Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 40

Θέμα: Ποιο Tiger να αγοράσω;

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Ο Dayfas είπε ότι κινείται 80% εντός πόλης, αλλά του πρότειναν δύο άτομα το Suzuki V-Strom 1000. Κάποιος πρέπει να του πει ότι πρέπει να είναι προετοιμασμένος για αρκετά αυξημένη κατανάλωση, αν θέλει να νιώθει ότι οδηγεί κάτι πιο δυνατό.

    Με αρκετούς περιορισμούς στο χώμα, ίσως θα έπρεπε να σκεφθεί και το Yamaha Tracer 900 για την κύρια χρήση που κάνει.
    με 80% πόλη τρέισερ 700 και πολύ είναι
    ανανήψαντας

  2. #17
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    με 80% πόλη τρέισερ 700 και πολύ είναι
    Το σκέφθηκα κι αυτό. Όμως ο βασικός λόγος της αλλαγής μοτοσυκλέτας είναι ότι θέλει κάτι πιο δυνατό. Το Tracer 700 είναι λίγο πιο δυνατό από το V-Strom 650, αλλά δε θα του κάνει τη διαφορά που προσδοκά.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #18
    Νέο μέλος Το avatar του/της Dayfas
    Εγγραφή
    26/07/2019
    Μηνύματα
    11
    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Vstrom 1000 δεν θέλω δεν το θεωρώ τόσο νευρικό. Έχω ερωτευτεί αυτόν τον νευρικό τρικύλινδρο της Triumph και η αλήθεια είναι ότι από παλιά γλυκοκοίταζα τα 1050, αλλά το τελευταίο της σουλούπι δεν με ενθουσιάζει για να είμαι ειλικρινής. Η κατανάλωση δεν με ενοχλεί, η απόσταση που διανύω καθημερινά είναι γύρω στα 25 χιλιόμετρα από και προς τη δουλειά μου, συνεπώς μπορώ να αντέξω τα παραπάνω λίτρα. Με ενδιαφέρει πρωτίστως να κινείται άνετα μέσα στην κίνηση της Αθήνας και να έχει το γκάζι για το κάτι παραπάνω όταν επιλέξεις να παίξεις.

    Το Tiger τα έχει αυτά, απλά από Vstrom που είναι βάρκα οδήγησα ένα μηχανάκι που είναι πολύ πιο μαζεμένο και μου κακοφάνηκε που μου φάνηκε μικρότερο, το ύψος μου φάνηκε κοντό ενώ μου αρέσει να οδηγώ ψηλά και το μεγαλύτερο μείον που παρατήρησα ήταν ο ζεστός αέρας που πετούσε ο τρικύλινδρος, καθώς στο test ride ήμουν με βερμούδα και με τσουρούφλιζε.

  4. #19
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Κάνε ένα test ride στο Yamaha Tracer 900. 50cc παραπάνω και 20 άλογα περισσότερα, επίσης σε τρικύλινδρο κινητήρα με ροπή παντού. Θεωρώ ότι ο κινητήρας του θα σου αρέσει πολύ.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  5. #20
    Νέο μέλος Το avatar του/της Dayfas
    Εγγραφή
    26/07/2019
    Μηνύματα
    11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Κάνε ένα test ride στο Yamaha Tracer 900. 50cc παραπάνω και 20 άλογα περισσότερα, επίσης σε τρικύλινδρο κινητήρα με ροπή παντού. Θεωρώ ότι ο κινητήρας του θα σου αρέσει πολύ.
    Θα πάω αύριο Δευτέρα πρωί να την δω από κοντά. Σε επίπεδο εξοπλισμού συγκριτικά με το Tiger, βλέπω ότι πρέπει να πάω στη GT έκδοση σε σχέση με αυτά που θέλω (TFT, heated grips κλπ). Εμφανισιακά δεν μπορώ να πω ότι με συγκινεί, αλλά αν την καβαλήσω μπορεί να αλλάξω άποψη.

    Πιέζομαι λίγο χρονικά, γιατί τρέχει μέχρι την Τετάρτη προσφορά στην Triumph για έκπτωση 1400€ και αν τελικά καταλήξω στο Tiger πρέπει να βιαστώ

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.993
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dayfas Προβολή μηνύματος
    Θα πάω αύριο Δευτέρα πρωί να την δω από κοντά. Σε επίπεδο εξοπλισμού συγκριτικά με το Tiger, βλέπω ότι πρέπει να πάω στη GT έκδοση σε σχέση με αυτά που θέλω (TFT, heated grips κλπ). Εμφανισιακά δεν μπορώ να πω ότι με συγκινεί, αλλά αν την καβαλήσω μπορεί να αλλάξω άποψη.

    Πιέζομαι λίγο χρονικά, γιατί τρέχει μέχρι την Τετάρτη προσφορά στην Triumph για έκπτωση 1400€ και αν τελικά καταλήξω στο Tiger πρέπει να βιαστώ
    21άρη έυκολα. ειδικα εφοσον πας πόλη. εγω τον γουσταρω πολύ αλλα δεν ειναι και οτι καλυτερο για εθνικη. βεβαια εσυ δεν πας ταξιδια, αυτα που λες οτι θες να κάνεις δεν ειναι ταξιδια ακριβως. μεταπώληση δεν εχουν αυτα. δεν τα κλέβουν και πολύ (αν δεν εχεις γκαραζ κλειστο το tracer αστο καλύτερα).

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    κρατα στο μυαλο σου και NC750X η με αμπραγιαζ, η το DCT. εγω εχω το DCT. για την πολη θεος. για ταξιδι, πιο θεος. νομιζω δεν υπαρχει αλλο για συγκριση.
    Τελευταία τροποποίηση από andreastwin; 27/07/2019 στις 15:26.

  8. #23
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.657
    ο ανθρωπος εχει καταληξει σε τριουμφ..
    φιλε παντα τα xc ειχαν καλυτερες αναρτησεις απο τα χαμηλα..
    η μαμα εταιρια τα προικιζε απο τοτε που παρουσιαστηκε...
    xc διαλεξε,μια χαρα για το υψος σου
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  9. #24
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.446
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dayfas Προβολή μηνύματος
    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Vstrom 1000 δεν θέλω δεν το θεωρώ τόσο νευρικό. Έχω ερωτευτεί αυτόν τον νευρικό τρικύλινδρο της Triumph και η αλήθεια είναι ότι από παλιά γλυκοκοίταζα τα 1050, αλλά το τελευταίο της σουλούπι δεν με ενθουσιάζει για να είμαι ειλικρινής. Η κατανάλωση δεν με ενοχλεί, η απόσταση που διανύω καθημερινά είναι γύρω στα 25 χιλιόμετρα από και προς τη δουλειά μου, συνεπώς μπορώ να αντέξω τα παραπάνω λίτρα. Με ενδιαφέρει πρωτίστως να κινείται άνετα μέσα στην κίνηση της Αθήνας και να έχει το γκάζι για το κάτι παραπάνω όταν επιλέξεις να παίξεις.

    Το Tiger τα έχει αυτά, απλά από Vstrom που είναι βάρκα οδήγησα ένα μηχανάκι που είναι πολύ πιο μαζεμένο και μου κακοφάνηκε που μου φάνηκε μικρότερο, το ύψος μου φάνηκε κοντό ενώ μου αρέσει να οδηγώ ψηλά και το μεγαλύτερο μείον που παρατήρησα ήταν ο ζεστός αέρας που πετούσε ο τρικύλινδρος, καθώς στο test ride ήμουν με βερμούδα και με τσουρούφλιζε.
    σου φάνηκε μικρότερο και μαζεμένο δεν είναι μικρότερο και αυτό αποδεικνύεται απο τα παρακάτω νούμερα
    το XRΧ συγκριτικά με το πρώτης γενιάς vstrom 650 έχει μακρύτερες διαδρομές αναρτήσεων κατά 30mm, 10mm μικρότερο μεταξόνιο, 10mm μεγαλύτερο(ρυθμιζόμενο) ύψος σέλας και 70mm μικρότερο συνολικό μήκος. Η διαφορά που σου φάνηκε είχε να κάνει με την θέση οδήγησης και πιθανόν η ζελατίνα και τα καβαλέτα τιμονιού που ήταν πιο ψηλά στο strom, όμως είναι κάτι εύκολα και χωρίς πολλά λεφτά το φέρνεις στα μέτρα σου με τα αντιστοίχως after market parts.

    Ιστορικά το vstrom650 είναι σχεδιάσης 2002 απο τότε δηλαδή που παράχθηκε το vstrom1000 που μοιράζεται ακριβώς το ίδιο σασί και διαστάσεις. Τότε τα μηχανάκια έπρεπε να δείχνουν ματσο και είναι συγκρίσιμο με το tiger 855i σε διαστάσεις.
    Απο το '10 και μετά άλλαξε το design σε πιο μαζεμένο με λιγότερο βάρος διαστάσεις κλπ.

    κανονικά εάν δεν σε ενδιαφέρουν οι χωμάτινες διαδρομές δεν χρειάζεται να μπεις στην διαδικασία περισσοτέρων ευρώ για το XCX (γιατί φοράει WP αναρτήσεις που κοστίζουν). Το XRX φοράει Showa είναι καλές αλλά πρέπει να σεταριστούν στα μέτρα σου (static & dynamic sag) όπως επίσης να ρυθμιστούν οι πιέσεις των ελαστικών που είπε ο παραπάνω

    στο διατάυτα αυτός που ξέρει πως θα φέρει στα μέτρα του το μηχανάκι του δεν θα έχει πρόβλημα όσο αναφορά την άνεση επιβαινόντων μιλάμε για 180mm διαδρομών(το XRx πάντα). Τώρα εάν αυτά σου φαίνονται κορακίστικα και δε σε ενδιαφέρουν πάρε απευθείας το XCx που είναι πιο ακόμη άνετο και χωρίς έξτρα ρυθμίσεις


    *Βερμούδα και μηχανη οχι. Βερμούδα και αυτοκίνητο ναι, βερμουδα και tmax ναι (λόγο μοδός και αλλων γλυφομασχαλιλικών καταστάσεων)
    you rise you fall you're down then you rise again

  10. #25
    Νέο μέλος Το avatar του/της Dayfas
    Εγγραφή
    26/07/2019
    Μηνύματα
    11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος


    *Βερμούδα και μηχανη οχι. Βερμούδα και αυτοκίνητο ναι, βερμουδα και tmax ναι (λόγο μοδός και αλλων γλυφομασχαλιλικών καταστάσεων)
    Από Μάιο και μετά μπαίνει βερμούδα και βγαίνει Οκτώβριο, είμαι θερμός άντρας και βράζω στο πετσί μου δυστυχώς

    Είναι ακριβώς οι μήνες που πιάνω παραλιακή πηγαίνω με 50 - 60 μαξ και χαλαρώνω.

    BTW με καταστρέψατε λίγο με το Tracer 900. Κάθομαι και βλέπω βίντεο εδώ και 3 ώρες και άρχισε να με γαργαλάει.

    Anyway θα το δω από Δευτέρα από κοντά και αυτό και βλέπουμε!

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλωσόρισες φίλε μου!
    Και εγώ θεωρώ πως για τη χρήση που κάνεις, είναι προτιμότερο να ασχοληθείς με το ΧR και όχι με το XC. Κατά τα λοιπά, το tiger 800 είναι όντως ένα αξιοπρεπέστατο μηχάνημα που μπορεί να σου προσφέρει όλα όσα ζητάς.
    Αφού όμως είσαι ανοιχτός και σε άλλες προτάσεις μέχρι 900cc(δεν υπάρχει λόγος να πας παραπάνω), μπορείς να ρίξεις μια ματιά και σε KTM 790 adv, BMW f750, Moto Guzzi V85. Και στο tracer εννοείται, απλά να ξέρεις ότι ο προσανατολισμός του είναι καθαρά ασφάλτινος.
    Καινούριο μόνο ψάχνεις ή και μεταχειρισμένο;

  12. #27
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.446
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dayfas Προβολή μηνύματος
    Από Μάιο και μετά μπαίνει βερμούδα και βγαίνει Οκτώβριο, είμαι θερμός άντρας και βράζω στο πετσί μου δυστυχώς

    Είναι ακριβώς οι μήνες που πιάνω παραλιακή πηγαίνω με 50 - 60 μαξ και χαλαρώνω.
    Με αφορμή επειδή σε βλέπω πολύ χαλαρό και πρέπει να ακούγονται και αυτά, στατική πτώση στην άσφαλτο στο πετσί γίνεται έγκαυμα δευτέρου βαθμού, με 50-60 μαξ δεν θα ήθελα καν να το φανταστώ

    Παρατηρώ πολλούς ακόμη και με μεγάλων κυβικών μηχανές που διανύουν αποστάσεις καλο κράνος, καλό μπουφάν μηχανής, τσάντα πλάτης, βερμούδα παντελόνι και αθλητικό running παπούτσι. ΔΕΝ είναι μόδα- μαγκιά-θα βγάλεις περισσότερα γκομενάκια, παίζεις με την ζωούλα σου ή τα ποδαράκια σου
    you rise you fall you're down then you rise again

  13. #28
    Νέο μέλος Το avatar του/της Dayfas
    Εγγραφή
    26/07/2019
    Μηνύματα
    11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Καλωσόρισες φίλε μου!
    Και εγώ θεωρώ πως για τη χρήση που κάνεις, είναι προτιμότερο να ασχοληθείς με το ΧR και όχι με το XC. Κατά τα λοιπά, το tiger 800 είναι όντως ένα αξιοπρεπέστατο μηχάνημα που μπορεί να σου προσφέρει όλα όσα ζητάς.
    Αφού όμως είσαι ανοιχτός και σε άλλες προτάσεις μέχρι 900cc(δεν υπάρχει λόγος να πας παραπάνω), μπορείς να ρίξεις μια ματιά και σε KTM 790 adv, BMW f750, Moto Guzzi V85. Και στο tracer εννοείται, απλά να ξέρεις ότι ο προσανατολισμός του είναι καθαρά ασφάλτινος.
    Καινούριο μόνο ψάχνεις ή και μεταχειρισμένο;
    Ευχαριστώ!

    Ψάχνω καινούργιο μιας και έχω πάρει κάποια οφειλόμενα λεφτά μαζεμένα και θέλω να πάρω μηχανάκι όπως το θέλω εγώ. Είμαι ήδη 38 και υποπτεύομαι ότι ίσως είναι το τελευταίο μηχανάκι που θα πάρω για αυτό θέλω να είναι όσο το δυνατόν δική μου επιλογή, χωρίς να μπω σε διαδικασία υποχωρήσεων σε χρώμα, εξοπλισμό κλπ. Προτεραιότητα είναι η πόλη και αν βρω κάτι που με καλύπτει πραγματικά είμαι διατεθειμένος να θυσιάσω και τις 2-3 φορές χώμα που πατάω το χρόνο για αυτό κοιτάζω και το Tracer ύστερα από προτροπή του φίλου. Εντούτοις ακόμα προς το Tiger κλίνω.

    @Γιατρέ μου, σεβαστές οι συμβουλές σου, καλά κάνεις και τις αναφέρεις. 13 χρόνια οδηγώ μηχανή πάντα με σύνεση. Έχω καλοκαιρινό και χειμερινό εξοπλισμό για τα ταξίδια μου και πάντα διατηρώ καλοσυντηρημένη τη μηχανή μου. Αν τώρα με πάρουν σβάρνα με τη βερμούδα με 40-50 στη δεξιά λωρίδα ενώ πηγαίνω στη δουλειά μου το έγκαυμα θα είναι η καλύτερη περίπτωση. Εγώ δεν το κάνω για τα γκομενάκια, ιδρώνω με 25 βαθμούς, φαντάσου τι παθαίνω με 40. Ευτυχώς το Schuberth μου έχει καλό εξαερισμό και δεν βράζει το κεφάλι μου.
    Καλό είναι να μην τα μελετάμε αυτά όμως.

  14. #29
    Νέο μέλος Το avatar του/της Dayfas
    Εγγραφή
    26/07/2019
    Μηνύματα
    11
    Ξέρει κανείς κάποια αντιπροσωπεία που να διαθέτει το tracer 900 για test ride σε Αθήνα η νότια προάστια; Πήγα Παπαγεωργίου στη Μιχαλακοπούλου και δεν έχουν test ride.

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dayfas Προβολή μηνύματος
    Ξέρει κανείς κάποια αντιπροσωπεία που να διαθέτει το tracer 900 για test ride σε Αθήνα η νότια προάστια; Πήγα Παπαγεωργίου στη Μιχαλακοπούλου και δεν έχουν test ride.
    Σου στέλνω πμ

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Να αγοράσω Καγκελα Givi?
    από φατα μουτρα στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 59
    Τελευταίο μήνυμα: 22/11/2010, 07:27
  2. Τι να αγορασω ????
    από anco στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2007, 19:53
  3. Ποιο arai να αγοράσω;
    από makaronachis στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2005, 19:25
  4. Θελω να αγορασω...
    από Tasosneo στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 03/09/2005, 23:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF