Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 92

Θέμα: Δαγκάνες φρένων 4 πιστονες vs 2πίστονες κλπ

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    κογιοτ, οι 4πιστονες προτιμονται απο τις διπιστονες με γλυστρα, οχι οτι υπερτερουν σε επιφανεια τακακιου, ουτε σε εμβαδο εμβολων. Για την.ακριβεια, μια διπιστονη με γλυστρα με εμβολα π.χ. 25 χιλιοστων, εχει ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο εμβαδο εμβολων με μια τετραπιστονη με τεσσερα εμβολα των 25 χιλοστων. Ο λογος που συμβαινει αυτο το φαινομενικο παραδοξο του διπλασιασμου, ειναι η γλυστρα, που μεσω της κινησης της, μειωνει στο μισο την αποσταση που ταξιδευει το καθε εμβολο, αφου οσο παει να κινηθει αυτο, αλλο τοσο κινειται κ η δαγκανα απο την αλλη, αρα δουλευει σαν μοχλος, που διπλασιαζει το αποτελεσμα των δυο εμβολων.

    Ο πραγματικος λογος που οι τετραπιστονες προτιμουνται, ειναι ο ιδιος ο μηχανισμος της γλυστρας, ο οποιος εχει τριβη, φθορα, καμψη, παραμορφωση, κολλαει οταν βρωμισει κ.ο.κ. και αλοιωνει το τελικο αποτελεσμα. Στην τετραπιστονη, δεν υπαρχει γλυστρα να αποτυχει και να τρωει δυναμεις που χρειαζομαστε.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  2. #17
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    κογιοτ, οι 4πιστονες προτιμονται απο τις διπιστονες με γλυστρα, οχι οτι υπερτερουν σε επιφανεια τακακιου, ουτε σε εμβαδο εμβολων. Για την.ακριβεια, μια διπιστονη με γλυστρα με εμβολα π.χ. 25 χιλιοστων, εχει ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο εμβαδο εμβολων με μια τετραπιστονη με τεσσερα εμβολα των 25 χιλοστων. Ο λογος που συμβαινει αυτο το φαινομενικο παραδοξο του διπλασιασμου, ειναι η γλυστρα, που μεσω της κινησης της, μειωνει στο μισο την αποσταση που ταξιδευει το καθε εμβολο, αφου οσο παει να κινηθει αυτο, αλλο τοσο κινειται κ η δαγκανα απο την αλλη, αρα δουλευει σαν μοχλος, που διπλασιαζει το αποτελεσμα των δυο εμβολων.

    Ο πραγματικος λογος που οι τετραπιστονες προτιμουνται, ειναι ο ιδιος ο μηχανισμος της γλυστρας, ο οποιος εχει τριβη, φθορα, καμψη, παραμορφωση, κολλαει οταν βρωμισει κ.ο.κ. και αλοιωνει το τελικο αποτελεσμα. Στην τετραπιστονη, δεν υπαρχει γλυστρα να αποτυχει και να τρωει δυναμεις που χρειαζομαστε.
    Αυτό το είπα παραπάνω και αφορά την απόκρηση του φρένου και όχι την δύναμη, δύναμη δίνει η μεγαλύτερη επιφάνεια τριβής που κρατάει τις θερμοκρασίες χαμηλά για να μην βράσουν.... με μεγαλύτερη πίεση πετυχαίνεις δυνατότερο φρενάρισμα αλλά με μεγαλύτερες φθορές και θερμοκρασίες.

    Όσο για την οικονομία που λες είναι για την εταιρία πιο ακριβές δύο διπίστονες με δίσκους από μια τετραπίστονη (μαϊμού κατ' εμέ) με ένα δίσκο.... τα έμβολα που προσθέτουν οι κατασκευαστές στην σειρά και όχι αντυκριστά πετυχαίνουν όλα τα παραπάνω που έγραψα.

    Αλήθεια, τώρα που το συζητάμε, έχουν βράσει ποτέ τα υγρά των φρένων σε κανέναν από εσάς; Εμένα μου έχουν βράσει, τρελή εμπειρία και θα πρέπει να έχεις και κανά δύο αγίους καβάτζα.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Μια φορα, το πισω, οδηγωντας ιουλιο μηνα απο Πατρα προς Τριπολη, απο τους απευθειας επαρχιακους δρομους. Πλακα ειχε, ξαφνικα δεν ειχα πισω φρενο. Σταματησα και μολις κρυωσε, επανηλθε
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  4. #19
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.124
    Εμένα δεν έβρασε το πίσω αλλά το μπροστά, με κατεβάσματα και πίσω φρένο σταμάτησα... αλλά δεν λέω με τι μηχανάκι το έπαθα γιατί το έχω θάψει αρκετά, όλα με αυτό τα έπαθα. Μονό δισκόφρενο, διπίστονη 650 κυβικά. Οπότε από τότε καταλαβαίνεις ότι όταν βλέπω μονά δισκόφρενα σε πάνω από 700-800cc με ένα Χ βάρος..... κάτι με πιάνει και θέλω να τα πω!

  5. #20
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.124
    Μπλεχτήκαμε λίγο αλλά τελικά το βρήκα το νήμα...


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Μια φορα, το πισω, οδηγωντας ιουλιο μηνα απο Πατρα προς Τριπολη, απο τους απευθειας επαρχιακους δρομους. Πλακα ειχε, ξαφνικα δεν ειχα πισω φρενο. Σταματησα και μολις κρυωσε, επανηλθε
    Εμένα δεν έβρασε το πίσω αλλά το μπροστά, με κατεβάσματα και πίσω φρένο σταμάτησα... αλλά δεν λέω με τι μηχανάκι το έπαθα γιατί το έχω θάψει αρκετά, όλα με αυτό τα έπαθα. Μονό δισκόφρενο, διπίστονη 650 κυβικά. Οπότε από τότε καταλαβαίνεις ότι όταν βλέπω μονά δισκόφρενα σε πάνω από 700-800cc με ένα Χ βάρος..... κάτι με πιάνει και θέλω να τα πω!

  6. #21
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Αυτό το είπα παραπάνω και αφορά την απόκρηση του φρένου και όχι την δύναμη, δύναμη δίνει η μεγαλύτερη επιφάνεια τριβής που κρατάει τις θερμοκρασίες χαμηλά για να μην βράσουν.... με μεγαλύτερη πίεση πετυχαίνεις δυνατότερο φρενάρισμα αλλά με μεγαλύτερες φθορές και θερμοκρασίες.

    Όσο για την οικονομία που λες είναι για την εταιρία πιο ακριβές δύο διπίστονες με δίσκους από μια τετραπίστονη (μαϊμού κατ' εμέ) με ένα δίσκο.... τα έμβολα που προσθέτουν οι κατασκευαστές στην σειρά και όχι αντυκριστά πετυχαίνουν όλα τα παραπάνω που έγραψα.

    Αλήθεια, τώρα που το συζητάμε, έχουν βράσει ποτέ τα υγρά των φρένων σε κανέναν από εσάς; Εμένα μου έχουν βράσει, τρελή εμπειρία και θα πρέπει να έχεις και κανά δύο αγίους καβάτζα.
    Εγώ τελικά πιστεύω ότι δεν έχεις ιδέα απλά έχεις χρόνο και τρολάρεις.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  7. #22
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Εγώ τελικά πιστεύω ότι δεν έχεις ιδέα απλά έχεις χρόνο και τρολάρεις.
    Αν μου αποδείξεις ότι έχω άδικο θα το δεχτώ, αλλά με επιχειρήματα. 4 ίδια τακάκια πρεσάρονται σε δύο ίδιους δίσκους... γιατί το ένα ζευγάρι να έχει δυνατότερο φρενάρισμα με χαμηλότερες θερμοκρασίες... επειδή το πρώτο πρεσάρεται και από τις δύο μεριές με πιστόνια και όχι με την απέναντι κόντρα;

  8. #23
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Αν μου αποδείξεις ότι έχω άδικο θα το δεχτώ, αλλά με επιχειρήματα. 4 ίδια τακάκια πρεσάρονται σε δύο ίδιους δίσκους... γιατί το ένα ζευγάρι να έχει δυνατότερο φρενάρισμα με χαμηλότερες θερμοκρασίες... επειδή το πρώτο πρεσάρεται και από τις δύο μεριές με πιστόνια και όχι με την απέναντι κόντρα;
    Με την ίδια λογική που αν σου χώσει ένα μπουκέτο κάποιος, είναι πάντα λιγότερο από 2 ίδια μπουκέτα ταυτόχρονα από τον ίδιο.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  9. #24
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.124
    Ωραίο επιχείρημα ρε, μπράβο!

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Ωραίο επιχείρημα ρε, μπράβο!




  11. #26
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.124
    Θα μας δείρει, το βλέπω, στο άλλο νήμα έβαλε φώτο ένα καρατέγκα...

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Αυτό το είπα παραπάνω και αφορά την απόκρηση του φρένου και όχι την δύναμη, δύναμη δίνει η μεγαλύτερη επιφάνεια τριβής που κρατάει τις θερμοκρασίες χαμηλά για να μην βράσουν.... με μεγαλύτερη πίεση πετυχαίνεις δυνατότερο φρενάρισμα αλλά με μεγαλύτερες φθορές και θερμοκρασίες.
    Δύναμη για φρενάρισμα τί εννοούμε?
    Να μπλοκάρει ο τροχός μία φορά και τέλος?

    Να φρενάρει στο όριο χωρίς μπλοκάρισμα μέχρι να σταματήσουν τα 250κιλά απο τα 200χλμ/ώρα?


    Το 1ο το πετυχαίνεις και με τις φθηνότερες λύσεις.
    Το 2ο μπορεί να το πετύχεις τη πρώτη φορά αλλά αν το κάνεις ξανά μπορεί να έχεις χάσει το φρένο απο το βράσιμο.

    Επίσης υπολογίζεις τη δύναμη του φρεναρίσματος με σταθερή δύναμη στη τρόμπα/μανέτα?
    Γιατί με αυτά που σου είπαν όταν υπάρχει γλύστρα χάνεται ενέργεια οπότε πρέπει να πρεσάρεις περισσότερο.

    Καταλαβαίνω τί προσπαθείς να πείς αλλά στην πράξη δε μας ενδιαφέρει καθόλου.

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Θα μας δείρει, το βλέπω, στο άλλο νήμα έβαλε φώτο ένα καρατέγκα...
    Το νου σου

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	index.jpg 
Προβολές:	102 
Μέγεθος:	9,1 KB 
ID:	408565

  14. #29
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Θα μας δείρει, το βλέπω, στο άλλο νήμα έβαλε φώτο ένα καρατέγκα...
    Μπα, θα σε βάλω πάνω σε μηχανάκι με μονομπλοκ δαγκάνα να αποδείξεις πόσο ντεμέκ και άχρηστες είναι. Αν σου μπει το μηχανάκι στον κ@λο, δεν φταίω εγώ.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Μπα, θα σε βάλω πάνω σε μηχανάκι με μονομπλοκ δαγκάνα να αποδείξεις πόσο ντεμέκ και άχρηστες είναι. Αν σου μπει το μηχανάκι στον κ@λο, δεν φταίω εγώ.


    Δες το λίγο καλύτερα με την ανατομία ρε .

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	5f21576e-e3c6-11e5-82d8-5ee03f4bf2d1.jpg 
Προβολές:	102 
Μέγεθος:	23,0 KB 
ID:	408566


Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Σωληνάκια φρένων: Galfer vs. HEL vs. ...
    από McGyver στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2019, 17:00
  2. Κλείσιμο εμβόλων σε δαγκάνες φρένων.
    από virus στο forum Εργαλεία
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2016, 08:05
  3. Βάψιμο δαγκάνες Φρένων !!
    από kiriakost στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 30/06/2007, 17:08
  4. Χρυσές δαγκάνες φρένων (CBF-600S)
    από bsari στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2005, 19:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF