Σελίδα 16 από 50 ΠρώτοΠρώτο ... 6111213141516171819202126 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 226 έως 240 από 742

Θέμα: Αγoρα Cb500x 2019

  1. #226
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.280
    Προς το παρών κοντεύω τις 12Κ km όπου και θα πάω για το δεύτερο σέρβις. Εκεί θα ενημερώσω για το κόστος.

    Ακριβά αναλώσιμα, που ανέφερα σε προηγούμενο ποστ, εννοώ λάστιχα, αλυσίδα και γρανάζια, δίσκους - τακάκια, τα κλασσικά δηλαδή που ωστόσο είναι ένα σεβαστό ποσό.

    Προσωπικά είχα πάντα καψούρα το crf250L. O λόγος που κατέληξα στο cb ήταν το ότι κινούμαι στο μεγαλύτερο ποσοστό της καθημερινότητάς μου σε αττική οδό με ταχύτητες πάντα άνω των 120km/h, κάτι που ένα μονοκύλινδρο μικρό μηχανάκι θα ζοριστεί να κάνει σε βάθος χρόνου (κάνω 50km-70km /ημέρα).

    H στρωτή, ήρεμη λειτουργία του, η σταθερότητά του, η οικονομία του και η (πασπαρτού) χρηστικότητά του ήταν οι λόγοι που το προτίμησα.

    Επειδή το χρησιμοποιώ και σε βαριά κίνηση στην πόλη (εκεί μάλιστα σχεδόν πάντα δικάβαλος) μπορώ να σου πω, ναι ένα σκούτερ είναι προφανώς ανετότερο ή ακόμα καλύτερα και παπί.

    Ζύγισε τις ανάγκες σου και το μεγαλύτερο ποσοστό χρήσης και αποφάσισε.

    Για ανοιχτό δρόμο το cb είναι μια καλή ''χρυσή'' τομή για όλες τις ανάγκες. Θα κάνεις το commuting σου, θα πας τη βόλτα σου, θα κάνεις και την εκδρομούλα σου, θα πας και στο νησάκι σου.

    Ασφαλώς αν ανέβουν δύο άτομα των 90+kg με αποσκευές δεν θα συμπεριφερθεί σαν ένα πχ. 650 on-off. Κάποια πράγματα νομίζω πως θεωρούνται αυτονόητα ως προς τη χρήση για την οποία προορίζεται έκαστο προϊόν.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  2. #227
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    190
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    500x μηχανάκι για κορίτσια ειναι,δες στο γιουτουμπ.Αμα βγαίνεις συνέχεια εθνική αυστηρά μέχρι 110, αλλιώς στις 40000 χιλιόμετρα θα θέλει άνοιγμα,450 κυβικά μοτεράκι είναι...Η σέλλα του είναι τόσο μικρή ούτε ένα σάκο δε μπορείς να βάλεις,για συνεπιβάτη μη μιλήσουμε....Και το χειρότερο,είναι τόσο υπερτιμημένο που μόλις βγεις χαρουμενος από το μαγαζί έχεις χάσει δύο χιλιάρικα...έτσι απλά.
    παντως 40 χιλιαδες εχω κανει με το pcx χωρις να χρειαζεται να ανοιξω μοτερ με 80-90 και ακομα ειναι μια χαρα νομιζω σε αυτο το κοματι εισαι λιγο ακραιος στα αλλα δεν γνωρίζω

  3. #228
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    190
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    Εννοώ ότι οι μοτοσικλέτες έχουν θόρυβο, αέρα, κάνει κρύο ή ζέστη, πρεπει να φοράς εξοπλισμό, κλπ.
    Άνεση και μοτο δεν πανε μαζί.

    Από εκεί και πέρα για την χρήση που θα κάνεις το σκουτερ δεν βολεύει. Ούτε σε κόστος συντήρησης, ούτε σε πιθανές βλάβες, ούτε σε άνεση λόγω αναρτήσεων. Στο μόνο που βολεύει είναι ότι θα βρέχεσαι λιγότερο στην βροχή και ότι έχει χώρους για πράγματα. Σε όλα τα άλλα είναι χειρότερο.
    θόρυβο εννοώ οτι ενιωθα οτι ζορίζεται οχι απο τον αερα η το κρυο αυτα τα ειχα και μετο σσκούτερ

  4. #229
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    190
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Προς το παρών κοντεύω τις 12Κ km όπου και θα πάω για το δεύτερο σέρβις. Εκεί θα ενημερώσω για το κόστος.

    Ακριβά αναλώσιμα, που ανέφερα σε προηγούμενο ποστ, εννοώ λάστιχα, αλυσίδα και γρανάζια, δίσκους - τακάκια, τα κλασσικά δηλαδή που ωστόσο είναι ένα σεβαστό ποσό.

    Προσωπικά είχα πάντα καψούρα το crf250L. O λόγος που κατέληξα στο cb ήταν το ότι κινούμαι στο μεγαλύτερο ποσοστό της καθημερινότητάς μου σε αττική οδό με ταχύτητες πάντα άνω των 120km/h, κάτι που ένα μονοκύλινδρο μικρό μηχανάκι θα ζοριστεί να κάνει σε βάθος χρόνου (κάνω 50km-70km /ημέρα).

    H στρωτή, ήρεμη λειτουργία του, η σταθερότητά του, η οικονομία του και η (πασπαρτού) χρηστικότητά του ήταν οι λόγοι που το προτίμησα.

    Επειδή το χρησιμοποιώ και σε βαριά κίνηση στην πόλη (εκεί μάλιστα σχεδόν πάντα δικάβαλος) μπορώ να σου πω, ναι ένα σκούτερ είναι προφανώς ανετότερο ή ακόμα καλύτερα και παπί.

    Ζύγισε τις ανάγκες σου και το μεγαλύτερο ποσοστό χρήσης και αποφάσισε.

    Για ανοιχτό δρόμο το cb είναι μια καλή ''χρυσή'' τομή για όλες τις ανάγκες. Θα κάνεις το commuting σου, θα πας τη βόλτα σου, θα κάνεις και την εκδρομούλα σου, θα πας και στο νησάκι σου.

    Ασφαλώς αν ανέβουν δύο άτομα των 90+kg με αποσκευές δεν θα συμπεριφερθεί σαν ένα πχ. 650 on-off. Κάποια πράγματα νομίζω πως θεωρούνται αυτονόητα ως προς τη χρήση για την οποία προορίζεται έκαστο προϊόν.
    Μηπως φταιει οτι ειχα σκουτερ για τους κραδασμους? Ο κυριος λογος που ρωταω ειναι οτι σχεδον οπου παω βγαινω εθνικη και θελω να κινουμε με 120 τουλαχιστον πολλα reviews στο εξωτερικο αναφερουν μεχρι 120. Απο κοστοι ειναι το ιδιο με ενα σκούτερ για ταξιδι μιλαμε 80κιλα εγω και 55 η κοπελα μου νομιζω δεν εχω θεμα απο κιλα αλλα αν τα κυβικα θα ειναι ανετα εθνικη η θα με κουρασουν
    Τελευταία τροποποίηση από Aris98; 23/11/2020 στις 11:52.

  5. #230
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Προς το παρών κοντεύω τις 12Κ km όπου και θα πάω για το δεύτερο σέρβις. Εκεί θα ενημερώσω για το κόστος.
    ότι σου κόστησε στα 6K (λάδια) + ένα φίλτρο λαδιού. Δεν προβλέπεται κάτι άλλο στα 12Κ.


    Και να ξέρεις τι σου έρχεται στα 24Κ:
    κόστος εργασίας : 148 ευρώ. Αλλαγή λαδιών, φίλτρο λαδιού, φίλτρο αέρα, μπουζί, έλεγχος βαλβίδων, υγρά φρένων.
    Κόστος υλικών : περίπου 130 (λάδια, φίλτρο, μπουζί, φίλτρο αέρα, υγρά φρένων).

    (σε εξουσιοδοτημένο Χόντα)
    Τελευταία τροποποίηση από road spirit; 23/11/2020 στις 12:21.

  6. #231
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από road spirit Προβολή μηνύματος
    ότι σου κόστησε στα 6K (λάδια) + ένα φίλτρο λαδιού. Δεν προβλέπεται κάτι άλλο στα 12Κ.


    Και να ξέρεις τι σου έρχεται στα 24Κ:
    κόστος εργασίας : 148 ευρώ. Αλλαγή λαδιών, φίλτρο λαδιού, φίλτρο αέρα, μπουζί, έλεγχος βαλβίδων, υγρά φρένων.
    Κόστος υλικών : περίπου 130 (λάδια, φίλτρο, μπουζί, φίλτρο αέρα, υγρά φρένων).

    (σε εξουσιοδοτημένο Χόντα)
    και αλλαγη υγρα ψυγειου + εργασια !

  7. #232
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    190
    Καλησπέρα σήμερα πήγα και έκανα ένα test ride το cb με αθλητικά παπούτσια και όχι all star ώστε να είναι καλύτερα τα πράγματα σε περίπτωση κραδασμών κλπ και οδήγησα με γάντια Μηχανής όχι όπως την προηγούμενη φορά και την οδήγησα ήρεμα χαλαρός. Πήγα μέχρι άγιο Στέφανο και πίσω στην Βαρυμπόμπη πήγα και από παράδρομο εθνικής.Βγαινω εθνική και έλεγα θα παίξω γύρος στα 120 το μηχανάκι εκεί είναι μια χαρά ευχάριστο.η μόνη ενόχληση που ένιωθα είναι στον δεξί καρπό ένιωθα κάποιους κραδασμούς σαν να με γαργαλαει κατι κατά τα άλλα όλα πολύ ωραία.μπορω να πω το ευχαριστήθηκα ειδικά στον παράδρομο νομίζω οι καλύτερες στροφές του είναι γύρος στις 5800 γιατί έχει κραδασμούς στις 4και κάτι χιλιάδες στροφές οπότε συνήθως όταν ήθελα να πάω με 100 έβαζα 5η σχέση όταν ήθελα να πάω με 120 6 χοντρικά. Γύρος στα 60 στο παράδρομο χρειάστηκε να κάνω μια τριπλή προσπέραση και το μηχανάκι άνοιξε αμέσως και έφυγα. Γενικά νομίζω ότι αναθεωρω και απ' εκεί που έλεγα είναι ότι το μηχανάκι με ενοχλουν οι κραδασμοί νομίζω ότι απλά ζηταγα παραπάνω από ότι είναι φτιαγμένο νομίζω τελικά προς τα εκεί καταλήγω μάλλον απλά δεν ξέρω αν αξίζει να πάρω του 20 η τα νέα χρώματα

  8. #233
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    190
    Επίσης όταν τελείωσε το test και έφυγα δεν ήθελα να καβαλησω το pcx και φοβόμουν να στρίψω.Νομιζω πώς το μηχανάκι αυτό θα είναι σχολειό για μένα. Αν σας είναι εύκολο γράψτε και άλλες γνώμες αν αυτά που μου φάνηκαν αληθεύουν Επίσης υπάρχουν γάντια για να νιώσω το γαργαλιτο στο χέρι?
    Τελευταία τροποποίηση από Aris98; 26/11/2020 στις 17:34.

  9. #234
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.039
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aris98 Προβολή μηνύματος
    Επίσης όταν τελείωσε το test και έφυγα δεν ήθελα να καβαλησω το pcx και φοβόμουν να στρίψω.Νομιζω πώς το μηχανάκι αυτό θα είναι σχολειό για μένα. Αν σας είναι εύκολο γράψτε και άλλες γνώμες αν αυτά που μου φάνηκαν αληθεύουν Επίσης υπάρχουν γάντια για να μην νιώσω το γαργαλιτο στο χέρι?
    οσο πιο χοντρα ,τοσο ΔΕΝ νιωθεις το γαργαλητο.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  10. #235
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Εσένα είναι να σου δώσουν κανένα KTM Duke 690 του 2014 να πάθεις συγκοπή από τους κραδασμούς.

    Με το καλό η αγορά λοιπόν του CB500X!

    Προσοχή στον παράδρομο της εθνικής οδού μεταξύ Νέας Ερυθραίας και Αγίου Στεφάνου, διότι υπάρχουν αγριογούρουνα που πετάγονται ξαφνικά. Ομοίως στους κάθετους δρόμους με τα STOP ή τα πολυκαταστήματα που έχει εκεί. Έχει μεγάλες ευθείες, αλλά δεν είναι σημείο για να τρέχεις με τόσο απρόβλεπτη κυκλοφορία. Άσε που έξω από το Βασιλόπουλο τρέχουν συχνά λύματα από την αποχέτευση.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  11. #236
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    190
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Εσένα είναι να σου δώσουν κανένα KTM Duke 690 του 2014 να πάθεις συγκοπή από τους κραδασμούς.

    Με το καλό η αγορά λοιπόν του CB500X!

    Προσοχή στον παράδρομο της εθνικής οδού μεταξύ Νέας Ερυθραίας και Αγίου Στεφάνου, διότι υπάρχουν αγριογούρουνα που πετάγονται ξαφνικά. Ομοίως στους κάθετους δρόμους με τα STOP ή τα πολυκαταστήματα που έχει εκεί. Έχει μεγάλες ευθείες, αλλά δεν είναι σημείο για να τρέχεις με τόσο απρόβλεπτη κυκλοφορία. Άσε που έξω από το Βασιλόπουλο τρέχουν συχνά λύματα από την αποχέτευση.
    Τόσο καλά δηλαδή δεν ξέρω μπορεί να φταίει λόγο του σκούτερ ίσως το συνηθίσω.Γενικα την περιοχή την ξέρω αλλά σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες

  12. #237
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    190
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    οσο πιο χοντρα ,τοσο ΔΕΝ νιωθεις το γαργαλητο.
    Ωραία ευχαριστώ έχω διαβάσει και για grip puppies

  13. #238
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    οσο πιο χοντρα ,τοσο ΔΕΝ νιωθεις το γαργαλητο.
    Όσο πιο χοντρά τόσο ΔΕΝ έχεις καλή αίσθηση.
    Ride(s) the wind of change...

  14. #239
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.106
    Παιδιά νομίζω πως χάριν του βάθους της γνώσης που προσπαθείτε να μεταφέρετε στο φίλο προς αντιμετώπιση των ερεθισμών του
    η χρήση δύο αρνητικών μορίων επιβάλει απλοποίηση ή οποία με την σειρά της αλλοιώνει το θέμα καταδεικνύοντας όμως
    την αξία που το προκάλεσε..

  15. #240
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    190
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Όσο πιο χοντρά τόσο ΔΕΝ έχεις καλή αίσθηση.
    Δεν έχεις καλή αίσθηση από τι?

Παρόμοια θέματα

  1. CB500X
    από almalibre στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 23/08/2014, 22:47
  2. Αξεσουαρ cb500x
    από ioannis_k στο forum Honda
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 09/01/2014, 15:18
  3. NC700X VS CB500X
    από Wisdover στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 85
    Τελευταίο μήνυμα: 06/09/2013, 12:57
  4. honda cb500x
    από stam2 στο forum Honda
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2013, 11:11
  5. αγoρα μοτο - οποιαδηποτε γνωμη και αποψη θα βοηθησει
    από reaver7 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 20/07/2011, 13:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF