Σελίδα 4 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 120

Θέμα: Ταξίδι Αθήνα-βολος με παπί 8,5 ίππων

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της JasonEV
    Εγγραφή
    30/09/2017
    Μηνύματα
    210
    Για μενα μην ταξιδεψεις νυχτα. Το εχω κανει και αυτο με το παπι επειδη δεν υπηρχε αλλη επιλογη αλλα ειναι πολυ μεγαλυτερο ρισκο. Θα συναντησεις πολλους μεθυσμενους και το γεγονος οτι ο δρομος θα ειναι αδειος θα αυξησει την ψαλιδα της διαφορας ταχυτητας που θα εχεις σε σχεση με τους υπολοιπους. Τα φορτηγα ταξιδευουν και βραδυ ενω η ορατοτητα σε νυχτερινο ταξιδι δεν εχει καμια σχεση με την μερα και απαιτει μεγαλη εμπειρια. Ποσο μαλλον με 35w λαμπα που εχουν τα παπια. Με εναν καλο σχεδιασμο απο πριν δεν χρειαζεται να κουβαλας βενζινη μαζι σου. Βασικα το θεωρω ασκοπο. Αποκλειεται να μην βρεις βενζιναδικο σε αποσταση 100 χλμ και το ντεποζιτο σου σιγουρα σε βγαζει για πολυ περισσοτερα. Το αδιαβροχο ειναι πιο σημαντικο απο την εξτρα βενζινη.

  2. #47
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    κανεις δεν εχει ρωτησει εφοσον παει δικαβαλος εκει κατω και μάλλον θα κατσει μερικες μερες, πως διαολο θα κουβαλησει και πραγματα μαζι. φανταζομαι ενα παπι με 2 άτομα, 2 μπουκάλες βενζινα, 2 τσαντες πλατης μια μπρος μια πισω και πορεια με 80χαω δεξια λωριδα μεχρι το βολο. πρακτικα δηλαδη εχουμε 75χλμ μεση ταχύτητα για 330 χλμ δρομο. κοντα 5 ωρες πανω στο παπι μονο να πας.

  3. #48
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    6 παρα πλεον ειναι μερα και βλεπεις..μπορεις να φυγεις τοτε..και απο την εθνικη για μενα !
    Αθηνα - βολο εχω παει με C50 μεχρι 70 τελικη ναι κουραστηκα με...εχω να το λεω δε ...ετων 22 τοτε!
    Λαδια μπορεις να αλλαξεις και μονος σου και πρεπει να τα αλλαξεις για μενα....(υποθετω οτι γνωριζεις τα βασικα-σταθμη-πιεσεις ελαστικων κ.α
    δεν φαινεται και ετσι δεν υπαρχει φοβος οτι θα χασεις την εγγυηση !
    Παρε μαζι και ενα μπουκαλι λαδι απο αυτο που θα αλλαξεις για τον φοβο εαν και εφοσον χρειαστει!
    Βαλε καλο λιπαντικο...μην τσιγκουνευτεις τα 3-4 ευρω παραπανω
    Τελος καθε 45 λεπτα....κανε σταση 15 - 20 λεπτα...ετσι στην καθε ωρα θα εχεις και διαδρομη και την σταση
    Εαν οπουδηποτε σου κανει γουστο...σταματησε για πιο πολυ να ξεκουραστεις.
    Επελεξε την διαδρομη απο στυλιδα-καραβομυλο-πελασγια....και οχι απο τον δρομο του δομοκου καθως ειναι πιο μακρια γυρω στα 20-25 χλμ.
    Χωρισε την διαδρομη σε στασεις που θα επιλεξεις απο την αρχη..με την πρωτη σταση να εχεις κανει την πιο μεγαλη αποσταση...θεωρω πως μια διαδρομη με πρωτη σταση στην τραγανα η καλυτερα λειβανατες εχεις κανει περιπου την μιση διαδρομη !
    Καλο κουραγιο

  4. #49
    Banned
    Εγγραφή
    05/09/2018
    Μηνύματα
    360
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    4,5 ευρω εχει κανιστρα ο σκλαβενιτης νομιζω 6λιτρα
    Ευχαριστώ πάρα πολύ , θα πάρω ένα

  5. #50
    Banned
    Εγγραφή
    05/09/2018
    Μηνύματα
    360
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    γιατι το κανεις αυτο? δεν μπορει να σε δανεισει κανενας ενα σκουτερ 250αρι πχ? δικαβαλο σε παπι για 330χλμ? wtf
    την νυχτα δεν την σχολιάζω καν. οπως και τον επαρχιακο δρομο επισης.
    Εγώ μπορώ να το κάνω , το παπί φοβάμαι μην ζοριστει είναι και ολοκαίνουργιο..

  6. #51
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nospecialname Προβολή μηνύματος
    Εγώ μπορώ να το κάνω , το παπί φοβάμαι μην ζοριστει είναι και ολοκαίνουργιο..
    μπορεις προφανως, δεν ειναι και κατι δυσκολο. το παπι δεν θα παθει τιποτα εκτος αν πηγαινεις τερμα γκαζι 5 ωρες σερι. νομιζω 70%-80% γκαζι θα ειναι πενα. λογικα ουτε λαδι δεν θα καψει. μην πας νυχτα παντως.

  7. #52
    Banned
    Εγγραφή
    05/09/2018
    Μηνύματα
    360
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    μπορεις προφανως, δεν ειναι και κατι δυσκολο. το παπι δεν θα παθει τιποτα εκτος αν πηγαινεις τερμα γκαζι 5 ωρες σερι. νομιζω 70%-80% γκαζι θα ειναι πενα. λογικα ουτε λαδι δεν θα καψει. μην πας νυχτα παντως.
    Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί συνηστατε όλοι να πάω μέρα , δεν θα αποφύγω κίνηση την νύχτα;Δεν θα είναι άδεια η ΕΟ , και συνεπώς πιο ασφαλης;Επίσης το επόμενο Λαδι πρέπει να αλλαχτεί σε 1000 χλμ , πρέπει να το κάνω από τώρα , η να ακολουθήσω κανονικά το πρόγραμμα σέρβις που λέει ο κατασκευαστής;

  8. #53
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Απλά οι φίλοι εννοούν ότι την νύχτα κυκλοφορούν οι δράκουλες αν με πιάνεις.Σίγουρα έχει δροσιά,λιγότερη κίνηση αλλά περισσότερους νυσταγμένους/πιθανώς πιωμένους καλικάντζαρους.
    Την ημέρα θα σε προσπερνάνε αέρα νταλίκες και λεωφορεία.Από επαρχία οι γνωστοί κίνδυνοι ,γατιά σκυλιά,αγροτικά.
    Ο δρόμος είναι ένα επικίνδυνο μέρος,όπου και να είσαι θέλει προσοχή.
    Σου το λένε άτομα με χρόνια εμπειρία σε τέτοιες διαδρομές.Από την άλλη μάλλον είσαι νεαρός ,εγώ νεαρός ότι και να με λέγανε θα έκανα αυτό που ήθελα.
    Τώρα για το λάδι αδερφέ κάνε ένα τσεκ αν έχει σωστή ποσότητα,οδήγα με 3/4 γκαζιού,κάνε ένα τσεκ και όταν φτάσεις.Εγώ θα έκανα και ενδιάμεσα έλεγχο σε καποια μεγάλη στάση, θα πήγαινα έτσι και θα προσπαθούσα να γυρίσω με φρέσκα.
    Ένα απολαυστικότατο ταξιδιωτικό με παπί εδώ https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=151594
    Θα ανησυχούσα για κανένα σκασμένο λάστιχο πάντως,δώσε ένα 30ρι αν σε περισσεύει για οδική,ας υπάρχει.

    ΥΓ θέλουμε φωτογραφίες.
    porca miseria.

  9. #54
    Banned
    Εγγραφή
    05/09/2018
    Μηνύματα
    360
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Απλά οι φίλοι εννοούν ότι την νύχτα κυκλοφορούν οι δράκουλες αν με πιάνεις.Σίγουρα έχει δροσιά,λιγότερη κίνηση αλλά περισσότερους νυσταγμένους/πιθανώς πιωμένους καλικάντζαρους.
    Την ημέρα θα σε προσπερνάνε αέρα νταλίκες και λεωφορεία.Από επαρχία οι γνωστοί κίνδυνοι ,γατιά σκυλιά,αγροτικά.
    Ο δρόμος είναι ένα επικίνδυνο μέρος,όπου και να είσαι θέλει προσοχή.
    Σου το λένε άτομα με χρόνια εμπειρία σε τέτοιες διαδρομές.Από την άλλη μάλλον είσαι νεαρός ,εγώ νεαρός ότι και να με λέγανε θα έκανα αυτό που ήθελα.
    Τώρα για το λάδι αδερφέ κάνε ένα τσεκ αν έχει σωστή ποσότητα,οδήγα με 3/4 γκαζιού,κάνε ένα τσεκ και όταν φτάσεις.Εγώ θα έκανα και ενδιάμεσα έλεγχο σε καποια μεγάλη στάση, θα πήγαινα έτσι και θα προσπαθούσα να γυρίσω με φρέσκα.
    Ένα απολαυστικότατο ταξιδιωτικό με παπί εδώ https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=151594
    Θα ανησυχούσα για κανένα σκασμένο λάστιχο πάντως,δώσε ένα 30ρι αν σε περισσεύει για οδική,ας υπάρχει.

    ΥΓ θέλουμε φωτογραφίες.
    Όταν γυρίσω θα ανεβάσω και φωτογραφίες και ιστορία , απλά κάποιος ας μου πει πως γίνεται γιατί δεν το έχω δουλέψει πολύ το φόρουμ , και καλά φανταστηκες , 19 είμαι

    Όταν λες οδική τι εννοείς;Να προσθέσω αυτή την επιλογή στην ασφάλεια πού είδη έχω για την μηχανή?

  10. #55
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    τη νύχτα εκτος την λιγοτερη κινηση εχεις και καλύτερη αντίληψη για το τι γινεται πισω σου.. πχ μια νταλικα που πλησιαζει την βλεπεις στον καθρεπτη απο πολυ μακρια(ισως και χιλιομετρα ) μιας και υπαρχει σκοταδι, φωτα και τιποτα αναμεσα σας.. το ιδιο και καποιον που πλησιάζει με 150km/h.. την μερα οχι τοσο ευκολα,ουτε υπολογιζεις τις αποστασεις το ιδιο ευκολα. απο την αλλη το βράδυ δεν θα δεις ευκολα λακουβες-πετρες-ζωα... οποτε για βραδυ προτεινω κανονικη καινουρια εθνικη και για μερα παλια εθνική.

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.441
    Ξεκινα.

  12. #57
    Banned
    Εγγραφή
    05/09/2018
    Μηνύματα
    360
    Παιδιά θα σας ενημερώσω 1 Αυγούστου για το πώς πήγε η διαδρομή , μιας και τότε θα πάω

  13. #58
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.441
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    τη νύχτα εκτος την λιγοτερη κινηση εχεις και καλύτερη αντίληψη για το τι γινεται πισω σου.. πχ μια νταλικα που πλησιαζει την βλεπεις στον καθρεπτη απο πολυ μακρια(ισως και χιλιομετρα ) μιας και υπαρχει σκοταδι, φωτα και τιποτα αναμεσα σας.. το ιδιο και καποιον που πλησιάζει με 150km/h.. την μερα οχι τοσο ευκολα,ουτε υπολογιζεις τις αποστασεις το ιδιο ευκολα. απο την αλλη το βράδυ δεν θα δεις ευκολα λακουβες-πετρες-ζωα... οποτε για βραδυ προτεινω κανονικη καινουρια εθνικη και για μερα παλια εθνική.

    Ακριβως.

  14. #59
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    534
    Ρώτα και τη συμβουλή του πατέρα της κοπέλας, ίσως να λυθούν όλες οι απορίες σου

  15. #60
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    βαλτη να διαβασει εδω μεσα
    και το προβλημα...........πααααααει

Σελίδα 4 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ταξιδι Αθηνα-Θεσσαλονικη με TTR250!
    από jasonaras στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 63
    Τελευταίο μήνυμα: 31/07/2016, 00:01
  2. Ταξιδι με παπι(Διαβαστε για να τρελαθειτε)
    από greekgenius στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 01/11/2009, 11:33
  3. ...ΤΑΞΙΔΙ ΜΕ ΠΑΠΙ.Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ!
    από kostask2008 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2008, 13:25
  4. ΤΑΞΙΔΙ ΜΕ ΠΑΠΙ...
    από kostask2008 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 26/04/2008, 00:02
  5. Ταξίδι με... παπί;;;
    από anf125 στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 21/07/2007, 08:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF