Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: Συμβουλές για αγορά πρώτου σκούτερ

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2019
    Μηνύματα
    0

    Συμβουλές για αγορά πρώτου σκούτερ

    Καλησπέρα σας, είμαι παντελώς άπειρος όσον αφορά τα δίκυκλα και σκοπεύω να αγοράσω ένα μηχανάκι για διευκόλυνση στις μεταφορές μου μες στην πόλη.
    Η χρήση που το θέλω είναι για μικρές, άνετες μετακινήσεις μέσα στην πόλη (σπίτι-σχολή), και καμιά έξοδο. Μετά από κάποια έρευνα όσον αφορά το είδος μηχανής που καλύπτει τις ανάγκες μου κατέληξα σε σκουτερ και δεδομένου του budget κύρια σκέψη μου είναι το Sym Symphony ST 125cc ABS (υδρόψυκτο). (Αν δεν είναι καλή επιλογή και υπάρχει κάτι άλλο καλύτερο στην ίδια κατηγορία τιμής είμαι ανοιχτός σε προτάσεις). Μιλάω για καινούριο, γιατί, μεταξύ άλλων, λόγω της απειρίας μου επί του θέματος δε θέλω να βρεθώ προ εκπλήξεως σε οτιδήποτε στο άμεσο μέλλον, που ενδεχομένως έπρεπε να έχω υπόψιν.
    Θα ήθελα αρχικά να μάθω για τα περιφερειακά έξοδα που πάνε πακέτο με την αγορά μηχανής (ενδεχομένως να παραλείπω κάτι ας πούμε), και πιο συγκεκριμένα το ποσό που πρέπει να διαθέσω σε καθένα από αυτά δεδομένων των μετακινήσεων που θα κάνω (π.χ. δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να πάρω κράνος 400Ε για μηχανάκι που πάει μέχρι 100χμ/ω). Έχουμε, λοιπόν: Κράνος, Μπουφάν, Λουκέτο, Γάντια, Συναγερμό, Βαλίτσα.
    Επίσης, βρήκα ψάχνοντας ότι τα τέλη κυκλοφορίας είναι 22Ε, έξοδα πινακίδας 9Ε παράβολο (είναι και κάτι άλλο εκτός του παραβόλου; ) και...τέλος(;; )

    Η τιμή που βρήκα στο site της sym είναι 2.195Ε για το συγκεκριμένο και πήγα σε κοντινή αντιπροσωπεία να ρωτήσω για τιμή με/χωρίς τα δώρα που κάνουν, τυχών έκπτωση σε μετρητοίς πληρωμή κλπ. Μου είπε λοιπόν ότι η τιμή είναι 2.195Ε και τα δώρα είναι σχάρα για βαλίτσα, βαλίτσα, λουκέτο και συναγερμός (και εγκατάσταση αυτών) και η τιμή χωρίς τα δώρα είναι 2.145Ε (μου φαίνεται πολύ λίγο το να κόψει μόνο 50Ε, μπορεί απλά και να είναι λόγω άγνοιάς μου), και επιπλέον, ότι δεν έχει σημασία για εκείνον το πώς θα πληρώσω, καθώς εκείνος θα πάρει τα λεφτά που είναι να πάρει μετρητοίς σε κάθε περίπτωση. Αρχικό πλάνο ήταν να πάρω χωρίς δώρα (έχοντας σας δεδομένο ότι τα δώρα που δίνουν δεν είναι και ιδιαίτερα ποιοτικά), αλλά αν η διαφορά είναι γενικά τόσο μικρή δεν ξέρω αν με συμφέρει. Να προσπαθήσω και σε άλλες αντιπροσωπείες μήπως πετύχω κάτι καλύτερο ή γενικά εκεί κυμαίνονται οι τιμές; Στον βύνιο πχ είδα ίδια τιμή αλλά στα δώρα εκτός αυτών είχε και κράνος, γάντια, αδιάβροχο μπουφάν και παντελόνι και σκέφτομαι ας πούμε χωρίς δώρα αυτός πόσο θα την πουλάει? (δεν μπορεί -ανεξαρτήτου ποιότητας- αυτός να κοστολογεί όλα αυτά στα 50Ε)
    Τέλος, θα ήθελα τη γνώμη σας για αγορά των περιφερειακών μαζί με τη μηχανή μήπως η προσφορά γίνει καλύτερη, απ'το να πάρω από αλλού μπουφάν, από αλλού κράνος κλπ.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Τελευταία τροποποίηση από Nime; 26/07/2019 στις 20:43.

  2. #2
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    για 50 ευρω διαφορα παρτο με τα δωρα.εφ οσον στα τοποθετησουν θα χουν και εγγυηση καλης λειτουργιας
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  3. #3
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    εννοειται οσο περισσοτερα δωρα τοσο καλυτερα
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  4. #4
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Ότι είπε ο από πάνω. Καλύτερη τιμή δεν θα πετύχεις. Πάρτο με όσα δώρα μπορείς και με τα λεφτά που θα έδινες για βαλίτσα κ.λ.π. αγοράζεις ένα επιπλέον ποιοτικό λουκέτο.
    Καλές αγορές και καλές βόλτες!
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2017
    Μηνύματα
    135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nime Προβολή μηνύματος
    Στον βύνιο πχ είδα ίδια τιμή αλλά στα δώρα εκτός αυτών είχε και κράνος, γάντια, αδιάβροχο μπουφάν και παντελόνι και σκέφτομαι ας πούμε χωρίς δώρα αυτός πόσο θα την πουλάει? (δεν μπορεί -ανεξαρτήτου ποιότητας- αυτός να κοστολογεί όλα αυτά στα 50Ε)
    Τέλος, θα ήθελα τη γνώμη σας για αγορά των περιφερειακών μαζί με τη μηχανή μήπως η προσφορά γίνει καλύτερη, απ'το να πάρω από αλλού μπουφάν, από αλλού κράνος κλπ.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Κι ομως τόσο τα κοστολογει! Καλύτερη τιμη δεν θα πετυχεις. Τα περισσοτερα "δωρα" που δινουν τα μαγαζια δεν ειναι καθόλου καλης ποιοτητας. Το βασικό ειναι η σχαρα και η βαλιτσα, προσπαθησε να παρεις βαλιτσα οσο καλυτερης ποιοτητας γινεται, σε αυτον τον τομεα δινουν και givi, αν δεν επιμεινεις ομως θα σου δωσουν ο,τι πιο φθηνο εχουν. Λουκετο, γαντια αδιαβροχα κρανος κλπ δεν ειναι καλης ποιοτητας και δεν βολευουν, παρα μονο σαν λυση αναγκης.
    Προσοχη και στον συναγερμο: καλυτερα καθολου παρα καποιος φθηνος no name.

    Παντως στα λεφτα που διαθετεις μπορεις ευκολα και σχετικα αφοβα να πας και σε καποιο 250 μονοκυλινδρο μεταχειρισμενο, cbf, ybr. Αυτα τα μηχανακια ειναι λιγο παππουδιστικα και δεν κανιβαλιζονται ευκολα, οποτε τα περισσοτερα αν ειναι προσεγμενα ειναι safe επιλογες

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2019
    Μηνύματα
    0
    Ευχαριστώ πολύ! Κάποια απάντηση σχετικά με το πόσα "πρέπει" να διαθέσω για κράνος, μπουφάν, γάντια δεδομένης της χρήσης;

  7. #7
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Θα έλεγα περίπου 600€, συμπεριλαμβανομένων παντελονιού με προστασίες και μποτακιών.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2019
    Μηνύματα
    0
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Θα έλεγα περίπου 600€, συμπεριλαμβανομένων παντελονιού με προστασίες και μποτακιών.
    Ααα άρα είναι απαραίτητα και παντελόνι και μπότες εε; Έλεγα ότι είναι πιο "δευτερεύουσα" προστασία αυτά (κατανοώ βέβαια τη χρησιμότητά τους). Ευχαριστώ.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nime Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ πολύ! Κάποια απάντηση σχετικά με το πόσα "πρέπει" να διαθέσω για κράνος, μπουφάν, γάντια δεδομένης της χρήσης;
    κράνος κλειστο? με ενα 250άρι θα εισαι υπερκομπλε. εξαρτάτε απο την χρηση ομως. Ισως θες σπαστό ή φιμέ εσωτερικη δεν ξερω. σκεψου και πες μας.
    Μπουφαν χειμερινο βρισκεις με 150-200 σχετικα καλό. καλοκαιρι στο σκουτερ μπουφαν δεν θα φορεσεις οποτε κλαιν. Γάντι σε αυτοματο μηχανάκι μπορείς να παρεις ενα χοντρό σχετικα μιας που εχει μονο γκαζι-φρενο. με 60 εισαι οκ. παντελόνι μποτες κτλ δεν θα αγόραζα για 125cc. ενα μποτάκι αδιάβροχο αν σκοπευεις να πας με βροχη ομως κάνει πρπ 100-120.

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2017
    Μηνύματα
    135
    Με το σκουτερ τα ποδια ειναι πολυ πιο προστατευμενα απο οτι με μηχανη, τοσο απο πλευρας καιρικων συνθηκων οσο και σε περιπτωση ατυχηματος. Νομιζω ειναι προτιμοτερο να ριξεις τα παραπανω χρηματα για την αγορα κρανους, τζακετ γαντιων.

    Α, τζακετ να φορας και το καλοκαιρι, ειναι θεμα συνηθειας και μονο. Αν σε ζεσταινει πολυ αντι για παντελονι παρε ενα θερινο τζακετ με τα ιδια χρηματα, μην εισαι με το φανελακι, η ασφαλτος ειναι πολυ σκληρη...

  11. #11
    Σκληρη και ζεστη ...καιει . Πτωση με συρσυμο το καλοκαιρι σε ασφαλτο που καιει , ισοδυναμει μα το αφηνω τα κοματια μου στο δρομο

Παρόμοια θέματα

  1. Συμβουλες για αγορά μηχανής..
    από rulenstein στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 11/08/2010, 10:13
  2. συμβουλές για αγορά γαντιών
    από g0ng στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 04/01/2008, 23:51
  3. Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής στον νέο?
    από pontifikas στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2006, 14:57
  4. Συμβουλές για αγορά κράνους!
    από suzuki_k5 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2006, 19:14
  5. Συμβουλές για αγορά z750s
    από gtheof στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2006, 08:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF