Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 22

Θέμα: Διπλωμα, χωρις να εχω οδηγησει ποτε

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/07/2019
    Μηνύματα
    2

    Διπλωμα, χωρις να εχω οδηγησει ποτε

    Καλησπερα φιλοι! Ονομαζομαι Εύα και είμαι νεο μελος. Τον τελευταιο καιρό, ζω στην επαρχία και εδω απ'οτι ακουγεται ειναι πολυ πιο ευκολο να βγαλεις το διπλωμα χωρις να λαδωσεις. Κατα τον Νοεμβριο, θα επιστρεψω στην Αθήνα οποτε λεω να βγαλω το διπλωμα εδω.

    Θελω να δωσω το 125cc για να οδηγησω παπακι.. Εχω ομως καποια θεματα.
    Α) δεν εχω οδηγησει ποτε παπι, και δεν εχω καποιο ευκαιρο για να κανω εξασκηση
    Β) το ύψος μου ειναι 1.58 και φοβαμαι μηπως αυτο ειναι απαγορευτικο
    Γ) εαν τελικα παρω την αποφαση και παω, οι ωρες που προτείνονται ειναι αρκετες για να μαθει καποιος, που δεν εχει καμια ιδεα, να οδηγα?

    Γενικα ορεξη υπαρχει και μαθαινω ευκολα

    Μην μου προτείνετε να παρω αυτοκινητο το θεμα ειναι κυριως οικονομικο. Επισης μαρεσει πολυ το δίκυκλο!

    Σας ευχαριστω προκαταβολικά για τις απαντησεις σας!!!!
    Τελευταία τροποποίηση από Eva1443; 22/07/2019 στις 17:09. Αιτία: Κατι ξεχασα.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Α) κανάς φίλος να έχει, να σου δείξει δεν υπάρχει; Δεν είναι απαραίτητο, αλλά καλό είναι να έχεις μια ιδέα, από μόνη σου, πριν ακόμα αρχίσεις τα μαθήματα.
    Β) μια χαρά είναι το ύψος σου, δεν υπάρχει κανένας περιορισμός. Παπί θα οδηγήσεις, όχι μοτοκρος με σέλα ''στον Θεό με πάει''.
    Γ) εσύ θα το κρίνεις αυτό. Αν νοιώθεις ότι δεν έχεις μάθει στις στάνταρ ώρες, θα χρειαστείς κιάλλες.

    -Αν κάνεις ποδήλατο και δεν έχεις κάποιο πρόβλημα, το παπί είναι ένα ποδήλατο με κινητήρα. Αν έχεις μάθει την ισορροπία και το πως κινείται το ποδήλατο, μια χαρά θα τα βρεις και στο παπί.

    -Μην σε μπερδεύουν με τα λαδώματα. Όποιος σου λέει τέτοια, μην τον ακούς. Εσύ προχώρα σαν να μην υπάρχουν αυτές οι καταστάσεις (99% όντως δεν υπάρχουν) και μην τις υπολογίζεις. Έχε αυτοπεποίθηση, κανείς δεν σε κόβει αν ξέρεις, όσο και να θέλει. Τα λαδώματα, όποτε είναι, είναι για ανίκανους να πάρουν το δίπλωμα κανονικά. Η αυτοπεποίθηση συνήθως πρέπει να είναι με μέτρο. ΕΔΩ κατά εξαίρεση, καλόν είναι, όχι μόνο να έχεις αυτοπεποίθηση, αλλά και τσαμπουκά. Κανείς δεν πρόκειται να σε κόψει για λάδωμα, ούτε θα στο προτείνει καν, αν σε δουν 1) να ξέρεις 2)να έχεις έρθει με σιγουριά-τσαμπουκά να κάνεις την εξέταση σωστά και ούτε κουβέντα να σηκώνεις για λαδώματα.

    -Το να μάθεις να χειρίζεται γκάζι φρένο ταχύτητες και να ισορροπείς είναι το εύκολο και το κάνουν όλοι, ακόμα και γέροι που τα έχουν χαμένα το καταφέρνουν. Το να μάθεις να κινείσαι με ασφάλεια, και να τηρείς λογικούς κανόνες στους δρόμους, είναι λίγο πιο δύσκολο, αλλά μαθαίνεται κι αυτό.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/07/2019
    Μηνύματα
    2
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Α) κανάς φίλος να έχει, να σου δείξει δεν υπάρχει; Δεν είναι απαραίτητο, αλλά καλό είναι να έχεις μια ιδέα, από μόνη σου, πριν ακόμα αρχίσεις τα μαθήματα.
    .
    Δυστυχως εδω στα γιαννενα εχω ερθει απο σποντα για λιγο καιρο, και δεν εχω καποιον.. Σε ευχαριστω για τα υπολοιπα!

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    καλυτερα που δεν εχεις οδηγησει. οι πρωτες εμπειριες με οχημα πρεπει να εισαι και σωστες τεχνικα. μια χαρα υψος εχεις πηγαινε παρε ενα διπλωμα οπως χιλιαδες γυναικες πριν απο σενα.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Καλά telegone όσον αφορά το λάδωμα μην είσαι και τόσο απόλυτος. Θα συμφωνήσω ότι αν ξέρεις και τα κάνεις όλα σωστά δεν θα σε κόψουν αλλά μην το φτάσουμε και στο άλλο άκρο ότι 99% δεν υπάρχει λάδωμα. Προσωπικά γνωρίζω αρκετούς οδηγούς (κυρίως Αθηναίους) που έσταξαν λαδάκι "για σιγουριά".
    Επί του θέματος Εύα δεν θα έχεις πρόβλημα. Κανείς δεν γεννήθηκε να ξέρει. Και στην τελική αν όντως δεν σου φτάσουν τα μαθήματα κάνεις μερικά ακόμα. Πάντως είμαι της άποψης ότι αφού τον Νοέμβριο θα γυρίσεις στην Αθήνα μην μπλέξεις τώρα ή αν το βιάζεσαι κ φοβάσαι για οποιονδήποτε λόγο να βγάλεις στην Αθήνα γράψου στα κοντά.
    Πάτα το 0

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Όλα αυτά που μας έγραψες Εύα Πέστα σε εναν δασκαλο οδήγησης σε μια σχολή.Θα σε βοηθήσει καθώς είναι συχνό φαινόμενο γιαυτούς.
    Καλώς ήρθες.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  7. #7
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.060
    Πώς ξέρεις ότι σ'αρέσει αν δεν έχεις οδηγήσει ποτέ;
    Life begins at 45°.

  8. #8
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Μπορείς.Ούτε εμείς ξέραμε να οδηγάμε μέχρι να μάθουμε.
    Τώρα αν οι ώρες μαθημάτων είναι αρκετές ,ε τι απάντηση να πάρεις,εξαρτάτε από πολλά.
    porca miseria.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της JasonEV
    Εγγραφή
    30/09/2017
    Μηνύματα
    210
    Και εγω οταν πηγα στη σχολη δεν ειχα ξαναοδηγησει. Μαλιστα ο δασκαλος οδηγησης παραξενευτηκε οταν του ειπα οτι δεν ξερω απο που αναβουνε τα φωτα. Το αν θα χρειαστεις παραπανω ωρες θα φανει στη πορεια. Εμενα πιο πολυ ο συμπλεκτης με δυσκολεψε.

  10. #10
    καυλωμενος υποψηφιος Το avatar του/της ridah_da_fresh
    Εγγραφή
    31/08/2019
    Μηνύματα
    62
    Ποδηλατο εχεις κανει? Αμα το εχεις αυτο, εχεις διανυσει ηδη το 50% της πορειας, θα ελεγα. Και γω απο πληρη απειρια δινω το Α.

    disclaimer: ειμαι νουμπας

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/08/2012
    Μηνύματα
    221
    δίπλωμα αυτοκινήτου & αυτοκίνητο έχεις οδηγήσει; αν ναι, μέσα στην αθήνα; Ρωτάω για να δεις αν έχεις οδηγική παιδεία και συμπεριφορά στον δρόμο. Αν όχι, η επαρχία είναι ενα έυκολο στάδιο για να ξεκινήσεις να μαθαίνεις.
    Προσωπικά στην επαρχία έβγαλα το δίπλωμα, ήταν πιο εύκολο,πιο φθηνό και δεν χρειαζόταν να λαδώσεις (απο ψωροπερηφάνεια δεν ήθελα αλλα δεν υπάρχουν και τα κλασσικά στάνταρ του λαδώματος που τό'χεις δεν το΄χεις στο πλασάρουν ετσι ωστε να λαδώσεις)

    συνοψίζοντας.
    Αν ξερεις ισορροπία, το παπί είναι εύκολο. και στον χειρισμό και στο βάρος. Βρες κανα site να κάνεις τα τεστάκια των θεωρητικών ερωτήσεων και το πρακτικό είναι εύκολο. Στην επαρχία δεν θα δυσκολευτείς τόσο όσο να ξεκίναγες να οδηγείς στην Αθήνα.

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    25/07/2020
    Μηνύματα
    40
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ridah_da_fresh Προβολή μηνύματος
    Ποδηλατο εχεις κανει? Αμα το εχεις αυτο, εχεις διανυσει ηδη το 50% της πορειας, θα ελεγα. Και γω απο πληρη απειρια δινω το Α.

    disclaimer: ειμαι νουμπας
    Ακριβώς αν ξέρεις ποδήλατο θα μάθεις και μηχανακι ευκολα

  13. #13
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Μπορείς.Ούτε εμείς ξέραμε να οδηγάμε μέχρι να μάθουμε.
    Έτσι βέβαια όπως βλέπω να κυκλοφορούμε οι περισσότεροι στον δρόμο,τόσο πιο σίγουρος είμαι ότι ποτέ δεν μάθαμε οι περισσότεροι να οδηγούμε

    Στην ερώτηση της κοπέλας,η προφανής απάντηση:Μια σοβαρή Σχολή Οδηγών θα δώσει την λύση,ας κάνει κι έξτρα μαθήματα.

    Κι επίσης:Το απολύτως καλύτερο,είναι να μην έχεις ιδέα από αυτό που θες να μάθεις.Οπότε το μυαλό σου είναι σαν μια λευκή κόλλα χαρτί και μαθαίνεις ευκολότερα.Και σωστότερα,αποφεύγοντας την πιθανότητα να έχεις μάθει κάτι μισά και στραβά.
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  14. #14
    Κανενα προβλημα. Καλη σχολη / δασκαλος και συγκεντρωμενη.
    done.

  15. #15
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    η εύα 13 μήνες μετά
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	4A5R7CYADJ4HJSNHTPDGR27VXQ.jpg 
Προβολές:	111 
Μέγεθος:	81,8 KB 
ID:	420072
    porca miseria.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. "abs feeling" χωρις να εχω ABS σε εντονο φρεναρισμα
    από Pew στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2016, 23:03
  2. Τέτοιο δίπλωμα θέλω να βγάλω!
    από villy στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 11/10/2006, 13:11
  3. Καλές διακοπές να έχω...
    από alximistis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2006, 21:37
  4. Καλα να το δω ποτε κατι τετοιο στο δρομο...
    από hornet στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 06/05/2005, 21:15
  5. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2004, 12:06

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF