Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: Suzuki fx 125 ή Modenas Dinamik

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/05/2023
    Μηνύματα
    9

    Suzuki fx 125 ή Modenas Dinamik

    Γεια σας μαγκες, σκεφτομαι για αγορα ενος απο αυτα τα δυο. Εχω βρει ηδη σε καλη κατασταση (οσο καλη μπορει να την πει καποιος μιας και ειναι παλια μηχανακια) παρολαυτα δεν εχουν πειραχτει μοτερικα και σκεφτομαι να παρω ενα να του δωσω τα χρηματα που απαιτει και να το κρατησω για τις βολτες μου. Θελω να ακουσω γενικα γνωμες. Ναι δεν εχω στο νου μου αλλα μηχανακια θελω συγκεκριμενα παπια με συμπλεκτη.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.104
    Έχω μικρή εμπειρία μόνο από fx, το έχει ο αδερφός μου.

    Πολύ χαμηλή θεση οδήγησης, δεν με βόλεψαν ποτέ οι μαρσπιέδες, τα γόνατα είχαν περίεργη γωνία ενώ δεν ειμαι το πρώτο μπόι. Τα φρένα μέτρια, ειδικά το εμπρός δισκόφρενο μετριότατο χωρίς αίσθηση. Δεν ξέρω αν είναι όλα έτσι ή έτυχε μονο στου αδερφού μου.

    Ο κινητήρας του από την άλλη είναι φοβερός. Στροφάρει ωραία, μαζεύει εύκολα χιλιόμετρα. Ροπάτος, δυνατός αλλά δεν τον λες οικονομικό. Στα συν ότι έχει και ψυγείο λαδιού επάνω.
    Βασικά μόνο το μοτέρ του μου άρεσε, σαν σύνολο δεν μπορώ να πω ότι με τρέλαινε. Ήταν όμως αρκετά σβέλτο που επισκιαζε τα υπόλοιπα μειονεκτήματα.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    Είχα dinamik, αγορασμενο 550€ πριν χρόνια με καλά πλαστικά και όλα τα μαμά αυτοκόλλητα (σπάνιο να βρεθεί έτσι). Και ελαφρός πειραγμενο μοτέρ (έτσι είπαν δεν άνοιξα ποτέ να δω) ήταν με χοάνη.
    Αλλά περνούσα ενός φίλου μου που το είχε πάρει 1200€. Με την Κόκκινη ηλεκτρονική λέγανε ότι πήγαινε καλητερα.

    Σαν μηχανάκι κατασκευή ήταν πολύ ποιοτικό,
    Για αυτό κυκλοφορούν ακόμα με μαμά πραγματα, δλδ όλα τα περιφερειακά,αναρτήσεις,φρένα,πλαστικά όργανα,φώτα ήταν πολύ καλά και με στόχο να αντέχουν πολύ καιρό.

    Η σέλα ήταν κάπως κατηφορική όχι τόσο καλή αίσθηση όταν πατάς φρένο, και πάντα σχεδόν σε όλα έχει σκιστεί ξεκολισει το τέρμα μπροστά κομμάτι
    φρένα αναρτήσεις πολύ καλά, δεν βγάζει πρόβλημα κάπου, πχ όπως z που κόβανε σκελετό.

    Γκάζια πολύ καλά πήγαινε σαν crypton x περίπου, ίσως και καλητερα σε επιτάχυνση, η ανηφόρα.

    Το κοντέρ κλέβει τρέλα, μπορεί να πας με 110 και να δείχνει 160-170
    Κατανάλωση αρκετή, ίσως και σαν xt500 αν το ανοίγεις, και χαλαρά να πας εγώ ήθελα 5€ ανά μέρα ανά 100 χιλιόμετρα περιπου, με σημερινές τιμές μπορεί να είναι κοντά στα 10€ βάλε και τα λάδια.

    Το fx έχω ακούσει ότι δεν μπορείς να βρεις τίποτα από ανταλακτικα

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2021
    Μηνύματα
    228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vasilis_moto00 Προβολή μηνύματος
    Γεια σας μαγκες, σκεφτομαι για αγορα ενος απο αυτα τα δυο. Εχω βρει ηδη σε καλη κατασταση (οσο καλη μπορει να την πει καποιος μιας και ειναι παλια μηχανακια) παρολαυτα δεν εχουν πειραχτει μοτερικα και σκεφτομαι να παρω ενα να του δωσω τα χρηματα που απαιτει και να το κρατησω για τις βολτες μου. Θελω να ακουσω γενικα γνωμες. Ναι δεν εχω στο νου μου αλλα μηχανακια θελω συγκεκριμενα παπια με συμπλεκτη.
    Για suzuki δεν υπάρχουν ανταλλακτικα πουθενά, πλαστικά επίσης πουθενά ούτε καν imitation, για modenas βρίσκεις ακόμα αρκετά πράγματα και μαμά και όχι, dynamic μαμά δύσκολα θα βρεις και αυτό που θα βρεις θα πρέπει να κοιτάξεις αρκετά πράγματα πριν το κλείσεις, όταν ροπιαζει καίει σαν μηχανή

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.852
    Για το FX,
    δεν φέρνει ανταλλακτικά η αντιπροσωπεία;

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2021
    Μηνύματα
    228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    Για το FX,
    δεν φέρνει ανταλλακτικά η αντιπροσωπεία;
    Έχει σταματήσει εδώ και χρόνια να φέρνει, ένας φίλος ήθελε εκεντροφορο και δεν βρήκε πουθενά και το έδωσε τελικά για ανταλλακτικά

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.852
    Ευχαριστώ για την πληροφορία.
    Ξέρω κάποιο παρατημένο του οποίου ο ιδιοκτήτης σκεφτόταν να το "μαζέψει”. Θα τον ενημερώσω, να μην ρίξει λεφτά, άδικα.

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/05/2023
    Μηνύματα
    78
    Ευχαριστώ για την βοήθεια, ναι fx με προβληματίζει πολύ το θέμα ανταλλακτικών γιατί είμαι διατεθειμένος να ριξω κάποια χρήματα αν δεν το πρόσεχε ο άλλος πολύ και μ βγάλει κάτι αλλά αν δεν βρίσκεις με τίποτα δεν αξίζει. Απλά θα ήταν πιο βατή επιλογή λόγω των λαδιών και σαν σκελετός πιο στιβαρός αλλά modenas τουλάχιστον μπορείς να το συντηρήσεις καλύτερα

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/05/2023
    Μηνύματα
    78
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nomand Προβολή μηνύματος
    Για suzuki δεν υπάρχουν ανταλλακτικα πουθενά, πλαστικά επίσης πουθενά ούτε καν imitation, για modenas βρίσκεις ακόμα αρκετά πράγματα και μαμά και όχι, dynamic μαμά δύσκολα θα βρεις και αυτό που θα βρεις θα πρέπει να κοιτάξεις αρκετά πράγματα πριν το κλείσεις, όταν ροπιαζει καίει σαν μηχανή
    Ναι αυτό με τα ανταλλακτικά του θα είναι θέμα από ότι φαίνεται.

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2014
    Μηνύματα
    127
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vasilis_kampani Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για την βοήθεια, ναι fx με προβληματίζει πολύ το θέμα ανταλλακτικών γιατί είμαι διατεθειμένος να ριξω κάποια χρήματα αν δεν το πρόσεχε ο άλλος πολύ και μ βγάλει κάτι αλλά αν δεν βρίσκεις με τίποτα δεν αξίζει. Απλά θα ήταν πιο βατή επιλογή λόγω των λαδιών και σαν σκελετός πιο στιβαρός αλλά modenas τουλάχιστον μπορείς να το συντηρήσεις καλύτερα
    Το παπί το σκέφτεσαι αντί του motard που γράφεις στο άλλο θέμα ή ψάχνεις και παπί και motard;

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Που το θυμηθήκατε το fx;; Στην εποχή του και την κατηγορία του ήταν όνειρο. Με είχε μαγέψει. Πάνω - κάτω όπως τα λέει ο motojojo - αν και εγώ δεν του έβρισκα τόσα μειονεκτήματα (βγάζω την κατανάλωση εκτός). Σαν μηχανάκι κανονικό ήταν, ο διάολος των φαναριών.

    Τώρα όλα τα παπιά με συμπλέκτη βγαίνουν. Δεν κοιτάς κάτι πιο σύγχρονο;
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/05/2023
    Μηνύματα
    78
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από man25 Προβολή μηνύματος
    Το παπί το σκέφτεσαι αντί του motard που γράφεις στο άλλο θέμα ή ψάχνεις και παπί και motard;
    Ψάχνω και τα δυο, Motard δεν βρήκα κάτι στα λεφτά αυτά και χωρίς πολύ μεγάλη απόσταση όποτε το θέμα motard θα το να ανοίξω σε λόγο καιρό που θα έχω μαζεμένα αρκετά λεφτά ώστε να πάρω κάτι αξιοπρεπές τώρα θέλω να τραμπαρω μια πάπια για τις βόλτες μου.

  13. #13
    Μέλος Το avatar του/της nauagios
    Εγγραφή
    30/07/2012
    Μηνύματα
    152
    Αφού είναι μόνο θέμα βόλτας γιατί να πετάξεις ένα σκασμό λεφτά και δεν τα κρατάς αυτά που θα έδινες και να κάνεις λίγο υπομονή να πάρεις κάτι αξιοπρεπές σε μοταρντ? Δηλαδή να φας τώρα 1000 σε ένα λαχειο από τα 2000 που έχεις στην άκρη και να περιμένεις να αυγατισουν τα υπόλοιπα 1000 να γίνουν 3500-4000 να πάρεις κάτι καλό. Καλή είναι η καyλα μας αλλά ξανασκέψου το. Αν είναι καθαρά θέμα βόλτας απλά περίμενε και μάζεψε. Αν είναι και θέμα ανάγκης μεταφορικου μέσου πάρε κάτι που όσο το πάρεις τόσο θα το δώσεις και δεν θα θέλει φράγκο παραπάνω.

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/05/2023
    Μηνύματα
    78
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nauagios Προβολή μηνύματος
    Αφού είναι μόνο θέμα βόλτας γιατί να πετάξεις ένα σκασμό λεφτά και δεν τα κρατάς αυτά που θα έδινες και να κάνεις λίγο υπομονή να πάρεις κάτι αξιοπρεπές σε μοταρντ? Δηλαδή να φας τώρα 1000 σε ένα λαχειο από τα 2000 που έχεις στην άκρη και να περιμένεις να αυγατισουν τα υπόλοιπα 1000 να γίνουν 3500-4000 να πάρεις κάτι καλό. Καλή είναι η καyλα μας αλλά ξανασκέψου το. Αν είναι καθαρά θέμα βόλτας απλά περίμενε και μάζεψε. Αν είναι και θέμα ανάγκης μεταφορικου μέσου πάρε κάτι που όσο το πάρεις τόσο θα το δώσεις και δεν θα θέλει φράγκο παραπάνω.
    Αυτό κάνω φίλε το μηχανάκι θα το τραμπαρω δεν θα δώσω έξτρα λεφτά. Είναι και για βόλτες και για την μεταφορά μου κάπου.

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    744
    Το μοτέρ του εφεξ παράγεται ακόμα,και οι ξεφτιλες δε φέρνουν ανταλλακτικά.
    Όταν τα παιρνουν από τα βιταρα καλά είναι, άξιοι.

Παρόμοια θέματα

  1. suzuki fx 125 και εξάτμιση
    από nasos7 στο forum Suzuki
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 05/06/2008, 21:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF