα οξείδωσης ειδικά από βρετανούς αναβάτες...νταξ εκεί πάνω τα σπρέι βροχής και τα αλάτια στους δρόμους κατατρώνε και πολύ ακριβότερα μηχανάκια αλλά και πάλι διάβασα για φουσκωμένα ντεπόζιτα, σκουριασμένα πλαίσια, εξατμίσεις και μπροστινές αναρτήσεις σε μηχανάκια μερικών εβδομάδων...

    χοντα εκτός των άλλων επιλέγει να τα σκάσει κάποιος και για να αποφύγει αυτά τα ξενερώματα...προσωπικά ετσι το βλέπω.

    να σημειώσω ότι στο μηχανάκι που πήρα τεστ ραϊντ (2022 model) δεν διαπίστωσα κάτι σε κάποιο σημείο του και είχα το χρόνο να το περιεργαστώ ενδελεχώς..

    είχε πάνω από 1000 χλμ και κάμποσο καιρό που το κανιβαλίζουν κόσμος και κοσμάκης στα τεστ.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    η ροδέλα ίσως να μην είναι γαλβανιζέ και αυτό ισως είναι μια απογοήτευση, αλλά η εξέλιξη των εξαρτημάτων, η τάση για εξοικονόμηση, κλιματική αλλαγη, η χρήση ανακυκλώσιμων υλικών λιγότερο ρυπογόνων, σήμερα φέρνει τέτοιους third parties στους κατασκευαστές ως μονόδρομο

    Οι υπολοιπες φωτό που είναι πιο τραβηγμένες δεν μπορούμε να ξέρουμε συνθήκες που βρίσκονται αυτές οι μοτό. Οποτέ προσωπικά δεν μου λένε κατι.

    Ενα γρήγορο review απο γρήγορα-γρήγορα τους πανο/αριστείδη/σταθη/γαυρο και δε θυμάμαι ποιοι άλλοι έχουν το μοντέλο, θα ήταν κατατοπιστικότερη. Και εφόσον τόσο καιρό δεν αναφέρθηκε κάτι τέτοιο που είναι τραβηγμένο, φαντάζομαι δεν υφίσταται, τουλάχιστο στο βαθμό που δείχνουν οι διαδικτυακές φωτό
    Παίδες από πλευράς μου τα δικά μου δεδομένα είναι: πως ήταν από τις σχετικά πρώτες φουρνιές των μοντέλων του '19. Δηλ. Ελλάδα ήρθαν Απρίλιο (αν θυμάμαι καλά) και το δικό μου το πήρα αρχές Ιουλίου (του '19).

    Το έχω είτε σε πυλωτή είτε σε γκαράζ αλλά φυσικά και έξω κάποιες φορές (με ήλιο ή/και βροχή)

    Έχει φάει βροχές/λάσπες και έχει μείνει άπλυτο για μήνες (όπως τώρα καλή ώρα).

    Στο χωριό όσες φορές πήγα απλά το αφήνω κάτω από μια κληματαριά και το σπίτι δεν απέχει ούτε 300m από θάλασσα.

    Γενικά δεν είμαι ο τύπος που θα προσέξει τις λεπομέρειες.

    Από σκουριά δεν υπάρχει πουθενά η παραμικρή._

    Αν θέλετε να βγάλω φωτογραφίες, τι να πω; Προφανώς έχει να κάνει με συνθήκες φύλαξης/χρήσης και τοποθεσίας.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  9. #654
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    κι εγω ομολογώ οτι καποια απο τα πρωτα μοντέλα οταν πρωτοβγηκε το cb τα βλεπω εδω και χρόνια σε πεζοδρόμια γυρω απο τη δουλειά μου και ειναι σε πολύ καλη κατάσταση...μάλιστα τώρα πριν λίγο βγήκα και πέτυχα ενα να κάθεται αραχτό κατω απο δέντρο και στάθηκα λιγο παραπανω κοιτώντας τα επίμαχα σημεία (εξάτμιση λαιμούς και πιρούνι). Δεν είδα κάτι ρε παίδες μια χαρά ειναι για 7-8 ετών μηχανάκι...τι να πω.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  10. #655
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    κι εγω ομολογώ οτι καποια απο τα πρωτα μοντέλα οταν πρωτοβγηκε το cb τα βλεπω εδω και χρόνια σε πεζοδρόμια γυρω απο τη δουλειά μου και ειναι σε πολύ καλη κατάσταση...μάλιστα τώρα πριν λίγο βγήκα και πέτυχα ενα να κάθεται αραχτό κατω απο δέντρο και στάθηκα λιγο παραπανω κοιτώντας τα επίμαχα σημεία (εξάτμιση λαιμούς και πιρούνι). Δεν είδα κάτι ρε παίδες μια χαρά ειναι για 7-8 ετών μηχανάκι...τι να πω.
    Ακριβώς αυτό ήθελα να συμπληρώσω, στην παραδιπλανή πολυκατοικία, ένα παλικάρι έχει ακριβώς ίδιο με το δικό μου (χρώμα) και το παρκάρει μόνιμα στο δρόμο! Δείχνει καλύτερο από το δικό μου!

    Του Στάθη78 (μοντέλο 14; ) δεν το βάζω στην εξίσωση (που είναι σαν να βγήκε από το εργοστάσιο) μιας και εδώ μιλάμε για μοντέλα του '19 και μετά.

    Προφανώς για ό,τι προϊόν και να μιλήσουμε, 100 ανθρώπους να ρωτήσουμε, 100 διαφορετικές εμπειρίες θα ακούσουμε.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  11. #656
    είμαι σε διπλανό θέμα και διαβάζω: CB 500X vs NC 750X (χωρίς DCT)
    https://www.moto.gr/forums/showthrea...159712&page=17

  12. #657
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/04/2020
    Μηνύματα
    66
    Η ερώτηση μπορεί να είναι χαζή αλλά θα την κάνω...
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	cbx.jpg 
Προβολές:	290 
Μέγεθος:	103,6 KB 
ID:	436901
    Το συγκεκριμένο αλουμινένιο κάλυμμα του κινητήρα μπορεί να αλλαχθεί;

    Ρωτάω γιατί έχω βρει από αγγελία ένα cb500x, με το οποίο ο ιδιοκτήτης είχε πτώση και έγδαρε το κάλυμμα.... Μπορεί να έχει δημιουργηθεί και άλλο πρόβλημα στον κινητήρα;

  13. #658
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gimli Προβολή μηνύματος
    Η ερώτηση μπορεί να είναι χαζή αλλά θα την κάνω...
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	cbx.jpg 
Προβολές:	290 
Μέγεθος:	103,6 KB 
ID:	436901
    Το συγκεκριμένο αλουμινένιο κάλυμμα του κινητήρα μπορεί να αλλαχθεί;

    Ρωτάω γιατί έχω βρει από αγγελία ένα cb500x, με το οποίο ο ιδιοκτήτης είχε πτώση και έγδαρε το κάλυμμα.... Μπορεί να έχει δημιουργηθεί και άλλο πρόβλημα στον κινητήρα;
    αλλαζει αλλα κοστιζει αρκετα. καλυτερα βαλε ενα προστατευτικο πανω. δεν θα βλεπεις το γδαρσιμο και θα το προστατευεις κιολας. δεν επιρεαζει το μοτερ σου εκτος αν ειναι χανει λαδι απο εκει. με απλες γραντζουνιες δεν υπαρχει θεμα.
    https://www.rg-racing.com/browsetype...00X/ECC0285BK/

  14. #659
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/04/2020
    Μηνύματα
    66
    Να 'σαι καλά φίλε...
    Με μία πρόχειρη αναζήτηση βρήκα και αυτό
    https://www.ebay.com/itm/15423669343...4AAOSw7-1gYZnv

    Αλλά ίσως το προστατευτικό να είναι καλύτερη ιδέα...

  15. #660
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Το πάει το χωματάκι του το νέο με τα ανάποδα μπροστα
    https://m.youtube.com/watch?v=atA3L7kynzM
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

Παρόμοια θέματα

  1. CB500X
    από almalibre στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 23/08/2014, 23:47
  2. Αξεσουαρ cb500x
    από ioannis_k στο forum Honda
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 09/01/2014, 16:18
  3. NC700X VS CB500X
    από Wisdover στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 85
    Τελευταίο μήνυμα: 06/09/2013, 13:57
  4. honda cb500x
    από stam2 στο forum Honda
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2013, 12:11
  5. αγoρα μοτο - οποιαδηποτε γνωμη και αποψη θα βοηθησει
    από reaver7 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 20/07/2011, 14:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF