Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 52

Θέμα: Συζήτηση περι FCR

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της CBR900RR 98-99
    Εγγραφή
    14/08/2011
    Μηνύματα
    152

    Συζήτηση περι FCR

    Θα πω την εμπειρία μου που απεκτισα απο το 900 μου και τα καρμπιρατέρ και με τα μαμά και με τα fcr41mm που φοραω πανό του!

    Στο στοκ μοτερ πέρα απο ολόσωμη εξάτμιση που φοραω την μεγαλύτερη διάφορα που είδα ηταν στης χαμηλό μεσαίες στροφές υπέρ των fcr στης ψηλές είχε διάφορα αλλά όχι ώστε να πω ουαου!

    Η διάφορα που γράφω στη χαμηλό μεσαίες ήταν όντως τεράστια και πάντα λεγοντας περνώντας τσ μέγιστα και απο της δυο τετράδες καρμπιρατέρ με ολους τους συνδιασμούς στοκ φίλτρο κουτό ,τροποποιημένο φίλτρο κουτό,φιλτροχωανες!

    Τα fcr στο δικο μου δούλευαν η με στοκ φιλτρο κουτο η με φιλτροχωανες απλα με της φιλτροχωανες η διάφορα ηταν αισθητή παντού!

    Εννοείται οτι είχα αισθητήρα λ πάνω για να βλέπω κάθε φορά τι χρειάζεται απο σεταπ!

  2. #2
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CBR900RR 98-99 Προβολή μηνύματος
    Θα πω την εμπειρία μου που απεκτισα απο το 900 μου και τα καρμπιρατέρ και με τα μαμά και με τα fcr41mm που φοραω πανό του!

    Στο στοκ μοτερ πέρα απο ολόσωμη εξάτμιση που φοραω την μεγαλύτερη διάφορα που είδα ηταν στης χαμηλό μεσαίες στροφές υπέρ των fcr στης ψηλές είχε διάφορα αλλά όχι ώστε να πω ουαου!

    Η διάφορα που γράφω στη χαμηλό μεσαίες ήταν όντως τεράστια και πάντα λεγοντας περνώντας τσ μέγιστα και απο της δυο τετράδες καρμπιρατέρ με ολους τους συνδιασμούς στοκ φίλτρο κουτό ,τροποποιημένο φίλτρο κουτό,φιλτροχωανες!

    Τα fcr στο δικο μου δούλευαν η με στοκ φιλτρο κουτο η με φιλτροχωανες απλα με της φιλτροχωανες η διάφορα ηταν αισθητή παντού!

    Εννοείται οτι είχα αισθητήρα λ πάνω για να βλέπω κάθε φορά τι χρειάζεται απο σεταπ!

    γενικα, το ''κερδος'' ευκολα συγχεεται με την αποκριση, ενω στην ουσια μπορει οχι μονο να μην εχεις κερδος, αλλα να εχεις και απωλεια!

    θεωρω σχεδον βεβαιο οτι στο τσαρουχωμα χαμηλα, ειναι σχεδον αδυνατο ενα μηχανικο καρμπυρατερ να εχει την αποδοση ενος cv, το οποιο λογω του μιρκοτερου ανοιγματος του slide επιτυγχανει πολυ υψηλοτερη ταχυτητα μειγματος στον κινητηρα...ο θορυβος βεβαια αλλα και η αμεση αποκριση μπορει να ξεγελασουν!

    γενικα, η αλλαγη καρμπ με ''μεγαλυτερα'' ειναι μια συνηθεια που πηγαζει απο τα παλιοτερα χρονια οπου οι κατασκευαστες εβαζαν εισαγωγες/εξατμισεις οτι να ναι (βασικα οτι τους περισσευε) οποτε αν πχ ειχαν πολλα καρμπς απο ενα μικροτερο μηχανακι, αυτο θα εμπαινε επι της ουσιας σε ολα τα μοντελα και ο αγοραστης μετα θα αναλαμβανε να ''προσαρμοσει'' τον κινητηρα στην ιδανικη του λειτουργικη κατασταση...

    τα τελευταια χρονια βεβαια αυτο συμβαινει αρκετα σπανια μιας και οι κατασκευαστες συνηθως διαλεγουν σωστα διαμετρους εισαγωγης/εξαγωγης οποτε αν δε σκοπευεις να σκαλισεις αρκετα το μοτερ, οτι και να αλλαξεις εκει θα εχει μαλλον αρνητικη επιπτωση στον τροπο που λειτουργει ο κινητηρας

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της CBR900RR 98-99
    Εγγραφή
    14/08/2011
    Μηνύματα
    152
    Πανό πολύ σωστα αυτά που γραφεις όλα μα όλα που εγραψες...

    αλλά γιατί παντα υπάρχει αλλά...

    όλα είναι στο δεξι σου χερι φυσικά και όταν ανοίγω με τα fcr τέρμα απο της 3000 στροφές το
    στοκ μοτέρ μου οτι μα οτι και να δοκιμασα απο σεταπ δεν κατάφερα να το κανό τέλειο παρά μονο με της φιλτροχωανες να το κανω αρκετά υποφερτό φυσικά το αποφεύγω το τέρμα γκάζι απο τόσο χαμηλά μιας και είναι ανουσιο για μενα και εκατσα να εκπαιδευτω στο πως να ανοίγω το γκάζι γραμικα η μέχρι τα 3/4 μέχρι της 6000στροφες και μετα τερμα!

    Αυτό το 3/4 άνοιγμα πίστεψε με κανει την διάφορα όλοι μεταξή cv και fcr δεν είναι κάτι δύσκολο αλλά θέλει εκπαίδευση και προπαντός ΑΙΣΘΗΣΗ!

    Με τα cv δεν είχα τέτοια προβλήματα μιας και κανουν οτι (θέλουν) αυτά όσο αμπαλος και να εισαι!

    Τώρα που θυμάμαι λίγο καλύτερα μιας και πάνε 4 χρόνια που ασχοληθηκα η μονη περίπτωση που δούλεψαν τέλεια τα fcr με τέρμα γκάζι απο της χαμηλες ηταν με το στοκ φίλτρο κουτό αλλά εχανα πολύ στης μεσαίες και ψηλές στροφες σκεψου οτι με στοκ φίλτρο κουτό και bmc φιλτρο είχα 135-140 με διάσταση keihin κεντρικα ζιγκλερ και με της φιλτροχωανες 170-180 keihin διάσταση παλι, ανάλογα της θερμοκρασίες που έχει εξω!

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της CBR900RR 98-99
    Εγγραφή
    14/08/2011
    Μηνύματα
    152
    Αν λεω αν ηθελα ντε και καλα να το ανοιγω τερμα απο τοσο χαμηλα με της φιλτροχωανες θα επρεπε να βρω ρυθμιζωμενη αντλια επιταχινσης καθως και μερικα νουμερα ητε μικροτερα ητε μεγαλητερα μαιν αιρ τζετ τοτε ειμαι σχεδον βεβαιος οτι θα το καταφερνα και αυτο!

    Το τονιζω το σχεδων μιας και δεν ασχοληθηκα περετερω!

  5. #5
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Το αιρτζετ δεν εχει καμμια σχεση με την τρομπα επιταχυνσης, επισης οτι και να εκανες δε θα καταφερνες να εχεις την αποδοση στα χαμηλα ανοιγματα

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της CBR900RR 98-99
    Εγγραφή
    14/08/2011
    Μηνύματα
    152
    Τα αιρ τζετ δεν ειπα οτι εχουν καποια σχεση με την αντλια επιταχυνσης ειπα τι θα ηθελα να ειχα...

    Απλα θα εκανα πιστευω μιας και δεν θα το μαθω μαλλον ποτε μου καποιο συμβιβασμο στης ψηλες στροφες με μικροτερα νουμερα αιρ τζετ καθως και κεντρικα ζιγκλερ ωστε να δουλεψουν τελεια και η χαμηλες στροφες στο τερμα ανοιγμα αυτα οσο αφορα τα αιρ τζετ!

    Για την αντλια επιταχυνσης θα ηθελα να μπορω να ρυθμισω στα μετρα μου τον χρονο που ψεκαζει και την ποσοτητα!

  7. #7
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Αλλο πραγμα σου λεω... Βγαλε το αιρτζετ απο το θεμα καθως κανει αλλη δουλεια, οπως και η τρομπα επιταχυνσης...

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της CBR900RR 98-99
    Εγγραφή
    14/08/2011
    Μηνύματα
    152
    Για να το λες κάτι θα ξερεις η θα εχεις δοκιμάσει!

    Και καταλαβα απο την αρχή οτι θεωρεις πως θα νε τζάμπα κοπως!

    Η εμπειρία μου παντός σαν χομπιστας στα δικά μου μηχανάκια και μερικών φίλων μου σε μονοκυλινδρα μηχανάκια με Κάτι παλιά keihin pd μηχανικά και αυτά με αντλία επιτάχυνσης σε διαστάσεις 26mm 28mm και 34mm όλα με ελεύθερη εξάτμιση έδειξε οτι αν τεριαξεις το σωστο μέγεθος του καρμπ με την εκάστοτε κεφαλή(σχεδιασμός εισαγωγής,μέγεθος βαλβίδων και εκκεντροφόρους ,φυσικά παιζουν και τα κυβικά ρολο δευτερεύων για μενα) τοτε το μηχανικό δουλεύει μια χαρά παντου!αν το παρά κανείς στο μέγεθος του καρμπ ενω δεν στο επιτρέπει η κεφάλη τοτε ξεκινάνε οι συμβιβασμοι και ίσως στο τέλος όπως είπες να πήγενει χειρότερα αν είναι να εισαι συνέχεια με το μυαλό στο ποσο να ανοίγω το γκάζι πριν μπερδέψει!

    Ίσως λέω ίσως αν εβαζα στο 900 τα fcr 39mm να δούλευε καλύτερα στα χαμηλά με τέρμα γκαζι δεν θα το μαθω αυτό ποτε μου!

  9. #9
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    προφανως και οπως ειπες, ειδικα σε παλια μηχανακια, οπως ειπα παλιοτερα, ηταν τοσο τραγικες οι επιλογες σε εξατμισεις και καρμπς που με μια σωστη επιλογη μπορουσε πραγματικα το μοτερ να αναπνευσει...παραδειγμα το xl500r της honda, 500cc μονοκυλιδρος 4βαλβιδος κινητηρας, ερχεται απο τη χοντα με 32αρι καρμπυρατερ (!!!!)

    εκει προφανως και με μια αλλαγη καρμπ εχεις σημαντικο οφελος

  10. #10
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CBR900RR 98-99 Προβολή μηνύματος
    Για να το λες κάτι θα ξερεις η θα εχεις δοκιμάσει!

    Και καταλαβα απο την αρχή οτι θεωρεις πως θα νε τζάμπα κοπως!

    Η εμπειρία μου παντός σαν χομπιστας στα δικά μου μηχανάκια και μερικών φίλων μου σε μονοκυλινδρα μηχανάκια με Κάτι παλιά keihin pd μηχανικά και αυτά με αντλία επιτάχυνσης σε διαστάσεις 26mm 28mm και 34mm όλα με ελεύθερη εξάτμιση έδειξε οτι αν τεριαξεις το σωστο μέγεθος του καρμπ με την εκάστοτε κεφαλή(σχεδιασμός εισαγωγής,μέγεθος βαλβίδων και εκκεντροφόρους ,φυσικά παιζουν και τα κυβικά ρολο δευτερεύων για μενα) τοτε το μηχανικό δουλεύει μια χαρά παντου!αν το παρά κανείς στο μέγεθος του καρμπ ενω δεν στο επιτρέπει η κεφάλη τοτε ξεκινάνε οι συμβιβασμοι και ίσως στο τέλος όπως είπες να πήγενει χειρότερα αν είναι να εισαι συνέχεια με το μυαλό στο ποσο να ανοίγω το γκάζι πριν μπερδέψει!

    Ίσως λέω ίσως αν εβαζα στο 900 τα fcr 39mm να δούλευε καλύτερα στα χαμηλά με τέρμα γκαζι δεν θα το μαθω αυτό ποτε μου!
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    προφανως και οπως ειπες, ειδικα σε παλια μηχανακια, οπως ειπα παλιοτερα, ηταν τοσο τραγικες οι επιλογες σε εξατμισεις και καρμπς που με μια σωστη επιλογη μπορουσε πραγματικα το μοτερ να αναπνευσει...παραδειγμα το xl500r της honda, 500cc μονοκυλιδρος 4βαλβιδος κινητηρας, ερχεται απο τη χοντα με 32αρι καρμπυρατερ (!!!!)

    εκει προφανως και με μια αλλαγη καρμπ εχεις σημαντικο οφελος
    Προς CBR900RR 98-99 , p@nos

    Επειδή αυτό το θέμα είναι απο το 2008 και είναι για το bimota sb6 στο οποίο δεν μπήκαν τα FCR ούτε θα μπουν, θα κανονισω να σας μεταφέρουν την συζήτηση.
    Στο μεταξύ συνεχίστε εδω:
    https://www.moto.gr/forums/showthrea...97#post3002197
    Τελευταία τροποποίηση από sapila racing; 23/07/2019 στις 09:18.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της CBR900RR 98-99
    Εγγραφή
    14/08/2011
    Μηνύματα
    152
    Αρη αυτό το ουτε θα μπουν με σκότωσε πραγματικα!

    Θα το ξανά σκεφτόμουν στην θέση σου!

    Το διάβασα αυτό που έγραψε οτι πρέπει να φας κάτι απο το πλαίσιο για να μπουν και σίγουρα είναι ένας ανασταλτικός παράγοντας αυτό αλλά στο φινάλε δεν το εχεις για καθημερινό όχημα οποτε εσύ ξέρεις καλύτερα!

    Εγώ παντός πιστεύω οτι θα εκπλαγεις απο το αποτέλεσμα μόλις τα σεταρεις σωστα!

  12. #12
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CBR900RR 98-99 Προβολή μηνύματος
    Αρη αυτό το ουτε θα μπουν με σκότωσε πραγματικα!

    Θα το ξανά σκεφτόμουν στην θέση σου!

    Το διάβασα αυτό που έγραψε οτι πρέπει να φας κάτι απο το πλαίσιο για να μπουν και σίγουρα είναι ένας ανασταλτικός παράγοντας αυτό αλλά στο φινάλε δεν το εχεις για καθημερινό όχημα οποτε εσύ ξέρεις καλύτερα!

    Εγώ παντός πιστεύω οτι θα εκπλαγεις απο το αποτέλεσμα μόλις τα σεταρεις σωστα!
    Αν ήταν άλλη μηχανή μάλλον θα το έκανα αλλά δεν πρόκειται να πειράξω το πλαίσιο του bimota για να βάλω τα FCR.
    Δεν το ήξερα οτι δεν θα μπαίνουν χωρίς πατέντα, αλλιώς δεν θα τα ειχα αγοράσει καν.
    Ασε που τα είχα αγοράσει επειδή είχα προβλήματα με τα original 40ρια όταν έστηνα την μοτοσυκλέτα αλλά τελικά τα έφτιαξα και δουλεύουν πολύ καλά με 2 2πλά μεγάλα ανοιχτα φίλτρα pipercross και ακόμα και στην πίστα δεν μου έλειψε το γκάζι πουθενα.
    Είναι και 1100 το μοτέρ κι έχει ροπή άφθονη.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της CBR900RR 98-99
    Εγγραφή
    14/08/2011
    Μηνύματα
    152
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20160326_120517_699.jpg 
Προβολές:	265 
Μέγεθος:	80,8 KB 
ID:	408534
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20160326_120633_859.jpg 
Προβολές:	264 
Μέγεθος:	69,3 KB 
ID:	408535

    Να και το δικο μου με διπλές φιλτροχωανες της bmc

    Αρη σίγουρα το να φας πλαίσιο σε τέτοια μηχανή δεν λέει όντως!

  14. #14
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CBR900RR 98-99 Προβολή μηνύματος

    Να και το δικο μου με διπλές φιλτροχωανες της bmc

    Αρη σίγουρα το να φας πλαίσιο σε τέτοια μηχανή δεν λέει όντως!
    Ε ναι, δεν θα το έκανα, ο σκελετός του SB6 είναι όλα τα λέφτά. Εχω δεί εναν Ιάπωνα που το έκανε και ψιλοέφριξα.
    Πολύ ωραία τα φίλτρα που έβαλες, είχα δεί τότε καποια παρόμοια αλλά δεν χώραγαν!
    Εγώ έχω βάλει αυτα:
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων mpx1004.jpg‎  
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  15. #15
    Μέλος Το avatar του/της nidok
    Εγγραφή
    26/04/2014
    Μηνύματα
    83
    Fcr39 ή fcr41 για 450cc εντουρο?

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ο μεγαλος μου γινεται 5 ..συζητηση περι mini bikes
    από ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο μήνυμα: 16/12/2019, 18:35
  2. Συζητηση περί bobo
    από jorgevaldano στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2009, 16:56
  3. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2009, 13:13
  4. συζητηση περι του Vtr 1000 '98
    από ΚΡΗΤΙΚΟΣ στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 17/10/2006, 17:09
  5. περι βενζινης
    από bsari στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 01:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF