Σελίδα 49 από 50 ΠρώτοΠρώτο ... 3944454647484950 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 721 έως 735 από 742

Θέμα: Αγoρα Cb500x 2019

  1. #721
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.130
    Kανείς δεν θα έκλεινε, ίσα ίσα που θα άνοιγε η αγορά σε περισσότερους από το 1/50 που καλύπτει σήμερα.
    Τα κέρδη αυτών που έχουν παρεισφρήσει στην αγορά με τα ζωγραφιστά χαρτάκια τους θα περιορίζονταν.

  2. #722
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.074
    Δηλαδή αν κάποιος πάρει ψυγείο ποιότητας ιζολα του 1960 που είχα και το πέταξα το 2010 χωρίς να έχει τίποτα (το βαρέθηκα) ,δεν θα έκλεινε η ιζολα που θα πούλαγε κάθε 50 χρόνια ψυγείο.Πες μας τι πίνεις να το πιούμε και μεις να ευτυχισουμε λίγο.χαχαχα.

  3. #723
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.130
    Υπάρχουν και νυχτερινά Πάνο, να το τελειώσεις αξίζει τον κόπο.

  4. #724
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.074
    Για να το λες κάτι θα ξέρεις,πάω το βράδυ να πιω κάτι να ευτυχισω και γω.

  5. #725
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.147
    Δεν τα κάνουν επίτηδες να χαλάνε για να αγοραζει ο κόσμος πιο πολύ. Χαλάνε επειδή ρίχνουν την ποιότητα. Και την ποιότητα τη ρίχνουν για να ρίξουν το κόστος και να αγοράσει ο κόσμος.

    Ετσι πάνε αυτά.

    Τώρα αγοράζεις ψυγείο με 500 ευρώ και λες 10 χρόνια να βγάλει καλά θα είναι. Δεν θα έδινες όμως 2000 ευρώ για το ίδιο ψυγείο κι ας ήξερες ότι θα κράταγε 50 χρόνια.
    Έτσι θα έκλεινε η ιζόλα.

  6. #726
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    723
    Και στο ενδιάμεσο υπάρχει και ένα πράγμα που λέγεται τεχνολογική εξέλιξη. Ένα ιζόλα του 1960 μαζί με αντίστοιχες συσκευές στο σπίτι μπορεί να σου εκτινάξει το λογαριασμό ρεύματος. Παρ 'ολα αυτά νομίζω υπάρχει και θέμα με την κερδοφορία/απληστία των εταιριών. Θεωρώ ότι και τότε που πουλούσαν προϊόντα που άντεχαν μια ζωή ήταν κερδοφόρες αλλά προφανώς σήμερα επιδιώκουν και πετυχαίνουν ακόμα μεγαλύτερα ποσοστά.

  7. #727
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.147
    Προφανως πληρώνεις και την εξέλιξη. Το RnD κοστίζει.

    Για την κερδοφορία των εταιρειών δεν είμαι σίγουρος, το σίγουρο είναι ότι τα κόστη έχουν αλλάξει πολύ μεσα στα χρόνια. Από τις μισθοδοσίες και τα τρεχοντα έξοδα (ενέργεια, γη, φορολογια κλπ) μέχρι τις διαδικασίες και τις προδιαγραφές που πρέπει να καλύπτουν τα προιόντα πριν βγουν στην αγορά.

  8. #728
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    771
    Διαρκή αγαθά μεγάλης αξίας δε νοείται να τα φτιάχνουν να χαλάνε, προσβολή στην ανθρωπότητα και στις τέχνες.

  9. #729
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/09/2023
    Μηνύματα
    5
    Αγαπητε Panos76, επειδη και γω εδωσα προχθες το xmax250 μου και σε αυτο η συζυγος ηταν αρχοντισα, στο cb500x, για χρηση μονον εντος πολης και συντομων διαδρομων του 20' θα την παλευει ο συνεπιβατης η' ειναι τοσο αβολο ποια ? Πηγα να δω στην αντιπροσωπεια το νεο αλλα ο ανθρωπος δεν εχει για test ride και μου προτεινε να παω να βρω καποιο απο rent a bike (κερκυρα) δεν εχω αποφασισει ακομη αν θα παω για το μοντελο του 2019-2020 που βρηκα μετςχειρισμενο σε καλη κατασταση η' να κανω την υπερβαση με καποια χρηματοδοτηση για νεο.

  10. #730
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.291
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Stevegrivas Προβολή μηνύματος
    Αγαπητε Panos76, επειδη και γω εδωσα προχθες το xmax250 μου και σε αυτο η συζυγος ηταν αρχοντισα, στο cb500x, για χρηση μονον εντος πολης και συντομων διαδρομων του 20' θα την παλευει ο συνεπιβάτης η' ειναι τοσο άβολο ποια ? Πήγα να δω στην αντιπροσωπεια το νεο αλλα ο ανθρωπος δεν έχει για test ride και μου προτεινε να πάω να βρω καποιο απο rent a bike (κερκυρα) δεν εχω αποφασίσει ακόμη αν θα παω για το μοντελο του 2019-2020 που βρηκα μετςχειρισμενο σε καλή κατάσταση η' να κανω την υπέρβαση με καποια χρηματοδοτηση για νεο.
    Καλημέρες.

    Δυστυχώς δεν υπάρχει μονοσήμαντη απάντηση στο ερώτημά σου.

    Αντικειμενικά είναι στενό το μηχανάκι - όσο στενό βέβαια μπορεί να είναι για την κατηγορία του, διότι προφανώς πρέπει να συγκρίνουμε μεγέθη της ίδιας κατηγορίας.

    Δηλ. δεν μπορούμε να το συγκρίνουμε με το τρανσάλπ ούτε με το άφρικα, αλλά με άλλα 500άρια.

    Για εμένα και τη σύζυγο που είμαστε ~73 και 44kg αντίστοιχα, είναι πολύ οκ.

    Για άλλο σωματότυπο ενδεχομένως είναι ανεπαρκές.

    Επίσης η σύζυγος είναι κακό παράδειγμα, καθώς γκρινιάζει με τα πάντα, το κράνος, τα μαλλιά, τις λακκούβες, τον αέρα, ενώ η μεγαλύτερη απόσταση που έχει διανύσει ως συνεπιβάτης είναι καμιά 60ριά km πήγαινε - έλα. Δεν περνάει ούτε για αστείο απ' το μυαλό της μία βόλτα πχ. 200km. Συνεπώς δεν μπορώ να βοηθήσω ούτε σε αυτό.

    Σε ό,τι αφορά used VS new, αν αυτό που έχεις βρει έχει προίκα και είναι σε σωστή κατάσταση, αξίζει από το να δώσεις 2,5 - 3 χιλιάρικα παραπάνω για το καινούριο.

    Δύσκολα θα χρειαστεί η εγγύηση ενώ οδηγικά/συμπεριφορικά, από όσο έχουμε ακούσει, δεν υπάρχουν ουσιαστικές διαφορές.

    Συνοψίζοντας είναι ένα απόλυτα αξιόπιστο μηχανάκι, πολύ μαλακό σε όλα του (συμπλέκτες, αναρτήσεις, λειτουργία μοτέρ) με καλές ρεπρίζ, μέτρια ανεμοκάλυψη, σταθερότατο, πολύ φιλικό, υποφερτό σε κόστη συντήρησης και αρκετά οικονομικό (στα 3,4 με 3,6lt/100km σε μεικτή οδήγηση).

    Προσπάθησε οπωσδήποτε να βρεις ένα να το οδηγήσεις μονός & διπλός.

    Με το καλό ό,τι κάνεις.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  11. #731
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    191
    Το δικαβαλο είναι περίεργη ιστορία , εμένα η κοπέλα ανεβαίνει για βόλτες που και που έχουμε πάει εκδρομουλες . Ο συνεπιβάτης είναι 1.75 60 κιλά , και λέει ότι κάθεται μια χαρα. Από την άλλη εγώ που είμαι 1.70 65 κιλά έκατσα για μια απόσταση 5 λεπτών και λέω αρκετά ήταν. Βέβαια η κοπέλα δεν έχει εμπειρία από άλλες μηχανές για αυτό λογικά. Αν άλλαζα το cb σίγουρα το δικαβαλο θα ήταν ένας λόγος. Από την άλλη ξέρω κοπέλα στο ύψος μου και στα κιλά μου και ακολουθαει κανονικά στο cb αλλά εκεί ος έχει αλλαγμένη σέλα

  12. #732
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/04/2018
    Μηνύματα
    348
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Συνεχίζουμε την ενημέρωση περί συντήρησης του CB500X MY19.


    Σήμερα έγινε το σέρβις των 24.000km - 3,5 χρόνια μετά την αγορά του δηλ. (ένας χρόνος βέβαια χάθηκε λόγω covid). - Σε εξουσιοδοτημένο.

    To σέρβις διήρκησε πολλές ώρες και περιλαμβάνει μπουζί, ρύθμιση βαλβίδων, αλλαγή παραφλού, αλλαγή υγρών φρένων, αλλαγή μπουζί με τίμημα 240€.

    Συμπληρωματικά χρειάστηκε πίσω τακάκι και.. αλυσιδογράναζα με έξτρα κόστος αυτά 200€.

    Με έπαιρνε ακόμα να κρατήσω και τακάκι και αλυσίδα αλλά επειδή μου είναι τρομερά δύσκολο να μεταβαίνω στο συνεργείο το πήρα απόφαση και τα άλλαξα νωρίτερα.

    Πώς λέει το άλλο θρεντ, τί κάνατε σήμερα για το μηχανάκι σας; -Ε, ξεκολι@στήκαμε

    Συνημμένο 441268
    Καλησπέρα. Το έχεις ακόμη το εργαλείο να μας πεις γνώμες και εντυπώσεις;

  13. #733
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.291
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Potis Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα. Το έχεις ακόμη το εργαλείο να μας πεις γνώμες και εντυπώσεις;
    Καλησπέρα.

    Ναι, φίλε μου, μάλιστα εντελώς τυχαία πριν κανα δυο βδομάδες ανακάλυψα ότι έπρεπε να έχω περάσει ΚΤΕΟ από το καλοκαίρι

    Έτσι έκλεισα ραντεβού και πήγα χύμα. Πέρασα αέρα χωρίς καμία παρατήρηση. Κόστος μαζί με το πρόστιμο 50€.

    Κατά τα λοιπά, έχω φτάσει λίγα μεν - 32.000km - αλλά εντελώς απροβλημάτιστα δε - απλά κάθε μέρα βάζω μπροστά και φεύγω από τον Ιούλιο του '19 μέχρι τώρα.

    Δεν έχω πάει ποτέ συνεργείο για το παραμικρό.

    Το μηχανάκι το έχω πλέον μάθει καλά και είμαι μόνιμα σε διήθηση, σφήνες, χωσίματα και γενικά ό,τι χαρακτηρίζει μία πολίτικαλ σωστή συμπεριφορά μοτοσυκλετιστή στους δρόμους της Αθήνας.

    Θέλω να πω, πως είναι μια χαρά το ζύγισμά του αν και βαριούτσικο. Δίσκοι - συμπλέκτες - μανέτες όλα όπως την πρώτη ημέρα.

    Κατανάλωση είμαι στα 3,8 με 3,9 (βάσει του υπολογιστή του μηχανακίου). ΑΟ το τσιτώνω από 120 έως 160 και κέντρο όταν είμαι (συχνά) είμαι πρώτη - δευτέρα και συμπλεκταριστός όλη την ώρα (σε βαριά κίνηση).

    Πραγματικά δεν έχω να προσάψω κάτι. Η έλλειψη αναφορών προβλημάτων από άλλους χρήστες είναι νομίζω ενδεικτική της αξιοπιστίας.

    Απλά δεν είναι μηχανάκι για μούρη, σούζες και επιδόσεις.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  14. #734
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/04/2018
    Μηνύματα
    348
    Σε ευχαριστώ πολύ. Τελικά κατέληξα στη ktm . Με γέμιζε οπτικά και οδηγικά οσο κανένα άλλο μηχανάκι της κατηγορίας . Εύχομαι να είναι όσο αξιόπιστο είναι και το cb.

  15. #735
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    723
    Εκπτώσεις η Χοντα στα 500αρια. Το CBX στα 7.400 και με επιπλέον έκπτωση στα αξεσουάρ!

Σελίδα 49 από 50 ΠρώτοΠρώτο ... 3944454647484950 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. CB500X
    από almalibre στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 23/08/2014, 22:47
  2. Αξεσουαρ cb500x
    από ioannis_k στο forum Honda
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 09/01/2014, 15:18
  3. NC700X VS CB500X
    από Wisdover στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 85
    Τελευταίο μήνυμα: 06/09/2013, 12:57
  4. honda cb500x
    από stam2 στο forum Honda
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2013, 11:11
  5. αγoρα μοτο - οποιαδηποτε γνωμη και αποψη θα βοηθησει
    από reaver7 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 20/07/2011, 13:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF