Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 120

Θέμα: Ταξίδι Αθήνα-βολος με παπί 8,5 ίππων

  1. #1
    Banned
    Εγγραφή
    05/09/2018
    Μηνύματα
    360

    Ταξίδι Αθήνα-βολος με παπί 8,5 ίππων

    Καλησπέρα και συγνώμη αν το έχω γράψει σε λάθος σημείο , σκέφτομαι σύντομα να κάνω την διαδρομή Αθήνα Βόλου με παπί , πήγαινε-έλα δικαβαλο , η υπομονή υπάρχει και αυτό που θέλω να μάθω είναι αν θα πάθει κάτι το μηχάνημα , επίσης , εκτός από τα αυτονόητα όπως ένδυση και κράνος , τι εξοπλισμό θα ήταν καλό να εχω?Είναι απαραίτητη και η αλλαγή λαδιών για σιγουριά?

    Επίσης το επόμενο σέρβις του είναι σε 1000χλμ , Αθήνα Βόλος θα κάνω περίπου 600χλμ λέμε τώρα , θα πάθει ζημιά επειδή έχω να αλλάξω λάδια καιρό (1500χλμ + είναι καλοκαίρι);Δεν μου επιτρέπετε να του αλλάξω μόνος γιατί θα χάσω τα δωρεαν σερβις , αλλά το επόμενο σέρβις αργεί

    Επίσης , κάθε πότε θα ήταν καλό να κάνω στάσεις για να κατεβαίνει η θερμοκρασία? Είναι αεροψυκτο , και τέλος , είναι κακό να έχω συνέχεια τέρμα το γκάζι , και μήπως θα ήταν καλύτερο να το αφήνω ελάχιστα πιο κλειστο?Σας ευχαριστω

  2. #2
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Γιατί παπί μιλαμε ; . Λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα από θέμα λαδιού . Απλά σιγουρέψου ότι είσαι απο θέμα σταθμης κάπου στην μέση τουλάχιστον και όχι προς το όριο . Αλλά για καινούριο παπί δεν νομιζω να καίει τίποτα . Απο στάσεις απο μόνος θα κάνεις προφανώς κάθε μία με μίαμιση ώρα . Κάνα μισάωρο καλά είναι . Εγω θα το δουλεία γύρω στο 80 με 85 % . Αλλωστε το ίδιο το μηχανάκι θα σε πάει μόνο του . Αν εχεις και στροφόμετρο ακόμα καλύτερα . Δώσε μια βάση στα φουλαρίσματα . Μην αφήσεις να γεμίσεις όταν σχεδόν αδείασει γιατι καμία φορά στην Εθνική εχει βενζινάδικο κάθε 50+ χλμ . Βεβαια σήμερα με applications και κινητά είναι έυκολο να τα δεις . Καλή βόλτα
    Modenas Kriss 125

  3. #3
    Banned
    Εγγραφή
    05/09/2018
    Μηνύματα
    360
    Έχω ένα Daytona velos R 125i

    Υπάρχει περίπτωση σε καινούργια μηχανή με 4000χλμ , να πρέπει να προσθέσω λάδι , ενώ η τελευταία αλλαγή ήταν πριν από 1500χλμ?Από βενζίνη δεν θα μείνω γιατί θα πάρω 2-3 μπουκάλια βενζίνης 1.5lt για σιγουριά , αλλά φοβάμαι το λάδι μην πάθει τίποτα καινούργιο παπί , στροφόμετρο δυστυχώς δεν έχει

    Είναι το πρώτο μου όχημα και το προσέχω πολύ και για αυτό δεν θέλω να πάθει κάτι , θέμα με το ταξίδι δεν θα έχει επειδή είναι μόνο 125 κυβικά έτσι δεν είναι?Πέρα από λάδι και βενζίνη , πρέπει να κοιτάξω και κάτι άλλο?

  4. #4
    Banned
    Εγγραφή
    05/09/2018
    Μηνύματα
    360
    Επίσης πολύ σημαντικό παρακαλώ αν κάποιος ξέρει πως μπορώ να αποφύγω κάποια από τα διόδια , διότι από λεφτά δύσκολα τα πράγματα

  5. #5
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Καλύτερα να αλλάξεις λάδια πριν φύγεις, στα παπιά τα λάδια αλλάζονται πιο συχνά απο τις μεγαλύτερες μοτο καθώς παίρνουν ενα λίτρο μόνο.
    Επίσης εγώ θα σου συνιστούσα να αποφύγεις την ΕΟ όσο μπορείς για λόγους ασφάλειας.
    Στις ανηφόρες δικάβαλος θα πηγαίνεις σίγουρα κάτω απο 100 χλμ/ωρα και θα σε περνανε νταλίκες και πούλμαν, δεν ειναι καλό σενάριο αυτό.
    Πάρε τον επαρχιακό, θα το ευχαριστηθείς καλύτερα και θα είσαι και πιο ασφαλής.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Καλύτερα να αλλάξεις λάδια πριν φύγεις, στα παπιά τα λάδια αλλάζονται πιο συχνά απο τις μεγαλύτερες μοτο καθώς παίρνουν ενα λίτρο μόνο.
    Επίσης εγώ θα σου συνιστούσα να αποφύγεις την ΕΟ όσο μπορείς για λόγους ασφάλειας.
    Στις ανηφόρες δικάβαλος θα πηγαίνεις σίγουρα κάτω απο 100 χλμ/ωρα και θα σε περνανε νταλίκες και πούλμαν, δεν ειναι καλό σενάριο αυτό.
    Πάρε τον επαρχιακό, θα το ευχαριστηθείς καλύτερα και θα είσαι και πιο ασφαλής.
    Οσο αφορα το τελευταίο για την ασφαλεια εγω θα έλεγα καλυτερα εθνικη καθως εχω οδηγησει καποια κομματια για να αποφυγω διοδια με το αυτοκίνητο κ δεν μπορω να πω οτι ενιωθα πληρως ασφαλες. Επισης εγω βρισκομαι στην λημνο και του χρόνου θελω να φερω ενα μοτοσικλετακι 125 π εχω απο καβαλα μεχρι καρδιτσα 370χλμτρα και φετος πηγα μια φορα με το αυτοκίνητο απο τον παλιο επαρχιακο δρόμο ωστε να δω πως ειναι και αν αξιζει να παω απο εκει με το μηχανακι και αυτο π αποκομισα ειναι οτι ειναι πολυ ποιο επικίνδυνος απο την εθνικη καθως κοντεψα να τρακαρω τουλαχιστον 3 φορες μεχρι κ μετοπικη παραλίγο με εναν π προσπερασε και δεν με ειδε και παραλιγο να με βγαλει απο τον δρομο ευτυχως δεν ηταν πολυ στενος ο δρομος και μετα απο αυτα π ειδα θα το παω απο εθνικη καθως ειναι ποιο ασφαλες τουλαχιστον θα εχω να αντιμετωπισω αυτούς π βλέπω πισω μ απο τους καθρεπτες κ οχι απο το αντιθετο ρευμα

  7. #7
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από masterone Προβολή μηνύματος
    Οσο αφορα το τελευταίο για την ασφαλεια εγω θα έλεγα καλυτερα εθνικη καθως εχω οδηγησει καποια κομματια για να αποφυγω διοδια με το αυτοκίνητο κ δεν μπορω να πω οτι ενιωθα πληρως ασφαλες. Επισης εγω βρισκομαι στην λημνο και του χρόνου θελω να φερω ενα μοτοσικλετακι 125 π εχω απο καβαλα μεχρι καρδιτσα 370χλμτρα και φετος πηγα μια φορα με το αυτοκίνητο απο τον παλιο επαρχιακο δρόμο ωστε να δω πως ειναι και αν αξιζει να παω απο εκει με το μηχανακι και αυτο π αποκομισα ειναι οτι ειναι πολυ ποιο επικίνδυνος απο την εθνικη καθως κοντεψα να τρακαρω τουλαχιστον 3 φορες μεχρι κ μετοπικη παραλίγο με εναν π προσπερασε και δεν με ειδε και παραλιγο να με βγαλει απο τον δρομο ευτυχως δεν ηταν πολυ στενος ο δρομος και μετα απο αυτα π ειδα θα το παω απο εθνικη καθως ειναι ποιο ασφαλες τουλαχιστον θα εχω να αντιμετωπισω αυτούς π βλέπω πισω μ απο τους καθρεπτες κ οχι απο το αντιθετο ρευμα
    Ναι οκ, αλλά καμμία σχέση το αυτοκίνητο με το παπί.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Πάντως και με μια φορτωτικη με 30-40 ευρώ πιστεύω το πας παντού. Κάνε μια ερώτηση, δεν χάνεις κάτι.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  9. #9
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Αμα εχεις καιρο να αλλαξεις λαδια αλλαξε τα πριν το ταξιδι.Η εθνικη κατα την γνωμη μου αμα πηγαινεις στο δεξι μερος της ειναι κατα την γνωμη μου -πλεον-πιο ασφαλης απο τον μεσο επαρχιακο δρομο,που θα συναντησεις πολλους παραγοντες ανασφαλειας και επικινδυνοτητος οπως ζωα,αγροτες με αγροτικα μηχανηματα,ελλειψη διαχωριστικης νησιδας,σουρωμενους τοπικους οδηγους πρωι και κυριως βραδυ, και το κυριωτερο την τοπικιστικη νοοτροπια του μεσου επαρχιωτη που λεει εδω ειναι ο τοπος μου και οτι γουσταρω κανω.
    Οσο για το ταξιδι ,αν πιεσεις το μηχανακι σου μεχρι το 80% της ισχυος του ,δεν θα εχεις κανενα προβλημα οσες ωρες και να το οδηγεις συνεχως,αρκει να αντεχει ο κωλος σου
    Στην δεκαετια του 70 και του 80 τετοια ταξιδια τα καναμε με 50ρι SIMSON διχρονο -με στασεις βεβαια λογω κουρασης-γι αυτο μην μασας και προχωρα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Στην δεκαετια του 70 και του 80 τετοια ταξιδια τα καναμε με 50ρι SIMSON διχρονο -με στασεις βεβαια λογω κουρασης-γι αυτο μην μασας και προχωρα.
    το έχεις κάνει?
    ανανήψαντας

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Ψηφίζω και γω επαρχιακό αν υπάρχει χρονικό περιθώριο.Θα ανεβοκατεβαίνουν κι οι στροφές του κινητήρα και θα κάνεις και στάσεις.
    2κάβαλο από 2κάβαλο διαφέρει μιλάς για 75+50 κιλά ή 90+90 ας πούμε ...

  12. #12
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    το έχεις κάνει?
    Πηγαινοντας θεσσαλονικη 1979 και δικαβαλλος μαλιστα αλλα με σταση ανα 60 χλμ λογω πιασιματος ΚΩΛΟΥ, ξεκινησαμε 6 ωρα το πρωι και φτασαμε 11 το βραδυ .Οταν ομως εισαι 19 χρονων δεν τα υπολογιζεις αυτα.Τωρα θελουμε 1200 κυβικα για Αθηνα -Ναυπλιο.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    το έχεις κάνει?
    82 Αθήνα Βόλο με 12βολτο 50ρι 2κάβαλο 75+70 κιλά ,ευτυχώς κάπνιζα τότε και σταματήσαμε 4-5 φορές
    Πιο μακριά θα του έβαζα φωτιά μιλάμε.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    η σταθμη λαδιου καλο θα ηταν να ειναι στο max πριν ξεκινησεις.. παρε και μαζι μισο λιτρο λαδι (ή 100-300ml) σε περιπτωση που καψει η για να λαδωσεις αλυσιδα στον γυρισμο.
    τα χιλιομετρα του λαδιου δεν παιζουν και τοσο ρολο εκτος αν ερχεσαι απο στρωσιμο.. εγω τα χω αφήσει και 5-6.000 χιλιομετρα

    λαδωσε αλυσίδα πριν φυγεις... και βαλε αερα στα λαστιχα. (γω τα προτιμω με λιγο παραπάνω πιεση αν ειναι για ταξιδι με υψηλές(για παπι) ταχύτητες
    μην τεντωσεις την αλυσιδα τελευταια μερα πριν φυγεις αλλα 2-3 μερες η μια βδομαδα πριν. γιατι σε περιπτωση που δεν γινει κατι σωστα και φυγεις δεν λεει να μεινεις απο αλυσιδα,ρυθμιστες κτλ. γυρνα την ροδα με το χερι και κουνα την να παρεις μια ιδεα για τα ρουλεμαν τροχου. μην φυγεις αν κανει κρακ κρακ η αν η ροδα κουνιεται δεξια-αριστερα

    στασεις το μοτερ δεν θα χρειαστει ακομα και αν το πας σερι με επιστροφή. εσυ ισως.. με 60-70km/h θα ειναι οκ και απο παλια εθνικη αν υπαρχει. που και που ανοιγοκλεινε το γκαζι.
    παρε μαζι σπρει αφρο βουλκανισμου σε περιπτωση που τρυπήσει λαστιχο.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Ανόητη ερώτηση...
    Επιτρέπεται το παπί στην εθνική???
    ανανήψαντας

Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ταξιδι Αθηνα-Θεσσαλονικη με TTR250!
    από jasonaras στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 63
    Τελευταίο μήνυμα: 31/07/2016, 00:01
  2. Ταξιδι με παπι(Διαβαστε για να τρελαθειτε)
    από greekgenius στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 01/11/2009, 11:33
  3. ...ΤΑΞΙΔΙ ΜΕ ΠΑΠΙ.Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ!
    από kostask2008 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2008, 13:25
  4. ΤΑΞΙΔΙ ΜΕ ΠΑΠΙ...
    από kostask2008 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 26/04/2008, 00:02
  5. Ταξίδι με... παπί;;;
    από anf125 στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 21/07/2007, 08:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF