Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 52 από 52

Θέμα: Συζήτηση περι FCR

  1. #46
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Οπως ειπα και παραπανω, αυτο το μοντελο ειναι για εναν κυλιδρο πανω απο 450κε, με πολυ μεγαλες βαλβιδες εισαγωγης και εξαγωγης, μεγαλης διαρκειας και βυθισματος εκκεντροφορους. Δηλαδη μιλαμε για εναν race spec κινητηρα ο οποιος στα 470κε θα βγαζει 60 αλογα τροχο. Ενα καθημερινο μοτερ δηλαδη σαν αυτα που λες να βαλεις ενα νουμερο καρμπ πανω λογω τρομπας επιταχυνσης . Αν ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ απο αυτα λειπει, τοτε το κεδρος ψηλα δεν υπαρχει. Η απωλεια χαμηλα ομως υπαρχει. Και αυτο που δε φαινεται στην καμπυλη ειναι το μερικως ανοικτο γκαζι, οπου εκει η διαφορα του μικροτερου καρμπ ειναι μεγαλυτερη
    Τελευταία τροποποίηση από p@nos; 11/10/2019 στις 08:55.

  2. #47
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaspetrou Προβολή μηνύματος
    Σιγά μην κάνουμε και ολοκλήρωση με αντικατάσταση!

    Αυτό δεν έχει καμμία σημασία,δεν είναι αυτό που φαίνεται στο δρόμο (εμβαδό κάτω απ' την καμπύλη).

    Το να στερείσαι 2 άλογα μέχρι τις 8000 δεν χάλασε και ο κόσμος,η διαφορά στο δρόμο θα είναι από ανύπαρκτη έως αμελητέα.

    Το να έχεις όμως από τις 8000 έως τις 10000 (δηλαδή για το 20% του διαθέσιμου εύρους στροφών) έως και 5kw (δηλαδή 6 άλογα)
    φαίνεται πάρα πολύ, ειδικά όταν μιλάμε για μηχανάκια που παίζουν το πολύ μέχρι 55 άλογα.

    Σε μπούσα ίσως να μην είχε νόημα, στο μηχανάκι του διαγράμματος ναι.
    Ισως να βλεπουμε διαφορετικα πραγματα. Εγω βλεπω μεχρι τις 6000rpm μια απωλεια ροπης της ταξης του 5%. Αυτο ισοδυναμει με 2 δοντια μικροτερο πισω γραναζι.
    Αυτο προσωπικως και ακρως αντικειμενικως το νοιωθω πολυ σαν απωλεια ροπης σε οποιοδηποτε μηχανακι εχω οδηγησει. Ακομα και στο μπουσα. Ειναι διαφορα του ταξης μεγεθους "μου σηκωνεται δε μου σηκωνεται στο γκαζι".

  3. #48
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    προσωπικως και ακρως αντικειμενικως
    Vice-versa ενα πραγμα, σαν να λεμε...

    Επειδη δεν σε πιανω ακριβως, το προβλημα ειναι στο feeling ή στην πραγματικοτητα..??
    (και μην αρχισεις τα σαπια του τύπου: "ετσι ειναι αν ετσι αισθανεσαι..")

    Αν μιλας για ελαττωση του ρυθμου αύξησης της ροπής, ΟΚ..
    Αλλα το 5% διαφορας πραγματικης τιμης ροπής δεν ειναι κατι το αξιοσημειωτο..
    (αστειο ποσον, που ελεγε και ο Εξαρχακος..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Ισως να βλεπουμε διαφορετικα πραγματα. Εγω βλεπω μεχρι τις 6000rpm μια απωλεια ροπης της ταξης του 5%. Αυτο ισοδυναμει με 2 δοντια μικροτερο πισω γραναζι.
    Αυτο προσωπικως και ακρως αντικειμενικως το νοιωθω πολυ σαν απωλεια ροπης σε οποιοδηποτε μηχανακι εχω οδηγησει. Ακομα και στο μπουσα. Ειναι διαφορα του ταξης μεγεθους "μου σηκωνεται δε μου σηκωνεται στο γκαζι".
    Δεν κοιτάς ποτέ το ποσοστό, κοιτάς τα άλογα στα οποία αντιστοιχεί το εν λόγω ποσοστό, αυτό φαίνεται στο δρόμο.

    5% σε μηχανάκι 55 ίππων είναι ανάξια λόγου τιμή, περίπου 2,5 άλογα.

    2,5 άλογα σε τέτοιο μηχανάκι δεν φαίνονται στις χαμηλομεσαίες, σε παπί αν μου έλεγες τότε ναι, 2,5 άλογα φαίνονται.


    6 άλογα όμως,ειδικά σε εύρος στροφών όπου το άλλο έχει κρεμάσει, φαίνονται πολύ περισσότερο.

    Το περί γραναζιού και δοντιών είναι αυθαίρετο συμπέρασμα, δεν μπορείς να το μετρήσεις διότι δεν ξέρεις στη μαμά δυναμομέτρηση τί γρανάζωμα είχε.

    ΥΓ: το μπούσα σηκώνεται όταν θέλει, όποτε θέλει, όσα άλογα και να έχει χάσει λόγω σετάπ(σώματα, εκκεντροφόροι)

    Δε θα του λείψουν και δεν πρόκειται να τα στερηθεί, τα εναπομείναντα φτάνουν και περισσεύουν.
    Τελευταία τροποποίηση από kostaspetrou; 11/10/2019 στις 13:20.

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.834
    200 ευρώ το άλογο και 2 βδομάδες μαστούρα στη βενζίνη για σετάρισμα δεν νομίζω να αξίζει τον κόπο.
    Εκτός εάν μιλάμε για μηχανάκι το οποίο δεν δουλεύει με τα μαμά λόγω εκτεταμένου πειράγματος, οπότε
    αναγκαστικά πάμε σε καρμπιρατέρ με άπειρες δυνατότητες σεταρίσματος.
    Νομίζω.

  6. #51
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Vice-versa ενα πραγμα, σαν να λεμε...

    Επειδη δεν σε πιανω ακριβως, το προβλημα ειναι στο feeling ή στην πραγματικοτητα..??
    (και μην αρχισεις τα σαπια του τύπου: "ετσι ειναι αν ετσι αισθανεσαι..")

    Αν μιλας για ελαττωση του ρυθμου αύξησης της ροπής, ΟΚ..
    Αλλα το 5% διαφορας πραγματικης τιμης ροπής δεν ειναι κατι το αξιοσημειωτο..
    (αστειο ποσον, που ελεγε και ο Εξαρχακος..)
    Ε οχι και σαπια
    Εκανα την αναγωγη στα δυο δοντια πισω ακριβως για να μπορεσω να φερω το διαγραμμα σε κατι που καταλαβαινω. Να ειναι ατυχης η αναγωγη παιζεται. Παντως το ιδιο μηχανακι με +/- 2 δοντια διαφορα στο πισω γραναζι, ειναι κατι που κανει μεγαλη διαφορα, δεν ειναι σε καμια περιπτωση αμελητεο.

  7. #52
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaspetrou Προβολή μηνύματος
    Δεν κοιτάς ποτέ το ποσοστό, κοιτάς τα άλογα στα οποία αντιστοιχεί το εν λόγω ποσοστό, αυτό φαίνεται στο δρόμο.

    5% σε μηχανάκι 55 ίππων είναι ανάξια λόγου τιμή, περίπου 2,5 άλογα.

    2,5 άλογα σε τέτοιο μηχανάκι δεν φαίνονται στις χαμηλομεσαίες, σε παπί αν μου έλεγες τότε ναι, 2,5 άλογα φαίνονται.


    6 άλογα όμως,ειδικά σε εύρος στροφών όπου το άλλο έχει κρεμάσει, φαίνονται πολύ περισσότερο.

    Το περί γραναζιού και δοντιών είναι αυθαίρετο συμπέρασμα, δεν μπορείς να το μετρήσεις διότι δεν ξέρεις στη μαμά δυναμομέτρηση τί γρανάζωμα είχε.

    ΥΓ: το μπούσα σηκώνεται όταν θέλει, όποτε θέλει, όσα άλογα και να έχει χάσει λόγω σετάπ(σώματα, εκκεντροφόροι)

    Δε θα του λείψουν και δεν πρόκειται να τα στερηθεί, τα εναπομείναντα φτάνουν και περισσεύουν.
    Την ροπη καταλαβαινεις, οχι τα αλογα. Τα αλογα τα καταλαβαινεις κατοπιν εορτης, πχ αλλη τελικη, η αλλος χρονος απο φαναρι σε φαναρι. Οταν ομως ακουμπας το γκαζι, εκεινη την στιγμη καταλαβαινεις ροπη.

    Υγ. Τα αλογα ειναι αποτελεσμα ολοκληρωσης

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234

Παρόμοια θέματα

  1. ο μεγαλος μου γινεται 5 ..συζητηση περι mini bikes
    από ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο μήνυμα: 16/12/2019, 18:35
  2. Συζητηση περί bobo
    από jorgevaldano στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2009, 16:56
  3. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2009, 13:13
  4. συζητηση περι του Vtr 1000 '98
    από ΚΡΗΤΙΚΟΣ στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 17/10/2006, 17:09
  5. περι βενζινης
    από bsari στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 01:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF