Σελίδα 5 από 50 ΠρώτοΠρώτο 1234567891015 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 742

Θέμα: Αγoρα Cb500x 2019

  1. #61
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Καλημέρα, οι σέλλες συνηθίζονται και είναι καλό να φαίνονται σκληρές στην πρώτη εντύπωση
    γιατι έτσι κρατάνε χωρίς μουδιάσματα και αναγκαστικές στάσεις μετά από 200χλμ.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Το μονο που θα επισημάνω είναι οτι εχει κοντύτερο μεταξόνιο με αποτέλεσμα να είστε πιο κοντά ο ένας στον άλλον, αν αγαπιέστε ακομη() είναι οκ αν δεν....θα τα βρείτε
    Για αυτήν την αναφορά θα ήθελα την γνώμη σας γιατί μέχρι τώρα ήξερα πως καβαλάμε όσο το δυνατόν πιο κοντά, να κολλάνε δλδ, οι λεκάνες
    μας γιατί έτσι υπάρχει καλύτερος έλεγχος.

    Και εγώ σιχαίνομαι την κεντρική βαλίτσα, όποτε χρειάστηκα χώρο έβαλα την αριστερή πλαϊνή.

    Μεταξύ σοβαρού και αστείου, καταστρέφει μια πολύ ωραία και δυναμική κίνηση που κάνουμε για να καβαλήσουμε
    και αναγκάζεσαι να κάνεις κάτι σαν κουν φου που μοιάζει με ζιου ζιτσου για να καβαλήσεις.

    Εντάξει στα ταξίδια, είναι όλοι έτσι όλο και κάποιος πέφτει, γελάμε, οκ. Καθημερινά να κάνεις την Κομανέτσι...

  2. #62
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Δεν ξέρω πόσο σημαντική είναι η μείωση του ωφέλιμου μήκους σε CB 500X, αλλά θεωρώ ότι η κεντρική βαλίτσα με μαξιλαράκι βοηθάει πολύ την άνεση του συνεπιβάτη και την αίσθηση ασφάλειας που νιώθει στις επιταχύνσεις. Έχω κάνει συνεπιβάτης και ξέρω ότι είναι τελείως άβολο να κρατιέσαι για πολλά χιλιόμετρα από τις χειρολαβές. Προσωπικά, σε on/off για δικάβαλο, τη θεωρώ εκ των ουκ άνεφ. Άσε που ταιριάζουν κιόλας με την εμφάνιση των on/off, δεν τη χαλάνε.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #63
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω πόσο σημαντική είναι η μείωση του ωφέλιμου μήκους σε CB 500X, αλλά θεωρώ ότι η κεντρική βαλίτσα με μαξιλαράκι βοηθάει πολύ την άνεση του συνεπιβάτη και την αίσθηση ασφάλειας που νιώθει στις επιταχύνσεις. Έχω κάνει συνεπιβάτης και ξέρω ότι είναι τελείως άβολο να κρατιέσαι για πολλά χιλιόμετρα από τις χειρολαβές. Προσωπικά, σε on/off για δικάβαλο, τη θεωρώ εκ των ουκ άνεφ. Άσε που ταιριάζουν κιόλας με την εμφάνιση των on/off, δεν τη χαλάνε.
    Ο συνεπιβατης εχει ενεργή σταση στην μετακίνηση, αν αφήνεται στην κοντρα πλατη του κουβά ειναι σαν ενα σακι πατατες, εχει ενα σωρό εκπαιδευτικά βίντεο

  4. #64
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Ο συνεπιβατης εχει ενεργή σταση στην μετακίνηση, αν αφήνεται στην κοντρα πλατη του κουβά ειναι σαν ενα σακι πατατες, εχει ενα σωρό εκπαιδευτικά βίντεο
    Ο συνεπιβάτης έχει δύο ορθές επιλογές: Είτε να παραμείνει ακίνητος ως προς τη μοτοσυκλέτα, είτε να κινείται μαζί με το σώμα του οδηγού. Η δεύτερη που αναφέρεις είναι πιο βολική για τον οδηγό, αλλά και η πρώτη είναι ΟΚ. Επιπλέον, το να είσαι με την πλάτη σταθερά κόντρα στο top box, δεν αναιρεί το να αλλάζεις τη θέση της πλάτης σου σε στροφές.

    Όπως και να το κάνουμε, το top box είναι μία ασφάλεια σε απότομες επιταχύνσεις, που μπορεί η ροπή που ασκείς στις χειρολαβές, να μην είναι αρκετή για να κρατηθείς στη μοτοσυκλέτα ή να σε κουράζει πολύ. Προσωπικά θεωρώ τις χειρολαβές συνεπιβάτη τελείως άβολες.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 22/12/2019 στις 16:21.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  5. #65
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Ο συνεπιβάτης έχει δύο ορθές επιλογές: Είτε να παραμείνει ακίνητος ως προς τη μοτοσυκλέτα, είτε να κινείται μαζί με το σώμα του οδηγού. Η δεύτερη που αναφέρεις είναι πιο βολική για τον οδηγό, αλλά και η πρώτη είναι ΟΚ. Επιπλέον, το να είσαι με την πλάτη σταθερά κόντρα στο top box, δεν αναιρεί το να αλλάζεις τη θέση της πλάτης σου σε στροφές.

    Όπως και να το κάνουμε, το top box είναι μία ασφάλεια σε απότομες επιταχύνσεις, που μπορεί η ροπή που ασκείς στις χειρολαβές, να μην είναι αρκετή για να κρατηθείς στη μοτοσυκλέτα ή να σε κουράζει πολύ. Προσωπικά θεωρώ τις χειρολαβές συνεπιβάτη τελείως άβολες.
    Ή δεν έχω δει ποτέ συνεπιβάτη να κρατιέται από χειρολαβές ή αν έχω δει είναι τόσο σπάνιες οι περιπτώσεις που δεν τις θυμάμαι καν.
    Η μπαγκαζιέρα ως μέσο ξεκούρασης για έναν συνεπιβάτη μπορεί να θεωρηθεί τέτοια, με τη προσθήκη μαξιλαριού και μόνο σε πολύωρα ταξίδια στην Εθνική.
    Στη πόλη είναι ένα άσχημο αλλά χρήσιμο εξάρτημα για την εξυπηρέτηση αποθήκευσης αντικειμένων. Πάντως... το ασφαλέστερο όλων είναι ο συνεπιβάτης να κρατιέται από τον οδηγό -όχι ασφικτικά- και να ακολουθεί πάντοτε τις κινήσεις του οδηγού και της μηχανής, χωρίς να είναι απαραίτητη η ενεργή συμμετοχή. Φυσικά η μπαγκαζιέρα δεν αποτελεί εμπόδιο σε τίποτα από όλα αυτά αλλά στη πραγματικότητα πρόκειται απλώς για ένα μέσο αποθήκευσης. Κατά τα λοιπά μόνο προβλήματα φέρνει η χρήση της και στα ταξίδια και στα ατυχήματα.
    Δεν διεκδικώ το αλάνθαστο αλλά εκφράζω την άποψη μου, μιας που είχα για πολλά χρόνια (εννοώ για πάρα-πάρα πολλά χρόνια). Στα ταξίδια οι πλαϊνές είναι καλοδεχούμενες αλλά οι top-case έχουν απολύτως καταργηθεί για μένα. Στη πόλη αναλόγως αναγκών θα μπορούσαν να δικαιολογήσουν την ύπαρξη τους, αν μπορώ να την αποφύγω θα την αποφύγω.
    Τελευταία τροποποίηση από STF; 22/12/2019 στις 16:51.

  6. #66
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Παιδιά σε λίγο 2020!
    Οποιοσδήποτε συνεπιβάτης αφήσει τα χέρια του ελεύθερα κάτω και πιαστεί με ΔΥΟ δάκτυλα
    σε κάθε χειρολαβή ή άλλο σταθερό κάτω από τους μοιρούς του, ΤΡΑΒΩΝΤΑΣ 5kg στο κάθε χέρι
    είναι ασφαλής να ακολουθήσει χωρίς να κουράζεται, να αντιδρά μαζί μας κ.λπ.

    Όλες οι χειρολαβές συνεπιβάτη είναι για να ΤΡΑΒΑΜΕ.
    Κάνενας άλλος τρόπος δεν παρέχει τόση ασφάλεια, έλεγχο και σωστή κατανομή στο σύνολο.

    Οι σχάρες έχουν οριο 8kg, 10kg και κάτι ζώα after market 18Kg. Αυτό σημαίνει πως αντέχουν να τα φρενάρουν στα 120km/h που γράφουν
    μέγιστη ταξιδιού. Ένας συνεπιβάτης είναι 50+kg και το ύψος της πλάτης κάνει μοχλό στην επιφάνεια που δένει η σχάρα.


    Μη με παρεξηγείτε που φωνάζω είναι τρελό να έχουν οι περισσότερες μοτό σωστές χειρολαβές
    και εμείς ή να τις κοντράρουμε ή να σκαρφαλώνουμε στον οδηγό!

  7. #67
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.595
    σόρρυ κιόλας αλλά εγω ήξερα ότι η σπάλα και τα παΐδια του οδηγού, φτάνουν και περισσεύουν στον/στην συνοδηγό για τις απότομες επιταχύνσεις.τιναφτα που μας τσαμπουνάτε τώρα εδώ;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  8. #68
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    923
    Βρε φτάνουν αλλά και η μπαγκαζιέρα με την σφουγγαρένια πλάτη βοηθάει.
    Εκεί που είναι απαραίτητες οι χειρολαβές και χρειάζεται εκπαίδευση ο συνεπιβάτης, είναι στα φρένα.

  9. #69
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    σόρρυ κιόλας αλλά εγω ήξερα ότι η σπάλα και τα παΐδια του οδηγού, φτάνουν και περισσεύουν στον/στην συνοδηγό για τις απότομες επιταχύνσεις.τιναφτα που μας τσαμπουνάτε τώρα εδώ;
    Άμα είσαι συνοδηγός και οδηγεί η κοπέλα σου, είναι ΟΚ. Την παίρνεις σφιχτή αγκαλιά, τη χαϊδεύεις κιόλας τρυφερά ή πονηρά. Αντίστοιχα κι αν οδηγείς εσύ και είναι πίσω αυτή. Αν όμως οδηγεί κανένας μαντράχαλος και τον πάρεις αγκαλιά, κινδυνεύεις να παρεξηγηθείς ή να ...αλλοτριωθείς. Εκεί λοιπόν υποτίθεται ότι πρέπει να σε σώσουν οι χειρολαβές ή καλύτερα το μαξιλαράτο top-case (κουβάς ντε!).
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  10. #70
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/12/2019
    Μηνύματα
    28
    Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!! Ευκαιρία ήταν να ξαναζωντανέψει το θέμα.
    Η σύζυγος ανήκει στην κατηγορία φτερού οπότε δε με προβληματίζει τόσο το μήκος όσο το ποσό άνετη είναι.
    Το 2007 είχα αγοράσει το πρώτο Versys που είχε τότε πρωτοεμφανιστεί και μου γκρινιαζε συνέχεια γιατί στα φρεναρίσματα γλίστραγε μπροστά. Απεναντίας τη σέλα του Beverly την είχε καταβολευτεί και δεν γκρινιαζε καθόλου, ούτε την ενοχλούσε το απίστευτο κοπάνισμα που για μένα ήταν βασανιστήριο.
    Η βαλίτσα συμφωνώ και εγώ ότι ασχημαίνει αλλά δυστυχώς τη θεωρώ αναγκαία για αυτονόητους λόγους πρακτικότητας. Θα κοιτάξω αν το αγοράσω να βρω κάποια μέσου μεγέθους που να φέρνει όσο το δυνατόν με τη μηχανή.

  11. #71
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Καλησπερίζω τους συμφορουμίτες.

    Φίλε Γιώργο σε διαβεβαιώνω πως λόγω των κυβικών σας δεν θα αντιμετωπίσετε κάποιο θέμα με τις διαστάσεις του εν λόγω μηχανακίου.

    Παρακάτω φαίνεται καθαρά η θέση της σχάρας η οποία δεν εφάπτεται με τη σέλα, ενώ η μπαγκαζιέρα έρχεται σε ευθεία γραμμή με αυτή.

    Συνεπώς δεν τρώει καθόλου ωφέλιμο χώρο από τη σέλα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20191223_082734.jpg 
Προβολές:	415 
Μέγεθος:	72,3 KB 
ID:	413674

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20191223_082744.jpg 
Προβολές:	412 
Μέγεθος:	41,6 KB 
ID:	413675

    Μου άρεσε βέβαια η λύση του Γιατρού με τις πλαϊνές, αλλά εκεί πρέπει να περιμένουμε και το δώρο του 2020..

    Από δική μου εμπειρία, σε ταξίδι προτείνω σχάρα με τοποθετημένο ένα σάκο max επάνω και πλαϊνές.

    Για πόλη, η μπαγκαζιέρα πίσω είναι βολικότερη, αλλά όχι για μεγάλες ταχύτητες.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  12. #72
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Είναι κάτι που έβλεπα συχνά μέσα σε πόλεις παλαιότερα.
    Μου έκανε εντύπωση το ότι την είχαν αριστερά, το δοκίμασα και με βόλεψε.
    Και χαρτοφύλακα έχω δεί αριστερά, αυτόν δεν τον καταλάβαινες καν.

  13. #73
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Σαραντα χρονια φουρναρης που οδηγαω μηχανακια με top case, ή μπαουλο,ή μπαγκαζιερα, ή οπως αλλιως λεγεται, δεν μου δημιουργησε ποτε κανενα προβλημα ουτε στις μικρες ταχυτητες πολης ,ουτε σε ταχυτητες μεχρι 180 που εχω παει(πραγματικα και οχι κοντερισια).Αντιθετως οσες φορες πειραματιστηκα με πλευρικες ,μια ή και δυο ταυτοχρονως ηταν αβολες και εν μερει επικινδυνες ΜΕΣΑ στην πολη,λογω απροσεξιας ή αφηρημαδας.Στο δε ταξιδι ή στην βολτα ΕΚΤΙΜΑΤΑΙ ιδιεταιρως ΘΕΤΙΚΑ ,(η κεντρικη μπαγκαζιερα με μαξιλαρακι)απο τις γυναικες συνεπιβατες λογω της ξεκουρασης και ανεσης που προσφερει.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  14. #74
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Έχω την εντύπωση ότι τσίμπησε 200€ με το νέο τιμοκατάλογο...στα 7.400€ πλέoν.

  15. #75
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Όποιος κουβαλάει την γυναίκα του ξέρει... Κεντρική και μαξιλαράκι... Νόμος..

    Προσωπικά την βαλίτσα θα τη βγάλω μόνο άμα θέλω να κάνω κάποια γρήγορη βόλτα και βαριέμαι το κούνημα..

    Κατα τ άλλα με βολεύει τα μάλα στο φόρτωμα σε ταξίδι αλλά και μέσα στην πόλη όπου έχω ένα χώρο για γάντια κράνος λουκέτο δίσκου κτλ..

Σελίδα 5 από 50 ΠρώτοΠρώτο 1234567891015 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. CB500X
    από almalibre στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 23/08/2014, 23:47
  2. Αξεσουαρ cb500x
    από ioannis_k στο forum Honda
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 09/01/2014, 16:18
  3. NC700X VS CB500X
    από Wisdover στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 85
    Τελευταίο μήνυμα: 06/09/2013, 13:57
  4. honda cb500x
    από stam2 στο forum Honda
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2013, 12:11
  5. αγoρα μοτο - οποιαδηποτε γνωμη και αποψη θα βοηθησει
    από reaver7 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 20/07/2011, 14:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF