Σελίδα 11 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 67891011
Προβολή αποτελεσμάτων 151 έως 159 από 159

Θέμα: Formula 1

  1. #151
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    274
    Παραλληλισμούς εννοώ που ο MS στην αρχή ήταν οδηγός της Mercedes, πήγε στην Ferrari, τελείωσε με 7 πρωταθλήματα, πήγε στην Mercedes, τον αντικατέστησε ο Ham, πήρε 7 πρωταθλήματα, πάει στην Ferrari

    Σχετικά με την Mercedes, εντάξει δεν ξεκινάει από το μηδέν φέτος. Έχουν αλλάξει φιλοσοφία σχεδίασης αλλά τα μαθήματα είναι μαθήματα. Εδώ η McLaren άλλαξε φιλοσοφία μέσα στην χρονια και έκανε μεγάλο άλμα. Για το '25 τώρα, ναι. Το '12 ο Brawn έδειξε κάποια πράγματα στον Ham για την Mercedes του '14, τον έπεισε και έγιναν αυτά που έγιναν. Αν τώρα έγινε το ίδιο θα έχει τεράστιο ενδιαφέρον για εμάς τους tifosi.

  2. #152
    να ξαναπούμε πόσο ντεκαυλέ είναι ο ήχος τους για εμάς που μεγαλώσαμε με τα ουρλιαχτά των V12/V10/V8 n/a
    Neil deGrasse Tyson: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες riding coach του πληκτρολογίου

  3. #153
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    274
    Τα έχεις ακούσει από κοντα; Προσωπικά με V10-V8 μεγάλωσα. Για εμένα μεγαλύτερη ξενερα ήταν η αλλαγή σε V8 παρά οι V6 ειδικά στην φαση που βρίσκονται τωρα. Γιατί ναι μεν οι V6 έχουν λιγότερη ένταση αλλά έχουν πολύ ενδιαφέρουσα χροιά. Κάθε κινητήρας ακούγεται διαφορετικά και έχει διάφορους αλλους ενδιαφέροντες ήχους πέρα από τον βασικό. Άσε που από κοντά εξακολουθούν να ακούγονται αντικειμενικά δυνατά. Απλά όχι το ίδιο. Οι V10 ήταν τοπ για εμενα, οι V8 είχαν την ένταση αλλά όλοι ακούγονταν το ίδιο σε σημείο που προσωπικά όταν πρωτοάκουσα από κοντά μετά τον αρχικό ενθουσιασμό που βγαίνει επειδή είχα καιρό ν ακούσω κινητήρα F1, μου φάνηκαν αδιάφοροι. Τότε που έκαναν κόλπα με τα καυσαέρια και τον διάχυτη είχαν ένα ενδιαφέρον μόνο γιατί άκουγες διαφορα περίεργα πράγματα.

    Επίσης, σημαντικό για εμένα, αν βάλεις στην άκρη το κομμάτι της έντασης του ήχου, είναι απίστευτα εντυπωσιακά σύνολα όποτε είναι πολύ δύσκολο να μην σκέφτεσαι και εκτιμάς αυτή την πλευρά όταν τα ακούς από κοντά.

  4. #154
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    604
    Αν ακουσεις αυτο, τι να σου πουν οι V6. Οι στροφες, οι χροια, η ενταση ειναι απο αλλο πλανητη

    https://www.youtube.com/shorts/n4rfA7Fp4KE

  5. #155
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PaNick67 Προβολή μηνύματος
    Αν ακουσεις αυτο, τι να σου πουν οι V6. Οι στροφες, οι χροια, η ενταση ειναι απο αλλο πλανητη

    https://www.youtube.com/shorts/n4rfA7Fp4KE
    Νταξ ανατριχίλα!
    Neil deGrasse Tyson: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες riding coach του πληκτρολογίου

  6. #156
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vassilis Προβολή μηνύματος
    Τα έχεις ακούσει από κοντα; Προσωπικά με V10-V8 μεγάλωσα. Για εμένα μεγαλύτερη ξενερα ήταν η αλλαγή σε V8 παρά οι V6 ειδικά στην φαση που βρίσκονται τωρα. Γιατί ναι μεν οι V6 έχουν λιγότερη ένταση αλλά έχουν πολύ ενδιαφέρουσα χροιά. Κάθε κινητήρας ακούγεται διαφορετικά και έχει διάφορους αλλους ενδιαφέροντες ήχους πέρα από τον βασικό. Άσε που από κοντά εξακολουθούν να ακούγονται αντικειμενικά δυνατά. Απλά όχι το ίδιο. Οι V10 ήταν τοπ για εμενα, οι V8 είχαν την ένταση αλλά όλοι ακούγονταν το ίδιο σε σημείο που προσωπικά όταν πρωτοάκουσα από κοντά μετά τον αρχικό ενθουσιασμό που βγαίνει επειδή είχα καιρό ν ακούσω κινητήρα F1, μου φάνηκαν αδιάφοροι. Τότε που έκαναν κόλπα με τα καυσαέρια και τον διάχυτη είχαν ένα ενδιαφέρον μόνο γιατί άκουγες διαφορα περίεργα πράγματα.

    Επίσης, σημαντικό για εμένα, αν βάλεις στην άκρη το κομμάτι της έντασης του ήχου, είναι απίστευτα εντυπωσιακά σύνολα όποτε είναι πολύ δύσκολο να μην σκέφτεσαι και εκτιμάς αυτή την πλευρά όταν τα ακούς από κοντά.
    Όχι. Αυτό το πράγμα δεν ακούγεται. Δεν ερεθίζει ρε παιδί μου.
    Neil deGrasse Tyson: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες riding coach του πληκτρολογίου

  7. #157
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vassilis Προβολή μηνύματος
    Οι V10 ήταν τοπ για εμενα, οι V8 είχαν την ένταση αλλά όλοι ακούγονταν το ίδιο σε σημείο που προσωπικά όταν πρωτοάκουσα από κοντά μετά τον αρχικό ενθουσιασμό που βγαίνει επειδή είχα καιρό ν ακούσω κινητήρα F1, μου φάνηκαν αδιάφοροι.

    είναι αποδεδειγμένο αυτό, οι v10 ακουγόντουσαν καλύτερα


    Ομως αν δεν υπήρχαν περιορισμοί της F1 στις σ.α.λ. και στην ισχύ ενας οποιοσδήποτε V12 f1 στο τότε μακρινό '95, θα ακουγόταν πολύ πιο εθιστικός σε ήχο συγκριτικά με οποιοδήποτε V10 f1
    you rise you fall you're down then you rise again

  8. #158
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Ξέρω ότι είμαι ξενέρωτος αλλά ακόμα και στα αγωνιστικά δε μου αρέσει η υπερβολική φασαρία. Δεν έχω ακούσει κανένα από κοντά αλλά στην τηλεόραση μου αρέσει περισσότερο ο ήχος των σύχρονων μονοθεσίων διότι μου ακούγεται πιο μπάσος. Πέραν αυτού, το ότι είναι πιο ήσυχα το έχω συνδέσει με τη βελτιωμένη αξιοποίηση της παραγόμενης ενέργειας οπότε μου αρέσει και από μηχανολογική άποψη.

    Εύφημος μνεία στα V10 που τους έχω αδυναμία (και λόγω ηλικίας).

  9. #159
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    ... Πέραν αυτού, το ότι είναι πιο ήσυχα το έχω συνδέσει με τη βελτιωμένη αξιοποίηση της παραγόμενης ενέργειας οπότε μου αρέσει και από μηχανολογική άποψη. ...
    1 hp αντιστοιχεί περίπου σε 745 Watt. 100 Watt ήχου είναι περί τα 140 dB που είναι το μέγιστο που βγάζουν τα F1. Οπότε ο ήχος "καταναλώνει" περίπου 0,13 ίππους.

    Δεν αρκεί όμως να το δεις αναλογικά ως αμελητέο. Βλέποντάς το μηχανολογικά, ο παραγόμενος ήχος είναι εγγενές αποτέλεσμα της καύσης (έκρηξης) και λειτουργίας του κινητήρα. Θέλει σχεδιασμό, με επιπλέον κόστος και ενδεχόμενη απώλεια ενέργειας, ώστε να τα περιορίσεις με συστήματα καταστολής θορύβου (εξάτμιση ~= σιγαστήρας). Οπότε συμβαίνει το ανάποδο: Όσο λιγότερο προσπαθήσεις να καταστείλεις τον θόρυβο, τόσο καλύτερη απόδοση έχεις.

    Κατά τα άλλα κι εμένα δεν μου αρέσει ο πολύς θόρυβος, αλλά ο ήχος των V12 είναι ωραίος, όπως και των I4 μοτοσυκλετών.

    Οι βασικές απώλειες στους κινητήρες εσωτερικής καύσης είναι η θερμότητα από την καύση και οι τριβές κι εκεί έχει ιδιαίτερο νόημα να συζητάμε για μικρότερες θερμικές απώλειες, καθότι συμβάλλουν στη βελτίωση της απόδοσης.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 03/02/2024 στις 18:12.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

Σελίδα 11 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 67891011

Παρόμοια θέματα

  1. Formula 1
    από George-3- στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 62
    Τελευταίο μήνυμα: 08/03/2017, 21:02
  2. Πίστα Formula 1
    από angel-m στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 14/11/2007, 11:28
  3. Superleague Formula.
    από nakedorange στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2007, 00:15
  4. Formula 1
    από V-PLAYER στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2007, 19:10
  5. Θα ΑρΧισω Να Βλεπω Formula 1
    από kalgeorge στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 19/03/2004, 20:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF