Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: Απορίες για Dynojet jet kit

  1. #1
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427

    Απορίες για Dynojet jet kit

    Καλησπέρα.
    Μετά την αλλαγή εξατμίσεων στην μοτοσυκλέτα μου (tdm 850) παρατήρησα και την κλασσική αλλαγή στον τρόπο λειτουργίας,δηλαδή ενώ πριν η μότο ''σκύλιαζε'' στα χαμηλά και ψηλά ''μπούκωνε'',τώρα έχει χάσει κάπως σε νεύρο στα χαμηλά αλλά δουλεύει πολύ πιο γλυκά,στις μεσαίες-υψηλές ειδικά ανοίγει πολύ πιο ξεκούραστα.
    Με λίγα λόγια,τρύπα στις χαμηλές αν και δουλεύει πιο ευχάριστα γενικά το μοτέρ.

    Σκέφτομαι λοιπόν για ένα τέτοιο κιτ στα καρμπυρατέρ ώστε να βελτιωθεί λίγο η κατάσταση,βλέπω όμως stage 1-2-3.Δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς πιο χρειάζομαι,ο έμπορος λογικά θα μου προτείνει όποιο θέλει να ξεφορτωθεί ή αν το πάρω από έξω μια από τα ίδια.
    Θα μιλήσω φυσικά και με τον μάστορα που θα ασχοληθεί αλλά με ενδιαφέρει πολύ και η δικιά σας γνώμη γενικά,κυρίως τι παίζει με τα stages.
    Αν δηλαδή αγοράσω το stage 3,χρειάζεται και άλλο ''πείραγμα'' η μότο σε άλλα σημεία;
    Εδώ να πω ότι φοράω φίλτρο αέρα KN.

    Δυστυχώς η τελευταία φορά που ασχολήθηκα με ζιγκλερ και βελόνες ήταν στο τέλος του προηγούμενου αιώνα σε ένα gpz 400 με μοτέρ από 600 και μας είχε βγει η πίστη μέχρι να το κάνουμε να δουλέψει σωστά οπότε τώρα θα πάει σε μάστορα ,άσε που δεν θυμάμαι τίποτα.
    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!
    porca miseria.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    πιστευεις οτι υπαρχει σημερα μαστορας που ξερει απο ζιγκλερωματα;
    κι αν ξερει θυμαται;
    κι αν θυμαται θελει να ασχοληθει;

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    537
    Λοιπόν καλησπέρα! Αν θυμάμαι σωστά το πρώτο στάδιο είναι να έχεις βάλει ένα τελικό, δεύτερο στάδιο είναι με φίλτρο και εξάτμιση και το τρίτο να έχεις πειράξει και εκκεντροφόρο.

    Αυτό που θες εσύ είναι το 2. Για να σιγουρευτείς όμως, μπες στο site της εταιρίας και κατέβασε το manual. Το κιτ έχει οδηγίες ώστε να το τοποθετήσεις μόνος σου χωρίς με απλά εργαλεία χωρίς να χρειάζεται να πας σε συνεργείο.

    Σε r6 και ΧΤ που έχω δει δούλευαν σωστά χωρίς μπουκώματα και τρύπες. Δεν ξέρω αν μια επίσκεψη στο δυναμομετρο θα έδινε κάτι παραπάνω.

  4. #4
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Μάλιστα,ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας κύριοι.
    Μόνος μου δεν υπάρχει περίπτωση να το σκαλίσω,μετά θα χρειάζομαι και νέα καρμπς
    Πάω να ψάξω και το site τους τότε,ναι αν είναι όπως τα λες θέλω το st. 2.

    Ευχαριστώ!!

    Edit.

    Για το 3 λέει : Intended for motorcycles with stock or mildly tuned engines using a well designed aftermarket pipe and individual air filters.
    Για το 2 λέει: Intended for motorcycles with a stock or mildly tuned engine using a well designed aftermarket pipe with a modified airbox and a stock replacement air filter.
    Για το 1 λέει: Intended for motorcycles with a stock engine using the stock airbox, air filter and stock pipe. Stage 1 kits are fully adjustable to allow the use of a well designed aftermarket pipes and stock replacement air filters like K&N.

    individual air filter εννοεί χωρίς φιλτροκούτι ας πούμε;Ξωφιλτρα;Όχι ότι θα κάνω και τέτοιο πράγμα βέβαια.
    Τελευταία τροποποίηση από katsar; 20/07/2019 στις 16:11.
    porca miseria.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    537
    Ναι μάλλον εννοεί φιλτροχωανες που ήταν της μόδας κάποτε.

    Έριξα μια ματιά στο αρχείο pdf. Δεν είναι κάτι δύσκολο να το κάνεις μόνος σου. Απλά αλλάζεις τα ζιγκλερ και τις βελόνες με αυτές που δίνει το κιτ.

    Γενικά η φιλοσοφία της dynojet είναι να το αγοράσεις και να το βάλεις μόνος σου. Όπως και με το power commander. Απλά επειδή είμαστε όλοι παγκοζμοιοι και θέλουμε να στίψουμε μέχρι και το τελευταίο άλογο, τρέχουμε σε δυναμομετρα χωρίς ουσιαστικό λόγο.

  6. #6
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Καλά εγώ δεν ψάχνω άλογα και επιδόσεις.Θα άλλαζα μότο αν έψαχνα τέτοια αλλαγή,έτσι και αλλιώς γέρικο Tdm ότι και να το κάνεις ψόφιο είναι.Όχι πως και καινούργιο έβαζε φωτιά στην άσφαλτο βέβαια...Και τις εξατμίσεις τις έβαλα γιατί με κούρασε να δουλεύει σαν ηλεκτρική σκούπα,θέλω θόρυβο τι να κάνω,είμαι καγκ...ερμ ναι αυτό .
    Να δώσω ένα κλικ πάνω τις χαμηλές θέλω κυρίως!
    Όσο αφορά την μετατροπή ναι,για κάποιον που πιάνουν λίγο τα χέρια του ίσως να είναι οκ,μην ξεχνάς πως άλλο μάστορας άλλο κάστορας,

    Τέλος πάντων,θα μιλήσω και με κανα συνεργείο από βδομάδα
    porca miseria.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    537
    Αν θες άλογα απλά βάλε fcr :-)

  8. #8
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Αυτό ρε αδερφάκι είναι πιο ακριβό απο το μηχανάκι μου...
    porca miseria.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της CBR900RR 98-99
    Εγγραφή
    14/08/2011
    Μηνύματα
    152
    Καλησπερα φιλε μου!λοιπον...ασε τα dynojet και factorypro(που δεν μιλησες για αυτα) στην ακρη!

    1)Ξεκαθαρισε πρωτα με τον μαστορα αφου δεν το κατεχεις τι κεντρικα ζιγκλερ θα χρειαστεις ,συνηθος μεγαλητερα... κοινος αναγκαστηκα πειραματα ευτυχος εχεις 2 καρμπ. οποτε λιγο το κοστος

    2)μολις τελειωσης με τα κεντρικα ζιγκλερ πες τον μαστορα να βρει οσο πιο λεπτες ροδελες για της βελονες σου να της σηκωση λιγο και εδω πειραματα ευτυχος με πιο λιγο κοστος.

    3)τελος θα παιξεις με της βιδες μιγματος στος ρελαντι αν εισαι τυχερος και δεν θελεις παιλοτ τζετ!

    Γνωμη μου παντα μην μπλεξεις αν ειναι να μην το κανεις μονος σου.Εγω στην θεση σου θα εβαζα πισω το μαμα φιλτρο αερα και δεν θα πειραζα τπτ,δεν θα δουλευει τελεια αλλα αρκετα καλα!αφου το μονο που θελεις ειναι ο θορυβος

  10. #10
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Φίλε μου ευχαριστώ για τον χρόνο σου.
    Όντως δουλεύει αρκετά καλά και έτσι.
    Ο λόγος που θέλω το έτοιμο κιτ είναι πως προορίζεται για την συγκεκριμένη μοτοσυκλέτα άρα λογικά δεν χρειάζονται πολλά ψαξίματα και δοκιμές.Θα μπει ότι έχει μέσα.
    Όπως είπε και ο άλλος φίλος πιο πάνω δύσκολα θα βρω μάστορα που θα κάτσει να κάνει αυτές τις δοκιμές-βάλε-βγάλε στα τυφλά.
    Μόνος δεν το πειράζω με τίποτα πάντως,δεν έχω γνώσεις.
    porca miseria.

  11. #11
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    μην αγορασεις κανενα κιτ....και μην συμβουλευτεις ''κανεναν'' για να σου ρυθμισει το μηχανακι οπως ξερει....βρες ενα καλο δυναμομετρο, και πηγαινε να ρυθμισεις εκει, η παρε ενα σενσορα και μαθε/ρυθμισε το μονος σου, θα εκπλαγεις απο τα αποτελεσματα

    το κιτ της dynojet/fp ειναι παντα αχρηστο...

    τιπ:αν θες να ανακτησεις λιγο απο το νευρο χαμηλα, και πιθανοτατα χωρις να χασεις κατι ψηλα, βαλε ταπες στα τελικα

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της CBR900RR 98-99
    Εγγραφή
    14/08/2011
    Μηνύματα
    152
    Μα και με το dynojet kit στο περιπου θα εισαι,χωρίς δοκιμές στο δυναμομετρο η με σενσορα όπως είπε ο Πάνος!

    Χωρια που η βελόνες δεν είναι σιγουρο οτι θα έχουν την σωστη κωνικοτητα!

    Βάλε στην εξίσωση οτι ενα τέτοιο κιτ παει περιπου 150 ευρώ και αλλά 200 θα σου πάρει ο μάστορας για να στο ρύθμιση στην περιπτωση κιόλας που ξέρει τι κανει και δεν βαριετέ!

    Εγώ σου ξανά λέω βάλε το εργοστάσιο φίλτρο αέρος και άσε της ρυθμίσεις και θα με θυμηθείς!

  13. #13
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Έγινε μάγκες κατάλαβα.
    Να μην κάνω τίποτα δηλαδή και να ζήσω με αυτό,δεν το θέλω για κόντρες έτσι και αλλιώς.Πάνε οι εποχές του καρμπ δυστυχώς.Το κιτ πάντως το βρίσκω ένα 100ρικο.
    Θα δοκιμάσω και τα σιλανσίε απάνω (δεν θα τα αφήσω όμως άσχετα με το αποτέλεσμα ) και με το το μαμα φίλτρο !!
    Την καλημέρα μου και πάλι!!!!!

    ( επίσης όπως λέγανε κάποιοι , '' καρμπ που δουλεύει μην το σκαλίζεις'' χεχεχε )
    Τελευταία τροποποίηση από katsar; 21/07/2019 στις 13:10.
    porca miseria.

Παρόμοια θέματα

  1. Sigma Jet Kit or Dynojet Jet kit Cbf 600
    από vangkaret στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2015, 16:13
  2. Συνεργείο για ρύθμιση carb jet kit στη Θεσσαλονίκη.
    από bros_pgm στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 05/10/2008, 19:08

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF