Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 48

Θέμα: Διλλημα , καινουργιο Voge 300ds η μεταχειρο Transalp 700 2008 39000χλμ non abs?

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/09/2023
    Μηνύματα
    49

    Διλημμα , καινουργιο Voge 300ds η μεταχειρο Transalp 700 2008 39000χλμ non abs?

    Ειμαι σε μεγαλο διλημμα ,

    ειτε κουτα 4000 ευρω κινεζο Voge 300ds για το οποιο ακουγονται πολυ καλα λογια ποιοτικα, οδηγικα ,ως αξιοπιστια (εχουν ακουστει βεβαια καποια σχετικα συχνα θεματα, οχι σοβαρα), με τις οποιες αμφιβολιες λογω ποιοτικων ελεγχων των κινεζων που δεν ξερεις που θα κατσει η μπιλια και μεταπωληση στα πατωματα ,καταναλωση 3,5/100

    ειτε Transalp 700 2008 39000χλμ non abs , χωρις service book,καλη κατασταση με ελαχιστες σκουριες, δεν εχει κανει κιχ λεει, καινουργια λαστιχα ,του ειπα 3400 cash, καταναλωση νομιζω 5/100

    χρηση κυριως πολη 95% ,κοντινες επαρχιακες εξορμησεις, ΙΣΩΣ και καποιο ταξιδι στερεα ελλαδα

    βοηθατε ωρε
    Τελευταία τροποποίηση από omhros; 31/12/2023 στις 12:41.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Δεν βλέπω σύγκριση των δύο.

    Είναι άλλες κατηγορίες δυναμικότητας, το μικρό είναι μικρό, και το μεγάλο είναι...μεγάλο.

    Το 300 είναι για φτηνό καθημερινό όχημα πόλης, άιντε το καλοκαίρι να βγεις και λίγο παραέξω προσέχοντας μην σε πατήσει κανείς.

    Το 700 είναι για να γυρίσεις εύκολα όλη την Ελλάδα, και για παραέξω.

    Να σύγκρινες το 500 αντί του 300, να έχει μια κάποια σύγκριση, αλλά 300 και 700 είναι τελείως άλλα πράγματα, και το κριτήριο ''είναι στα ίδια λεφτά'' έχει τόση έννοια στο αποτέλεσμα όσο και το ''ειναι και τα δύο μαύρα'' ή ''εχουν και τα δυο ρόδες''.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  3. #3
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Όπως το μελετάς το voge είναι πιο άνετη και οικονομική λύση.
    Αν σου αρέσει το transalp μπορείς και με αυτό. Μικρή διαφορά στην άνεση εντός πόλης, μεγαλύτερη υπερ του εκτός.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/09/2023
    Μηνύματα
    49
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Όπως το μελετάς το voge είναι πιο άνετη και οικονομική λύση.
    Αν σου αρέσει το transalp μπορείς και με αυτό. Μικρή διαφορά στην άνεση εντός πόλης, μεγαλύτερη υπερ του εκτός.
    το μικρο θα ειναι καπως πιο ανετο στην πολη ,αρκετα πιο οικονομικο σε βενζινη και service κλπ , κουτα που σημαινει ξεκινας χωρις φθορες, μπορει να ταξιδεψει με 100-120 χωρις να το σκιζεις τα οποια εμενα μου φτανουν ΑΛΛΑ δεν ξερεις τι μπορει να σου βγαλει κ τι αντοχη θα εχει στον χρονο

    το Trans ειναι μηχανη κ μπορει να παει παντου ,μεταχειρισμενη ναι μεν με τις οποιες φθορες αλλα Honda, αθραυστη εκτος απροοπτου, αξιζει ομως εν ετει 2024 στα 3400?
    Yamaha DT 50 - Honda XR 250 - Honda Transalp 650 - Honda VFR 800 Vtec - Honda Wave 110i - Voge 300ds Red

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.806
    Εγώ θα προβληματιζόμουνα περισσότερο για το non ABS κομμάτι.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    677
    Δεν έχω καθόλου εμπειρία με το voge. Έχω όμως εμπειρία απο ΤΑ700. Το non abs έχει και αυτό cbs οπότε δεν προβλιματίζουν σε καμία περίπτωση τα φρένα, είναι πολύ καλά. Κατανάλωση αρκετά καλή και με τα τωρινά δεδομένα, μοτέρ ραπτομηχανή, ζημιές δεν έχει, το πιο αρνητικό για μένα είναι η θερμοκρασία που βγάζει (μέχρι και το ρεζερβουάρ ζεστένεται εκεί που είναι ο καβάλος του αναβάτη) και κολλάει το immo με αποτέλεσμα να μην παίρνει μπροστά μέχρι να νευριάσεις. Α! έχει και σαμπρέλες με ότι αυτό συνεπάγεται.
    Imagine life without motorcycling
    now slap yourself and never do it again

  7. #7
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Αν αξίζει θα το κρίνεις εσύ, ανάλογα πως το βλέπεις.
    Βλέποντας πόσα χρειάζομαι για καινούρια σε αυτή την κατηγορία είναι καλά.
    Σε περίπτωση που το abs είναι απαραίτητο, το κόστος να το προσθέσεις σε πάει στα 4000+ οπότε βρίσκεις και έτοιμο.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.232
    Ψηφίζω τρανσαλπ, να μπορείς να ταξιδέψεις άνετα αν θέλεις, πιο άνετο δικάβαλο και γενικότερα θα έχεις μεγαλύτερες και περισσότερες δυνατότητες μ αυτό. 39.000 χλμ για 16 χρονών μηχανή μου φαίνονται λίγα, αν είναι από έμπορο πρόσεξέ το.

  9. #9
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Ρε τι του λέτε οι από πάνω; γράφει ο άνθρωπος, 95 τα εκατό πόλη! Και ΙΣΩΣ παραέξω... Τι να το κάνει το 700; Τσάμπα βενζίνες (και δεν καίει και λίγο το 700) συν όλα τα λοιπά (ασφάλειες, σέρβις κλπ) για κάτι που το κάνεις και με παπί που λέει ο λόγος;

    Πάρε φίλε μου το 300αρακι....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    744
    Αν ήταν αποκλειστικά χρήση σε πόλη , συνεργεία παντού έχει ,και να μένεις συνέχεια κάπου θα το βάλεις να το φτιάξεις,δε θα ταλαιπωρηθείς.
    Αν θες όμως και μικρές εξόδους ΣΚ επαναλαμβανόμενα, αλλάζει το πράγμα...
    Εκεί θα πήγαινα σε ινδικό,Μπάζα ή ΡΕ.

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/09/2023
    Μηνύματα
    49
    Δεν τα βρηκαμε στην τιμη παρολο που ειχα ξεκαθαρισει ποσα δινω πολλες φορες ,δεν το κυνηγησα κιολας γιατι οκ σκυλια μαυρα που τα κανουν ολα και δεν σπανε δεν χαλανε αλλα βαρετα ρε φιλε

    οπως φαινεται απο την υπογραφη μου ειχα το 650 με τον 21 εμπρος τροχο που ηταν ακομα πιο πασπαρτου μηχανακι

    το 700 ψεκαστο αλλα 19αρη τροχο,σαμπρελα ,5 ταχυτητες και πινει πολυ

    το ιδανικο για μενα θα ηταν ενα 400ρι μονοκυλινδρο καινουργιο σαν το 300ds με 19 εστω τροχο και το zontes που ειναι εκει κοντα στα θελω μου ειναι πολυ προβληματικο απο πολλες μεριες για να μπλεξω

    τεσπα
    Yamaha DT 50 - Honda XR 250 - Honda Transalp 650 - Honda VFR 800 Vtec - Honda Wave 110i - Voge 300ds Red

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Το transalp είναι σαν την ντουρασελ. Όταν το βογκ αρχίσει να βογκαει το ΤΑ θα συνεχίζει
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/09/2023
    Μηνύματα
    49
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Το transalp είναι σαν την ντουρασελ. Όταν το βογκ αρχίσει να βογκαει το ΤΑ θα συνεχίζει
    ισχυει ,ειχα το 650 λεμε

    το μικρο το φτιαχνεις παμφθηνα ομως αν χρειαστει
    Yamaha DT 50 - Honda XR 250 - Honda Transalp 650 - Honda VFR 800 Vtec - Honda Wave 110i - Voge 300ds Red

  14. #14
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    16 χρόνια 39000 χλμ,μουφα μου φαίνεται,ειδικά αν είναι από έμπορο.2500 χιλιόμετρα τον χρόνο.;;;;;;;για την χρήση που το θέλεις πάρε το μικρό.το τρανσαλπ καίει τα διπλά,δεν έχει Abs,δεν έχει εγγύηση,και τα ανταλλακτικά του έχουν τιμή Χόντα.

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2014
    Μηνύματα
    127
    Αν στην πόλη σου υπάρχει εξουσιοδοτημένο της voge και είναι και της προκοπής, τότε μόνο να το σκεφτείς, γιατί απ' ότι έχω δει 99% θα την χρειαστείς την εγγύηση, είτε για κάτι απλό πχ φανάρι, είτε για διαρροή. Και απ' ότι φαίνεται είναι πολύ συχνό φαινόμενο η διαρροή, εκτός από το δικό μου, γνωρίζω ήδη άλλα δύο 300ds με το ίδιο θέμα, και απ' ότι έχω διαβάσει και στα σχετικά γκρουπ, είναι σύνηθες. Εγώ που είχα άσχημη εμπειρία από τον τοπικό αντιπρόσωπο δεν θα ξανά αγόραζα voge εδώ που μένω, δεν γίνεται να αλλάζω πόλη για να λύνω τα θέματα του. Για το transalp χωρίς abs και χωρίς book service, κάτι μου λέει ότι τα χλμ του δεν θα είναι αυτά που λέει.

    Καλή χρονιά με υγεία!

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Transalp 700 Photo!!
    από advblack στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 178
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2008, 19:14
  2. Transalp 700... στρογγυλοφάναρο ;;
    από makis206 στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2007, 15:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF