Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Aftermarket αλλαγή συμπλέκτη K1200GT

  1. #1

    Aftermarket αλλαγή συμπλέκτη K1200GT

    Καλησπέρα στην ομάδα
    Έχω ενα K1200GT του 2008 το οποίο χρειάζεται αλλαγή συμπλέκτη.
    Κοπάνημα ταχυτήτων, πατινάρισμα κλπ.
    Ο μηχανικός μου είπε οτι τα γνήσια ανταλλακτικά της BMW μαζί με την εργασία θα κοστίσουν γυρω στα 900 ευρώ, κόστος απαγορευτικό.
    Μου ανέφερε όμως και ένα kit συμπλέκτη της Lucas.
    Το έχει δοκιμάσει κανένας το συγκεκριμένο ή για κάποιο άλλο μοντέλο της ίδιας εταιρείας.
    Ποιά η γνωμη σας γενικότερα για τα aftermarket κιτ συμπλέκτη.
    Ευχαριστω προκαταβολικά για τη βοήθεια
    (Δεν βρήκα κάτι σχετικό στην αναζήτηση. Συγγνώμη αν υπάρχει κάποιο υπάρχων thread)

  2. #2
    Ιπτάμενο Μέλος Το avatar του/της Kepler Fun
    Εγγραφή
    11/06/2009
    Μηνύματα
    168
    Στο Κ/GT συμπλεκτη δεν είχα αλλάξει. Αλλά σε αναλώσιμα χρησιμοοποιούσα από κάποια στιγμή και μετά επώνυμα after market χωρίς πρόβλημα.

    Για παράδειγμα τα ίδια τακάκια της Brembo που φόραγε, στο κουτί της BMW είχαν σχεδόν διπλάσια τιμή.

    Στον συμπλέκτη ρώτησε κόστος ανταλλακτικών και εργασίας χωριστάα γιατί εκεί είναι το θέμα. Πρέπει να σπάσει το μηχανάκι στην μέση για να βγεί ο δίσκος λόγω της διάταξης του κινητήρα.
    'Η ανάγκη είναι η μητέρα της δημιουργίας'

  3. #3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kepler Fun Προβολή μηνύματος
    Στο Κ/GT συμπλεκτη δεν είχα αλλάξει. Αλλά σε αναλώσιμα χρησιμοοποιούσα από κάποια στιγμή και μετά επώνυμα after market χωρίς πρόβλημα.

    Για παράδειγμα τα ίδια τακάκια της Brembo που φόραγε, στο κουτί της BMW είχαν σχεδόν διπλάσια τιμή.

    Στον συμπλέκτη ρώτησε κόστος ανταλλακτικών και εργασίας χωριστάα γιατί εκεί είναι το θέμα. Πρέπει να σπάσει το μηχανάκι στην μέση για να βγεί ο δίσκος λόγω της διάταξης του κινητήρα.
    Γνήσια BMW ανταλλακτικά και εργασία 900 ευρώ
    Aftermarket μαζί με εργασία 380
    Αυτή η τεράστια διαφορά ήταν η αιτία να σκεφτώ ότι οταν κατι σου ακούγεται πολύ καλό για να είναι αληθινό, μάλλον είναι
    Αλλά μάλλον μονόδρομος ειναι απο εδω και πέρα

  4. #4
    Ιπτάμενο Μέλος Το avatar του/της Kepler Fun
    Εγγραφή
    11/06/2009
    Μηνύματα
    168
    Εγώ στην θέση σου θα εμπιστευόμουν την Lucas υπό την προυπόθεση ότι χρησιμοποιείται το σωστό ανταλλακτικό.
    Τσέκαρε νούμερα και χαρακτηριστικά από το part list της BMW (τα βρίσκεις με ψάξιμο στο διαδίκτυο)

    Δώσε όμως βάση και στην αξιοπιστία του συνεργείου. Έχει πολύ δουλειά να κάνει. (δες σχετικά βίντεο στο you tube).

    Για την ιστορία πάντως εγω έκανα 80 χιλιάδες χλμ. με το GT προν το πουλήσω και συμπλέκτη δεν άλλαξα παρότι το χρησιμοποιύσα κάθε μερα στο κέντρο.
    Αντιθέτως άλλαξα διαφορικό που ελπίζω εσύ να μην χρειασθείς γιατί εκεί τα πράγματα είναι δύσκολα.
    'Η ανάγκη είναι η μητέρα της δημιουργίας'

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    απο εμπειρια μου και μονο σαν μηχανικος αυτοκινητων, εχω βαλει αρκετους lucas σε αυτοκινητα, και ποτε μα ποτε δεν ειχα ενα παραπονο, παρα μονο ευχαριστημενους. που λιγο ως πολυ την ιδια φιλοσοφια εχουν σαν χρηση, ειτε σε μοτο ειτε σε αυτοκινητο οταν προκειται για ξηρο δισκο, και τωρα ακομα lucas εχω στο αυτοκινητο. θα τον εβαζα με κλειστα ματια αν ειχα bmw οποιοδηποτε μοντελο. αυτο θα εκανα εγω.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.347
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.736
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kepler Fun Προβολή μηνύματος
    Πρέπει να σπάσει το μηχανάκι στην μέση για να βγεί ο δίσκος λόγω της διάταξης του κινητήρα.
    Μπας και γράφεις για R1200 ή τα πιο παλιά Κ1200 προς 2005 με τον πλαγιαστό κινητήρα; Στο Κ1200 του 2008 το μόνο που χρειάζεται να βγει, είναι πλαινό φέρινγκ και πλαινό καπάκι, συμβατικά έχει τον συμπλέκτη, όπως οι περισσότερες μηχανές.

    Α και η μοτό σου είχε άξονα μετάδοσης, όχι διαφορικό.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  8. #8
    Ιπτάμενο Μέλος Το avatar του/της Kepler Fun
    Εγγραφή
    11/06/2009
    Μηνύματα
    168
    Έχεις απόλυτο δίκιο. Τώρα πρόσεξα ότι μιλάμε για Κ του 08, οπότε τα πράγματα είναι απλά.

    Το δικό μου Κ αγοράσθηκε καινούργιο το 2004 στην Ιταλία και ήταν K1200GT, με τον κινητήρα (όχι κεκλιμένο όπως γράφεις) αλλά επίπεδα τοποθετημένο με την εξαγωγή κάτω και την εισαγωγή επάνω. Στην μοτοσυκλέτα αυτή ο δίσκος συμπλέκτη είναι ακριβώς στην βάση του ψαλιδιού και για να γίνει αλλαγή πρέπει η μηχανή να κοπεί στην μέση και ο κινητήρας να σηκωθεί από τις βάσεις του. Το πάλαι ποτέ η εργασία (και μόνον) αυτή στα καλά επώνυμα μαγαζιά της Μιχαλακοπούλου και του Γέρακα στοίχιζε χιλιαρικάκι.

    Ως προς το διαφορικό να πω ότι πλήρως ονομάζεται "άξονας τελικής μετάδοσης", απλώς όλοι χάριν συνήθειας μιλούν (ακόμη και στα test) για διαφορικό, παρόλο που δεν διαφορίζεται καμία κίνηση αλλά μεταδίδεται σε άλλο επίπεδο και διέυθυνση.

    Για να προσφέρω και κάτι να πω ότι το συγκεκριμένο εξάρτημα άρχισε να φθείρεται γρήγορα και αναίτια με αποτέλεσμα στο τέλος (εκτός εγγύησης φυσικά ) να έχει τζόγο ο τροχός και να υπάρχει θέμα ασφάλειας. Παρά τα παράπονά μου στην αντιπροσωπία το μόνο που πέτυχα ήταν η αγορά ενός μεταχειρισμένου από την Ευρώπη και η τοποθέτησή του δωρεάν. Το καινούργιο την εποχή εκείνη της αφθονίας στοίχιζε ως ανταλλακτικό στην BMW κοντά στο τριχίλιαρο.

    Αυτός ήταν και ένας από του λόγους που εγκατέλειψα την BMW για χάρη της FJR και δεν το μετάνιωσα ποτέ.

    Παρόλα αυτά σήμερα έχω και ένα K1200s του 04, για καθαρά συναισθηματικούς λόγους μια και προέρχεται από έναν άνθρωπο που έγραψε ιστορία στον χώρο του ειδικού τύπου στην Ελλάδα.

    Τους χαιρετισμούς μου.
    'Η ανάγκη είναι η μητέρα της δημιουργίας'

Παρόμοια θέματα

  1. δίσκοι συμπλέκτη aftermarket
    από road spirit στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 17/02/2013, 22:52
  2. Αλλαγή ταχυτήτων χωρίς συμπλέκτη
    από Specialized στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 30/01/2012, 10:08
  3. Αλλαγή δίσκων συμπλέκτη σε CBF-250
    από dimitrisag στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 31/07/2010, 21:38
  4. Αλλαγη μανετας συμπλεκτη
    από uberalles στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2009, 10:14
  5. Αλλαγη Δισκων συμπλεκτη σε fzs600 '01
    από mars696 στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 01/09/2009, 19:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF