Σελίδα 8 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 345678
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 120

Θέμα: Ταξίδι Αθήνα-βολος με παπί 8,5 ίππων

  1. #106
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Φήμες λένε ότι πήρε ποσοστά από την Δέλτα όταν κυκλοφόρησε η γρανιτα Grillo........
    Μάλλον από την Έβγα

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Capture.jpg 
Προβολές:	369 
Μέγεθος:	48,6 KB 
ID:	408526
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  2. #107
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Αφού έχεις ετοιμάσει το μηχανάκι από την προηγούμενη μέρα,κοιμάσαι νωρίς το βράδυ και ξυπνάς νωρίς το πρωί..
    Εγώ όταν έχω να κάνω μεγάλο ταξίδι (300+χλμ) ξεκινάω κατά τις 04.30 που δεν υπάρχει ψυχή πουθενά.. Κατά τις 7 έχεις φάει πάνω από το μισό της διαδρομής και πίνεις το καφεδάκι σου σε άλλα μέρη...
    Κατάλληλη ενδυμασία, ένα 4λιτρο βενζίνη καβατζα, και οπωσδήποτε αντανακλαστικο γιλέκο,γιατι όταν κινείσαι με μέση ταχύτητα 90 μπορεί να σε περάσει από πάνω κανένας παλαβός μέσα στη νύχτα..
    The only easy day was yesterday.

  3. #108
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Μάλλον από την Έβγα

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Capture.jpg 
Προβολές:	369 
Μέγεθος:	48,6 KB 
ID:	408526
    Το Grillo (γρύλος)από πού νομίζεις ότι βγήκε;
    Όταν "τον" πάταγε κάτω για κατούρημα πονούσε και σηκωνόταν στις μύτες.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  4. #109
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    εντάξει το νήμα απογειώθηκε!!
    https://www.youtube.com/watch?v=YzLEh-9yyTc
    you rise you fall you're down then you rise again

  5. #110
    Παντως οσοι γραφετε "τη δεκαετια του 70 πηγα με παπι στην Κοζανη" δεν εχετε καταλαβει τι εχει αλλαξει στους δρομους τα τελευταια χρονια...Που δε λεγονται πλέον εθνικες αλλα αυτοκινητοδρομοι.

    Ενα παπι που με το ζορι πιανει τα 90 (και αν), θα βρεθει διπλα σε ρυμουλκουμενη νταλικα που κινειται ανετα με 90. Κι αν με μηχανη οταν προσπερνατε νταλικα νιωθετε τον αερα να σας κουναει, σκεφτειτε τι θα γινει με το παπι.

    Χωρια που μια σοβαρη τροχαια θα τον στειλει απο παραδρομο η και παλια εθνικη.

    Εν ολιγοις: Πηγαινε αν θες, αλλα απο παλιους δρομους και με χρονικη ανεση. Δεν εχει κανενα νοημα να πληρωσεις διοδια σε αυτοκινητοδρομο οταν δεν μπορεις να εκμεταλλευτεις τα πλεονετκηματα του (ταχυτητα).

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  6. #111
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/02/2007
    Μηνύματα
    465
    Διαβάζοντας πολλές από τις απόψεις για το ταξίδι, ενώ ήμουν έτοιμος να κάνω ταξίδι με παπί χρησιμοποιώντας Εθνική - Επαρχιακούς και παραδρόμους, αποφάσισα πως φρόνιμο είναι να κάτσω στα αβγά μου και να μην πάω αλλά ούτε να το επιχειρήσω ποτέ ...

    Κατάλαβα πως αυτά τα πράγματα αφενός δεν γίνονται με απόλυτη ασφάλεια, αφετέρου το παπί θα χαλάσει, θα κάψει λάδια, θα σκάσουν τα λάστιχα και τόσα ακόμα ...

    Ο Θεός με φύλαξε που το διάβασα πριν φύγω.

    Υ.Γ. ... στον ύπνο μου είδα πως έκανα 630 χλμ δικάβαλος πήγαινε έλα σε δύο μέρες με παπί, χρησιμοποιώντας Εθνική και επαρχιακούς. Δυο τρεις στάσεις για φωτο και τσίσα, ωραίος σταθερός ρυθμός, γραφικά χωριά, παραλίες και ορεινά περάσματα. Ωραία ήταν, αλλά αυτά είναι μόνο στα όνειρα.
    Τελευταία τροποποίηση από Vrasidas; 17/07/2020 στις 23:46.

  7. #112
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/06/2015
    Μηνύματα
    208
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος

    Προσωπικά, με παπί, δεν θα πήγαινα ούτε μέχρι Άγιο Στέφανο, και μιλάμε για μονός τώρα, για διπλός δεν το συζητάω δεν έβγαινε ούτε μέτρο Εθνικής Οδού. Η θέση οδήγησης στα παπιά, έχει σχεδιαστεί για σύντομη-μικρές_αποστάσεις-χαμηλή_ταχύτητα κίνηση εντός πόλης. Είναι ΤΡΑΓΙΚΗ για την σπονδυλική στήλη, σε πολύωρη χρήση, πολλά χιλιόμετρα απόσταση. Ακόμα και το πιο σκληροπυρηνικό supersport είναι αιώνες καλύτερο-ταχύτερο-ξεκουραστότερο για ταξίδι, τουλάχιστον αυτά τελειώνουν το ταξίδι μάνι-μάνι και το σώμα μοιράζει το βάρος σε πολλά σημεία στήριξης, στο παπί είναι σαν να κάθεσαι σε πάγκο ή καρέκλα χωρίς πλάτη.
    εγω παντως βρισκω τη θεση οδηγησης στο παπι μια χαρα(καζερ), το προτιμω μαλιστα απ τα μικρα ονοφ, που εχουν στενοτερη σελα και μπροστα τοποθετημενα μαρσπιε.Δεν εχεις ρεζερβουαρ για στηριξη βεβαια.
    Ο κινδυνος στην εθνικη ειναι απ τη χαμηλη ταχυτητα που μοιραια κινεισαι( ειδικα στις εξοδους). σταθερο ειναι παντως.Το supersport μοιραζει το βαρος ομως αν εχεις ευαισθησια σε αυχενα οπως εγω..δεν πας πουθενα..πιο ξεκουραστο το παπι για μενα
    Τελευταία τροποποίηση από afric; 18/07/2020 στις 11:18.

  8. #113
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vrasidas Προβολή μηνύματος
    Διαβάζοντας πολλές από τις απόψεις για το ταξίδι, ενώ ήμουν έτοιμος να κάνω ταξίδι με παπί χρησιμοποιώντας Εθνική - Επαρχιακούς και παραδρόμους, αποφάσισα πως φρόνιμο είναι να κάτσω στα αβγά μου και να μην πάω αλλά ούτε να το επιχειρήσω ποτέ ...

    Κατάλαβα πως αυτά τα πράγματα αφενός δεν γίνονται με απόλυτη ασφάλεια, αφετέρου το παπί θα χαλάσει, θα κάψει λάδια, θα σκάσουν τα λάστιχα και τόσα ακόμα ...

    Ο Θεός με φύλαξε που το διάβασα πριν φύγω.

    Υ.Γ. ... στον ύπνο μου είδα πως έκανα 630 χλμ δικάβαλος πήγαινε έλα σε δύο μέρες με παπί, χρησιμοποιώντας Εθνική και επαρχιακούς. Δυο τρεις στάσεις για φωτο και τσίσα, ωραίος σταθερός ρυθμός, γραφικά χωριά, παραλίες και ορεινά περάσματα. Ωραία ήταν, αλλά αυτά είναι μόνο στα όνειρα.

    Σε τα μάς. Αυτα πέστα αλλού
    καθε μερα ...νεα μερα.

  9. #114
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    31/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Θα το πω λίγο διαφορετικά:
    Θες να το κάνεις; κάντο και μη ρωτάς πολλά...Εδώ θα είμαστε να μοιραστείς την εμπειρία σου!
    Είμαι σίγουρος πως θα το κάνεις όπως το έκανα και γω κάποτε (1989) χωρίς να πω σε κανέναν τίποτα...Απλά σηκώθηκα,έφτιαξα καφέ και ξεκίνησα
    Όμως:......
    Είσαι 19 και σίγουρα κάτοχος διπλώματος που απέκτησες πρόσφατα.Θες να κάνεις ένα ταξιδάκι 330 χιλιομέτρων κουβαλώντας δεύτερο άτομο με μετριότατο εξοπλισμό,τη σχετική απειρία και άγνοια κινδύνου που είχαμε όλοι στα 19 μας αλλά και την ευθύνη πως θα τη μοιραστείς με άλλη μια ψυχή....
    Έχω κόρη και γιο 20 και 22 χρονών αντίστοιχα που δε λένε όχι σε βόλτες και ταξίδια από μικρά αλλά πάντα έχουν στην άκρη του μυαλού τους πως αν δεν αισθάνονται ασφαλείς παίρνουν το ΚΤΕΛ ή τον προαστιακό.Σημασία έχει η βόλτα όχι το μέσο χεχεχε !

    Τι παίζει εκεί έξω....
    Εν έτει 2020 ένα ταξίδι 300+κμ(και 300 η επιστροφή...) σε Ε.Ο. (με τόσους ανεύθυνους) και με όχημα που δεν έχει άνετα τελική ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ τη μέγιστη επιτρεπόμενη το οδικού δικτύου-130κμ/ώρα δηλαδή, αποτελεί μόνο του μια περιπέτεια...Και μάλιστα με άτομο μαζί σου.
    Σου το λέει κάποιος που το έκανε αρκετές φορές με το πιστό μου ΚΑΖΕ R 115 λόγω δουλειάς (Ομόνοια- Ορωπό- Λαμία) είτε από παράδρομο είτε καρφί ΕΟ.
    Και συνεχίζω τη μετακίνηση αυτή καθημερινά από το πρωί στις 6:00 (με εταιρικό αμάξι πια...) και το τι βλέπω κάθε πρωί... άστο καλύτερα....
    Γενικά το παπί είναι για μικρές μετακινήσεις μέχρι 100 κμ τη μέρα -ή χοντρικά μέχρι τα 2/3 της αυτονομίας του- για να είσαι άνετος και ξεκούραστος.Από 150 κμ διαδρομή και πάνω το βασανίζεις και βασανίζεσαι.
    Ο βασικός λόγος να το ζυγίσεις ξανά- για οποιοδήποτε ταξίδι- είναι η αυτονομία του παπιού που είναι μικρή,και περιλαμβάνει και το ρίσκο να βρεις κλειστό βενζινάδικο.
    Μπετονάκι καυσίμου ναι,αν το επιχειρήσεις αλλά μέσα σε κλειστό χώρο να μην το ζεσταίνει ο ήλιος-άρα θες μπαγκαζιέρα και ό,τι χωρέσει μετά....

    Στερόγραφο 1 (ζωτικό)
    Αν δεν έχεις κέφια και όρεξη στο 100% μην το σκεφτείς να ξεκινήσεις καν.Δε μιλάω καν για αδιαθεσία κλπ.

    Στερόγραφο 2
    Μπουφάν δερμάτινο δανείζω να κάνεις τη δουλειά σου...Και κορντούρα καλοκαιρινή έχω,διάτρητη..Παίζουν και τα 2 πάντως.Εννοείται με τα προστατευτικά τους συν το προστατευτικό πλάτης.

    Στερόγραφο 3
    Μη ρισκάρεις αν θες να γουστάρεις...
    Τελευταία τροποποίηση από nassosxlvbros; 18/07/2020 στις 11:07.
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  10. #115
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nassosxlvbros Προβολή μηνύματος
    Θα το πω λίγο διαφορετικά:
    Θες να το κάνεις; κάντο και μη ρωτάς πολλά...Εδώ θα είμαστε να μοιραστείς την εμπειρία σου!
    Είμαι σίγουρος πως θα το κάνεις όπως το έκανα και γω κάποτε (1989) χωρίς να πω σε κανέναν τίποτα...Απλά σηκώθηκα,έφτιαξα καφέ και ξεκίνησα
    Όμως:......
    Είσαι 19 και σίγουρα κάτοχος διπλώματος που απέκτησες πρόσφατα.Θες να κάνεις ένα ταξιδάκι 330 χιλιομέτρων κουβαλώντας δεύτερο άτομο με μετριότατο εξοπλισμό,τη σχετική απειρία και άγνοια κινδύνου που είχαμε όλοι στα 19 μας αλλά και την ευθύνη πως θα τη μοιραστείς με άλλη μια ψυχή....
    Έχω κόρη και γιο 20 και 22 χρονών αντίστοιχα που δε λένε όχι σε βόλτες και ταξίδια από μικρά αλλά πάντα έχουν στην άκρη του μυαλού τους πως αν δεν αισθάνονται ασφαλείς παίρνουν το ΚΤΕΛ ή τον προαστιακό.Σημασία έχει η βόλτα όχι το μέσο χεχεχε !

    Τι παίζει εκεί έξω....
    Εν έτει 2020 ένα ταξίδι 300+κμ(και 300 η επιστροφή...) σε Ε.Ο. (με τόσους ανεύθυνους) και με όχημα που δεν έχει άνετα τελική ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ τη μέγιστη επιτρεπόμενη το οδικού δικτύου-130κμ/ώρα δηλαδή, αποτελεί μόνο του μια περιπέτεια...Και μάλιστα με άτομο μαζί σου.
    Σου το λέει κάποιος που το έκανε αρκετές φορές με το πιστό μου ΚΑΖΕ R 115 λόγω δουλειάς (Ομόνοια- Ορωπό- Λαμία) είτε από παράδρομο είτε καρφί ΕΟ.
    Και συνεχίζω τη μετακίνηση αυτή καθημερινά από το πρωί στις 6:00 (με εταιρικό αμάξι πια...) και το τι βλέπω κάθε πρωί... άστο καλύτερα....
    Γενικά το παπί είναι για μικρές μετακινήσεις μέχρι 100 κμ τη μέρα -ή χοντρικά μέχρι τα 2/3 της αυτονομίας του- για να είσαι άνετος και ξεκούραστος.Από 150 κμ διαδρομή και πάνω το βασανίζεις και βασανίζεσαι.
    Ο βασικός λόγος να το ζυγίσεις ξανά- για οποιοδήποτε ταξίδι- είναι η αυτονομία του παπιού που είναι μικρή,και περιλαμβάνει και το ρίσκο να βρεις κλειστό βενζινάδικο.
    Μπετονάκι καυσίμου ναι,αν το επιχειρήσεις αλλά μέσα σε κλειστό χώρο να μην το ζεσταίνει ο ήλιος-άρα θες μπαγκαζιέρα και ό,τι χωρέσει μετά....

    Στερόγραφο 1 (ζωτικό)
    Αν δεν έχεις κέφια και όρεξη στο 100% μην το σκεφτείς να ξεκινήσεις καν.Δε μιλάω καν για αδιαθεσία κλπ.

    Στερόγραφο 2
    Μπουφάν δερμάτινο δανείζω να κάνεις τη δουλειά σου...Και κορντούρα καλοκαιρινή έχω,διάτρητη..Παίζουν και τα 2 πάντως.Εννοείται με τα προστατευτικά τους συν το προστατευτικό πλάτης.

    Στερόγραφο 3
    Μη ρισκάρεις αν θες να γουστάρεις...
    Ποιανού απαντάς βρε τρελε
    Το νήμα είναι περσινό.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  11. #116
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Ποιανού απαντάς βρε τρελε
    Το νήμα είναι περσινό.
    Ε με παπί θα πήγαινε μαλακωσσά. Μπορεί να είναι στο δρόμο ακόμα.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  12. #117
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παιζει να εχει αυτο-διαγραφει κιολας

  13. #118
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    31/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Ποιανού απαντάς βρε τρελε
    Το νήμα είναι περσινό.
    Μη μου κολλάς θα απαντήσω και σε νήμα το 08 !
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  14. #119
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Παιζει να εχει αυτο-διαγραφει κιολας
    Αν μιλάς για αυτόν που άνοιξε το θρεντ, δεν του έγινε αυτοδιαγραφή..
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  15. #120
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nassosxlvbros Προβολή μηνύματος
    Μη μου κολλάς θα απαντήσω και σε νήμα το 08 !
    Χαλω σου εγώ χατίρι?
    καθε μερα ...νεα μερα.

Σελίδα 8 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 345678

Παρόμοια θέματα

  1. Ταξιδι Αθηνα-Θεσσαλονικη με TTR250!
    από jasonaras στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 63
    Τελευταίο μήνυμα: 31/07/2016, 00:01
  2. Ταξιδι με παπι(Διαβαστε για να τρελαθειτε)
    από greekgenius στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 01/11/2009, 11:33
  3. ...ΤΑΞΙΔΙ ΜΕ ΠΑΠΙ.Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ!
    από kostask2008 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2008, 13:25
  4. ΤΑΞΙΔΙ ΜΕ ΠΑΠΙ...
    από kostask2008 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 26/04/2008, 00:02
  5. Ταξίδι με... παπί;;;
    από anf125 στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 21/07/2007, 08:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF