Σελίδα 6 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 120

Θέμα: Ταξίδι Αθήνα-βολος με παπί 8,5 ίππων

  1. #76
    Ιπτάμενο Μέλος Το avatar του/της Kepler Fun
    Εγγραφή
    11/06/2009
    Μηνύματα
    168
    Κατά την άποψή μου το σοβαρότερο πρόβλημα κίνησης σε αυτοκινητόδρομο με μικρό φορτωμένο μηχανάκι είναι τα μεγάλα οχήματα.

    Προσπερνάνε συνήθως κοντά σου ενώ εαν χρειασθείς να περάσεις εσύ μια βαριά νταλίκα που πάει πολύ αργά είναι αδύνατον.

    Επί πλεόν το τοπίο είναι βαρετό και επαναλααμβανόμενο και μετά από λίγο σίγουρα θα μειωθεί η προσοχή σου.

    Προτίμησε το επαρχιακό δίκτυο ημέρα που είναι πιο συμβατό με το μέσον που διαθέτεις και πιο ενδιαφέρον σαν ταξίδι.
    'Η ανάγκη είναι η μητέρα της δημιουργίας'

  2. #77
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    Φιλε βλεπω οτι παραεισαι ασχετος με το οδικο δικτυο και ετοιμάζεσαι να το διασχίσεις με το πλεον κουφο οχημα...(αμεσως μετα ειναι το ποδηλατο) επειδη εχω κορες θα σου πω πρωτα απ'ολα οτι ελπιζω να ειναι ενημεροι οι γονεις-συγγενεις της κοπελας για το εγχείρημα.

    Δεύτερον δεν ξεκινας να κανεις μια μικροτερη αποσταση πρώτα να δεις δοκιμαστικά πως παει το πραμα και αν θα την παλέψεις κι εσυ και το όχημα;

    Αυτα τα "εχω γυρισει την Ευρωπη με πατίνι κάποτε" που διαβαζω κατα καιρους δεν μου λενε προσωπικα και πολλά...ο καθε ανθρωπος διαφέρει απο τον άλλον και δεν κουβαλαμε ολοι τα ιδια μυαλα και ψυχοσύνθεση...να το θυμάσαι αυτο..ταξιδι μεγαλο σε δρομους ταχειας κυκλοφορίας με αργό και εξοπλισμενο μονο με τα στοιχειωδη όχημα παραμένει για τον γενικο πληθυσμό ακρως επικίνδυνο τολμημα...να το χεις στο νου σου και να το ζυγισεις αυτο...οπως είπε φιλος παραπανω και θα συμφωνήσω απολυτα με ενα τριανταρι το στέλνεις μεταφορική παντού το μηχανάκι..

    Εκτος κι αν το κανεις για την εμπειρια..
    Επειδή κι ο Μπάκλης ομοιοπαθής είναι, του το γραψε πριν 40 ποστ Ελπίζω να του δώσει την δέουσα προσοχή-σημασία

  3. #78
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Να σας δω αν θα φτάσετε 6 σελίδες για εμένα όταν θα γράφω για το Άστρος - Αθήνα με cbX ρε κ@ριοΛηδες
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  4. #79
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Να σας δω αν θα φτάσετε 6 σελίδες για εμένα όταν θα γράφω για το Άστρος - Αθήνα με cbX ρε κ@ριοΛηδες
    Δικάβαλο ή σόλο;
    Έχει διαφορά...


  5. #80
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Να σας δω αν θα φτάσετε 6 σελίδες για εμένα όταν θα γράφω για το Άστρος - Αθήνα με cbX ρε κ@ριοΛηδες
    Έβαλες προβολακια,φουλ touratec τριπλέτα, κάγκελα (μαζί με τσαντάκια) βάση κινητού ,gps,πρίζα 12v θερμενομενα γκρουπ,χούφτες με λεντοσειρα,cruise control στην γκαζιερα, ρυθμιζόμενα πατητήρια, πυροσβεστήρα;
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  6. #81
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Έβαλες προβολακια,φουλ touratec τριπλέτα, κάγκελα (μαζί με τσαντάκια) βάση κινητού ,gps,πρίζα 12v θερμενομενα γκρουπ,χούφτες με λεντοσειρα,cruise control στην γκαζιερα, ρυθμιζόμενα πατητήρια, πυροσβεστήρα;
    Μόνο κάγκελα οεμ όμως - επειδή είμαι και ψωνάρα - και σχάρα επίσης χόνδα, πάω πουθενά;



    Φίλε μου Αθήνα - Αρκαδία έκανα και εγώ στην ηλικία σου, με 50άρια παπιά και σκούτερ, αντιμετωπίζοντας διάφορες μικροπεριπέτειες. Ωραία είναι όλα αυτά και σε γεμίζουν εμπειρίες να έχεις να θυμάσαι.

    Πλέον, κάθε χρόνο, επειδή φορτώσαμε και κάποια χρόνια στην πλάτη, το πάω Αγίας Άννης και από εκεί παίρνει το δρόμο για το χωριό αβίαστα / αβάδιστα / αβασάνιστα στην πόρτα μου με 50€ aller - retour ή 25€ μόνο να πάει.

    Έτσι χαίρομαι τις βόλτες μου και τις τοπικές μετακινήσεις χωρίς κόπο και κινδύνους.

    Αν δεν σε ενδιαφέρει αυτή η λύση, θα πρότεινα το λιγότερο, να το κάνεις μονοκάβαλος, λαμβάνοντας όλα τα μέτρα προστασίας που προαναφέρθηκαν.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  7. #82
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος


    Μόνο κάγκελα οεμ όμως - επειδή είμαι και ψωνάρα - και σχάρα επίσης χόνδα, πάω πουθενά;




    Που πας ρε Πανουλη......το ξέρει η μανούλα σου;











    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  8. #83
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της slzr
    Εγγραφή
    10/03/2012
    Μηνύματα
    1.056
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nospecialname Προβολή μηνύματος
    Θέλω να κοιτάξω και αυτή την επιλογή , αλλά επειδή είμαι άσχετος , η παλιά εθνική ποια είναι; Έχει διόδια?

    Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος πρέπει να είναι αυτή η διαδρομή. Δεν την έχω κάνει εγώ, ὰρα όποιος ξέρει ας επιβεβαιώσει !

    Τώρα χωρίς να θέλω να σε χαλάσω, αν δεν έχεις και πολύ εμπειρία με το παπί μην πας καλύτερα οδικώς.

    Αν το κατέχεις , καλύτερα να ξεκινήσετε πρωί όπως σου είπαν και αν μπορείς να έχεις παρέα και κάνα φίλο σου με άλλο παπί ακόμα καλύτερα! Κρανάκια οπωσδήποτε και χωρίς άγχος να κάνετε το ταξιδάκι σας με ασφάλεια

  9. #84
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Kαλοκαιριατικα το daytona θα την "ακουσει στερεο".
    Θα ξεχαστεις λογω εθνικης οδου και βαρεμαρας και θα το πηγαινεις τερμα γκαζι και θα παρεις το μοτερ στο χερι.
    Επισης η κοπελα σου θα φρικαρει πισω και θα γκρινιαζει και μολις μεινετε, απο την σχεδον βεβαιη μηχανικη βλαβη, στη μεση του πουθενα, θα "εκραγει" και θα εκτονωσει ολα τα νευρα που μαζεψε στη διαρκεια της διαδρομης απο την ταλαιπωρια πανω σου με αποτελεσμα πιθανο χωρισμο ή στην καλυτερη σοβαρο καβγα.
    Οποτε θα χασεις και την κοπελα και το παπι.
    Παρε το ΚΤΕΛ ή το τρενακι να εισαι ησυχος και ανετος.
    MADE IN JAPAN 日本製

  10. #85
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Kαλοκαιριατικα το daytona θα την "ακουσει στερεο".
    Θα ξεχαστεις λογω εθνικης οδου και βαρεμαρας και θα το πηγαινεις τερμα γκαζι και θα παρεις το μοτερ στο χερι.
    Επισης η κοπελα σου θα φρικαρει πισω και θα γκρινιαζει και μολις μεινετε, απο την σχεδον βεβαιη μηχανικη βλαβη, στη μεση του πουθενα, θα "εκραγει" και θα εκτονωσει ολα τα νευρα που μαζεψε στη διαρκεια της διαδρομης απο την ταλαιπωρια πανω σου με αποτελεσμα πιθανο χωρισμο ή στην καλυτερη σοβαρο καβγα.
    Οποτε θα χασεις και την κοπελα και το παπι.
    Παρε το ΚΤΕΛ ή το τρενακι να εισαι ησυχος και ανετος.
    Ζόπα βγες από το προφίλ του Bob


  11. #86
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/02/2019
    Μηνύματα
    34
    Κάνω την παραπάνω διαδρομή από Νέο Μοναστήρι μέχρι Αθήνα. Σε αυτό το κομμάτι περνάω ελάχιστα εθνική από Λαμία μέχρι να βγω για Μπράλο, όπου έχει 40 λεπτά του ευρώ νομίζω διόδια.
    Άλλη μία επιλογή (ίσως μπορείς να την κάνεις στο γύρνα πχ.), καραβάκι από Γλύφα και Χαλκίδα...

  12. #87
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της JasonEV
    Εγγραφή
    30/09/2017
    Μηνύματα
    210
    Να πω παντως μιας και πολλοι προτεινετε τον παλιο δρομο οτι αν δεν εισαι εμπειρος μπορεις να χαθεις ευκολα. Γιατι; θα δωσω ενα παραδειγμα. Προσπαθησε να πας Χαλκιδα απο τον παλιο δρομο. Στο μεγαλυτερο τμημα του ειναι παραλληλος με τον καινουργιο. Οι καθετες διασταυρωσεις ομως ειναι πλεον με κυκλικους κομβους. Σαν να μην εφτανε αυτο οι ταμπελες ειναι αποπροσανατολιστικες αφου αν πηγαινεις προς λαμια π.χ. η ταμπελα που γραφει προς λαμια στον κυκλικο κομβο δεν ειναι στον δρομο που συνεχιζει παραλληλα αλλα στον καθετο που σε ενωνει με τον καινουργιο, θεωροντας οτι για να πας λαμια θα μπεις στον καινουργιο δρομο. Οσο για τις ταμπελες που δειχνουν προς τον παραλληλο εχουν ονοματα χωριων και πολεων. π.χ. "Μαλακασα". Ια ρεπει δηλαδη εσυ να θυμασαι απο ποια χωρια περναει ο δρομος για να μην χαθεις. Ασε που σε καποιους κυκλικου κομβους ο απεναντι δρομος που φαινεται σαν συνεχεια αυτου που διασχιζεις παει αλλου. Οστοσο παιζει να το εχει κανει ηδη το ταξιδι η να μην κοιταει καν το νημα πια.

  13. #88
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Aυτο με τις αποπροσανατολιστικες ταμπελες ειναι θεμα παντως! Απο Ξανθη προς Θεσ/νικη πχ πολλες φορες με το μηχανακι αλλα και με το αμαξι πηγαινα και γυρνουσα απο τον παλιο λογω γραφικοτητας και για να το ζησω 90ies, "ας περιμενουν οι γυναικες" κλπ, κλπ και το τμημα απο πριν την Χρυσουπολη μεχρι Ελευθερες ειμαι σιγουρος οτι ειναι φτιαγμενο για να σε μπερδευει επιτηδες και να σε βγαζει στην Εγνατια.. Οπως και ενα τμημα στο Ορφυνιο κοντα..
    MADE IN JAPAN 日本製

  14. #89
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Με αγχώσατε κι εμένα ρε σεις. Πάω να το πουλήσω το γ@μηδι.

  15. #90
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    535
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Kαλοκαιριατικα το daytona θα την "ακουσει στερεο".
    Θα ξεχαστεις λογω εθνικης οδου και βαρεμαρας και θα το πηγαινεις τερμα γκαζι και θα παρεις το μοτερ στο χερι.
    Επισης η κοπελα σου θα φρικαρει πισω και θα γκρινιαζει και μολις μεινετε, απο την σχεδον βεβαιη μηχανικη βλαβη, στη μεση του πουθενα, θα "εκραγει" και θα εκτονωσει ολα τα νευρα που μαζεψε στη διαρκεια της διαδρομης απο την ταλαιπωρια πανω σου με αποτελεσμα πιθανο χωρισμο ή στην καλυτερη σοβαρο καβγα.
    Οποτε θα χασεις και την κοπελα και το παπι.
    Παρε το ΚΤΕΛ ή το τρενακι να εισαι ησυχος και ανετος.

    Το ρήγμα της Πάρνηθας ξέχασες

Σελίδα 6 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ταξιδι Αθηνα-Θεσσαλονικη με TTR250!
    από jasonaras στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 63
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2016, 23:01
  2. Ταξιδι με παπι(Διαβαστε για να τρελαθειτε)
    από greekgenius στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 01/11/2009, 10:33
  3. ...ΤΑΞΙΔΙ ΜΕ ΠΑΠΙ.Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ!
    από kostask2008 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2008, 12:25
  4. ΤΑΞΙΔΙ ΜΕ ΠΑΠΙ...
    από kostask2008 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 25/04/2008, 23:02
  5. Ταξίδι με... παπί;;;
    από anf125 στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 21/07/2007, 07:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF