Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: Πρόβλημα με κοντέρ σε Kawasaki Versys

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2019
    Μηνύματα
    3

    Πρόβλημα με κοντέρ σε Kawasaki Versys

    Kαλησπέρα σας!

    Νέος στο forum από Λαμία κάτοχος Kawasaki Versus 650 2007.

    Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι στο κοντέρ. Μερικές φορές δεν μετράει την ταχύτητα (δείχνει συνέχεια 0), όπως δεν μετράει και τα χλμ. που έχω κάνει. Μόνο τη βενζίνη. Μπορεί να κάνω μία διαδρομή π.χ. 4 χιλιομέτρων για να πάω στη δουλειά και σε κάποια μέτρα το κοντέρ να δουλεύει και άλλες φορές όχι.

    Το έχω πάει σε δύο ηλεκτρολόγους στην πόλη μου και κανείς δεν μπορεί να βρει τι φταίει, γιατί υπάρχει περίπτωση όταν πάω τη μότο στο συνεργείο να δουλεύει κανονικά. Στο τέλος θα με περάσουν για τρελό!

    Ίσως να φταίει ο αισθητήρας, μου είπαν, αλλά διστάζω να δώσω 120 ευρώ για καινούργιο από τη στιγμή που δεν γνωρίζουν με σαφήνεια αν εκεί είναι το πρόβλημα.

    Έχω απελπιστεί γιατί καλοκαιράκι και δεν μπορώ να πάω πουθενά σε μακρινή απόσταση. Αν κάποιος γνωρίζει θα ήταν πολύτιμη η βοήθειά του.

    Ευχαριστώ!
    Τελευταία τροποποίηση από AUGEDALER; 21/07/2019 στις 20:11. Αιτία: Βρέθηκε λύση στο πρόβλημά μου

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Ποιοι ηλεκτρολόγοι το είδαν το μηχανάκι;
    Έχει σημασία

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.852
    Καλώς ήλθες.
    Απάντησε στον taisteal, ίσως μπορεί να σε βοηθήσει.

    Επίσης, δεν υπάρχει λόγος να μην κινείς το μηχανάκι. Πήγαινε όπου θέλεις.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2019
    Μηνύματα
    3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Ποιοι ηλεκτρολόγοι το είδαν το μηχανάκι;
    Έχει σημασία
    Δεν έχω πολλές επιλογές στη Λαμία. Σε έναν που θεωρείται από τους καλύτερους και στο συνεργείο που κάνω σέρβις και συνεργάζεται με κάποιον. Το πρόβλημα είναι ότι το κοντέρ δεν είναι μόνιμα στο...μηδέν. Κι έτσι όταν πηγαίνω τη μότο στο συνεργείο ίσως τότε δουλεύει κι έτσι δεν μπορούν να βρουν τι ακριβώς φταίει. Αυτή η κατάσταση είναι τώρα 2 μήνες. Θα τοποθετήσω καινούργιο αισθητήρα. Θα δοκιμάσω κι αυτό γιατί δεν έχω άλλη επιλογή. Ευχαριστώ!

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Δεν με βοηθάς.
    Σε ρώτησα γιατί ξέρω όλους τους ηλεκτρολόγους στη Λαμία,και ξέρω ποιος κατέχει και ποιος είναι άμπαλος.
    Αφού θες να αλλάξεις τον αισθητήρα χωρίς να είσαι σίγουρος, πάσο.

  6. #6
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Άνοιξε το καπάκι του εμπρός γραναζιού και ξεβίδωσε τον αισθητήρα και ρίξε ένα καλό καθάρισμα σε όλα τα μέρη που βρίσκονται εκεί. (αισθητήρα, γρανάζι, εσοχές)
    Επίσης εφόσον για να καθαρίσεις θα ξεβιδώσεις και τον αισθητήρα από τη θέση του έλεγξε και την καλωδίωση μήπως τσάκισε σε κάποιο σημείο ή τραυματίστηκε.

    Το να ανοίξει ο μηχανικός το καπάκι και να ρίξει καθάρισμα στον αισθητήρα είναι υπόθεση 5λεπτών με το ρολόι. Αν κανένας από όσους πήγε δεν το έπραξαν να βρεις να πας αλλού.
    Οι συγκεκριμένοι βαριούνται και τη ζωή τους που αναπνέουν.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων sensor1.JPG‎   sensor2.JPG‎  

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2019
    Μηνύματα
    3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    Άνοιξε το καπάκι του εμπρός γραναζιού και ξεβίδωσε τον αισθητήρα και ρίξε ένα καλό καθάρισμα σε όλα τα μέρη που βρίσκονται εκεί. (αισθητήρα, γρανάζι, εσοχές)
    Επίσης εφόσον για να καθαρίσεις θα ξεβιδώσεις και τον αισθητήρα από τη θέση του έλεγξε και την καλωδίωση μήπως τσάκισε σε κάποιο σημείο ή τραυματίστηκε.

    Το να ανοίξει ο μηχανικός το καπάκι και να ρίξει καθάρισμα στον αισθητήρα είναι υπόθεση 5λεπτών με το ρολόι. Αν κανένας από όσους πήγε δεν το έπραξαν να βρεις να πας αλλού.
    Οι συγκεκριμένοι βαριούνται και τη ζωή τους που αναπνέουν.
    Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Έγινε και το απαραίτητο καθάρισμα, αλλά δυστυχώς τίποτα.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.852
    Τώρα που το θυμήθηκα, σε Freewind φίλου που αντιμετώπιζε το ίδιο πρόβλημα, είχαμε βρει στο service manual συγκεκριμένη διαδικασία μέτρησης του αισθητήρα.
    Με το τρόπο αυτό μπορούσες να είσαι σίγουρος αν φταίει ο αισθητήρας ή όχι, οπότε πήγαινες για καλωδίωση ή κοντέρ.

    Ψάξε αν υπάρχει ανάλογη διαδικασία για το δικό σου.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2019
    Μηνύματα
    133
    ενα προβλημα που παρουσιαζεται μια φορα στο τοσο ειναι δυσκολο να βρεις την αιτια του
    εκει παιζεις με τις πιθανοτητες και πολυ σωστα ο μηχανικος σου ειπε οτι το πιθανοτερο ειναι να φταιει ο αισθητηρας.εφοσαον υπαρχει χρηματικη ανεση δεχεσαι και εσυ να ρισκαρεις τα 120 ευρω και να αντικαταστησεις το πιθανοτερο ελλατωματικο ανταλλακτικο
    η αλλη επιλογη που εχεις εφοσον το συμπτωμα (0 στο κοντερ ) δεν ειναι κατι σοβαρο ειναι να το αφησεις να χαλασεις εντελως και να μην δουλευει.οταν χαλασει θα εξακριβωθει με μετρησεις αν εχει βλαβη αποδεδειγμενα ο αισθητηρας οποτε τον αλλαζεις.εγω αυτο θα εκανα

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    αν δεν κάνω λάθος η ένδειξη των χλμ και η ένδειξη της ταχύτητας στο κιβώτιο δεν προέρχονται από τον ίδιο σενσορα. Όποτε παίζει να είναι αλλου το πρόβλημα. Εν τω μεταξύ δεν έχεις απαντήσει στον Taisteal.....
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Σου κρατάει μούτρα, επειδή το αποκαλείς λάθος. VersYs λέγεται το μοτό που έχεις. Όχι Versus.

    Έχει ABS το μοτό σου; Αν ναι, τότε έχει αισθητήρα και στους δύο τροχούς. Μπας και η πληροφορία ταχύμετρου, έρχεται από τον ΑΛΛΟ αισθητήρα, του ΑΛΛΟΥ τροχού, κι εσείς κοιτάτε τον λάθος αισθητήρα; Όλα αυτά, ξαναλέω ΑΝ έχεις ABS.

    Αν όχι ABS, τότε οι πιθανές βλάβες είναι 1-αισθητήρας 2-φις σύνδεσης 3-καλωδίωση (ειδικά αν κάποιο τμήμα τσακίζει ή κινείται με το τιμόνι) 4-όργανο το ίδιο.

    Καλό ξεμπέρδεμα.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    αν δεν κάνω λάθος η ένδειξη των χλμ και η ένδειξη της ταχύτητας στο κιβώτιο δεν προέρχονται από τον ίδιο σενσορα. Όποτε παίζει να είναι αλλου το πρόβλημα. Εν τω μεταξύ δεν έχεις απαντήσει στον Taisteal.....
    Μου απάντησε μέσω π.μ. γιατί τον ρώτησα ονόματα

  13. #13
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    To Versys του 07 είτε ABS είτε όχι διαβάζει από το εμπρός γρανάζι με αυτό που κύκλωσα στις φωτογραφίες.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Πάντως εγώ θα πόνταρα ότι ο αισθητήρας έχει αρχίσει και τον πίνει και από μέρα σε μέρα θα σ αφήσει. Είναι λίγο δύσκολο να φταίει κτ άλλο. Καλού κακού ρίξε μια ματιά στην καλωδίωση μήπως την βγάλεις φθηνά αλλά δεν νομίζω.
    Πάτα το 0

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/08/2019
    Μηνύματα
    2
    Καλημέρα σας.

    Είμαι κάτοχος Versys 650 09' και μου παρουσιάστηκε και εμένα το ίδιο πρόβλημα από χθες.
    Η ένδειξη ταχύτητας χιλιομέτρων σταματάει και δείχνει "0" στο μεγαλύτερο μέρος της διαδρομής που κάνω και όταν δοκίμασα να αυξήσω ταχύτητα άρα και στροφές άναψε το "FI" το οποίο έσβησε μετά από σβήσιμο της μηχανής.
    Η μηχανή έχει ABS το οποίο φαίνεται να λειτουργεί κανονικά.
    Έχεις βρει κάποια λύση στο πρόβλημα σου?

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. προβλημα με αναρτησεις σε παπι!!
    από GTZ750 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2008, 07:27
  2. Πρόβλημα με εγγύση σε Xenon
    από almost στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2008, 08:58
  3. Πρόβλημα με ρεζερβουάρ σε Xt660
    από alpo στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 02/05/2007, 19:18
  4. Πρόβλημα με ραφή σε γάντια Richa
    από motaba στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 05/02/2007, 10:09
  5. Προβλημα με καρμπυρατερ σε Klx300
    από KLXer στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2006, 11:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF