Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 76

Θέμα: Παπί ή μοτοσικλετάκι?

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    400
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Καλά,δεν τα πουλάνε και στους πιο απαιτητικούς πελάτες....

    Όπως και ένα Κινέζικο παπί ΔΕΝ πωλείται στον πιο απαιτητικό πελάτη Ειδικά το Κινέζικο παπί και μάλιστα το ανώνυμο,είναι η τελευταία λύση ανάγκης.

  2. #17
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Δεν διαφωνώ.Απλά το ότι η Bajaj πουλάει εκατομμύρια Pulsar στην ινδία και τις γύρω χώρες αυτή τη στιγμή για εμένα τουλάχιστον δεν λέει κάτι.Το έχω ξαναγράψει,οι άνθρωποι εκεί αγοράζουν αυτοκίνητα χωρίς αερόσακο.
    Εντάξει εγώ έχω και τα κολλήματα μου,όπως έλεγε στην διαφήμιση ο Χάρυ Κλυν '' γουστάρω Φουντούνια...Γιατί έχουν διπλό διαφορικό,τραβάνε στην ανηφόρα και αν ποτέ τα άλλαζα,πάλι φουντούνια θα έπαιρνα να ουμε''

    Θα μου πεις και οι γιαπωνέζοι πάνω κάτω ίδια τα βγάζουν τα μικρά τους....Oh tempora,oh mores.
    porca miseria.

  3. #18
    Banned
    Εγγραφή
    05/09/2018
    Μηνύματα
    360
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jawaforever Προβολή μηνύματος
    Η κατανάλωση είναι παραπλήσια. Πολλές φορές μάλιστα τα μοτοσικλετάκια καίνε και λιγότερο.
    Δηλαδή, μπορεί κάποιος να αλλάξει μπουζί-λάδια στο παπί και δεν μπορεί σε μοτοσικλετάκι 125? Ποια είναι η δυσκολία?
    Παπιά 125 κυβικών και 11-12 ή και 15 ίππων, τόσο φτάνουν τα υγρόψυκτα 125άρια μοτοσακά, ΔΕΝ υπάρχουν. Μιλάμε για τα παπιά των 1600/1800 ευρώ και όχι των 2800 και 3500 ευρώ.
    Ποιο καινούριο ιαπωνέζικο παπί κάνει κάτω από 2500?????????

  4. #19
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/07/2019
    Μηνύματα
    67
    Ειμουν και εγώ σε δίλλημα αλλα προτίμησα παπί σε αυτά τα κυβικά για τους εξής λόγους:
    1)μεγαλύτερη οικονομία κατανάλωσης-service αγοράς
    2)πιο ανετη θέση οδήγησης σε αντίθεση με κάποια σκυφτά 125 πχ cbr και δεν χρειάζεσαι καθόλου αριστερό χέρι λόγω συμπλέκτη
    3)τα καινούργια παπιά βγαίνουν όλα euro 4 που σημαίνει cbs φρένα
    4)εχουν ομορφύνει πολύ σε σχέση με παλιότερα που έβλεπες παπί και έλεγες τι είναι αυτό το έκτρωμα

  5. #20
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/07/2019
    Μηνύματα
    67
    Επισης μην κολλάς στις τελικές μπορεί να έχουν 1-2 άλογα παραπάνω αλλα είναι πιο βαριά τα μοτοσυκλετάκια με συνέπεια να έχουν ίδιες τελικές

  6. #21
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    E όχι και έκτρωμα το GLX νέος!!
    porca miseria.

  7. #22
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/07/2019
    Μηνύματα
    67
    Χαχ η αλήθεια είναι οτι τα άσπρα φτερά που πετάγανε σε όλα τα παπιά τα ασχημαίνανε..Γ αυτό τα βγάζανε και όλοι..glx εγγύηση

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    400
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Iaswnas1988 Προβολή μηνύματος
    Ειμουν και εγώ σε δίλλημα αλλα προτίμησα παπί σε αυτά τα κυβικά για τους εξής λόγους:
    1)μεγαλύτερη οικονομία κατανάλωσης-service αγοράς
    2)πιο ανετη θέση οδήγησης σε αντίθεση με κάποια σκυφτά 125 πχ cbr και δεν χρειάζεσαι καθόλου αριστερό χέρι λόγω συμπλέκτη
    3)τα καινούργια παπιά βγαίνουν όλα euro 4 που σημαίνει cbs φρένα
    4)εχουν ομορφύνει πολύ σε σχέση με παλιότερα που έβλεπες παπί και έλεγες τι είναι αυτό το έκτρωμα


    Η διαφορά στην κατανάλωση, όπου και ΑΝ υπάρχει, είναι αστεία. Το ίδιο και τα σέρβις.
    Η θέση ενός cbr 125 μπορεί να είναι πιο σκυφτη, όμως ενός cbf, pulsar, ybr κλπ, είναι απείρως καλύτερη. Τα παπια, έχουν περάσει 5-6 από τα χέρια μου με εκατοντάδες χιλιάδες χλμ, είναι τα πιο κουραστικά δίκυκλα σε πολύωρη οδήγηση.
    Ε4 είναι τα πάντα πλέον. Όπως κάποτε ΔΕΝ ήταν τα παπια αλλά ΔΕΝ ήταν και τα 125αρια μοτοσικλετακια, τώρα είναι όλα.
    Ναι, έχουν ξεφύγει από το αστείο μέσο μεταφοράς που ήταν κάποτε. Από την άλλη ξέφυγε και η τιμή τους. Τόσο που πλέον δεν έχει νόημα η αγορά τους (προσωπική άποψη από έναν άνθρωπο που τα αγάπησε με πάθος όσο ήταν κάτι λογικό σε κόστος αγοράς).

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    400
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Iaswnas1988 Προβολή μηνύματος
    Επισης μην κολλάς στις τελικές μπορεί να έχουν 1-2 άλογα παραπάνω αλλα είναι πιο βαριά τα μοτοσυκλετάκια με συνέπεια να έχουν ίδιες τελικές
    Δεν κολλάω σε τελικές. Στα 45 μου σχεδόν, θα ήταν παιδιάστικο να κολλάω στα 5 ή 10 χλμ μεγαλύτερης τελικής μιας μικρής μοτοσικλέτας 125cc σε σχέση με ένα παπί. Από την άλλη βέβαια, αυτό σημαίνει κάποια μεγαλύτερα, έστω οριακά, περιθώρια σε ταξιδάκια.

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2019
    Μηνύματα
    133
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jawaforever Προβολή μηνύματος
    Ότι δεν τα γνωρίζουν κάποιοι δεν σημαίνει ότι είναι χειρότερα από τα αγνώστου πατρός daytona...
    Η bajaj είναι τεράστια φίρμα στο χώρο, ο μεγαλύτερος μέτοχος στην ΚΤΜ, παράγει πολύ αξιόλογες προτάσεις με κορυφαία την DOMINAR 400 την οποία η ίδια η kawasaki πουλάει σε κάποιες αγορές με το όνομα της!!!

    Η ZONGSHEN είναι πολύ δυνατή, παράγει τα 125άρια μοτοσικλετάκια της aprilia (και όχι μόνο) ενώ η keeway είναι το μαγαζί πίσω από την benelli και μάλιστα σε κάποιες αγορές το keeway rkf πωλείται ως benelli.

    Προσπερνάω τα Κινέζικα ανέκδοτα τύπου zontes και τα βαφτίσια που κάνει ο εδώ εισαγωγέας.To να βαφτίζονται ως ότι νά,ναι τα εργαλεία της RIYA TEYIN μάλλον είναι αστείο.
    βρε παρε οτι θελεις εσυ. εγω σου εγραψα γιατι δεν θα επαιρνα για τον εαυτο μου μια κινεζικη μοτοσυκλετα. για τον ιδιο λογο που δεν θα επαιρνα κινεζικο φαρμακο και ας χτυπιοταν κατω ενας χρηστης σε φορουμ οτι τα κινεζικα φαρμακα ειναι πισω απο τις ευρωπαικες φιρμες

  11. #26
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jawaforever Προβολή μηνύματος

    Ποιο είναι τελικά το κριτήριο που γέρνει τη ζυγαριά υπέρ του παπιού, πέρα από την ευκολία οδήγησης με το ένα χέρι σε delivery που όμως είναι αδιανόητα επικίνδυνο και απαράδεκτο να το ασπάζεται όποιος θεωρεί τον εαυτό του φίλο της μοτοσικλέτας.
    Eίμαι σαφώς της άποψης οτι μια μικρή μοτοσυκλέτα είναι καλύτερη απο παπί κι ας έχουν βελτιωθεί τα παπιά.
    Ομως πρέπει να έχουμε υπ όψιν οτι το παπί το παίρνει κάποιος για να κάνει την δουλειά του οικονομικά και χωρίς προβλήματα.

    Εσυ προσωπικά ξέρεις κάποιο Bajaj 125 pulsar, η Keeway rkf 125 η Zongshen z one 125 που να έχει κάνει 50.000 χλμ χωρίς προβλήματα?
    Το ρωτάω γιατί τα προτείνεις.

    Αλλο πράγμα τα CBF, YBR κλπ δοκιμασμένα μηχανάκια που όμως είναι και ακριβότερα κι άλλο αυτά.

    Εδώ βλέπουμε θέματα ακόμα και στα μεγάλα μοντέλα κινεζικών καινούριων μοτο που δίνουν για τεστ σε μεγάλα Ευρωπαικά περιοδικά (sites πλέον) όπως το MCN.
    Οταν διαβάζω οτι το νέο SWM OUTLAW 500 που δοκίμασαν είχε 600 μίλια στο κοντέρ (1000 χλμ) και είχε απο την αρχή διάφορα θέματα με τα φλας αλλά όταν έβρεξε απέκτησε σοβαρότερα προβλήματα όπως οτι έκανε reset μόνο του στα όργανα, και μετά έβγαλε warning το ABS και error code, sorry αλλά δεν θα πάρω.

    Η απάντηση του αντιπροσώπου ήταν βέβαια οτι θα καλυφθεί το πρόβλημα με την εγγύηση κλπ.
    Ενας απο τους λόγους που αγοράζει κάποιος καινούρια μοτο είναι για να μην έχει προβλήματα, τουλάχιστον για κάποιο εύλογο διάστημα.
    Αυτα όμως έχουν θέματα απο την αρχή.
    Εδώ η δοκιμή του SWM:
    https://www.motorcyclenews.com/bike-...tlaw-500/2019/
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  12. #27
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Οταν διαβάζω οτι το νέο SWM OUTLAW 500 που δοκίμασαν είχε 600 μίλια στο κοντέρ (1000 χλμ) και είχε απο την αρχή διάφορα θέματα με τα φλας αλλά όταν έβρεξε απέκτησε σοβαρότερα προβλήματα όπως οτι έκανε reset μόνο του στα όργανα, και μετά έβγαλε warning το ABS και error code, sorry αλλά δεν θα πάρω.
    Στο εχω πει οτι αυτα που διαβαζεις θα σε καταστρεψουν..!!
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Γιώργης
    Εγγραφή
    29/06/2014
    Μηνύματα
    103
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Alexinhogr Προβολή μηνύματος
    Συνημμένο 408523
    κατι τετοιο σκέφτηκε η kawa και δυστυχώς παει ακλαυτο με 1.800 ευρώ μονο
    και τα καινούργια μεγάλα παπιά τέτοιο σχεδιασμό σκελετού έχουν, μείον τον χώρο κάτω από την σέλα καθώς εκεί έβαλαν το τεπόζιτο. Και σε αυτό αν πετάξεις όλα τα πλαστικά και δώσεις άλλο ένα χιλιάρικο σε πολυεστερά όμορφο θα γίνει
    Όλα είναι δρόμος

  14. #29
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Είχα χρονια παπί(innova καρμπυρατέρ και EFI) και έχω εδώ και ένα χρόνο μοτοσικλέτα 125.
    Το κάθε ένα έχει τα υπέρ και τα κατά του.
    Σαφώς και η μοτοσικλέτα έχει τα περισσότερα πλεονεκτήματα.
    Και τα δύο είναι οικονομικά και τα δύο είναι ελαφριά.
    Το μεγαλύτερο μείον της μοτοσικλέτας είναι οι συχνές αλλαγές ταχυτήτων (1-5) από φανάρι σε φανάρι με την χρήση συμπλέκτη.Ειναι κουραστικό.
    Αν θέλεις να δουλέψεις ντελιβερι , είναι καλύτερο το παπί.
    Σε όλα τα υπόλοιπα η μοτοσικλέτα είναι πραγματικά ανώτερη.
    Τι να συγκρίνεις;. Την θέση οδήγησης;.Την ασφάλεια;. Η μοτό μου έχει λάστιχα 110/70/17, 130/70/17 καμία σχέση με αυτά που φοράνε τα παπιά.
    Κατανάλωση είμαι στα 3λιτρα.
    Αλλά εκεί που η μοτοσικλέτα υπερέχει 100% είναι στις αναρτήσεις ΚΑΜΙΑ σχέσει.
    Στις λακούβες που κοπανιομουν με τα παπιά ,περναω και τις καταλαβαίνω ίσα ίσα που υπάρχουν.
    Μοτό Daytona Remix 125.

  15. #30
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.440
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sebastian1980 Προβολή μηνύματος
    Μοτό Daytona Remix 125.
    Αυτό έχει αυτούσιο μοτέρ DR125 ή αντίγραφο μοτέρ DR125;Πόσα χιλιόμετρα έχεις κάνει;
    RIDE MORE TALK LESS

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Το καλύτερο παπί
    από COSMIC στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2008, 18:39
  2. Παπί SOKUNDO 110cc
    από THEOD στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 03/09/2004, 22:01
  3. Παπι
    από K_STAMATIOU στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2004, 01:33
  4. Παπι Ή ΜηΧανη?
    από christin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 96
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2004, 20:43
  5. Πα, Πα, Πα, Το Παπι
    από THEOD στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/11/2003, 18:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF