Σελίδα 5 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 120

Θέμα: Ταξίδι Αθήνα-βολος με παπί 8,5 ίππων

  1. #61
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.454
    Πηγαινε μονο με πληρη στολη για καλο-κακο.

  2. #62
    Banned
    Εγγραφή
    05/09/2018
    Μηνύματα
    360
    Ρε παιδιά , κακό είναι πάντως να πάρω ένα μπουκάλι νερό 1,5lt , και να το γεμίσω με βενζίνη για ρεζέρβα?Γιατί να αγοράζω μπιτονια?

  3. #63
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.447
    λάδια μπορεις να αλλάξεις αν πιάνουν τα χέρια σου και δεν θα σε καταλάβει ο μάστορας οτι άλλαξες μόνος σου.Και να το καταλάβει εξηγησε του και θα καταλάβει εκτός εάν δεν ξέρεις να σφίγγεις βίδες και μαμήσεις τα πάσα του κάρτερ.

    αλλάξεις δεν αλλάξεις καλό είναι να έχεις εάν λίτρο λάδι απο αυτό που σου έβαλε ο μάστορας (ρώτα τον τι λάδι) γιατί ενδέχεται όπως όλα τα αερο μονοκύλινδρα να κάψουν κάποια ποσότητα

    ταχύτητα ταξιδιού μ.ο. 70χλμ/ωρα μάξιμουμ 80χλμ/ωρα ειναι οκ με περιθώριο ανοίγματος για κάποιες προσπεράσεις αργών οχημάτων.

    να φύγετε πρωί σε καμια περίπτωση βράδυ γιατί όλες οι παρασύρσεις μετά τις 12 γίνονται

    βενζίνη δεν θα πάρεις γιατί ειναι ακραία εύφλεκτη και θέλει ειδικό χώρο που δεν θα έχεις

    τα 4-5 λίτρα που θα έχει θα σου βγάζουν στην εθνική 150χλμ σίγουρα κάπου στα 120χλμ στάση για ανεφοδιασμό, να σχεδιαάσεις απο πριν σε ποια βενζινάδικα θα σταματήσεις για να μη σε πιάνει το άγχος

    αν δεν διαθέτεις μοτοσυκλετιστικό εξοπλισμό καλα ειναι να πάρεις τόσο για σένα όσο για την κοπέλα που είσαι υπεύθηνος για αυτήν αν δεν μπορείς καινούργια μπορείς κλαι μεταχειρισμένα, το policy λέει οπωσδήποτε foul face κράνος, δερμάτινα τζάκετ ακόμη και καζουαλ, φουλάρι στο κεφάλι, δερματινα γάντια, μποτάκια, τζίν,αδιαβροχα σετ.
    και πρέπει να βρεις τρόπο που θα βάλεις τις αποσκευές σου, θέλεις ενα καλό σαμάρι(πλαινές βαλίτσες) και ένα σακ βουαγιάζ αν σφηνώνεται ανάμεσα στα πόδια σου χωρίς να σε ενοχλεί πιασμένο με χταπόδια
    you rise you fall you're down then you rise again

  4. #64
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της JasonEV
    Εγγραφή
    30/09/2017
    Μηνύματα
    210
    Στο ξαναλεω. Μην παρεις καθολου βενζινη. Κατεβασε το fuelGR στο κινητο σου και σχεδιασε απο πριν τις στασεις για ανεφοδιασμο αν εχεις τοσο ανγχος. Μονο περιτο βαρος και ογκος θα ειναι. Βενζινη μεταφερουμε σε ειδικα γι' αυτο το σκοπο μπιτονακια γιατι το πλαστικο μπουκαλι μπορει υπο συγκεκριμενες συνθηκες (οπως η ζεστη) να διαβρωθει. Γιατι να μην πας νυχτα σου τα ξαναειπα και πριν. Θα με καταλαβεις σιγουρα οταν πας και το μετανιωσεις.

  5. #65
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nospecialname Προβολή μηνύματος
    Ρε παιδιά , κακό είναι πάντως να πάρω ένα μπουκάλι νερό 1,5lt , και να το γεμίσω με βενζίνη για ρεζέρβα?Γιατί να αγοράζω μπιτονια?
    Γιατί:
    -Απαγορεύεται, κανονικά το βενζινάδικο δεν σου βάζει πλέον βενζίνη σε μπουκαλι παρα μονο σε μπιτονι βενζίνης.
    -Η βενζινη το τρώει σιγα σιγα το πλαστικό του μπουκαλιου που ειαι για τρόφιμα.

    Αν δεν θες να παρεις μπιτόνι και πρόκειται να το χρησιμοποιήσεις μόνο για μια δυο μέρες πάρε μπουκαλι Coca cola, ειναι πιο γερό.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #66
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GiorgosLa
    Εγγραφή
    05/02/2015
    Μηνύματα
    791
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nospecialname Προβολή μηνύματος
    Ρε παιδιά , κακό είναι πάντως να πάρω ένα μπουκάλι νερό 1,5lt , και να το γεμίσω με βενζίνη για ρεζέρβα?Γιατί να αγοράζω μπιτονια?
    Εκτός απ την διάβρωση που σου ανέφεραν τα παιδιά, μπορεί το μπουκάλι να "πρηστεί" και να σου πετάξει την τάπα. (την πάτησα πιτσιρικάς με "απλό" 16λιτρο σε καπό αυτοκινήτου. Έγινε τούμπανο.) ΔΕΝ θα χρειαστείς βενζίνη. Δεν θα περάσεις Σαχάρα. Βόλο θα πας.
    Καλό ταξίδι.

  7. #67
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.326
    επειδη καπου παραπανω (σχολιο 29) ανεφερες κατι για κοντο παντελονι και φουτερ....

    ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΜΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ ΜΗ ΒΓΕΙΣ ΕΘΝΙΚΗ Η ΕΠΑΡΧΙΑΚΟ ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΗΛΟ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ..
    ΚΑΙ ΕΣΥ ΚΑΙ Η ΣΥΝΕΠΙΒΑΤΙΔΑ

    (δλδ ειδικο μπουφαν με προστασιες, μακρυ παντελονι, επιγονατιδες, μποτακι, γαντια
    και εννοειται FULL FACE ΚΡΑΝΟΣ καλης ποιοτητας ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ) ταξιδι χωρις αυτα ειναι
    σα να πηγαινεις γυμνος στα αγγουρια, η ξυπολητος στα αγκαθια..

    εισαι νεος και απειρος, συνεπως αμα σου τυχει η στραβη πρεπει να εισαι και προστατευμενος..
    μη ξεχνας οτι εχεις και την ευθυνη μιας ακομα ζωης, αν δεν εχεις τα μεσα να τη προστατευσεις,
    τοτε καλυτερα να μη το κανεις το ταξιδι, πηγαινε με ΚΤΕΛ..

    επισης επειδη τα παπια συνθως αντι για φωτα εχουν καντηλια, δε θα σου συνηστουσα να ταξιδεψεις νυχτα..

    αυτα τα ολιγα.. καλη τυχη!

  8. #68
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    544
    Τα 125 κυβικα επιτρεπονται. Η εθνικη ειναι ο πλεον ασφαλης δρομος αρκει να μην ταξιδευεις βραδυ η σε τριήμερο.

  9. #69
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.040
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nospecialname Προβολή μηνύματος
    Ρε παιδιά , κακό είναι πάντως να πάρω ένα μπουκάλι νερό 1,5lt , και να το γεμίσω με βενζίνη για ρεζέρβα?Γιατί να αγοράζω μπιτονια?
    εκτος των αλλων που ηδη ανεφερθησαν αμα πεσεις και συρθεις μπορει να διαρευσει η βενζινη απο το πλαστικο μπουκαλι και με τους ηδη υπαρχοντες σπινθηρες απο το συρσιμο να γινεις ενα υπεροχο πυραναλωμα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  10. #70
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της slzr
    Εγγραφή
    10/03/2012
    Μηνύματα
    1.056
    Για μένα ξεκίνα αργά το μεσημέρι από παλιά εθνική και με το fuel στο κινητό που είπε ο φίλος πιο πάνω προχώρα χαλαρά...

    Με προσοχή στα αγροτικά και τις διασταυρώσεις (και στάσεις για να ξεπιαστείτε) όλα θα πάνε καλά!!

    Να το ευχαριστηθείτε

  11. #71
    Banned
    Εγγραφή
    05/09/2018
    Μηνύματα
    360
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από slzr Προβολή μηνύματος
    Για μένα ξεκίνα αργά το μεσημέρι από παλιά εθνική και με το fuel στο κινητό που είπε ο φίλος πιο πάνω προχώρα χαλαρά...

    Με προσοχή στα αγροτικά και τις διασταυρώσεις (και στάσεις για να ξεπιαστείτε) όλα θα πάνε καλά!!

    Να το ευχαριστηθείτε
    Θέλω να κοιτάξω και αυτή την επιλογή , αλλά επειδή είμαι άσχετος , η παλιά εθνική ποια είναι; Έχει διόδια?

  12. #72
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    Φιλε βλεπω οτι παραεισαι ασχετος με το οδικο δικτυο και ετοιμάζεσαι να το διασχίσεις με το πλεον κουφο οχημα...(αμεσως μετα ειναι το ποδηλατο) επειδη εχω κορες θα σου πω πρωτα απ'ολα οτι ελπιζω να ειναι ενημεροι οι γονεις-συγγενεις της κοπελας για το εγχείρημα.

    Δεύτερον δεν ξεκινας να κανεις μια μικροτερη αποσταση πρώτα να δεις δοκιμαστικά πως παει το πραμα και αν θα την παλέψεις κι εσυ και το όχημα;

    Αυτα τα "εχω γυρισει την Ευρωπη με πατίνι κάποτε" που διαβαζω κατα καιρους δεν μου λενε προσωπικα και πολλά...ο καθε ανθρωπος διαφέρει απο τον άλλον και δεν κουβαλαμε ολοι τα ιδια μυαλα και ψυχοσύνθεση...να το θυμάσαι αυτο..ταξιδι μεγαλο σε δρομους ταχειας κυκλοφορίας με αργό και εξοπλισμενο μονο με τα στοιχειωδη όχημα παραμένει για τον γενικο πληθυσμό ακρως επικίνδυνο τολμημα...να το χεις στο νου σου και να το ζυγισεις αυτο...οπως είπε φιλος παραπανω και θα συμφωνήσω απολυτα με ενα τριανταρι το στέλνεις μεταφορική παντού το μηχανάκι..

    Εκτος κι αν το κανεις για την εμπειρια..

  13. #73
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.258
    Ολα τα τα άλλα τα παραβλέπω . Και μεις πιτσιρικάδες κανάμε μαλακίτσες . Αλλά αλήθεια ρε φίλε θα κουβαλήσεις μαζί σου βενζίνη ; Να λαμπαδιάσεις σε μία στραβή ; Και καλά εσύ , θα έχεις και άνθρωπο μαζί σου ; Κανένας απολύτως λόγος . Βενζινάδικα υπάρχουν αφθονα , τα βρίσκεις στο ιντερνετ ή στο κινητό σου . Υπολογίζεις χλμ και απλά θέλει προσοχή να μην φτάσεις στο όριο και είσαι μακρία απο βενζινάδικο . Δεδομένου πως και το παπί δεν περιμένω να έχει σοβαρά φώτα , θα πρότεινα να πας μέρα . Με λίγη υπομονή και τσούκου τσούκου θα φτάσεις ....
    Modenas Kriss 125

  14. #74
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της JasonEV
    Εγγραφή
    30/09/2017
    Μηνύματα
    210
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nospecialname Προβολή μηνύματος
    Θέλω να κοιτάξω και αυτή την επιλογή , αλλά επειδή είμαι άσχετος , η παλιά εθνική ποια είναι; Έχει διόδια?
    Σορυ κιολας αλλα δεν ξερεις καν αν ο παλιος δρομος εχει διοδια και νιωθεις τοσο σιγουρος οτι μπορεις να ταξιδεψεις βραδυ με το παπι;

  15. #75
    Μονοκύλινδρο μέλος Το avatar του/της nikosmec
    Εγγραφή
    09/09/2015
    Μηνύματα
    335
    Η αλήθεια είναι πως δεν διάβασα όλα τα σχόλια.... αλλά μία αίσθηση ότι ζούμε στην άγρια δύση μου έβγαλαν αρκετά.... Μιλάμε για μια απόσταση 300 km δεν πάει στην άλλη άκρη της γης ούτε θα περάσει μέσα από την Μόρντορ για να φτάσει. Τα Βασικά, ελέγχεις στάθμη λαδιού και έχεις ένα λίτρο λάδι μαζί σου για σιγουριά (δεν νομίζω να κάψει καθόλου καινούριο μηχανάκι), πάρε ένα φαστ (εγώ ποτέ δεν είχα μαζί μου), σπρέι αλυσίδας, ένα συρματόσχοινο γκαζιού, νερό και κάτι να τσιμπάς και πάρε επαρχιακό, θα ευχαριστηθείς την διαδρομή και θα βρεις πιο πολλά βενζινάδικα και βουλκανιζατέρ στον δρόμο αν χρειαστεί. Το μόνο δύσκολο της υπόθεσης είναι το δικάβαλο αλλά ας μην το κάνουμε και γόρδιο δεσμό. Εγώ πριν 6 χρόνια ανεβοκατέβαινα Αθήνα-Αγρίνιο επαρχιακό και εθνική συχνά πυκνά με παπί 50αρι που το είχα φτιάξει 90αρι και δεν έπαθε τίποτα το παπί, ο κώλος μου ήθελε στάση αλλά αυτό είναι άλλη υπόθεση, δεν είμαι και τόσο σιδερόκωλος. Και απέφυγε να πας ΣΚ, καθημερινές θα βρεις μαγαζιά ανοιχτά αν χρειαστείς κάτι. και φύγε πρωί μην σε πιάσει η νύχτα όπως εμένα μου την πρώτη φορά έφυγα 8 το απόγευμα και έφτασα σπίτι 2 το βράδυ. Για την βενζίνη όπως σου είπαν όταν φτάσει στην μέση γεμίζεις ξανά.

Σελίδα 5 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ταξιδι Αθηνα-Θεσσαλονικη με TTR250!
    από jasonaras στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 63
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2016, 23:01
  2. Ταξιδι με παπι(Διαβαστε για να τρελαθειτε)
    από greekgenius στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 01/11/2009, 10:33
  3. ...ΤΑΞΙΔΙ ΜΕ ΠΑΠΙ.Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ!
    από kostask2008 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2008, 12:25
  4. ΤΑΞΙΔΙ ΜΕ ΠΑΠΙ...
    από kostask2008 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 25/04/2008, 23:02
  5. Ταξίδι με... παπί;;;
    από anf125 στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 21/07/2007, 07:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF